Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Uno R3 - Czy mozna do tego podlaczyc sensor dzwieku?

antonio22-1985 17 Sie 2014 11:01 1656 8
  • #1 17 Sie 2014 11:01
    antonio22-1985
    Poziom 4  

Witam wszystkich serdecznie. Na poczatku od razu powiem ze nie mam zadnego doswiadczenia w kodowaniu arduino itd. Korzystam z programu jak i kodu napisanego przez Stefan Brunner i do pobrania pod adresem www . http://stefanbrenner.com/liquid-art/droplet/
    Program sluzy do fotografi kolizji kropel wody. Ustawiamy sobie na ktorym pinie arduino podlaczony jest elektrozawor czy aparat, podajemy wartosci uruchomienia, opoznienia itd. Calosc wyzwalana jest z programu na komputerze po wcisnieciu "start" w programie lub za posrednictwem przycisku start. Dziala on na zasadzie doprowadzenia napiecia 5V na pin przypisany w programie jako "button". Chcialbym aby program odpalal nie przez wcisniecie przycisku a po odebraniu sygnalu dzwiekowego np po wystrzale z wiatrowki. W ten sposob nie musial bym budowac nowego urzadzenia do fotografii np balonu przebijanego przez lecacy srut itd a korzystac z tego oprogramowania umozliwiajacego sterowaniem aparatem i lampami.
    Chcialbym w zwiazku z tym podlaczyc do mojego sterownika sensor dzwieku. I tu zaczynaja sie schody bo nie wiem jak to dziala, gdzie to wlaczyc itd. Jesli czujnik dzwieku dzialal by w ten sposob ze po pojawieniu sie dzwieku wysylal by sygnal 5V to wtedy w prosty sposob podlaczyl bym ten sygnal na jeden z wolnych portow w arduino, przypisal wartosc tego portu jako "button" i po problemie. Ale jak wtedy sterowac samym czujnikiem dzwieku? Czy wystarczy mu podlaczyc zasilanie '+' i '-' i bedzie dzialal czy uruchamiany jest z arduino i trzeba przerobic kod napisany przez tego Niemca? Bardzo prosil bym o pomoc kogos orientujacego sie w temacie.
    PS. przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z tel

• #2 17 Sie 2014 14:30
    atom1477
    Poziom 43  

Mocno nakombinowałeś.
    Jeżeli czujnik dźwięku dawał by sygnał po pojawieniu się dźwięku to nie musiał byś nim w ogóle sterować.
    Po drugie "sensor dźwięku" to bardzo górnolotna nazwa.
    A Tobie trzeba po prostu mikrofon.
    A w kodzie po prostu byś próbkował wejście ADC do którego był by podłączony ten mikrofon (a w zasadzie wyjście wzmacniacza mikrofonowego).
    Wykrywanie konkretnych dźwięków to już była by sprawa kodu.
    Np. wystrzał można by wykrywać różniczkując sygnał z ADC i przepuszczając to przez komparator amplitudy.
    Do innych dźwięków były by inne algorytmy ale je mnożna by łatwo zmieniać bo to tylko kod. Przy zewnętrznym "sensorze dźwięku", bo może i takie są, to ewentualne zmiany musiały by być sprzętowe a więc były by trudne. Dlatego lepiej dać mikrofon.
    Tyle że to wymaga pisania kodu a z tym jak piszesz u Ciebie marnie.
    Jeżeli chcesz "sensor dźwięku" to można i "sensor dźwięku" ale napisz jaki to jest (model, link do niego, itp.) bo ja do tej pory o czymś takim nie słyszałem. Więc i na razie nic napisać nie mogę.

• #3 17 Sie 2014 15:03
    antonio22-1985
    Poziom 4  

Myslalem o czyms takim
    botland.com.pl/akustyka/2211-detektor-dzwieku-sparkfun.html
    Ma zarowno wyjscie cyfrowe jak i analogowe. Czujnik mial by reagowac na dowolny dzwiek ktory byl by mocniejszy niz np 40 db. Ten to umozliwia z tym że nie wiem czy sie nada. Chodzi mi o to aby wszystko bylo na tyle szybkie aby reagowalo natychmiast tak aby np aparat zarejestrowal "rozerwanie" balonu i inne podobne sytuacje...

• #4 17 Sie 2014 15:43
    atom1477
    Poziom 43  

Ten układ powinien być dość szybki bo zawiera tylko wzmacniacze operacyjne.
    Pytane tylko czy nie ma jakichś obwodów uśredniających dodanych. Niestety bez schematu tego układu nie da się nic powiedzieć.

• #6 17 Sie 2014 17:20
    atom1477
    Poziom 43  

No to ja bym się spodziewał opóźnienia co najmniej kilku ms.
    natomiast co do podłączenia to jest ono proste. Podłączasz tylko VCC i GND i działa.

• #7 17 Sie 2014 17:23
    antonio22-1985
    Poziom 4  

Co w takim razie moge zastosowac co dzialalo by w sposob taki ze "dzwiek = podanie napiecia, brak dzwieku = brak napiecia" ? No i mialo jak najmniejsze opoznienie...

• #8 17 Sie 2014 17:35
    atom1477
    Poziom 43  

To. Tylko musiał byś sprawdzić jakie faktycznie jest to opóźnienie. I jak za duże to trochę przerobić ten układ.

• #9 17 Sie 2014 17:36
    antonio22-1985
    Poziom 4  

A czy uzywajac tego ukladu musiwl bym przerabiac kod Arduino?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME