Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino Uno R3 - Czy mozna do tego podlaczyc sensor dzwieku?

17 Sie 2014 11:01 2169 8
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich serdecznie. Na poczatku od razu powiem ze nie mam zadnego doswiadczenia w kodowaniu arduino itd. Korzystam z programu jak i kodu napisanego przez Stefan Brunner i do pobrania pod adresem www . http://stefanbrenner.com/liquid-art/droplet/
    Program sluzy do fotografi kolizji kropel wody. Ustawiamy sobie na ktorym pinie arduino podlaczony jest elektrozawor czy aparat, podajemy wartosci uruchomienia, opoznienia itd. Calosc wyzwalana jest z programu na komputerze po wcisnieciu "start" w programie lub za posrednictwem przycisku start. Dziala on na zasadzie doprowadzenia napiecia 5V na pin przypisany w programie jako "button". Chcialbym aby program odpalal nie przez wcisniecie przycisku a po odebraniu sygnalu dzwiekowego np po wystrzale z wiatrowki. W ten sposob nie musial bym budowac nowego urzadzenia do fotografii np balonu przebijanego przez lecacy srut itd a korzystac z tego oprogramowania umozliwiajacego sterowaniem aparatem i lampami.
    Chcialbym w zwiazku z tym podlaczyc do mojego sterownika sensor dzwieku. I tu zaczynaja sie schody bo nie wiem jak to dziala, gdzie to wlaczyc itd. Jesli czujnik dzwieku dzialal by w ten sposob ze po pojawieniu sie dzwieku wysylal by sygnal 5V to wtedy w prosty sposob podlaczyl bym ten sygnal na jeden z wolnych portow w arduino, przypisal wartosc tego portu jako "button" i po problemie. Ale jak wtedy sterowac samym czujnikiem dzwieku? Czy wystarczy mu podlaczyc zasilanie '+' i '-' i bedzie dzialal czy uruchamiany jest z arduino i trzeba przerobic kod napisany przez tego Niemca? Bardzo prosil bym o pomoc kogos orientujacego sie w temacie.
    PS. przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z tel
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 43  
    Mocno nakombinowałeś.
    Jeżeli czujnik dźwięku dawał by sygnał po pojawieniu się dźwięku to nie musiał byś nim w ogóle sterować.
    Po drugie "sensor dźwięku" to bardzo górnolotna nazwa.
    A Tobie trzeba po prostu mikrofon.
    A w kodzie po prostu byś próbkował wejście ADC do którego był by podłączony ten mikrofon (a w zasadzie wyjście wzmacniacza mikrofonowego).
    Wykrywanie konkretnych dźwięków to już była by sprawa kodu.
    Np. wystrzał można by wykrywać różniczkując sygnał z ADC i przepuszczając to przez komparator amplitudy.
    Do innych dźwięków były by inne algorytmy ale je mnożna by łatwo zmieniać bo to tylko kod. Przy zewnętrznym "sensorze dźwięku", bo może i takie są, to ewentualne zmiany musiały by być sprzętowe a więc były by trudne. Dlatego lepiej dać mikrofon.
    Tyle że to wymaga pisania kodu a z tym jak piszesz u Ciebie marnie.
    Jeżeli chcesz "sensor dźwięku" to można i "sensor dźwięku" ale napisz jaki to jest (model, link do niego, itp.) bo ja do tej pory o czymś takim nie słyszałem. Więc i na razie nic napisać nie mogę.
  • Poziom 7  
    Myslalem o czyms takim
    botland.com.pl/akustyka/2211-detektor-dzwieku-sparkfun.html
    Ma zarowno wyjscie cyfrowe jak i analogowe. Czujnik mial by reagowac na dowolny dzwiek ktory byl by mocniejszy niz np 40 db. Ten to umozliwia z tym że nie wiem czy sie nada. Chodzi mi o to aby wszystko bylo na tyle szybkie aby reagowalo natychmiast tak aby np aparat zarejestrowal "rozerwanie" balonu i inne podobne sytuacje...
  • Poziom 7  
    Co w takim razie moge zastosowac co dzialalo by w sposob taki ze "dzwiek = podanie napiecia, brak dzwieku = brak napiecia" ? No i mialo jak najmniejsze opoznienie...
  • Poziom 7  
    A czy uzywajac tego ukladu musiwl bym przerabiac kod Arduino?