Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Driver Mosfet IR2113, R-2R vs DAC0808

lodrex 14 Sie 2014 15:57 2595 16
  • #1 14 Sie 2014 15:57
    lodrex
    Poziom 9  

Witam, mam 2 pytania:

1) Mamy tutaj wysokonapięciowy, 2 kanałowy driver mosfetów, górnego i dolnego. Nie jestem pewien czy można tak podpiąć sygnał COM w sposób pokazany na schemacie. Na boczniku będzie odkładać się do ok +- 0.2V. Czy rezystory R1 R2 na bramkach mosfetów są konieczne? Służą m.in. do zmniejszenia grzania się drivera, ale wg. noty aplikacyjnej (http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-978.pdf) mówimy tu o zaledwie 0.2 W. Ktoś już podpinał bez rezystorów?
    Driver Mosfet IR2113, R-2R vs DAC0808

2)Czy zastosowanie drabinki R-2R z rezystorów SMD 1k (i 2k) 0.1% zamiast układu DAC0808 znacząco wpłynie na dokładność układu? Prostota drabinki kusi.

0 16
  • #2 14 Sie 2014 16:23
    hajy
    Poziom 19  

Witam

1) Podepnij normalnie do masy, te 0.2v mniej co się odłoży na rezystorze nie wpłynie na działanie układu, no chyba że zasilanie będzie na granicy włączenia mosfeta.
    Te rezystory między driverem a tranzystorem nie są po to by mniej się grzał driver. Rezystor miedzy driverem a bramką zapobiega wzbudzaniu się tranzystora mosfet, a rezystor miedzy bramką a źródłem jest po to by zabezpieczyć bramkę przed przypadkowym włączeniem.

Pozdrawiam Romek

0
  • #3 14 Sie 2014 16:36
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

lodrex napisał:
    2)Czy zastosowanie drabinki R-2R z rezystorów SMD 1k (i 2k) 0.1% zamiast układu DAC0808 znacząco wpłynie na dokładność układu? Prostota drabinki kusi.

Do czego ona ma służyć? Podaj jakieś szczegóły.
    lodrex napisał:
    Czy rezystory R1 R2 na bramkach mosfetów są konieczne?

Ograniczają prąd bramki w momencie przełączania.

0
  • #4 14 Sie 2014 18:19
    lodrex
    Poziom 9  

hajy napisał:

Rezystor miedzy driverem a bramką zapobiega wzbudzaniu się tranzystora mosfet, a rezystor miedzy bramką a źródłem jest po to by zabezpieczyć bramkę przed przypadkowym włączeniem.

No dobrze, ale jak ma się wzbudzić jak ma właśnie te rezystory bramka-źródło. Pozatym chyba raczej driver nie wystawia bramki w stan wysokiej impedancji tylko i tak zwiera do masy.

@Futrzaczek - ale my chyba właśnie nie chcemy ograniczać prądu

Drabinka/DAC mają robić za napięcie wzorcowe które idzie bezpośrednio do komparatora, więc nie mówimy tu o żadnym obciążeniu. Mam do wyboru żeby arm/attiny zadawała komparatorowi napięcie wzorcowe, i zastanawiam się czy zastosowanie wspomnianej drabinki będzie dużo mniej dokładne od dedykowanego układu.

0
  • #5 14 Sie 2014 18:22
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

lodrex napisał:
    @Futrzaczek - ale my chyba właśnie nie chcemy ograniczać prądu

Nie? To zajrzyj do noty katalogowej zarówno tego układu, jak i tranzystorów MOSFET.
    lodrex napisał:
    rezystory bramka-źródło

One, między innymi, rozładowują bramkę po wyłączeniu zasilania.
    lodrex napisał:
    zastanawiam się czy zastosowanie wspomnianej drabinki będzie dużo mniej dokładne od dedykowanego układu.

Zajrzyj do noty katalogowej tgo układu, zerknij jaka jest jego dokładność i odpowiedz sobie sam.

0
  • #6 14 Sie 2014 18:42
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Czy zastosowanie drabinki R-2R z rezystorów SMD 1k (i 2k) 0.1% zamiast układu DAC0808 znacząco wpłynie na dokładność układu? Prostota drabinki kusi.

W rachunku błędów do tolerancji rezystorów 0,1% dolicz rezystancję kluczy, bo zapewne będziesz to przełączał elektronicznie.

W popularnym sklepie z Łodzi DAC0808 można kupić z 3,6zł a 17 rezystorów za 5,1zł, układ na DAC0808 ma mniej elementów.

0
  • #7 14 Sie 2014 21:10
    lodrex
    Poziom 9  

Futrzaczek napisał:

Nie? To zajrzyj do noty katalogowej zarówno tego układu, jak i tranzystorów MOSFET.

Jeśli masz chwilę to proszę wskaż gdzie pisze w notach coś o zbyt dużym prądzie ładowania bramki. Ani wcześniej, ani teraz nic takiego nie znalazłem.
    Futrzaczek napisał:

One, między innymi, rozładowują bramkę po wyłączeniu zasilania.

Oraz tuż po włączeniu zanim logika się nie włączy, a także przeciwdziałają wzbudzeniu się tranzystora, czy nie tak?

A co do 0808 widzę że najlepiej jego zastosować, no ale to się zobaczy. Układ niestety jest prostszy ale tylko jak ma sie w układzie już gotowe stabilizowane -15V.

0
  • #8 15 Sie 2014 15:33
    Poprostujakub
    Poziom 17  

Cytat:
    Jeśli masz chwilę to proszę wskaż gdzie pisze w notach coś o zbyt dużym prądzie ładowania bramki. Ani wcześniej, ani teraz nic takiego nie znalazłem.

Poczytaj o pojemności bramki i policz jaki prąd popłynie jeśli zechcesz szybko ją przełączać.
    Rezystor bramkowy jest też po to, żeby ograniczyć prędkość narastania prądu drenu, a tym samym zapobiec oscylacjom które powstaną na indukcyjnościach doprowadzeń.

0
  • #9 16 Sie 2014 00:18
    lodrex
    Poziom 9  

Poprostujakub napisał:

Poczytaj o pojemności bramki i policz jaki prąd popłynie jeśli zechcesz szybko ją przełączać.

Chyba nei sugerujesz że nie wiem że mosfety mają pojemność na bramce, co? Co byśmy nie zrobili to przez driver nie popłynie więcej jak 2A tak stoi w jego nocie katalogowej. Zgaduje że wszyscy mnie odsyłali do datasheet'a sami nie zaglądając :|

Możesz rozwinąć myśl odnośnie oscylacji na doprowadzeniach? Chodzi ci o spadek napięcia VS poniżej masy układu? Jakieś linki/książki?

0
  • Pomocny post
    #10 16 Sie 2014 09:09
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Rezystor daje sie aby stłumić pasorzytnicze oscylacje:
    Link
    Czasami warto ogranczyć szybkość narastania/opadania napiecia na bramce choć zwiększa to straty mocy, to dlatego że im szybciej przełączamy tym szersze pasmo generowanych zakłóceń.

Cytat:
    A co do 0808 widzę że najlepiej jego zastosować, no ale to się zobaczy. Układ niestety jest prostszy ale tylko jak ma sie w układzie już gotowe stabilizowane -15V.
    Z drabinką R-2R też można uzyskać dobre rezultaty, przynajmniej dla 8-bit, tylko trzeba dobrać wartość rezystorów do rezystancji kluczy.

0
  • #11 16 Sie 2014 13:23
    lodrex
    Poziom 9  

Dziękuje wielkie za odpowiedzi, jarek_lnx link b. dużo wyjaśnił, super. Co do DAC zastanawiam się nad tlc7528. Na marginesie to taki dac0808 ale bez wzmacniacza w środku przez co można zrobić z niego drabinkę R-2R :D Staram się uniknąć wzmacniacza gdyż na chcę pracować na dosyć małych napięciach 10-80mV a wtedy z wzmacniaczami bywa różnie.

0
  • #12 27 Sie 2014 17:23
    miszaa88
    Poziom 15  

Cytat:
    Ograniczają prąd bramki w momencie przełączania.

Prąd ten i tak nie byłby duży, zapobiegają one raczej mikrorezonansowi. Pojemność bramki oraz indukcyjność ścieżek tworzą układ rezonansowy w wyniku czego mogą pojawić się mocne oscylacje napięcia Ugs, co skutukuje nadmiernymi stratami a nawet uszkodzeniem tranzystora. Rezystor oscylacje te tłumi.
    Wylicz czy zastosowanie rezystora pomiędzy bramką a źródłem nie spowoduje zbyt szybkiego spadku napięcia Ugs.
    Cytat:

Jeśli masz chwilę to proszę wskaż gdzie pisze w notach coś o zbyt dużym prądzie ładowania bramki

Im większy prąd ładowania bramki tym lepiej, tranzystor szybciej się otworzy, idzie raczej o to czy driver to wytrzyma, a driver ma coś takiego jak maksymalny prąd wyjściowy.
    Cytat:
    Czasami warto ogranczyć szybkość narastania/opadania napiecia na bramce choć zwiększa to straty mocy, to dlatego że im szybciej przełączamy tym szersze pasmo generowanych zakłóceń.

Szersze pasmo generowanych zakłóceń? A nie jest tak że po prostu w momencie przełączania tranzystora zmienia się jego rezystancja i w wyniku czego w tym momencie rosną straty I2R?

0
  • #13 29 Sie 2014 21:54
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Szersze pasmo generowanych zakłóceń? A nie jest tak że po prostu w momencie przełączania tranzystora zmienia się jego rezystancja i w wyniku czego w tym momencie rosną straty I2R?
    Nie przeczytałeś uważnie, napisałem o stratach mocy wiem że rosną a i tak ograniczam di/dt bo są ku temu powody, lepiej mieć większe straty mocy (rozsądnie można dopuścić kilka-kilkadziesiat procent więcej) niż walczyc z EMI na kilkudziesięciu MHz.

0
  • #14 07 Wrz 2014 16:23
    nsvinc
    Poziom 35  

jarek_lnx napisał:
    lepiej mieć większe straty mocy (rozsądnie można dopuścić kilka-kilkadziesiat procent więcej) niż walczyc z EMI na kilkudziesięciu MHz.

Potwierdzam. Nawet zalecane 4.7R to dla niektorych układów zdecydowanie za mało. W mojej ostatniej konstrukcji flybacka rezystor bramkowy 15R drastycznie wyciszył układ, czyli dokonał czegoś, czego nie potrafił godzinami dobierany gasik na d-s tranzystora.

miszaa88 napisał:
    Im większy prąd ładowania bramki tym lepiej, tranzystor szybciej się otworzy, idzie raczej o to czy driver to wytrzyma, a driver ma coś takiego jak maksymalny prąd wyjściowy.

Nie i nie.
    To, że tranzystor otworzy się 'natychmiast', wcale takie dobre nie jest. Im bardziej przebieg prądu przypomina prostokąt, tym więcej składowych harmonicznych jest w nim zawarte i tym większą mają amplitudę. Te harmoniczne rzędu dziesiątek/setek MHz też... zasilacz nie moze być (bardzo) szerokopasmowym jammerem wszelkich sygnałów radiowych ;D

Co do drivera - sam driver ma przewaznie zdefiniowaną jego wewnętrzną rezystancję dla górnego i dolnego tranzystora. Większość driverów ma w sobie MOSFETy, więc można go przeciążyć wielokrotnie w impulsie, limit narzuca praktycznie tylko Rds(on) tranzystorow w stopniu wyjsciowym drivera.
    Mozna sterować tranzystorem bez jakichkolwiek rezystorów bramkowych, driver przezyje. Ale uzyteczne sygnały 'w eterze' juz nie, i to w promieniu nawet kilkuset metrów.

0
  • #15 09 Wrz 2014 07:02
    miszaa88
    Poziom 15  

A dysponujecie jakąś matematyką, określającą zależność zakłóceń od stromości zbocza/zawartości harmonicznych ?

0
  • #16 09 Wrz 2014 11:03
    nsvinc
    Poziom 35  

Raczej znajomość DFT i twierdzenie, ze dowolny sygnał jest sumą przebiegow sinusoidalnych o roznej amplitudzie i częstotliwości...

0
  • #17 09 Wrz 2014 17:13
    miszaa88
    Poziom 15  

To ja wiem, ale jaki jest tego wpływ na zakłócenia. Zwiększając ten rezystor robiłeś to intuicyjnie? Nie można tego w jakiś sposób przynajmniej oszacować?

0
  Szukaj w 5mln produktów