Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna w bloku z wielkiej płyty-porada

Jari40 18 Aug 2014 13:49 3948 7
 • #1
  Jari40
  Level 2  
  Witam forumowiczów piszę post na tym forum pierwszy raz i proszę o poradę. Mój blok jest z wielkiej płyty i mam stare okablowanie w ścianach i zbliża się u mnie remont i tu moje pytania:

  Ze względu na brak funduszy chciałbym robić remont pomieszczeń po kolei zaczynając od pokoju umieszczonego najbliżej skrzynki od prądu

  Skrzynkę chciałbym wymienić na taką która będzie miała osobne okablowanie i bezpieczniki na każdy pokój, pralkę, piekarnik, zmywarkę i lodówkę.

  Czy tak można zrobić czy skrzynka którą obecnie mam a jest to taka Instalacja elektryczna w bloku z wielkiej płyty-porada muszę wymienić od razu czy na przykład zamontować nową pod tą starą i tylko dokładać okablowanie z innych pomieszczeń.

  Proszę doradźcie mi zanim zaproszę fachowca i będę zdany już na jego sugestię
  Dzięki Pozdro.
 • #2
  zbich70
  Level 43  
  Jari40 wrote:
  Czy tak można zrobić czy skrzynka którą obecnie mam (...) muszę wymienić od razu czy na przykład zamontować nową pod tą starą

  Doprecyzuj o co chodzi w tym zdaniu, bo moja wyobraźnia tego nie ogarnia.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  Jari40
  Level 2  
  zbich70, chodzi mi o to że ten licznik co jest na zdjęciu ma być odrazu zmieniony czy mogę pod nim dołączyć deskę z bezpiecznikami i co jakiś czas gdy zrobię remont pomieszczenia to będę dokładał kable a jak nie to od razu wymienic licznik z deską i bezpiecznikami tylko czy będę mógł dokładać kable z każdego pomieszczenia które wymienie na nowe ?
 • #5
  TWK
  Electrician specialist
  Jari40 wrote:
  Ze względu na brak funduszy chciałbym robić remont pomieszczeń po kolei zaczynając od pokoju umieszczonego najbliżej skrzynki od prądu
  Jari40 wrote:
  czy mogę pod nim dołączyć deskę z bezpiecznikami i co jakiś czas gdy zrobię remont pomieszczenia to będę dokładał kable a jak nie to od razu wymienic licznik z deską i bezpiecznikami tylko czy będę mógł dokładać kable z każdego pomieszczenia które wymienie na nowe ?
  Skoro zaczynasz od pomieszczenia najbliżej licznika, to wypadałoby wymienić tablicę licznikową i zabudować rozdzielnicę, do której sukcesywnie będą podłączane nowe obwody (żeby uniknąć kucia przy podłączaniu kolejnych pomieszczeń należałoby wyprowadzić z tej rozdzielnicy od razu przewody i gdzieś powiesić te zapasy do wprowadzenia do do kolejnych pomieszczeń). I polecam zwrócić uwagę na zasilanie mieszkania od pionu elektrycznego do licznika - też pewnie będzie się trzeba nimi zająć podczas remontu.

  Podłączenie starych obwodów przy nowej rozdzielnicy też wymaga odpowiednich zabezpieczeń tymczasowych, dobranych do ich przekroju oraz odpowiednich środków ochrony przeciwporażeniowej - powinien się tym zająć uprawniony elektryk.

  Robota etapowa wymaga przemyślenia i dobrego projektu, aby potem nie trzeba było dokładać przewodów idących przez zatynkowaną ścianę!
 • #6
  dzolo35
  Level 21  
  Najpierw wezwij elektryka z uprawnieniami, wymień swój przyłącz 2 przewodowy, zapewne jeszcze aluminiowy, na 3(5)przewodowy o przepisowej grubości przewodu , przy okazji zmieniasz podstawę pod licznik już na taką z wbudowaną listwą na moduły (bądź osobną rozdzielnicę). Dopiero po tym,elektryk może Tobie powoli podłączać nowe obwody,każdy z osobnym i prawidłowym zabezpieczeniem.
 • #7
  zbich70
  Level 43  
  Jari40 wrote:
  chodzi mi o to że ten licznik co jest na zdjęciu ma być odrazu zmieniony

  Dlaczego licznik ma być zmieniony? Występujesz o zasilanie 3-fazowe lub zmianę taryfy?
 • #8
  TWK
  Electrician specialist
  dzolo35 wrote:
  przyłącz 2 przewodowy

  1. Przyłącze - przyłącz to czasownik.
  2. Przeczytaj kolego definicję przyłącza - na pewno w tym przypadku nie jest to przyłącze.