Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usterka instalacji elektrycznej w motorowerze Aprilia SR50

29damian29 18 Aug 2014 23:00 2001 5
    29damian29
    Level 9  
    Witam,
    Jest to Aprilia SR 50 LC na silniku Piaggio. Skuter pali na dotyk, migacze działają, stop się świeci, tylko po dodaniu gazu żarówki gasną (wszystkie przy liczniku i przód). Regulator napięcia był wymieniany, tylko gdzieś jest zwarcie, ale gdzie?
    Szukałem w Google, na innych forach i nic nie mogłem znaleźć.
    Z góry dziękuję.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    themichal
    Level 17  
    Zwarcia lub innych usterek szukaj w skuterku a nie na forum, proponuje wziąć mała żaróweczkę z kabelkami i kombinować, mierzyć gdzie jest napięcie gdzie nie. Żarówki się palą (ulegają przepaleniu)? Czy gasną w tym czasie? Od razu po wymianie regulatora to się dzieje?
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    29damian29
    Level 9  
    Chyba szukałem... i nie mogę znaleźć więc zadaje pytanie. Żarówki są białe jak nowe ale przepalone.
    sk700
    Level 31  
    Jeśli do tej pory nie rozwiązałeś problemu - do sprawdzenia regulator.
    Później do sprawdzenia przewody dochodzące do regulatora oraz sama kostka przy regulatorze. Zdarzało się, że styki śniedziały. Przewody sprawdzaj żarówką i akumulatorem.
    Jest tam regulator stratny, co oznacza, że cewki pracują ciągle na 100% a regulator "zwiera do masy nadmiar napięcia". Po uszkodzeniu regulatora lub przerwie w jego obwodzie na wolnych obrotach napięcie nie przekracza napięcia znamionowego żarówek, natomiast na obrotach sięga kilkudziesięciu V.
    Pzdr
    BANANvanDYK
    Level 39  
    Regulator został wymieniony najwidoczniej na uszkodzony. W Piaggio nie ma innej opcji przy palących się żarówkach, jak uszkodzenie regulatora, ale generalnie w nich część odpowiedzialna za światła i ładowanie rzadko ulega awarii (miałem tylko jeden taki przypadek), tylko padają nagminnie elektroniczne przerywacze kierunkowskazów z wyjściem tranzystorowym (w regulatorach 8-pinowych stosowanych od 98 roku). Odłączenie regulatora przerywa obwód między statorem a żarówkami, więc nawet kiepskie styki nie mają na to wpływu.
    sk700
    Level 31  
    BANANvanDYK wrote:
    Odłączenie regulatora przerywa obwód między statorem a żarówkami, więc nawet kiepskie styki nie mają na to wpływu.

Masz racje, umknęło mi, że to P/G. Styki to główna przyczyna palenia żarówek między innymi w minarelli. Pzdr