Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamienniki tranzystorów AC187k AC188k

pawlak932 15 Sie 2014 11:29 5856 59
  • #1 15 Sie 2014 11:29
    pawlak932
    Uczeń

Dostałem od kolegi wzmacniacz z starego gramofonu WG-550 i mam problem z dobraniem końcówek mocy, bo stare odmówiły posłuszeństwa, czy za AC187K i AC188K mogę zamienić na AC180 i AC181?

0 29
  • #3 15 Sie 2014 12:33
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Wygląda na to że AC180K/181K mają takie samo dopusczalne napiecie Uce, oprócz tego nieco większy prąd maksymalny (1,5A vs 1A) i dopusczalną moc strat (2,5W vs 1W), nie widzę przeciwwskazań by je zastosować.

Oczywiście muszą być odpowiednio chłodzone więc zamiana wersji z K na taką bez K nie jest dobrym pomysłem.

0
  • #4 15 Sie 2014 16:49
    pawlak932
    Uczeń

Wstawiłem te tranzystory AC180 i AC181 i wzmacniacz ożył, ale jest jedna rzecz, czy muszę wyregulować teraz prąd spoczynkowy.

0
  • #5 15 Sie 2014 18:04
    trymer01
    Moderator Projektowanie

O ile pamiętam, wersja "K" tych tranzystorów oznaczała radiator pośredni - kostkę aluminiową, w którą wciśnięto obudowę (okrągłą, o średnicy bodajże ok. 6-7mm).
    To bardzo ułatwia montaż radiatora (w kostce jest otwór na wkręt M3 którym należy przykręcić kostkę do radiatora (blachy).

Radiator konieczny !!!

0
  • #6 15 Sie 2014 22:11
    pawlak932
    Uczeń

To jest oryginalny wzmacniacz z radiatorem, są przykręcone tranzystory do radiatora, ale wzmacniacz wymaga 15v zasilania pojedynczego, mam transformator 2x13v, więc jedno uzwojenie mogę wykorzystać do tego wzmacniacza, ale jakie napięcie będzie po odfiltrowaniu, proszę mi powiedzieć.

Dodano po 1 [minuty]:

Tu jest schemat.
    https://obrazki.elektroda.pl/8881113600_1326318243.gif

Dodano po 11 [minuty]:

Sprawdziłem napięcie po odfiltrowaniu, i jest 17V, o 2v więcej, czy mogę go wykorzystać,bo wiem że istnieje coś takiego, jak spadek napięcia.

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

To trzeba ustawiać prąd spoczynkowy, czy nie muszę.

0
  • #8 16 Sie 2014 11:47
    krzysztof723
    Poziom 29  

Po wymianie tranzystorów germanowych T4, T5 należy wykonać regulację potencjometrem montażowym P4-1M i ustawić napięcie około +7,1V (wartość podana na schemacie) w punkcie połączenia emiterów tranzystorów T4, T5 wraz z innymi elementami.
    Wartość napięcia +7,1V powinno być ustawiona przy napięciu zasilania +15V.
    Regulacji dokonuje się bez sygnału na wejściu wzmacniacza.
    Napięcie zasilania +17V nie powinno zrobić krzywdy wzmacniaczowi

0
  • #9 16 Sie 2014 16:28
    pawlak932
    Uczeń

To podepnę transformator i dam znać wam czy działa.

Dodano po 2 [godziny] 39 [minuty]:

W tym wzmacniaczu są kondensatory na 16v, a transformator po odfiltrowaniu ma 17v, czy mogą być te oryginalne kondensatory, czy muszę wymienić je na wyższe napięcie.

0
  • #11 16 Sie 2014 18:42
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Powinieneś zmienić na wersję 25V: C13, C14, C15, C12.

0
  • #13 16 Sie 2014 19:40
    pawlak932
    Uczeń

Wymieniłem filtrujący kondensator, bo resztę potem wymienię, zamiast 2200uf/16v dałem kondensator 3300uf/25V, czy on może być za tamten stary.

0
  • #14 16 Sie 2014 20:31
    krzysztof723
    Poziom 29  

Pozostaw kondensator C13 - 2000uF/15V (2200uF/16V) w spokoju na swoim miejscu, bo akurat w tym przypadku nie musisz zmieniać pojemności i napięcia tego kondensatora (chyba, że wymieniasz wszystkie kondensatory elektrolityczne na nowe z napięciem 25V, ale z zachowaniem podanych pojemności).
    Kondensator 3300uF/25V podłącz w miejsce kondensatora(ów) C15 - 2 x 1000uF/15V.

0
  • #15 16 Sie 2014 23:21
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 17 Sie 2014 01:10
    krzysztof723
    Poziom 29  

Bronek22 napisał:
    To nie jest prąd spoczynkowy tylko punkt pracy 1/2 zasilania na wyjściu.

Ja nigdzie nie zaznaczyłem i nie napisałem, że wykonanie regulacji potencjometrem montażowym R4 powoduje regulację prądu spoczynkowego.
    Przy wymianie tranzystorów T4 i T5 na nowe należy właśnie ustawić w podanym punkcie 1/2 napięcia zasilania.
    Ta końcówka mocy z tranzystorami germanowymi pracuje w klasie "B" i tak ma pracować. Producent tego wzmacniacza tak zaplanował.
    Tutaj nie potrzeba ustawiać prądu spoczynkowego, bo odpowiednio dobrane ujemne sprzężenia zwrotne ustalają zadany poziom prądu spoczynkowego, mocy wyjściowej i zniekształceń.
    Wymiana tranzystorów germanowych T4 i T5 na tranzystory krzemowe spowoduje zmianę pracy wzmacniacza i aby wzmacniacz pracował poprawnie należy dobrać wartości innych rezystorów, a nie tylko zmienić rezystor 10 Ohm na tranzystor z potencjometrem 100 Ohm...

0
  • #17 17 Sie 2014 09:38
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

krzysztof723 napisał:
    Ta końcówka mocy z tranzystorami germanowymi pracuje w klasie "B" i tak ma pracować. Producent tego wzmacniacza tak zaplanował.

Tranzystory germanowe miały na tyle duży prąd zerowy kolektora że w praktyce to była płytka klasa AB.

0
  • #18 17 Sie 2014 09:58
    pawlak932
    Uczeń

Type Designator: AC188

Material of transistor: Ge

Polarity: PNP

Maximum collector power dissipation (Pc), W: 0.225

Maximum collector-base voltage |Ucb|, V: 25

Maximum collector-emitter voltage |Uce|, V: 15

Maximum emitter-base voltage |Ueb|, V: 10

Maximum collector current |Ic max|, A: 2

Maksimalna temperatura (Tj), °C: 90

Transition frequency (ft), MHz: 1

Collector capacitance (Cc), pF: 110

Forward current transfer ratio (hFE), min: 100

Noise Figure, dB: -

Package of AC188 transistor: TO

Type Designator: AC187

Polarity: NPN

Maximum collector power dissipation (Pc), W: 0.225

Maximum collector-base voltage |Ucb|, V: 25

Maximum collector-emitter voltage |Uce|, V: 15

Maximum emitter-base voltage |Ueb|, V: 10

Maximum collector current |Ic max|, A: 2

Maksimalna temperatura (Tj), °C: 90

Collector capacitance (Cc), pF: 180

Forward current transfer ratio (hFE), min: 100

Package of AC187 transistor: TO1

Type Designator: AC181

Maximum collector power dissipation (Pc), W: 0.3

Maximum collector-base voltage |Ucb|, V: 32

Maximum collector-emitter voltage |Uce|, V: 16

Maximum emitter-base voltage |Ueb|, V: 20

Maximum collector current |Ic max|, A: 1

Maksimalna temperatura (Tj), °C: 100

Transition frequency (ft), MHz: 2

Collector capacitance (Cc), pF: 60

Forward current transfer ratio (hFE), min: 50

Package of AC181 transistor: TO1

Type Designator: AC180

Maximum collector power dissipation (Pc), W: 0.3

Maximum collector-base voltage |Ucb|, V: 32

Maximum collector-emitter voltage |Uce|, V: 16

Maximum emitter-base voltage |Ueb|, V: 20

Maximum collector current |Ic max|, A: 1.5

Maksimalna temperatura (Tj), °C: 100

Collector capacitance (Cc), pF: 60

Forward current transfer ratio (hFE), min: 50

Package of AC180 transistor: TO1

Te co dałem tranzystory AC181 i AC180 są mocniejsze.

0
  • #19 17 Sie 2014 10:03
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 17 Sie 2014 12:42
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Prąd zerowy kilka mA ??? Gdyby tak było jak piszesz to tranzystor nie nadawałby się w ogóle do użytku.

Z dzisiejszego punktu widzenia masz racje, tranzystory germanowe nie nadawały sie do uzytku, ale nie było innych, to inżynierowie musieli jakoś ich używać.

Masz to w katalogu AC187 maksymalnie Jcb0=2,5mA (ta=90°C Ucb=25V)
    prąd zerowy kolektor-emiter przy odłączonej bazie będzie β krotnie większy, więc w niektórych (amatorskich) ukłądach nie stosowano polaryzacji bazy, a i tak tranzystor był włączony.

Przy sprawdzaniu tranzystorów germanowych mocy omomierzem złącza przewodziły w obie strony tylko w jedną lepiej ;)

0
  • #21 17 Sie 2014 13:58
    trymer01
    Moderator Projektowanie

jarek_lnx napisał:
    Cytat:
    Prąd zerowy kilka mA ??? Gdyby tak było jak piszesz to tranzystor nie nadawałby się w ogóle do użytku.

Z dzisiejszego punktu widzenia masz racje, tranzystory germanowe nie nadawały sie do uzytku, ale nie było innych, to inżynierowie musieli jakoś ich używać.

Masz to w katalogu AC187 maksymalnie Jcb0=2,5mA (ta=90°C Ucb=25V)
    prąd zerowy kolektor-emiter przy odłączonej bazie będzie β krotnie większy, więc w niektórych (amatorskich) ukłądach nie stosowano polaryzacji bazy, a i tak tranzystor był włączony.

Przy sprawdzaniu tranzystorów germanowych mocy omomierzem złącza przewodziły w obie strony tylko w jedną lepiej ;)

Nie jest to tak do końca...
    2,5mA to max i w temp. 90stC - w pokojowej typowo to zapewne ok. kilka mikroA.
    Bo Icbo=2,5mA oznacza Iceo rzędu setek mA - i wtedy tranzystor rzeczywiście jest nie do użytku.
    No i wreszcie - to, że bez polaryzacji bazy płynął Iceo nie oznacza, że tranzystor był włączony....i podobnie tutaj w tym wzmacniaczu Iceo nie oznacza, że pracuje w klasie AB. Bo tu nie skutek jest ważny (Ic) ale przyczyna - czyli takie Ube aby wywołać stan włączenia (początek), tak aby każda nawet znikoma zmiana wysterowania (czyli Ube) dała zmianę Ic.

0
  • #22 17 Sie 2014 17:08
    krzysztof723
    Poziom 29  

pawlak932 napisał:
    Te co dałem tranzystory AC181 i AC180 są mocniejsze.

Tranzystory wstawiłeś odpowiednie, wzmacniacz powinien działać prawidłowo.
    Jedynie co nalezało dodatkowo zrobić to zastosować tranzystory dobrane w tzw. parę, czyli zastosować tranzystory przeciwstawne (n-p-n, p-n-p) o jednakowych współczynnikach wzmocnienia prądowego oraz o podobnych wartościach prądów zerowych.
    Zastosowanie tak dobranych tranzystorów wpływało na zmniejszenie zniekształceń przenoszonych przez wzmacniacz.
    Kiedyś takie pary przeciwstawnych tranzystorów germanowych były dobierane fabrycznie i sprzedawane w handlu no, ale to już historia...

0
  • #23 18 Sie 2014 07:51
    pawlak932
    Uczeń

To te tranzystory są NPN i PNP panowie.

0
  • #25 18 Sie 2014 10:29
    pawlak932
    Uczeń

Panowie dzisiaj zmieniam resztę kondensatorów w tym wzmacniaczu, na wyższe napięcie.

0
  • #26 18 Sie 2014 12:41
    krzysztof723
    Poziom 29  

pawlak932 napisał:
    To te tranzystory są NPN i PNP panowie.

Twoje zdziwienie świadczy o tym, ze nie orientujesz się w wielu rzeczach dotyczących naprawy tego prostego wzmacniacza,
    Zanim uruchomisz ten wzmacniacz to dokładnie sprawdź według schematu, co dotychczas zrobiłeś (wymienione tranzystory T4 i T5) i co będziesz jeszcze robił (wymiana kondensatorów elektrolitycznych).
    Przy wymianie kondensatorów elektrolitycznych zwróć uwagę na ich pojemności oraz prawidłowo wlutowane końcówki "+" i "-".
    Szczególnie sprawdź jak wlutowałeś tranzystory AC180 i AC181, czy wlutowałeś w odpowiednie miejsca na płytce tranzystor n-p-n i p-n-p oraz czy prawidłowo zostały wlutowane końcówki tych tranzystorów K, B, E.
    Oczywiście przyjmujemy, ze tranzystory zostały sprawdzone i są sprawne.
    Jeżeli tutaj popełnisz błędy, to wzmacniacz nie zagra, a i tranzystory mogą zostać uszkodzone.
    Podczas podłączania zasilacza do wzmacniacza nie pomyl biegunów przewodów zasilających.
    W związku z powyższymi uwagami zobacz, co napisałeś i dostosuj się do tego:
    pawlak932 napisał:
    Type Designator: AC188

pawlak932 napisał:
    Type Designator: AC180

pawlak932 napisał:
    Type Designator: AC187

pawlak932 napisał:
    Type Designator: AC181

0
  • #27 19 Sie 2014 17:03
    pawlak932
    Uczeń

Po wymianie tranzystorów i kondensatorów wzmacniacz gra,ponieważ uruchomiłem go na bateri 9V,czy zagra, i działa.

0
  • #28 20 Sie 2014 09:33
    pawlak932
    Uczeń

Mam transformator 2x13v, lecz po odfiltrowaniu ma 2x17V, więc jak go podpiąć by było zasilanie pojedyncze, bo wzmacniacz wymaga zasilania pojedynczego.

0
  • #29 20 Sie 2014 14:50
    krzysztof723
    Poziom 29  

pawlak932 napisał:
    Mam transformator 2x13v, lecz po odfiltrowaniu ma 2x17V, więc jak go podpiąć by było zasilanie pojedyncze, bo wzmacniacz wymaga zasilania pojedynczego.

Czyli na każdym uzwojeniu wtórnym transformatora (~13V) masz zainstalowany mostek prostowniczy wraz z kondensatorem i wtedy uzyskujesz dwa osobne napięcia każde po +17V?
    W takim razie zastosuj jedno z tych źródeł napięcia (+17V) i będzie po kłopocie.
    Jednak biorąc pod uwagę bezpieczne maksymalne napięcie zasilające wzmacniacz (+15V) możesz zastosować stabilizator LM7815 wykorzystując do tego celu dwa uzwojenia wtórne połączone szeregowo 2 x 13VAC z mostkiem prostowniczym w układzie Graetza.
    Ale wtedy stabilizator LM7815 musi mieć radiator, bo moc strat takiego stabilizatora w takim połączeniu uzwojeń wtórnych wynosi około 15W przy obciążeniu prądem 1A (wzmacniacz pobiera mniej prądu).
    Połączenia uzwojeń wtórnych transformatora sieciowego możesz wykonać tak, jak na rysunkach poniżej.
    zamienniki tranzystorów AC187k AC188k

0
  Szukaj w 5mln produktów