Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co zrobic - dwa telewizory Samsung, piloty działają na oba urządzenia

Szawel96 18 Sie 2014 10:51 4149 13
  • #1 18 Sie 2014 10:51
    Szawel96
    Poziom 2  

Witam
    Mam problem, mianowicie mam w pokoju monitor-telewizor Samsung i telewizor Samsung. Do telewizora i monitora mam dwa piloty, lecz każdy pilot działa na oba urządzenia i jak włączę TV to wyłącza mi tez monitor, albo jak zmieniam kanał w telewizorze to mi monitor przekierowuje w telewizor. Wie ktoś, co mogę z tym zrobić?

0 13
  • Pomocny post
    #2 18 Sie 2014 16:01
    marcin.waski
    Poziom 23  

W monitorach serii Pro można przypisać kody IR pilotów do urządzeń. W Twoim przypadku pozostaje zaklejenie oczka podczerwieni w monitorze (np. czarną taśmą izolacyjną lub inną nieprzezroczystą naklejką), która w pewnym lub znacznym stopniu ograniczy czułość odbiornika podczerwieni w monitorze (będzie działać ale z bliska)...
    Jeśli oba urządzenia się "widzą" to możesz również zakleić odbiornik podczerwieni w TV.

Czułość odbioru podczerwieni w monitorze i TV możesz regulować naklejając kolejne warstwy taśmy izolacyjnej w miejscu odbiornika podczerwieni.

0
  • #3 20 Wrz 2014 15:59
    gann1
    Poziom 6  

Witam
    Mam ten sam problem monitor+LCD i telewizor - obojętnie jakim pilotem cokolwiek chcę zrobić, na jednym urządzeniu, robię również na drugim, przyznam ,że jest to denerwujące ale... chyba trzeba się przyzwyczaić ... faktycznie naklejka chyba będzie...

1
  • #4 26 Sie 2015 21:22
    valkyrie
    Poziom 14  

Przywołam problem.

Telewizor seria UE46ESxxxx i monitor z tunerem LT24D391xxx, oba urządzenia Samsung w jednym pokoju ustawione na przeciwnych ścianach.
    Pracują synchronicznie. Zmiana kanału na telewizorze powoduje przełączenie monitora z wejścia PC na telewizor a reszta normalnie, jednoczesne zmiany kanałów itd.

Szukałem miejsca gdzie jest odbiornik podczerwieni. Starałem się zakrywać poszczególne miejsca w monitorze ale zawsze sygnał dociera. Zasłoniłem cały monitor tekturą i dalej reaguje na pilota. Już podejżewam że cała ramka dookoła monitora jest światłowodem do diody odbiorczej.

Czy ktoś wie gdzie jest to miejsce do podklejenia. W najgorszym wypadku zostanie zaklejanie diody w pilocie lub zestaw słabych baterii ;-)

0
  • #5 28 Sie 2015 00:59
    valkyrie
    Poziom 14  

Widzę że brak pomysłów. ;-)

Ja też nie znalazłem tego miejsca.
    Pozostało naklejenie na diodzie nadawczej pilotów 2-3 warstw taśmy malarskiej plus pisak w kolorze obudowy pilota.
    Nie jest to estetyczne rozwiązanie ale działa.
    Pozostaje dobrać inną taśmę lub inny materiał np. kolorowy klej do pistoletu na gorąco.

0
  • #7 28 Sie 2015 01:08
    marcin.waski
    Poziom 23  

A nie łatwiej jest rozebrać obudowę monitora i zobaczyć gdzie umieścili odbiornik IR?
    -Kilka śrubek, kilka zatrzasków i ramka zdjęta...
    ...chyba że wolisz piloty oklejone kolorowymi foliami z reklamówek z Carrefoura ;-)

-1
  • #8 28 Sie 2015 01:11
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

Kraniec_Internetów napisał:
    Walkyrie:
    Zapewne używasz pilota uniwersalnego. Przesyłają one sygnał zwykle po Bluetooth (na przykład mój). Tutaj zasłanianie nie pomoże.

Tak dopowiem cobyś w instrukcji nie szukał:
    Skieruj pilota w stronę przeciwną do telewizora i spróbuj go włączyć. Jeżeli Ci się uda - Bluetooth.

-1
  • #9 28 Sie 2015 09:36
    marcin.waski
    Poziom 23  

Kraniec_Internetów napisał:
    Tak dopowiem conyś instrukcji nie szukał:
    Skieruj pilota w stronę przeciwna do telewizora i spróbuj go włączyć. Jezeli Ci się uda - Bluetooth.

A Ty Kolego pofatygowałeś się, żeby chociaż zajrzeć do niniejszej instrukcji monitora czy "podbijasz" sobie punkty pustymi wypowiedziami?
    Na stronie producenta: http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201506/20150601115803305/BN46-00405A-POL.pdf
    jest do pobrania instrukcja PDF (po Polsku), gdzie wyraźnie widać (rysunek poglądowy pilota) z jakim urządzeniem mamy do czynienia.
    Kolejna uwaga to Twoja sugestia związana ze skierowaniem pilota w przeciwną stronę. Podczerwień również działa z odbicia (ściany i inne elementy wyposażenia pomieszczenia).
    -Nie lepiej zasłonić ręką takiego pilota, niż strzelać nim po oknach?

0
  • #10 28 Sie 2015 09:47
    kazikszach
    Poziom 33  

W podanej instrukcji wyraźnie pokazano, gdzie jest odbiornik podczerwieni.

0
  • #11 28 Sie 2015 14:22
    marcin.waski
    Poziom 23  

Większość monitorów i telewizorów tej i zbliżonych serii mają przezroczystą ramkę, która rzeczywiście działa jak światłowód wspomagający promieniom podczerwieni dotarcie do odbiornika IR. Sugeruję zatem dobranie się do tego odbiornika w monitorze i delikatną jego modyfikację lub całkowite zaklejenie lub (*wręcz) usunięcie go.

0
  • #12 31 Sie 2015 09:20
    valkyrie
    Poziom 14  

Dziękuje za odpowiedzi.

Zarówno dokumentacja jak i zachowanie sugeruje że to podczerwień. Zasłonięcie środkowej części monitora (gdzie według instrukcji jest odbiornik) nie rozwiązuje problemu. Wychodzi na to że bezbarwna ramka pełni też funkcję światłowodu.
    Dopiero bardzo szczelne zasłonięcie monitora znacznie większym kartonem stwarza odpowiednią barierę.

Przez chwilę pojawiła się teoria Bluetooth ale skierowanie pilota w obiektyw aparatu telefonu rozwiewa dylemat. Taką diodę nadawczą w podczerwieni zwyczajnie widać jak miga.
    Urządzeń nie rozbiorę są na gwarancji.

Jesli nie można osłabić sygnału docieranego do urządzenia pozostaje osłabić ten wysyłany z nadajnika stąd oklejenie pilota.

Jak na dziś rozwiązanie sprawdza się w praktyce.

W przyszłości chyba łatwiej otworzyć pilota niż telewizor. ;-)

0
  • #13 01 Wrz 2015 21:46
    single_malt
    Poziom 9  

Myślę , że opisany problem wynika głównie z charakterystyki kątowej nadajnika - to ta soczewka na diodzie IR.
    Proponuję nałozyć na soczewkę dopasowaną nakladke z folii aluminiowej z małym otworkiem na czubku. Spowoduje to zmniejszenie niewidocznej dla nas plamki IR na obudowie TV i tym samym zredukuje niekontrolowane odbicia IR. Różnica jest z grbsza taka jak pomiędzy oświetlaniem oddalonego przedmiotu latarką a laserowym pointerem.
    Ważne jet by przeslona była metalowa lub metalizowana bo tylko metal skutecznie blokuje podczerwień.
    Można użyc pasków taśmy metalizowanej tzw. pancernej i uformować dwie szczeliny obrócone o 90 stopni
    Może być konieczne potrenowanie na który punkt TV należy kierowć tak spreparowanego pilota.
    Podczerwien jest czasem zdradliwa ale b. ciekawa.

1
  • #14 30 Lis 2016 16:02
    Szawel96
    Poziom 2  

W moim przypadku pomogło obklejenie detektora monitora folią śniadaniową oraz kilkoma warstwami czarnej izolacji.

0