Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Li-Ion 18650 - jaki prosty układ sygnalizujący napięcie =<2,75V

17 Sie 2014 23:32 1551 6
  • Poziom 18  
    Witam,

zbudowałem PowerBank na 2-uch ogniwach 18650 Panasonic CGR18650CE (oryginalnie 2250mAh, lecz są używane i mają ok 1900-2000mAh). Dokupiłem za 1,09 $ od chińczyków prostą przetwornicę z 3V na 5V 1A z wyjściem USB oraz ładowarkę Li-Ion za 0,62 $ z portem MiniUSB o wydajności ładowania do 1A na TP4056.

Wszystko fajnie ale - chciałbym dodać jakiś malutki układzik który będzie np migał czerwoną diodą co 30 sekund na 0,5s, czas może być w sumie dowolny - byle by informował o spadku napięcia na ogniwach poniżej 2,75V (sama czerwona dioda LED wiem że zadziała już od 1,8-2,2V).
    Tylko z zastrzeżeniem co do poboru prądu przez taki "sygnalizator", chciałbym aby nie pobierał on w stanie czuwania (między napięciem 2,75V - 4,2V) więcej jak 1mA.

Czy mógłby mnie ktoś nakierować na jakieś ciekawe pomysły jak zrealizować taki prosty układzik ?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Co do tego typu układów - są gotowe scalone monitory napięcia. W TME (jako battery monitor lub układ nadzorczy) lub można je pozyskać z baterii od komórek. układy te pobierają jakieś uA i po spadku napięcia trwale odcinają prąd przez zdjęcie napięcia z bramki MOSFETa. Można zamiast niego dać taką diodę lub użyć całości jako zabezpieczenia. Jeżeli koniecznie budować to na TL431 można zrobić coś od 2,5V ale nie wiem ile zejdzie się z poborem.

Cały układ zabezpieczenia za 5zl:
    Link
  • Poziom 18  
    Więc chyba zdecyduję się na te gotowe układy PCM, tylko poszukam gdzie mają je najtaniej bo chciałbym z kilka sztuk kupić (w chinach o dziwo ceny zaczynają się aż od ok 3$ chyba że źle szukam)
  • Poziom 18  
    speedy9 napisał:
    Źle szukasz. DX.COM SKU: 26112 1,6USD/sztukę, więc wychodzi tyle co w BTO, tylko przesyłka gratis ;)

To chyba to czego szukam ;) Dzięki ;)