Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki system alarmowy, jak centrala - do podanych wymagań

zatrzaski 14 Aug 2014 23:57 1935 6
Optex
    zatrzaski
    Level 8  
    Witajcie,

szukam ciekawej centrali alarmowej (a może to już o inteligentne zahacza?)

Wymagania konieczne:
    - min. 11 wejść przewodowych, przy czym 7 w centrali i 4 kolejne poprzez ekspander (poddasze) - z parteru na poddasze położony jest jeden 10-żyłowy przewód
    - podział na strefy (parter, poddasze, garaż, może ochrona obwodowa na zewnątrz)
    - pełna informacja sms z nazwą czujki, awarii
    - sterowanie sms przynajmniej dwoma wyjściami oraz uzbrojenie/rozbrojenie alarmu
    - możliwość podpięcia do agencji

Dodatkowe wymagania co do centrali:
    - opcja (zintegrowana lub przez dodatkowy moduł) podpięcia czujek bezprzewodowych (kontaktron, może bariera optyczna) - coś jak abax w Satelu
    - możliwość zarządzania i monitorowania zdalnie w aplikacji na komputerze lub smartfonie (np. obserwacja na planie budynku stanu czujek "na żywo")
    - możliwość podpięcia czujnika/ów temperatury
    - ?? coś przydatnego, o czym zapomniałem
    - powiadamianie stacji monitoringu GPRS/SMS i awaryjnie przez internet, o ile jest taka możliwość (brak analogowej linii telefonicznej) lub podwójny moduł GSM (np. dwie karty różnych operatorów)

W ofercie Satela zainteresował mnie nowy moduł ETHM-1 Plus w połączeniu np. z Integrą 128WRL. Jednak z integrą 128wrl pamiętam sytuacje, gdzie przez problem z siecią gsm podczas naruszenia żadna informacja nie dotarła (clip ani sms) ani w trakcie ani potem. Przy pełnej informacji o naruszeniu np. dla 2 osób występują problemy z wysyłaniem sms-ów przy aktywacji wielu czujek w krótkim czasie (każde zdarzenie to osobny sms).
    Nie mam linii analogowej, więc przydałby się inny tor zapasowy - drugi moduł gsm lub może internet (także z awaryjnym zasilaniem)?

Co polecicie dla entuzjasty nowinek w tej dziedzinie, wspomnianą integrę czy może coś z innej beczki, np. Paradox Digiplex Evo? DSC? Do Paradoxa widziałem (dość drogi) moduł na 2 karty SIM. Jestem otwarty na wszelkie rozwiązania (w budżecie zbliżonym do Satela +/- 30%)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Optex
    suworow
    Admin of Property security
    zobacz sobie risco lightsys
  • Optex
    LiveCam
    Level 16  
    Witam!
    Lubisz nowinki i "bajery" zerknij sobie na Jablotron 100 . Fajny system, bardzo intuicyjny, kupa bajerów przez internet, sms itp, ale najlepiej sobie o nim poczytaj .

Widzę że bardzo, Ci zależy na dwutorowej komunikacji . Polecam tak i tak wyposażyć się np. w GSM-5

Co do problemów z przesyłem SMS przez Integrę WRL to taki problem będzie powstawał prawdopodobnie w każdym komunikatorze . Ze względu bezpieczeństwa żaden komunikator nie będzie robił "bufora" który jak się zapełni dopiero Ci wysle paczkę z informacjami . Proste: Alarm - SMS . I tego nie przeskoczysz . Nie wiem jaki masz problem z komunikacją w WRL ale ja mam 5 użytkowników którzy są informowani o tym samy każdy i działa to bez problemu . Wiadomo jest kolejka i wszystko idzie po kolei no, ale to jest logiczne :)
    Z najbardziej stabilnych systemów to tak i tak polecam Satela Integrę w obojętnie jakiej konfiguracji .

Polecam również Nedapa i Telenota, ale tu już masz półkę cenową znacznie wyższą od Satela .
    zatrzaski
    Level 8  
    Skupiając się na Satelu, lepiej wypada Integra 128 WRL czy Integra np. 64 + GSM-5 (dość istotne 2xSIM) + kontroler Abax? Czy połączenie tych trzech będzie lepsze a przynajmniej dorówna funkcjonalności centrali "WRL"? Zwłaszcza nazwa czujki w smsie, sterowanie sms wyjściami i gniazdami 220V w systemie abax, uzbrajanie.

benekpp
    Level 15  
    Jeżeli chodzi o Satel to w tym przypadku stawiałbym właśnie na Integra lub trochę bardziej skalowalną opcję czyli system Versa. Tutaj masz opisane możliwości tego systemu:
    Code:
    www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/113,jak-dobrac-odpowiedni-system-alarmowy-do-swoich-potrzeb-czesc-2.--sredniej-wielkosci-obiekty
    fred4u
    Level 26  
    benekpp wrote:
    Jeżeli chodzi o Satel to w tym przypadku stawiałbym właśnie na Integra lub trochę bardziej skalowalną opcję czyli system Versa.

To ciekawe, co piszesz. Możesz rozwinąć temat tej "skalowalności" systemu Versa, w odniesieniu do Integry?

Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

zatrzaski wrote:
    Skupiając się na Satelu, lepiej wypada Integra 128 WRL czy Integra np. 64 + GSM-5 (dość istotne 2xSIM) + kontroler Abax? Czy połączenie tych trzech będzie lepsze a przynajmniej dorówna funkcjonalności centrali "WRL"? Zwłaszcza nazwa czujki w smsie, sterowanie sms wyjściami i gniazdami 220V w systemie abax, uzbrajanie.

Powiadamianie podobne jak "WRL-ka" (ze szczegółami) będzie miała dopiero INTEGRA PLUS z modułem GSM (nie GPRS). Wciąż jednak w kwestii zdalnego sterowania, lepiej wypadnie WRL. Co do tego "2xsim" w GSM-5, to jest proste przełączanie pomiędzy kartami (telefon nie jest zalogowany naraz do dwóch operatorów).
    zatrzaski
    Level 8  
    Właśnie skłaniam się ku Integrze 64/128 Plus + moduł GSM-5 + może ETHM-1 Plus.

Pytanie za 100 pkt, czy w powyższej konfiguracji da się sterować wyjściami integry za pomocą smsów? I nie chodzi mi o użycie wyjść, jakimi dysponuje moduł gsm, ale dostęp do wybranych z wszystkich wyjść (w tym bezprzewodowych po zastosowaniu np. modułu ACU-100 i bezprzewodowych gniazd 230V).

Spoiler:

Chyba niestety nie. Zostaje jeszcze moduł ethm-1 i sterowanie z aplikacji...

PS: SIMy różnych operatorów jak najbardziej przydadzą się, po niedawnych ciągłych problemach w okolicy z jednym z operatorów (i sporadycznymi u innych) uznaję to za konieczność.