Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usterka instalacji elektrycznej w motorowerze Aprilia SR50

29damian29 18 Aug 2014 23:00 2139 5
Wago
 • #1
  29damian29
  Level 9  
  Witam,
  Jest to Aprilia SR 50 LC na silniku Piaggio. Skuter pali na dotyk, migacze działają, stop się świeci, tylko po dodaniu gazu żarówki gasną (wszystkie przy liczniku i przód). Regulator napięcia był wymieniany, tylko gdzieś jest zwarcie, ale gdzie?
  Szukałem w Google, na innych forach i nic nie mogłem znaleźć.
  Z góry dziękuję.
 • Wago
 • #2
  themichal
  Level 17  
  Zwarcia lub innych usterek szukaj w skuterku a nie na forum, proponuje wziąć mała żaróweczkę z kabelkami i kombinować, mierzyć gdzie jest napięcie gdzie nie. Żarówki się palą (ulegają przepaleniu)? Czy gasną w tym czasie? Od razu po wymianie regulatora to się dzieje?
 • Wago
 • #3
  29damian29
  Level 9  
  Chyba szukałem... i nie mogę znaleźć więc zadaje pytanie. Żarówki są białe jak nowe ale przepalone.
 • #4
  sk700
  Level 31  
  Jeśli do tej pory nie rozwiązałeś problemu - do sprawdzenia regulator.
  Później do sprawdzenia przewody dochodzące do regulatora oraz sama kostka przy regulatorze. Zdarzało się, że styki śniedziały. Przewody sprawdzaj żarówką i akumulatorem.
  Jest tam regulator stratny, co oznacza, że cewki pracują ciągle na 100% a regulator "zwiera do masy nadmiar napięcia". Po uszkodzeniu regulatora lub przerwie w jego obwodzie na wolnych obrotach napięcie nie przekracza napięcia znamionowego żarówek, natomiast na obrotach sięga kilkudziesięciu V.
  Pzdr
 • #5
  BANANvanDYK
  Level 41  
  Regulator został wymieniony najwidoczniej na uszkodzony. W Piaggio nie ma innej opcji przy palących się żarówkach, jak uszkodzenie regulatora, ale generalnie w nich część odpowiedzialna za światła i ładowanie rzadko ulega awarii (miałem tylko jeden taki przypadek), tylko padają nagminnie elektroniczne przerywacze kierunkowskazów z wyjściem tranzystorowym (w regulatorach 8-pinowych stosowanych od 98 roku). Odłączenie regulatora przerywa obwód między statorem a żarówkami, więc nawet kiepskie styki nie mają na to wpływu.
 • #6
  sk700
  Level 31  
  BANANvanDYK wrote:
  Odłączenie regulatora przerywa obwód między statorem a żarówkami, więc nawet kiepskie styki nie mają na to wpływu.

  Masz racje, umknęło mi, że to P/G. Styki to główna przyczyna palenia żarówek między innymi w minarelli. Pzdr