Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pendrive USB - Odzyskanie danych z uszkodzonego pendrive

rbm 16 Sie 2014 08:08 2427 23
  • #1 16 Sie 2014 08:08
    rbm
    Poziom 9  

Witam

Uszkodził się pendrive USB, urwała się końcówka. Od zielonej płytki urwały się także dwie blaszki od złącza (w sumie są 4) . Gdzie można to zanieść aby odzyskać dane z tego pendriva ? O samego pendriva już nie chodzi. Poza tym gdy został odwrotnie wsadzony to taki lekki dymek poleciał z jednego złącza (na początku osoba kabelkami chciała to złącze połączyć aby podpiąć do komputera i chyba odwrotnie piny połączyła), ale to była chwila, może 3 sekundy i wyciągnał szybko. Teraz chciałbym to zanieść, żeby gdzieś na 100% odzyskali te dane.
    Najlepiej w Warszawie, może na Wolumenie ? Albo do jakiejś firmy.

Pozdrawiam
    Arnold

0 23
  • #2 16 Sie 2014 08:48
    Hucul
    Poziom 39  

Dymek był oznaką spalenia się czipa w pendrivie lub gnieździe USB komputera. W pierwszym przypadku szanse na odzyskanie danych są nikłe.

0
  • #3 17 Sie 2014 18:56
    rbm
    Poziom 9  

Znalazłem jednego pana, powiedział że trzeba wylutować ten duży scalak i wlutować do innego. Nie wiem ile takie coś może kosztować. Ma powiedzieć za kilka dni. Nie chcę znowu majątku na to wydać.

0
  • #4 22 Sty 2015 01:43
    Paweł W.
    Poziom 15  

rbm napisał:
    Znalazłem jednego pana, powiedział że trzeba wylutować ten duży scalak i wlutować do innego. Nie wiem ile takie coś może kosztować. Ma powiedzieć za kilka dni. Nie chcę znowu majątku na to wydać.

Witam.
    Czy udało się rozwiązać temat - mam podobny problem i jestem zainteresowany.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 22 Sty 2015 18:59
    michal_aniol
    Poziom 32  

rbm napisał:

To się wiąże z ryzykiem utraty danych bezpowrotnie, bo jak coś nie "zagra: to kśc może zostać wyzerowana.

0
  • #6 22 Sty 2015 20:23
    Hucul
    Poziom 39  

michal_aniol napisał:
    To się wiąże z ryzykiem utraty danych bezpowrotnie, bo jak coś nie "zagra: to kśc może zostać wyzerowana.

Te dane już są utracone, poprawnie wykonany "przeszczep" powinien umożliwić odzyskanie danych.

0
  • #7 22 Sty 2015 20:25
    michal_aniol
    Poziom 32  

Tu nie ma miejsca na "powinien". Wyzerujesz kość to do widzenia. Nadpisanych danych nie odzyskasz. Z danymi nie można się bawić na chybił trafił.

0
  • #8 22 Sty 2015 20:26
    Hucul
    Poziom 39  

michal_aniol napisał:
    Tu nie ma miejsca na "powinien". Wyzerujesz kość to do widzenia. Nadpisanych danych nie odzyskasz. Z danymi nie można się bawić na chybił trafił.

Kto mówi o zabawie na chybił trafił?

0
  • #9 22 Sty 2015 20:34
    michal_aniol
    Poziom 32  

W jaki sposób będziesz na 100% pewien że kość na innym pendrive nie zostanie wyzerowana?

0
  • #10 23 Sty 2015 13:01
    Hucul
    Poziom 39  

Jeśli nie chce oddać sprzętu profesjonalistom tylko sam je odzyskać, to dane nie są dla Niego aż tak ważne - liczy się z porażką.

1
  • #11 23 Sty 2015 20:17
    michal_aniol
    Poziom 32  

Hucul napisał:
    Jeśli nie chce oddać sprzętu profesjonalistom tylko sam je odzyskać, to dane nie są dla Niego aż tak ważne - liczy się z porażką.

Jeśli dane nie są na tyle istotne to z tym się zgodzę.

-1
  • #12 23 Sty 2015 22:42
    dawciobiel
    Poziom 12  

Przelutowanie chipa to koszt około 30-150 zł.
    Potrafią tego dokonać zakłady specjalizujące się np. w reballing'u.
    W Warszawie też sie takie znajdują. Potrafią nawet wymienić układ karty graficznej na płycie głównej od laptopa. Ale koszt wtedy jest oczywiście wyższy niż 150zł.

Jeden z zakładów mieści się z tego co pamiętam na ul. Bartyckiej.

Google twoim przyjacielem. Na pewno znajdziesz.

p.s.
    jeżeli poleciał dymek ja bym raczej nie zawracał sobie już głowy ty pendrivem. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że układ został uszkodzony. Na złączu USB występuje napięcie:
    - Standard USB 2.0 to napięcie równe 5V oraz 500mA
    - Standard USB 3.0 to napięcie równe 5V oraz 900mA.

To spokojnie wystarczy żeby coś spalić.

Aha, zapomniałem dodać, że aby w ogóle operacja się udała to musisz mieć drugi taki sam pendrive - ale działający.

Na pewno są też w naszym kraju firmy specjalizujące się odczytem danych z kości pamięci, więc w przypadku gdybyś jednak nie posiadał drugiego takie samego modelu pendriva możesz do nich dzownić.

0
  • #13 23 Sty 2015 23:31
    Hucul
    Poziom 39  

dawciobiel napisał:

Moim zdaniem 30zł to górna granica.
    dawciobiel napisał:

Średnio rozgarnięty elektronik hobbysta zrobi to bez problemu.

dawciobiel napisał:
    jeżeli poleciał dymek ja bym raczej nie zawracał sobie już głowy ty pendrivem. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że układ został uszkodzony.

Właśnie dlatego należy pamięć przelutować do sprawnego pendrive i odczytać dane.

dawciobiel napisał:
    Aha, zapomniałem dodać, że aby w ogóle operacja się udała to musisz mieć drugi taki sam pendrive - ale działający.

I to nie wszystko.

dawciobiel napisał:
    Na pewno są też w naszym kraju firmy specjalizujące się odczytem danych z kości pamięci, więc w przypadku gdybyś jednak nie posiadał drugiego takie samego modelu pendriva możesz do nich dzownić.

Odczyt danych z kości pamięci to pikuś dla każdego posiadacza programatora, problemem jest odszyfrowanie tych danych.

1
  • #14 24 Sty 2015 00:10
    dawciobiel
    Poziom 12  

Hucul napisał:
    dawciobiel napisał:

Kwota jest uzeleżniona od ceny pracy za 1h kolesia który będzie to wykonywał. Cena waha się od 30zł do 150zł. Jeżeli pójdziesz sobie np. pod pawilony komputerowe przy GUS to za przylutowanie kabla cenią sie 20zł. Chip kablem nie jest i na pewno będzie kosztowało to więcej.

Hucul napisał:

dawciobiel napisał:

Jeżeli będzie dysponował odpowiednimi narzędziami to tak.

Hucul napisał:

dawciobiel napisał:

I to nie wszystko.

dawciobiel napisał:

Odczyt danych z kości pamięci to pikuś dla każdego posiadacza programatora, problemem jest odszyfrowanie tych danych.

I właśnie dlatego od razu dzwonił bym się dowiadywać do firm specjalizujących się w odzyskiwanie danych z nośników danych. Ale przy takim pendrivie i tak mało istotnych danych sprawa na pewno nie jest warta świeczki.

1
  • #15 24 Sty 2015 11:09
    Hucul
    Poziom 39  

dawciobiel napisał:
    Hucul napisał:
    dawciobiel napisał:

Kwota jest uzeleżniona od ceny pracy za 1h kolesia który będzie to wykonywał. Cena waha się od 30zł do 150zł. Jeżeli pójdziesz sobie np. pod pawilony komputerowe przy GUS to za przylutowanie kabla cenią sie 20zł. Chip kablem nie jest i na pewno będzie kosztowało to więcej.
    To jest maksimum kilkanaście minut pracy!

dawciobiel napisał:
    Hucul napisał:

Jeżeli będzie dysponował odpowiednimi narzędziami to tak.

Nie wyobrażam sobie elektronika bez prostego hotaira i stacji lutowniczej - taki sprzęt kupujesz za mniej niż 100zł

0
  • #16 24 Sty 2015 11:54
    dawciobiel
    Poziom 12  

Hucul@
    ja wiem że to jest nawet kilka minut pracy, ale co z tego skoro ci "fachowcy" tyle sobie za to życzą - a żeby było jeszcze śmieszniej niektórzy nie wystawiają za usługę nawet paragonu. Mówię w tym momencie o fachowcach z pod GUS'u za lutowanie znajomej wtyczki do zasilacza. I żeby on to jeszcze dobrze przylutował to bym nie musiał po tym kretynie poprawiać. Całe szczęście że zasilacz nie uległ uszkodzeniu. Szczerze mówiąc to ona powinna to gdzieś zgłosić.

0
  • #17 24 Sty 2015 14:00
    michal_aniol
    Poziom 32  

A jak sprawdzicie czy wersja oprogramowania kontrolera w donorze jest taka sama? :) Tak aby nie było innych mixów, XORa, innej wielkości bloku itp.

Kwestie za ile ktoś to zrobi są bez sensu, bo co z tego że ktoś zrobi tanio, a zniszczy nośnik. Jak ktoś zrobi porządnie to nie za 5zł.

0
  • #18 24 Sty 2015 16:07
    Hucul
    Poziom 39  

michal_aniol napisał:
    A jak sprawdzicie czy wersja oprogramowania kontrolera w donorze jest taka sama?

Tu jest właśnie ryzyko, zmniejszasz je wybierając pendrive z tej samej partii (ludzie kupują czasem dwa i więcej jednocześnie), czasem masz nalepioną na czipie karteczkę z wersją firmware.

0
  • #19 24 Sty 2015 16:21
    miki4e
    Poziom 17  

Dobry fotograf odzyska dane z pendriva.

0
  • #20 24 Sty 2015 16:43
    Hucul
    Poziom 39  

miki4e napisał:
    Dobry fotograf odzyska dane z pendriva.

Kolega nie czytał czy nie zrozumiał tematu?

0
  • #21 24 Sty 2015 16:46
    miki4e
    Poziom 17  

@Hucul

@rbm "Teraz chciałbym to zanieść, żeby gdzieś na 100% odzyskali te dane."

0
  • #23 24 Sty 2015 18:42
    dawciobiel
    Poziom 12  

Hucul napisał:
    Czyli jednak nie zrozumiał :|

:)

0
  • #24 10 Lut 2015 19:33
    rbm
    Poziom 9  

Paweł W. - udało się. Chipa nie trzeba było wylutowywać. Pendrive działa.

0