Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki piecyk gazowy do cwu kupić?

MAJSTER XXL 17 Sie 2014 14:16 4053 22
  • #1 17 Sie 2014 14:16
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

Jako, że zraziłem się zakupionym 7 lat temu Termetem Aqua Comfort, przy okazji remontu łazienki w bloku chcę zakupić nowy piecyk. Proszę o porady co wybrać- sprawdzony na rynku, a nie żadna nowość. Budżet to powiedzmy 1200zł.

0 22
  • Relpol
  • #3 17 Sie 2014 19:11
    -west
    Specjalista - systemy grzewcze

Kolego. Odpowiedź brzmi:
    JUNKERS WRDP11-2B - bateryjny lub WRDP11-2G z hydrogeneratorem.

0
  • #4 18 Sie 2014 13:47
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Lepiej bateryjny (WRDP 11-2B), gdyż generatory lubią się psuć. A propos, to chyba wanna nie jest jakaś wielka. Jeśli jest wielka, to WRDP 14-2B)

0
  • #5 19 Sie 2014 15:20
    grzesiek234

Nic aktualnie lepszego niż Junkers WRDP 11-2b nie znajdziesz i nie szukaj bo nie ma po co.

0
  • #6 19 Sie 2014 22:58
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

Dzięki Panowie, jednogłośnie wybrany został Junkers WRDP-11 2B. Po remoncie go kupuję, czy instalację musi podłączyć autoryzowany serwisant junkersa, czy pierwsze uruchomienie jest jednoznaczne z podłączeniem instalacji gazowej i wodnej?

0
  • #7 19 Sie 2014 23:06
    jinter
    Poziom 12  

Nie wiem czy to dobry wybór. Mam podobny i nie ma możliwości regulacji ciepłej wody ( tzn. regulacji minimalnego ustawienia gazu). Proponuję wybrać inny. Nie wiem jaki ale taki co ma możliwość pełnej regulacji gazu i wody.
    W moim przypadku minimalne ustawienia i woda jest gorąca. To źle. Junkers nie spełnił wymagań polskiego rynku. Może inne Junkersa są lepsze. Jednak warto się wypytać przed zakupem o te regulacje. Pozdrawiam.

0
  • #8 20 Sie 2014 09:32
    grzesiek234

Kolego prawda jest taka że każdy model Junkersa ma regulacje wody i gazu a jeżeli ktoś nie wyregulował gazu w Twoim urządzeniu to nie masz się co dziwić.

0
  • Relpol
  • #9 20 Sie 2014 17:16
    jinter
    Poziom 12  

grzesiek234 napisał:
    Kolego prawda jest taka że każdy model Junkersa ma regulacje wody i gazu a jeżeli ktoś nie wyregulował gazu w Twoim urządzeniu to nie masz się co dziwić.

Jeśli to prawda (w serwisie nie mogli mi pomóc, nawet z warszawy) to może zdradź tajemnicę, której nawet serwis nie wie?

Uświadomię tych nieuków, że jest taka możliwość.

0
  • #10 20 Sie 2014 19:25
    grzesiek234

Potrzebna jet do tego tylko u-rurka i płaski śrubokręt. Trzeba ustawić odpowiednie ciśnienie na palnikach a znając życie nawet pląby nikt nie wyłamał od regulacji. Taka czynność powinna wykonać osoba która montuje urządzenie a w 98% to polega tylko na powieszeniu na ścianie, podpięciu wody dwoma wężykami, podłączeniu gazu i sprawdzeniu szczelności oraz założeniu przewodu do spalin. Nawet z tak prostymi urządzeniami są problemy ale głównie ze względu na nie dopełnienie przez instalatorów warunków zawartych w instrukcji - bo po co to komu czytać :P

0
  • #11 20 Sie 2014 20:29
    jinter
    Poziom 12  

Rozumiem. Lecz z serwisu dostałem informacje, że piecyk nie posiada takowej wstępnej regulacji gazu. (piec WRDP-11-2) Jeśli wiesz gdzie jest w tym urządzeniu takowa regulacja to proszę o informację. Samo stwierdzenie, że jest takowa regulacja ... . Bardzo przydałaby się taka informacja również innym.

0
  • #12 20 Sie 2014 20:52
    Magister_123
    Poziom 33  

jinter napisał:
    Rozumiem. Lecz z serwisu dostałem informacje, że piecyk nie posiada takowej wstępnej regulacji gazu.

Bo są to informacje dla serwisu/instalatora a nie użytkownika.

0
  • #13 20 Sie 2014 21:08
    jinter
    Poziom 12  

To jak mam ich przekonać, żeby wyregulowali piecyk? Muszę mieć argumenty, a nie tylko słowa, że jest możliwość skoro cały serwis twierdzi , że się nie da. Uważasz , że ściemniają , jaki mieliby cel w odpowiedzi, że się nie da. Jeśli to taka tajemnica i nie możesz podać to moja odpowiedź by nie kupować tego pieca ma sens bo nikt tego nie ustawi prócz Ciebie jak myślę. :)

0
  • #14 20 Sie 2014 21:41
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

W zasadzie to piecyk powinien być fabrycznie wyregulowany na dany rodzaj gazu (sprawdzić, czy jest na taki sam rodzaj gazu). Jeśli jest inny rodzaj gazu, to piecyk wymaga przeróbki w postaci zmiany wszystkich dysz palnika oraz regulacji, którą powinien przeprowadzić autoryzowany serwis danej firmy (junkersa - jeśli Junkers, Vaillanta - jeśli Vaillant...) wg danych technicznych. Regulacja ta w piecykach Junkers polega na wyregulowaniu maksymalnej mocy,natomiast moc minimalna jest ustawiana samoczynnie (proporcjonalnie do maksymalnej).

0
  • #15 20 Sie 2014 22:12
    jinter
    Poziom 12  

Zbigniew Rusek napisał:
    W zasadzie to piecyk powinien być fabrycznie wyregulowany na dany rodzaj gazu (sprawdzić, czy jest na taki sam rodzaj gazu). Jeśli jest inny rodzaj gazu, to piecyk wymaga przeróbki w postaci zmiany wszystkich dysz palnika oraz regulacji, którą powinien przeprowadzić autoryzowany serwis danej firmy (junkersa - jeśli Junkers, Vaillanta - jeśli Vaillant...) wg danych technicznych. Regulacja ta w piecykach Junkers polega na wyregulowaniu maksymalnej mocy,natomiast moc minimalna jest ustawiana samoczynnie (proporcjonalnie do maksymalnej).

Dlatego napisałem o minimalnej mocy. Kiedy to woda jest gorąca i nie mam innej możliwości jej ochłodzenia jak tylko zwiększeniem przepływu wody. Gdzie tu ekonomiczność? Powinno się ustawić piec tak bym miał możliwość regulacji gazem i winno być tak ustawione by woda nie była gorąca na minimum. Z zasięgniętych informacji wiem, że to zjawisko zostało w serwisie już wielokrotnie zgłaszane i niestety nie widzą jego rozwiązania. Pisanie o tym, że jest taka regulacja bez podania gdzie ona się znajduje jest tylko "gdybaniem". Nie opieram swojej odpowiedzi tylko na gdybaniu. Jednak jeśli taka regulacja rzeczywiście istnieje to ją podajcie chociażby na PW be jej rozgłaszania, a ja podam ją dalej do serwisu by ulżyć życie tym co już kupili taki piec i mają ten sam problem. A jak na razie stanowczo odradzam ten typ i jak pisałem warto się o wszystko wypytać w sklepie, sprawdzić piec po zamontowaniu i w razie czego wymienić. Uważam, że dawne "junkersy" miały lepszą regulację choć nie były one najekonomiczniejsze. Automatyka w 100% nas zabije. :)

0
  • #16 21 Sie 2014 10:06
    grzesiek234

Kolego w każdej instrukcji jest opisane jak należy to wyregulować - wystarczy troszkę poczytać. Otworzyłem przed chwilą instrukcje do wrp i na stronie 15-16 jest wszystko ładnie opisane. Wystarczy chcieć!

0
  • #17 21 Sie 2014 10:30
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Ja mam Junkersa WRDP 14-2B, zakupionego w firmie Gromgaz i zamontowanego przez instalatora (serwisanta) z tejże firmy (przywiózł piecyk i zainstalował) - piecyk chodzi najczęściej przy ustawieniu pokrętła gazu na minimalną moc przy ustawieniu pokrętła wody na "średni", sporadycznie się nastawia większą, gdy trzeba naprawdę gorącej wody. Piecyk ma 3,5 roku i nawet nie zmieniałem baterii (sic!). Jest to naprawdę dobry piecyk, jeśli ma się dużą wannę (na mniejszą wannę lub prysznic z powodzeniem wystarczy WRDP 11-2B - notabene, minimalną moc ma taką samą jak ten większy, różni się tylko maksymalną mocą). Jest ekonomiczny (w stosunku do PG-6, którego miałem przez 29 lat i nieraz "reanimowałem" - m. in. miał 3-krotnie zmienianą nagrzewnicę, zmieniany zespół gazowy, zespół wodny - zużycie gazu jest odczuwalnie mniejsze a gabaryty piecyka - mimo nominalnie większej mocy - też są mniejsze niż PG-6; WRDP-11-2B ma jeszcze mniejsze gabaryty). Dobrze, że w tych Junkersach nagrzewnica jest z gołej miedzi, niepokryta żadnym stopem, dzięki czemu lepiej przewodzi ciepło i jest wyższa sprawność piecyka. Tak więc polecałbym piecyk z tej rodziny (WRDP 11-2B jeśli jest niezbyt duża wanna lub prysznic, a gdy jest naprawdę duża wanna, to WRDP 14-2B). Wracając do tego starego PG-6, to w nim najpierw się przepaliła nagrzewnica a dopiero wiele lat później po raz pierwszy była wymieniana membrana. Pewnie przyczyną była zła eksploatacja i regulacja - piecyk był przeciążony i nagrzewnica tego nie wytrzymała.

0
  • #19 21 Sie 2014 14:37
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

jack63 napisał:
    Zbigniew Rusek napisał:
    piecyk był przeciążony i nagrzewnica tego nie wytrzymała.

Na czymże to polega przeciążenie "piecyka"?

Piecyk był prawdopodobnie źle wyregulowany (napewno moc była większa niż nominalna, wg danych technicznych) a ojciec źle go używał, nastawiając pokrętło na max. i lejąc niemalże wrzątek do wanny. W efekcie lamelki nagrzewnicy się odlutowały od rurek i piecyk przestał przekazywać ciepło (mimo dużego płomienia i spalania gazu woda stała się letnia a lamelki bywały jaskrawoczerwone - tak nagrzane). Przed wymianą nagrzewnicy (nie można było wtedy jej kupić) poprosiłem jednego instalatora z kotłowni (w zasadzie od C.O., ale doskonale znającego się na starych piecykach), by próbował to zespawać. Obejrzał i powiedział, że musiał się zatrzeć sztyft w zespole wodnym i paliło się bez przepływu wody (nie zespawał, gdyż rurki z lamelkami miał od starego PG-4, a to inna szerokość palnika). Wcale iglica się nie zatarła i nic się nie paliło "na sucho", ale przepalenie nagrzewnicy było rzeczywiście takie, jakby podczas palenia się głównego palnika przestała płynąć woda. Po 4 latach eksploatacji nagrzewnica była do wymiany.

0
  • #20 14 Lis 2014 12:08
    JohnnyRomek
    Poziom 6  

Zrobię mały odkop ale może komuś się przyda. Posiadam tego Junkersa od blisko 5 lat (kosztował coś ok. 1200zł). Nagrzewnica w ciągu 4,5 roku dorobiła się 12 dziur (4 lata 7 dziur, kolejne pół roku 5 dziur), gdzie poprzedni piecyk wytrzymał lat 17 i miał tych dziur mniej :| Serwis Junkersa drogi (korzystałem dwukrotnie i nigdy więcej, gościu za przejechanie 4km sc w gazie liczy 40zł, regulacja 120zł gdzie sprzęt do czyszczenia piecyka pożycza ode mnie...).

No i z tego co wiem to dostęp do części mają tylko serwisanci Junkersa (nagrzewnica z montażem 700-750zł). Jak podliczę to co zainwestowałem w ten bubel to już wolę co 3 lata nowy budżetowy piecyk kupować :D

0
  • #21 14 Lis 2014 20:57
    GZ50
    Poziom 13  

Proponuję Ariston FAST EVO

Stabilna temperatura wody dzięki elektronicznej sondzie NTC i modulacji palnika, niezależnie od natężenia przepływu wody .

1
  • #22 14 Lis 2014 22:00
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

JohnnyRomek napisał:
    gościu za przejechanie 4km sc w gazie liczy 40zł, regulacja 120zł gdzie sprzęt do czyszczenia piecyka pożycza ode mnie...).

A co to jest "regulacja" ?
    Na moim terenie standardowy przegląd: czyszczenie komory spalania (wymiennik, palnik, elektrody,) sprawdzenie szczelności gazu oraz zabezpieczeń z dojazdem do klienta (do 10 km ) to koszt 80zł - chyba że ta "regulacja" to iście laboratoryjne ustawianie tego ogrzewacza z fabrycznym wzorcowaniem ;)

A sorki, teraz widzę "stolica" a to zupełnie inne klimaty ;)
    Pzdr
    ps - tamtej firmy nie stać na własny odkurzacz ?? :!: :?:

2
  • #23 15 Lis 2014 10:33
    JohnnyRomek
    Poziom 6  

kasprzyk napisał:
    JohnnyRomek napisał:
    gościu za przejechanie 4km sc w gazie liczy 40zł, regulacja 120zł gdzie sprzęt do czyszczenia piecyka pożycza ode mnie...).

A sorki, teraz widzę "stolica" a to zupełnie inne klimaty ;)

Chodzi o Kielce (ta Wa-wa to tylko tak wpisana :P).

0