Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon SX150 IS - Problemy z poprawnym robieniem zdjęć

16 Sie 2014 12:48 2109 13
  • Poziom 18  
    Posiadam aparata Canon SX150 IS i mam problem z robieniem zdjęć, staram się robić zdjęcia głównie w auto, niestety nie zawsze wychodzą one wówczas najlepiej, tak więc niekiedy kombinuje Tv i Av zmieniając ISO czy włączając serie zdjęć.

Pierwszym problemem są przejaskrawione zdjęcia, robię często zdjęcie pojazdów komunikacji np. autobusy miejskie i albo chmury z niebem tworzą całość bo jest tak mocno w tym miejscu prześwietlone, albo w szybach autobusów zbyt mocno odbija się światło.

Następnym problemem jest czasami zła ostrość punktowa, mamy autobus i np tylne koło lub lewy reflektor są w gorszej ostrości.

Borykam się również z robieniem zdjęć w ruchu, robienie zdjęć seryjnych nie zawsze tu pomaga.

Z aparatu nie jestem zadowolony, chociaż sprzedawca wcisnął i polecił, kierowałem się wówczas ceną i aparatem na paluszki akumulatorowe.

Poprzednio miałem Lumixa LZ6 Panasonic po prostu wysiadł po wypadku, nie mniej używany był 4 pory w roku i byłem z niego bardziej zadowolony, nie było kłopotów z ostrością czy z przejaskrawionymi zdjęciami.

Nie wiem czy prostu używam złych ustawień... ale zastanawiam się czy po prostu nie zmienić go na kolejny model.

Zdjęcia głównie robię w terenie, na powietrzu, są to krajobrazy, zamki osoby w tle, przyroda i komunikacja (pociągi autobusy, niekoniecznie w ruchu).

Z góry dziękuje za jakiekolwiek podpowiedzi.
    Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Instrukcja obsługi.
    Strona 77 instrukcji "moje kolory" ustawiamy "kolory neutralne".
    Strona 61 "Filtry kreatywne" wyłącz jeśli masz włączone "Super żywe kolory".
    Strona 59 "Fotografowanie dzieci i zwierząt" "Umożliwia fotografowanie ruchliwych obiektów, np.dzieci i zwierząt, dzięki czemu zdjęcia można wykonywać w każdej sytuacji."

To dla mocno niezaawansowanych bo choć odrobinę wiedząc o co piszczy w fotografii (i czytając instrukcje) wiemy, że najlepsza do tego typu sytuacji jest preselekcja czasu gdzie dobierając krótki czas sami decydujemy jak "mrozimy" obraz a aparat sam dobiera przysłonę (czasem trzeba jeszcze dobrać czułość tak aby w warunkach fotografowania przysłony nie "wychodziły" poza zakres.
    Wychodząc z trybów automatycznych i dedykowanych do sytuacji a przechodząc w tryby manualne i półautomatyczne (M, AV, TV) sami odpowiadamy za balans bieli, chociaż nadal możemy ustawić AWB (automatyczną regulację balansu bieli) ale trzeba mieć świadomość, że czułość i balans są "na naszej głowie". Od balansu bieli miedzy innymi zależy prawidłowe odwzorowanie kolorów.
  • OptexOptex
  • Poziom 29  
    Załącz jakieś przykładowe zdjęcia. Nie usuwaj EXIF-ów. Wskaż szczegóły z których nie jesteś zadowolony. Generalnie aparat pochodzi z bardzo średniej półki i za dużo nie można od niego wymagać, ale odpowiednio dobierając ustawienia manualne (post D214d3k), można uzyskać zadowalające rezultaty. Nie bój się eksperymentować z ustawieniami. Często niekonwencjonalne ustawienia przynoszę zaskakujące efekty.

Aha, i nie napisałeś czy opisana sytuacja miała miejsce od początku przygody z tym modelem.
  • Poziom 18  
    nie boje się ustawiać różnych opcji, a nawet często próbuje jednak co zdjęcie to człowiek musiał by zmieniać te ustawienia, kiedy to kiedyś wystarczyło auto w starym aparacie i było prawie za każdym razem ok ;)

Tak naprawdę to myślałem o nowym aparacie, ale czy jest sens mając do wydania 1200 zł max ! :/

Teraz wychodzę, jak wrócę to posprawdzam jeszcze instrukcję obsługi doczytam więcej i wstawię jutro jakieś przykładowe zdjęcia.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Może coś nawydziwiałeś w ustawieniach menu? Zresetuj aparat do ustawień fabrycznych i powinno być OK, a jeśli nie to prawdopodobnie jest jakaś usterka.
  • Poziom 18  
    Chmury z niebem Tworzą całość, głównie chodzi o lewy górny narożnik zdjęcia, autobus natomiast również wydaje mi się, że jest zbyt jasny, inne aparaty z podobnej półki zdjęcia robią lepiej w takim przypadku.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Poza naprawdę minimalnym prześwietleniem nie widzę błędów. Latem w środku dnia przy prawie bezchmurnym niebie tak wychodzą zdjęcia. Można jedynie winić rozpiętość tonalną matrycy. 1/500 to idealne warunki dla uwydatnienia koloru nieba. Dla lepszego efektu można by jeszcze użyć filtr polaryzacyjny.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Zdjęcie jest lekko prześwietlone. Dzień był słoneczny z bocznym oświetleniem ekspozycji. To dało efekt jak na fotografi. Co do braku ostrości lewego reflektora czy tylnych kół, to zjawisko naturalne. Z EXIF-u wynika, że zdjęcie było robione przy przysłonie 4.0, a to oznacza pełne otwarcie obiektywu. W tym wypadku głębia ostrości jest bardzo mała, więc idealnie będzie tylko w tym miejscu gdzie złapał autofokus. Co do odbić w szybach autobusu to rzeczywiście pomógłby filtr polaryzacyjny. Tylko nie wiem czy w tym modelu jest możliwość jego montażu. Popróbuj z innym rodzajem pomiaru światła: centralny ważony uśredniony lub punktowy, a jeżeli zdjęcia nadal będą prześwietlone to z kompensacją ekspozycji. Ogólnie to zdjęcie nie jest złe technicznie. Ale pamiętaj, że fotografię wykonuje fotograf a aparat jest tylko narzędziem. Najpierw musisz sobie wszystko wyobrazić, a dopiero później nacisnąć spust migawki. I pamiętaj, że im wyższa ustawiona czułość tym większe szumy. O ile to możliwe rób zdjęcia na ISO 100.
    Na razie tyle. Powodzenia.
  • Poziom 18  
    Do szybkich akcji mam jeszcze SONY DSC-W690 jednak ten okazuje się być jeszcze gorszym modelem od tego Canona.

Chciałbym zmienić na coś lepszego aktualnie myślę o :
    - Sony Cyber-shot DSC-H400

Lub czymś podobnym.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    "Na papierze" aparat wygląda bardzo przyzwoicie. Imponujący optyczny zoom, spora ilość trybów tematycznych i dość szeroki zakres czułości. Nie wiem co masz na myśli pisząc o szybkich akcjach, ale szybkość zdjęć seryjnych (maks.)0,71 kl./s (podczas fotografowania przy najwyższej liczbie pikseli) jakoś nie powala. Oczywiście przy niższej rozdzielczości powinno być szybciej ale ile tego producent nie podaje. I pamiętaj, że Canona zasilisz każdymi bateriami typu AA (w razie wyczerpania szybka wymiana), a decydując się na Sony masz do dyspozycji tylko dedykowany akumulator.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    MluMlu napisał:
    Do szybkich akcji mam jeszcze SONY DSC-W690 jednak ten okazuje się być jeszcze gorszym modelem od tego Canona.

Chciałbym zmienić na coś lepszego aktualnie myślę o :
    - Sony Cyber-shot DSC-H400

Lub czymś podobnym.

Wymiana aparatu na inny gdy nie umiesz robisz zdjęć nic nie pomoże.
    Wyżej zamieściłeś zdjęciu autobusu, w słoneczny letni dzień. Przysłona usatwiona jest na f/4.0 co jest wartością zupełnie bezsensowną. Poszukaj stron z opisami lub krótkimi kursami fotografowania, dowiedz się co oznaczają poszczególne nastawy to zdjęcia będą lepsze.
  • Poziom 18  
    Mimo wszystko myślę o czymś lepszym kochani.

Wiem, że przysłona mogła by być mniejsza dla autobusu większa nadaje się bardziej dla krajobrazu czy architektury.

Wiem, że mam jeszcze braki, ale jak ktoś tam napisał aparat z bardzo średniej półki, chciałbym coś jednak ze średniej, wyższej.

Faktycznie seria zdjęć u mnie np. jest wolna , u znajomych seria idzie raz po razie. Zdjęcia w ruchu często rozmyte i to w różnych ustawieniach.

Baterie chyba nie są tu problemem, sądzę, że dodatkowy dedykowany akumulatorek do np. sony zawsze można jako drugi dokupić.

Pozdrawiam i ewentualnie proszę o jakiś ciekawy model w granicach 1500 zł.