Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Canon ip4500 - Drukarka canon ip4500 zasechł czarny tusz.

Sobek007 16 Aug 2014 14:19 3273 16
 • #1
  Sobek007
  Level 16  
  Witam. Jestem jak do tej pory szczęśliwym posiadaczem canona ip4500. Codziennie drukuję na nim 1-2 kartki w czarnym kolorze. Cztery dni temu czarny duży tusz PGBK zasechł na amen. Czyszczenie softwarowe nie pomaga. Moczyłem głowicę w zielonym i żółtym płynie do czyszczenia głowic. Wstrzykiwałem w głowicę. Napełniłem pusty kartridż zielonym płynem i wydrukowałem nim parę "czarnych" kartek. Brak efektu. Kupiłem płyn nozzle rocket. Powtórzyłem z nim wszystkie czynności uprzednio go podgrzewając. Bardzo mizerny efekt. Moczyłem w nim głowicę ponad 20 godzin. Brak efektu. Moczyłem głowicę w gorącej odkamienionej wodzie na oko 70+ stopni. Brak żadnego efektu. Jak ugryźć ten czarny tusz? Dodam że kolorowe drukują bajecznie. Korzystałem z najróżniejszych zamienników. Ostatnie tusze były firmy active jet na których kiedyś dużo drukowałem. Czasami były uzupełniane tuszami proink. Spróbował bym z wanienką ultra dźwiękową jednak nikt w okolicy takowej nie posiada a kupowanie najtańszej mija się z celem. Macie pomysł co z nią jeszcze zrobić?

  Najważniejsze: Wydrukowana cała czarna kartka jest bardzo blada/siwa z cyklicznymi białymi poziomymi paskami.
 • #2
  11111olo
  Level 42  
  Może to wina tuszu.
  Pokaż wydruk, najlepiej strony testowej.
 • #3
  Sobek007
  Level 16  
  Z dnia na dzień kolor czarny coraz mniej widać tak jak by zasychał jeszcze bardziej. Canon ip4500 - Drukarka canon ip4500 zasechł czarny tusz.
 • #4
  11111olo
  Level 42  
  To nie wygląda jak by czarny "zasechł" a wszystkie kolory.
  Wyjmij czarny tusz i zapałką nasącz jej koniec czarnym tuszem, po czym wytrzyj ją w kartkę i zobacz jaki jest kolor. Może ten tusz jest po prostu za gęsty.
 • #5
  Sobek007
  Level 16  
  Pozostałe kolory są git zdjęcia eleganckie wychodzą tylko jakieś deko blade na skanie wyszły. Tusz raczej nie może być za gęsty ponieważ drukowałem na nim wcześniej i wszystko było ok.
 • #6
  11111olo
  Level 42  
  Miałem kiedyś Canon IP3000 i wiem jak wygląda wydruk testowy, a to co pokazałeś jest tylko jego cieniem. Pomijając kolor czarny którego prawie nie ma to 100% koloru CMY wygląda bardzo słabo. Może masz ustawione jakieś drastyczne oszczędzanie? Nie wiem jakie ustawienia są w tym modelu drukarki.
 • #7
  Sobek007
  Level 16  
  Nie ukrywam że skan wyszedł bardzo nędznie. Patrząc na kartkę odcień najjaśniejszej magnety wygląda jak środkowy a najjaśniejszej na skanie w ogóle nie widać. Jakość ustawiona na standard.
 • #8
  11111olo
  Level 42  
  To jak wygląda czarna "kratka" na górze kartki? Jest poprawnie wydrukowana tylko blada?
 • #9
  Sobek007
  Level 16  
  Wydrukowane jest tylko to ile widać tylko jest ciemniejsze.
 • #10
  11111olo
  Level 42  
  To jeśli się nie drukuje tzn. że głowica zaschła.
  Mi jak zaschła w IP3000 to sprzedałem ją i kupiłem drukarkę laserową - tu "głowica" nie zaschnie ;)
 • #11
  leeart

  Level 34  
  Ogólnie masz problem z głowicą lub samym tuszem, to już wiemy. Pisałeś że próbowałeś różnych metod odblokowywania i z dnia nadzień jest coraz gorzej. Proponuję na początek kupić tusz najlepiej oryginał, zrobić parę czyszczeń z kompa. Sam osobiście się spotkałem z takim problemem tuszy, że przez tydzień drukowały, a potem nic. Zawsze osobiście zaczynam od podmiany tuszy i tobie też tak radzę.
  Można również rozkręcić głowicę, ale to tylko dla doświadczonych ludzi.
  Od zielonej płytki odcinasz pin/bolce (2szt) trzymająca ją przy obudowie. Odkręcasz białą płytkę ceramiczną śrubokrętem. Delikatnie podważasz i całość płuczesz pod wodą. W szczelinie na kolor czarny mieszczącej się w płytce ceramicznej powinien być prześwit, oczywiście pod światłem. Dla przykładu zobaczysz prześwity pozostałych kolorów. Oczywiście nie wkładamy żadnych przedmiotów w te szczeliny by nie uszkodzić głowicy. Czarną część również płuczemy, aż woda przestanie się barwić na jakikolwiek kolor.
  Po dokładnym wypłukaniu suszymy i skręcamy, uważając na szarą gumkę by trafiła na swoje miejsce.

  11111olo wrote:

  Mi jak zaschła w IP3000 to sprzedałem ją i kupiłem drukarkę laserową - tu "głowica" nie zaschnie ;)

  ale mogą wystąpić inne problemy np: z samym laserem lub folią na utrwalaniu.
 • #12
  11111olo
  Level 42  
  No mogą ale atramentówką wydrukowałem z 1000 str. i głowica padła a na laserówce przynajmniej 10x tyle i tylko wymieniałem kasety z tonerem. Sam wydruk na drukarce laserowej jest dużo szybszy, lepszej jakości (dużo lepsza powtarzalność) oraz tańszy.

  To tak poza tematem.
  Zrób jak proponuje kolega leeart. Możliwe że wężyki w głowicy też są niedrożne więc o nich też nie zapomnij.
 • #13
  Sobek007
  Level 16  
  Rozkręciłem głowicę i wyczyściłem pod wodą. Przy czarnym tuszu jest prześwit jednak nie tak "szeroki" jak przy kolorowych. Brak efektów.
 • #14
  11111olo
  Level 42  
  Sądzę że głowica jest zużyta/uszkodzona. To wygląda jak by "nie miała siły" wyrzucić kropelki atramentu stąd takie wydruki.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  leeart

  Level 34  
  Podstawowe pytanie, zmienił kolega tusz na inny? I czy sitko jest drożne. Bo w tej części jak zaschnie tusz to jest problem by odblokować. Wtedy można moczyć i moczyć tygodniami.

  Dodano po 5 [minuty]:

  11111olo wrote:
  Sądzę że głowica jest zużyta/uszkodzona. To wygląda jak by "nie miała siły" wyrzucić kropelki atramentu stąd takie wydruki.


  Bo mogą być tusze za gęste.
 • #17
  Sobek007
  Level 16  
  Testowałem ostatnio na uzupełnionym tuszu na którym drukowałem jak jeszcze była w pełni sprawna. Nie mam już siły do niej aktualnie ustawione jest aby non stop brała czarny tusz z małego pojemnika. Docelowo może wymyślę jakiś duży zasobnik do czarnego tuszu tego typu:
  Canon ip4500 - Drukarka canon ip4500 zasechł czarny tusz.