Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterownik solarny tr-1 e-polit -

krysik 16 Aug 2014 20:08 4032 14
 • #1
  krysik
  Level 12  
  Witam, kupiłem tani sterownik jak w temacie do kolektora samoróbki, i mam z nim kłopot, niestety producent się nie odzywa, nie odbiera od tygodnia (urlop?) i dlatego pisze tutaj. Chodzi o to, że nie potrafię nastawić histerezy, chciałbym by sterownik pracował tak np temp. zasobnika 30 histereza górna 15 czyli załącza pompę gdy temp kolektora 45 histereza dolna 5 czyli by wyłączył przy temp. kolektora 40 natomiast w moim przypadku dolna histerezę nastawić idzie tylko =< od temp. zasobnika czyli w praktyce temperatura kolektora musi zejść poniżej temp. zasobnika i wygląda to tak, że w słaby dzień na solarze jest 32 i pompa chodzi cały czas, nic nie grzeje tylko zużywa prąd, do bani. Z doświadczenia z kotłem wiem, że lepsza jest wysoka temperatura krótko niż niska długo. Proszę o jakieś rady może tępy jestem i nie umiem tego ustawić, może da się to przeprogramować. Poniżej link do specyfikacji.

  http://e-politek.pl/sterownik-tr1-p-13.html?osC
 • #2
  pablowp1
  Level 23  
  Z mojej oceny wynika, ze ustawiłeś złe parametry pracy sterownika. Powiem ci z własnego doświadczenia jak powinno być a reszta należy do ciebie. Różnica temperatur między czujnikiem kolektora a zasobnikiem powinna wynosić około 10 st.C Histereza górna 4-6 st.C,
  histereza dolna podobnie jak górna. Nie ma sensu, aby pompa uruchamiała się się jeżeli na kolektorze masz 40 a na zasobniku 36 bo nic nie uzyskasz przez straty ciepła na przesyle. Nic tez nie daje jeżeli na kol. masz 40 a na zasobniku np.37 i pompa już pracuje to z powodu złej nastawy histerezy generujesz straty energii, bo przy tak małej różnicy temperatur uzyskasz nie wiele a nawet dołożysz do interesu płacąc za prąd.
 • #3
  krysik
  Level 12  
  Masz rację problem właśnie z nastawa zakres 0-60 i wszystko poniżej czujnika B czyli zasobnika z kolei histereza gorna ok
 • #4
  tropas
  Level 12  
  Ja mam Tr-5 i rozmawiałem o tym problemie z producentem.
  Niestety w tych sterownikach nie da się ustawić żeby pompę wyłączało jeśli temp w bojlerze jest wyższa od tej w solarze. Daj dolną histerezę na 0 i wtedy będzie wyłączało jeśli temp się zrównają. Jak dajesz dolną na 5 to wyłączy dopiero jak w bojlerze będzie o 5 mniej niż na solarze. Nie przemyślane przez producenta niestety.
  Tak samo jak to, że nie ma opcji włączenia pompy jak temp solara spadnie blisko zera - przydatne przy pierwszych przymrozkach jak mamy wodę w układzie i nie zdążymy spuścić. Przeprogramować się nie da - przynajmniej tak mówi producent, ale jak się ktoś zna to pewnie wszystko się da (ale znowu kto się zna to i tak robi sterownik sam).
  Wiem, że produkują też sterownik z możliwością ustawienia dwóch histerez dolnych i wtedy pierwszy problem znika, ale nie wiem jak z drugim czyli z zamarzaniem - miałem też w tej sprawie dzwonić do producenta.
  Czujniki temperatury będą pasować więc wystarczyłoby dokupić sam ten sterownik z dwiema dolnymi histerezami i wymienić - będzie taniej - ale jeśli nie ma zabezpieczenia przed przymrozkami to mnie nie urządza.
  Ja na razie nic nie zmieniam bo zaraz i tak zima, tylko myślę nad jakimś doraźnym rozwiązaniem problemu z przymrozkami, a pod koniec września i tak spuszczam wodę i kończę sezon darmowej ciepłej wody. A do wiosny będę myślał co zmienić, żeby było jeszcze lepiej - choć i tak jest nieźle, a biorąc pod uwagę koszty to jest super :)
 • #5
  anielski123
  Level 12  
  ...,a więc jaki sterownik kupić? by to miało ręce i nogi i działało prawidłowo?
  i do tego chciałbym ,żeby sterownik wył pompę ( czyli sam na sterowniku ustawiam 85 st)w momencie braku odbioru ciepłej wody ( jak wyjadę na wakacje) a woda w bojlerze nagrzeje się do 85 st.Pisałem już o tym,ale konkretu nie było,tylko e-politek,który jak widać nie do końca dopracowany.
  Czyli:
  Nagrzało mi się wody na 60 st. Po południu pochmurno i leje,więc sterownik i pompa milczy( temp w solarze spadła do 40 st,więc dopóki nie zużyję wody,by w bojlerze było 30 st,to ma to nie pracować...
 • #6
  tropas
  Level 12  
  Na allegro znalazłem np taki: STEROWNIK SOLARNY MRS-10
  Z opisu wygląda że wszystkomający i coś mi się zdaje że na elektrodzie ktoś pisał, że ma taki i że ok. Na pewno w temacie kolektor za 1500 jest o tym gdzieś.
  Zobacz tu: Link
 • #7
  anielski123
  Level 12  
  Dzięki...Właśnie rozmawiałem o tym MR3-10 jest on na dwie pompy,ale mają też model MRS-8 na jedną pompę.Wszystko to co potrzebuję ma ten sterownik.Miły pan wytłumaczył co z czym się je,,,...Może cena wyższa ,ale przynajmniej ma to co potrzebuję,oraz opcję,by nie wychładzało wody w zasobniku.Zapytałem też o przedłużenie przewodów,więc odpowiedział żeby lepiej samemu nie przedłużać( czujniki cyfrowe,czy jakoś tak :P ) ,tylko w momencie zakupu powiedzieć ile się chce więcej kabelka,a oni już zrobią ( dodatkowo 2 zł z metra)
 • #8
  krysik
  Level 12  
  to lipa z tym e-politek-iem mi to nie odpowiada, na instrukcji jest rysunek zakresów działania histerez taki w szachownice, kiedy ma zastosowanie? W ogóle to chyba oddam ten sprzęt, zostałem w błąd wprowadzony("histereza nastawiana +/- 60˚C z rozdzielczością co 0,1˚C"), producent się nie odzywa...

  http://e-politek.pl/images/sterownik_solar.pdf?osC
 • #9
  tropas
  Level 12  
  Ja właśnie rozmawiałem z Panem z e-politeka. Odebrał mój tel za pierwszą próbą.
  Będę odsyłał swój sterownik i dostanę poprawiony o zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe :)
 • #10
  anielski123
  Level 12  
  Z tego co wiem(po rozmowie tel z panem z tej firmy) ,to e-politek nie stosuje przewodów odpornych na wysoką temp. ze względów na koszty,więc może dlatego cena sterownika jest niższa.
 • #11
  tropas
  Level 12  
  U mnie ok 10cm przewodu leży w środku solara na absorberze i ten odcinek owinąłem folią alu, ale teraz myślę, że to chyba nie najlepsze rozwiązanie bo aluminium i tak przeniesie temperaturę na przewód. Może trzeba było włożyć go w coś co nie przewodzi ciepła to byłoby lepiej. U mnie przez cały sezon temperatura solara nie przekroczyła 100st a ktoś pisał, że te czujniki wytrzymują 120 więc lepszy przewód niewiele by chyba pomógł, bo czujnik się i tak usmaży.
  Wszystko wyjdzie kiedy pewnego słonecznego dnia odetną niespodziewanie mi prąd (planowane wyłączenia dostaję na maila i przykrywam solar w takie dni).
 • #12
  anielski123
  Level 12  
  Mówisz o foli aluminiowej ( spożywczej ?) jeżeli tak,to ta folia ma dwie strony medalu...błyszcząca i matowa...jedna przyciąga,a druga odpycha...ino nie pamiętam która za co jest odpowiedzialna.W necie się dowiesz :)
 • #13
  krysik
  Level 12  
  Właśnie jestem po rozmowie z Panem z e-politek, jak się okazało sterownik, który zakupiłem nie miał jeszcze funkcji ujemnej histerezy, ale umówiłem się, że prześle na mój koszt i Pan wgra mi nowe oprogramowanie. Także problem rozwiązany Pan chętny do pomocy więc polecam i dziękuje, również innym, którzy wyrazili chęć pomocy.
 • #14
  tropas
  Level 12  
  U mnie skończyło się podobnie - tyle że została dołożona funkcja antyzamrożeniowa. Pierwsza nastawa została przeprogramowana tak, że jak ustawię np na 5st to pompka się włączy poniżej tej temp. No i ujemna histereza też jest, więc teraz jest wszystko tak jak chciałem.
 • #15
  krysik
  Level 12  
  Troszkę czasu upłynęło, ale temat należy zamknąć, jaki pisałem powyżej producent wgrał mi histerezę ujemną i obecnie cieszę się sprawnie działającym sterownikiem, zarazem polecam niedrogi sprzęt.