Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ATI RADEON 4890 - Zacięcia komputera po instalacji "nowej" karty

docmic 16 Aug 2014 15:03 2118 25
Tespol
    docmic
    Level 8  
    Witam,

niedawno kupiłem na allegro używaną kartę HIS RADEON 4890. Poprzednia, którą miałem zainstalowaną to była Palit RADEON 4870.

Problem polega na tym, że od czasu zainstalowania nowej karty doświadczam zacinania komputera. Objawia się to "przeskakiwaniem" kursora, "przeskakiwaniem" ekranu i zacięciem fonii na jednym dźwięku. Takie zacięcia i skoki trwają ok. 0,5 sekundy i powtarzają się w losowych odstępach czasu - czasami co 1 sekundę, czasami co 10 sekund. Problem pojawia się oraz znika bez wyraźnego powodu. Dzieje się to w zasadzie przy każdym użytkowaniu komputera - od przeglądania internetu, przez słuchanie muzyki, oglądanie filmów, aż po granie. Problemu nie wywołuje nic konkretnego - po prostu pojawia się w czasie np. oglądania filmu, następuje np. 10 (przykładowa liczba) zacięć w losowych odstępach czasu, po czym problem ustaje.

Sprawdzałem sprzęt pod kątem przegrzewania się programem OCCT, ale nie zaobserwowałem żadnych przesadnych temperatur. Procesor nie przekracza przy pełnym obciążeniu 65 st. C. Zastanawiałem się też nad zasilaniem, ale jest to raczej niemożliwe zważywszy na potwora, którego mam u siebie zainstalowanego... Być może problemem nie jest sama karta graficzna, a jedynie wystąpienie opisanych zjawisk jedynie zeszło się w czasie z jej instalacją. Jestem w kropce i dlatego uprzejmie proszę o pomoc.

Mój sprzęt to:
    Płyta główna GIGABYTE GA EP45-DS3R
    Procesor INTEL Core 2 Duo E8400
    Karta graficzna HIS ATI RADEON 4890
    RAM 6 GB: 2x 1GB ADATA VITESTA DDR2 1066+ (AD21066E001GOU)
    2x 2GB KINGSTON HYPERX DDR2 (KHX8500D2K2/4G)
    RAMy pracują w DUAL CHANNEL
    Dyski 2x 320 GB SAMSUNG HD322HJ (pracujące jako macierz RAID 0)
    Zasilacz CHIEFTEC CFT-650-14C o mocy 650W.

Napęd DVD i obudowę pominąłem, bo domyślam się, że to nieistotne ;)

Wszystko pracuje na domyślnych ustawieniach, nie było podkręcane. Na płycie głównej mam BIOS w wersji F11e. Jedynie problematyczne są pamięci, które pracuję wyłącznie w jednym, konkretnym ustawieniu. W przypadku zmiany komputer nie uruchamia się.

Jeżeli jeszcze w jakiś sposób mogę to chętnie udostępnię wszystkie dane.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam!
    docmic

e: uzupełniłem dane pamięci.
  • Tespol
  • Helpful post
    ValValiantThor
    Level 33  
    przeleć RAM memtestem razem i osobno.
    Kaczor_84
    Level 31  
    Zamieść screen z CrystalDiskInfo
    docmic wrote:
    zważywszy na potwora, którego mam u siebie zainstalowanego

Nawet potwór może się zepsuć/zestarzeć ;) Profilaktycznie zmierz jego napięcia miernikiem.
    Możesz również wyczyścić sterowniki za pomocą DDU. Nie zaszkodzi także przegląd systemu np. CCleanerem.
    docmic
    Level 8  
    ValValiantThor wrote:
    przeleć RAM memtestem razem i osobno.

Sprawdzałem, również po instalacji nowej karty. Nawet wiele godzin testów nie wyrzuca żadnych błędów. Poza tym brak bluescreenów czy innych objawów problemów z pamięciami. Inna sprawa, że pamięci to osobna kwestia, bo działają jedynie w jednej konfiguracji. Zdaje się, że ta płyta główna ma problemy z Kingstonami (o czymś takim kiedyś czytałem).

Niemniej te pamięci mam już od 3-4 lat i do tej pory wszystko było ok, na co wskazują też testy.
  • Tespol
  • Helpful post
    ValValiantThor
    Level 33  
    Jeśli jest problem z Kingstonami to sprawdź bez nich czy sytuacja jest taka sama.
    docmic
    Level 8  
    Kaczor_84 wrote:
    Zamieść screen z CrystalDiskInfo
    docmic wrote:
    zważywszy na potwora, którego mam u siebie zainstalowanego

Nawet potwór może się zepsuć/zestarzeć ;) Profilaktycznie zmierz jego napięcia miernikiem.
    Możesz również wyczyścić sterowniki za pomocą DDU. Nie zaszkodzi także przegląd systemu np. CCleanerem.

Wrzucam screeny.

Jeżeli chodzi o napięcia to sprawdzałem software'owo i wyglądało to ok. CCleaner też jest narzędziem, którym regularnie się posługuję :)

Jeżeli zaś chodzi o sterowniki - zaraz wypróbuję. Choć od czasu jak zaczęły się problemy zdążyłem już zrobić format.

Zapomniałem napisać - używam Windowsa 7 x64 w wersji PROFESSIONAL z zainstalowanym Service Pack 1 i wszystkimi bieżącymi aktualizacjami.

Jeżeli chodzi o antivira to mam Kaspersky w aktualnie dostępnej wersji.
    ValValiantThor
    Level 33  
    Nigdy nie sprawdza sie napięc software'owo bo sa niemiarodajne.
    Kaczor_84
    Level 31  
    Dobrze byłoby przetestować kartę w innym komputerze. Jeśli problemy pojawiły się po jej zainstalowaniu, to wszystko wskazuje na nią jako potencjalnego winowajcę. Czy posiadasz starą kartę? Włóż ją i sprawdź, czy problem pozostaje.
    docmic
    Level 8  
    ValValiantThor wrote:
    Nigdy nie sprawdza sie napięc software'owo bo sa niemiarodajne.

Ok, to teraz pytanie nowicjusza :) W jaki sposób sprawdzić napięcia miernikiem? W którym miejscu zetknąć go z zasilaczem?

Dodano po 2 [minuty]:

Kaczor_84 wrote:
    Dobrze byłoby przetestować kartę w innym komputerze. Jeśli problemy pojawiły się po jej zainstalowaniu, to wszystko wskazuje na nią jako potencjalnego winowajcę. Czy posiadasz starą kartę? Włóż ją i sprawdź, czy problem pozostaje.

Starej karty pozbyłem się, bo była uszkodzona.

Hmm, spróbuję coś zorganizować.

Dodano po 3 [minuty]:

Wrzucę przy okazji screeny z OCCT. Może to coś jeszcze rozjaśni...

I już na tym etapie bardzo dziękuję za pomoc! :)
    Kaczor_84
    Level 31  
    Jak mierzyć napięcia miernikiem?

Sprawdź za pomocą HWiNFO ->Sensors, czy widać temperaturę karty graficznej. Obejrzyj również samą kartę: czy chłodzenie jest drożne, a wentylator obraca się swobodnie? Jaki jest stan kondensatorów? Czy dodatkowe zasilanie jest prawidłowo podpięte?
    docmic
    Level 8  
    Kaczor_84 wrote:
    Jak mierzyć napięcia miernikiem?

Sprawdź za pomocą HWiNFO ->Sensors, czy widać temperaturę karty graficznej. Obejrzyj również samą kartę: czy chłodzenie jest drożne, a wentylator obraca się swobodnie? Jaki jest stan kondensatorów? Czy dodatkowe zasilanie jest prawidłowo podpięte?

Jeżeli chodzi o kartę to przed chwilą ją sprawdziłem i chłodzenie wygląda na drożne, wentylator obraca się swobodnie. Kondensatory wyglądają ok, zaś zasilanie dodatkowe podpięte jest w sposób, który wygląda na właściwy (wtyczka 6-pin idealnie składa się z 2-pinową dostawką).

Jeśli zaś chodzi o temperatury to wydaje się ok, ale załączam screeny na wszelki wypadek.
    Kaczor_84
    Level 31  
    Ściągnij np. FurMark, i uruchom test (najlepiej z HWiNFO uruchomionym w tle). Karta ma dość wysoką temperaturę jak na tryb idle.
    docmic
    Level 8  
    Kaczor_84 wrote:
    Ściągnij np. FurMark, i uruchom test (najlepiej z HWiNFO uruchomionym w tle). Karta ma dość wysoką temperaturę jak na tryb idle.

W sumie dość szybko się zagrzała. Załączam screeny. Czy w tym może być problem? Jak długo taki test powinien trwać żeby był bezpieczny dla karty?

Tak swoją drogą - w czasie uruchamiania HWiNFO (wersja 4.42 x64 PORTABLE) rozmawiałem przez skype. W momencie wykrywania IDE/SCSI Drives miało miejsce podobne "zacięcie". Sprawdziłem jeszcze kilkukrotnie. Za każdym razem jest to samo. Czy to na coś wskazuje, czy raczej jest to normalne przy włączaniu tego programu.
  • Helpful post
    Kaczor_84
    Level 31  
    Przy tych temperaturach jak najkrócej! Karta ewidentnie się przegrzewa i prawdopodobnie stąd te zacięcia. Albo chłodzenie jest zapchane kurzem albo uszkodzone. Jeśli karta jest na gwarancji, to ją odeślij. Jeśli gwarancji nie posiada, to zdemontuj układ chłodzenia, dokładnie go wyczyść i nałóż nową pastę termoprzewodzącą. Jeśli nie czujesz się na siłach z demontażem, wyciągnij kartę i postaraj się mocno dmuchnąć, sprężonym powietrzem lub ustami, w wylot ciepłego powietrza przytrzymując palcem wentylator, żeby się nie obracał - spodziewaj się masy kurzu, czynność tę najlepiej wykonać na dworze.

Co do "zacięcia" się HWiNFO, wykrywa on sprzęt, więc w przypadku prób wykrycia nieistniejącego sprzętu (podejrzewam, że nie masz kontrolera SCSI) lub dodatkowych urządzeń typu np. dyski USB mogą nastąpić chwilowe przestoje. Ponadto programy wykorzystują urządzenia, Skype komunikuje się z mikrofonem i kamerką, a to również ma wpływ na wykrywanie urządzeń. Podczas czynności diagnostycznych nie powinieneś korzystać ze zbędnych programów. Mogą one zafałszowywać wyniki diagnoz.
    docmic
    Level 8  
    Kaczor_84 wrote:
    Przy tych temperaturach jak najkrócej! Karta ewidentnie się przegrzewa i prawdopodobnie stąd te zacięcia. Albo chłodzenie jest zapchane kurzem albo uszkodzone. Jeśli karta jest na gwarancji, to ją odeślij. Jeśli gwarancji nie posiada, to zdemontuj układ chłodzenia, dokładnie go wyczyść i nałóż nową pastę termoprzewodzącą. Jeśli nie czujesz się na siłach z demontażem, wyciągnij kartę i postaraj się mocno dmuchnąć, sprężonym powietrzem lub ustami, w wylot ciepłego powietrza przytrzymując palcem wentylator, żeby się nie obracał - spodziewaj się masy kurzu, czynność tą najlepiej zrobić to na dworze.

Co do "zacięcia" się HWiNFO, wykrywa on sprzęt, więc w przypadku prób wykrycia nieistniejącego sprzętu (podejrzewam, że nie masz kontrolera SCSI) lub dodatkowych urządzeń typu np. dyski USB mogą nastąpić chwilowe przestoje. Ponadto programy wykorzystują urządzenia, Skype komunikuje się z mikrofonem i kamerką, a to również ma wpływ na wykrywanie urządzeń. Podczas czynności diagnostycznych nie powinieneś korzystać ze zbędnych programów. Mogą one zafałszowywać wyniki diagnoz.

Zrobiłem jak napisałeś. Załączam screeny. Jest delikatna poprawa, ale nie wiem czy to wystarczające.

Wyłączyłem wszystkie testy, włączyłem Winampa i, niestety, problem nie zniknął.

Pytanie z innej strony - czy to możliwe, że dyski są problemem? Od jakiegoś czasu (jeszcze przed instalacją nowej karty) mam przy uruchamianiu RAID (przy starcie komputera) informację, że przy jednym z dysków jest błąd. Czy to możliwe, że tu jest problem?
    Kaczor_84
    Level 31  
    Zrób zdjęcie karty i zamieść w wątku.

Niestety temperatury karty nadal są za wysokie. Wymieniałeś pastę, czy tylko przedmuchałeś? Czy obudowa jest dobrze wentylowana, otwory wentylacyjne nie są przysłonięte/zanieczyszczone? Posiadasz dodatkowe wentylatory w obudowie?

docmic wrote:
    mam przy uruchamianiu RAID (przy starcie komputera) informację, że przy jednym z dysków jest błąd
    O tym nie wspomniałeś ;) Jest to możliwe, choć wtedy problemy byłyby również na starej karcie. Z tym jednak trzeba zwrócić się do kolegów mających więcej doświadczenia z macierzami RAID.
    docmic
    Level 8  
    Kaczor_84 wrote:
    Zrób zdjęcie karty i zamieść w wątku.

Zamieszczam zdjęcia karty.

Jeżeli chodzi o wczorajsze działania to, niestety, nie czuję się na tyle kompetentny żeby grzebać w środku karty. Dlatego też kartę graficzną jedynie przedmuchałem, w sposób w jaki to wskazałeś. Jeżeli chodzi o obudowę to posiada ona jedynie wentylator z tyłu, poza tym jest w niej boczny wylot powietrza (bez wentylatora - jest to odpływ niemal bezpośrednio z procesora). Przejrzałem ją dzisiaj - jest w miarę czysta, a co za tym idzie kanały odpływu powietrza są raczej drożne.
  • Helpful post
    Kaczor_84
    Level 31  
    Co do karty, to przydałoby się sprowadzić te temperatury chociażby poniżej 90°C w szczycie.

Z innej beczki, posiadasz program antywirusowy? Przeskanuj komputer pod kątem wirusów, wykonaj również skan AdwCleaner'em.
  • Helpful post
    irek6311
    Level 33  
    docmic daj zrzut z CrystalDiskInfo to będzie wiadomo w jakim stanie są dyski ,
    może to one są winowajcami .
    irek6311
    Level 33  
    Kaczor_84 wrote:
    Kolega irek6311 nie przejrzał chyba dokładnie tematu, w 6-tym poście załączone zostały wyniki.
    Ślepnę na starość ;)
    jeden ma jakieś problemy z taśmą sygnałową < warto by podmienić kabelek ,
    warto też dorzucić z 2 wiatraki by cyrkulację w obudowie poprawić (jeden zasysanie a drugi wydmuch) ,
    na chwilę obecną to kiepskie tam chłodzenie i to na pewno nie służy wydajnej pracy komputera .
    docmic
    Level 8  
    Kaczor_84 wrote:
    Z innej beczki, posiadasz program antywirusowy? Przeskanuj komputer pod kątem wirusów, wykonaj również skan AdwCleaner'em.

Posiadam Kaspersky. Robię w miarę regularnie skany, ale oczywiście i to przeprowadzę. Podobnie skan drugim programem, który polecasz.

Dodano po 5 [minuty]:

irek6311 wrote:
    jeden ma jakieś problemy z taśmą sygnałową < warto by podmienić kabelek ,
    warto też dorzucić z 2 wiatraki by cyrkulację w obudowie poprawić (jeden zasysanie a drugi wydmuch) ,
    na chwilę obecną to kiepskie tam chłodzenie i to na pewno nie służy wydajnej pracy komputera .

Bardzo dziękuję za informację. Wymienię taśmę.

Swoją drogą - coś jednak wskazuje na dyski przy tym problemie. Zainstalowałem oprogramowanie INTELa do RAID. Program wykrył błąd, w jakiś sposób "zrestartował" dysk i komunikat o błędzie zniknął. W tym momencie "zacięcia" występują zdecydowanie rzadziej niż choćby wczoraj, ale całkowicie nie zniknęły. Załączę jeszcze raz info z CrystalDiskInfo. Czy coś się może poprawiło?
  • Helpful post
    irek6311
    Level 33  
    Niestety problem jest dalej ,
    kabel sygnałowy zmień ;)
    docmic
    Level 8  
    irek6311 wrote:
    Niestety problem jest dalej, kabel sygnałowy zmień ;)

Wymieniłem taśmy SATA. Zamieszczam wyniki z CrystalDiskInfo.

Mam nadzieję, że usunęło to problem z dyskami. Niestety nie rozwiązało to problemu ogólnego. Jutro powinienem mieć inną kartę graficzną więc przystąpię do testów w zmienionej konfiguracji. Niestety jest sporo słabsza niż ta, którą obecnie posiadam więc wyniki mogą być niemiarodajne, w szczególności w kontekście poboru prądu. Dam znać czy coś się zmieniło.

Oczywiście wszelkie inne sugestie są mile widziane i będę starał się wszystko sprawdzać na bieżąco, na miarę moich możliwości :)

Bardzo wszystkim dziękuję za dotychczasową pomoc! Mam nadzieję, że finalnie uda się problem rozwiązać.
    docmic
    Level 8  
    Witam ponownie.

Znalazłem rozwiązanie problemu. Od tygodnia je testuję i na razie wszystko działa ok.

Po wielu różnych poprawkach okazało się, że winna była... pamięć. ValValiantThor od początku miał rację. Przy czym pamięć nie wykazuje żadnych błędów w czasie testów. Tak naprawdę problem wynikał ze specyfiki współpracy mojej płyty głównej z różnymi pamięciami. Poprzekładałem kości RAM w różny sposób i znalazłem optymalne ułożenie. Tyle wystarczyło by rozwiązać problem...

Wszystkim Wam bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam!