Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz beztransformatorowy - bezpieczeństwo

17 Sie 2014 20:10 2115 15
 • Użytkownik usunął konto  
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 12  
  W tym przypadku kolega musi pamiętać o odpowiedniej polaryzacji tego zasilacza czyli faza musi być na R1 natomiast przewód neutralny na GND.
  Nie można inaczej łączyć!
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  W układzie z rysunku 5a możesz się nie przejmować polaryzacja bo masz zastosowany mostek prostowniczy.
 • Poziom 43  
  Układ będzie działał niezależnie jak włożysz wtyczkę do gniazdka, tylko w jednym położeniu jest niebezpieczny może porazić gdy dotkiniesz dowolnego punktu w zasianym układzie, może też coś popalić jeśli połączysz z jakimś zewnętrznym utrządzeniem (np transmisja danych do PC).

  Fabryczne urządzenia z takimi zasilaczami mają solidną izolację uniemożliwiającą dotknięcie czegokolwiek co ma kontakt z układem, oraz nie mają wyprowadzonych żadnych złącz ani przewodów do łączenia z innymi urządzeniami.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Projektowanie
  Panowie, nie piszcie głupstw, że bezpieczeństwo użytkowania tego układu zależy od położenia wtyczki.
  Chyba, że robi wam różnicę czy kopie 230V czy 235V :D (bardzo zgrubne przybliżenie, celem nakierowania).

  Układ jest tak samo niebezpieczny niezależnie od położenia wtyczki !
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Cytat:
  Panowie, nie piszcie głupstw, że bezpieczeństwo użytkowania tego układu zależy od położenia wtyczki.
  Chyba, że robi wam różnicę czy kopie 230V czy 235V Very Happy (bardzo zgrubne przybliżenie, celem nakierowania).
  W układzie z pierwszego postu, jeśli GND będzie połączone z przewodem neutralnym to nie ma szans żeby człowiek który dotknie w jednym punkcie zasilaniego układu (nie dotyczy zasilacza) został porażony, jeśli na GND wypadnie faza to prąd porażenia może popłynąć przez człowieka do ziemi, są też możliwe inne metody włączenia człowieka w obwód których tu nie rozpatrywałem, dlatego ukłąd należy uznać za niebezpieczny w każdym przypadku, poza tym położenie wtyczki w gniazdku nie jest czymś od czego warto uzależniać swoje życie :)
  Cytat:

  A czy jest możliwość "wyciśnięcia" więcej niż te 80 mA przy kondensatorze większym niż 1.5 µF?
  Już te 40mA które dostaniesz w układzie z pierwszego postu przy kondensatorze 1,5uF jest pozbawione sensu, układ musi mieć rezystor ograniczający prąd udarowy przy włączeniu oraz stanach nieustalonych w sieci, rezystora tego nie można dowolnie zmniejszać, a zwiększanie wydajności prądowej zasilacza znacznie (z kwadratem) zwiększa straty mocy w tym rezystorze.

  Poza tym zasilacz transformatorowy gdy sie uszkodzi np w wyniku przepiecia w sieci zazwyczaj nie powoduje dodatkowych strat (wymieniasz transformator i reszta działa), zasilacz beztransformatorowy po przebiciu kondensatora poda napięcie sieciowe na układ zamieniając go kupkę zwęglonych elementów.

  goldcap Jeśli jeszcze nie zdążyłeś zauważyć, w elektronice obowiązuję te same twarde zasady ekonomii, co w każdej innej dziedzinie, jesli coś jest proste i tanie, jest kiepskie i niepodatne na wszelkie próby poprawiania parametrów.

  Nie szukaj najprostszych i najtańszych schematów, szukaj przyzwoicie działających, bo skończy sie tak że napiszesz na elektrodzie setki pytań, a nigdy niczego nie skonstruujesz.

  Na razie skutecznie wyszukujesz wszystkie najgorsze rozwiązania jakie w elektronice powstały, albo nawet nie powstały (bo były tak kiepskie że nikt ich nie zrealizował), gdybym ja miał sie zajmować taką szmelc-elektroniką dawno bym sie zniechęcił ;)

  Nie zaprzeczam używałem zasilacza beztransformatorowego ale tam gdzie sie nadawał - przy prądach rzędu 20mA w urządzeniu zawieszonym 2m nad ziemią.
  Poza tym układy pod zasilacz beztransformatorowy projektuje sie tak aby pobierały niewielkie prądy przy sporych napieciach (np zasilanie 24V zamiast 5V).

  Cytat:
  Prototyp będę robił na płytce stykowej.
  Układy przeznaczone pod zasiacz beztransformatorowy uruchamia sie na normalnym bezpiecznym zasilaczu, a kompletne urządzenia przez transformator separacyjny.
 • Poziom 29  
  a do czego potrzebujesz tego zasilacza ?
  Tak jak pisze jarek_lnx, jest bezpieczny (dla życia) jak zero jest na GND,
  nawet jak będziesz dotykał ( językiem ? ) za zasilaczem... jednak to się tyczy tylko i wyłącznie sprawnych elementów, wystarczy niewielka wada kondensatora żeby już nie było bezpiecznie.

  ps.brakuje jednej kropki/połączenia na schemacie - kondensator - rezystory.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  Zasilacz tego typu jest bezpieczny tylko wtedy , jeśli użytkownik nie ma możliwości jakiegokolwiek galwanicznego kontaktu z elementami , a elementy regulacyjne i kontrolne zapewniają stosowny poziom bezpieczeństwa (gałki pokręteł z materiału izolacyjnego , wskaźniki osłonięte osłoną etc.). Dołożenie elementów RC na drugą linię nie odseparuje układu od sieci elektroenergetycznej. Dodam tylko - takie układy uruchamiamy zasilając je poprzez transformator separujący 230/230.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 29  
  to, że przy dotknięci jedną ręką nie zabije cię bo nie płynie prąd przez ciało do ziemi...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Admin grupy Projektowanie
  Zasilacz beztransformatorowy takiego typu jak został przedstawiony w pierwszym poście, można stosować gdy dokładnie rozumie się jego zasadę działania a w szczególności wady (wysokie ryzyko porażenia prądem elektrycznym, niska wydajność) oraz są ku temu przesłanki ekonomiczne (gotowy produkt w odpowiedniej obudowie, chęć obniżenia ceny).

  Uruchamianie takiego zasilacza na płytce stykowej, czyli w domyśle w układzie który jest projektowany to nieporozumienie.

  Znacznie bezpieczniej zastosować obudowany zasilacz sieciowy oparty o transformator, znikną problemy z wydajnością prądową oraz znacząco obniży się ryzyko utraty życia.