Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka ADG Whirlpool 3556WHM - Brak dopływu wody do środkowego śmigła *

Jacek-555 18 Aug 2014 23:22 2433 3
 • #1
  Jacek-555
  Level 10  
  Przez jakiś czas zmywarka ADG Whirlpool 3556 WHM nie domywała naczyń, ale dopiero teraz zorientowałem się, że środkowe śmigło nie obraca się. (Oczywiście sitka itp wyczyszczone). Zablokowałem zatrzask w drzwiczkach i udało mi się włączyć program przy otwartej klapie. Okazało się, że woda w ogóle tamtędy nie płynie i nie myje.

  Obejrzałem uszczelkowane nakrętki w otworach w tylnej ścianie, w które trafia króciec śmigła pod koszem. Uszczelki lekko wyślizgane. Niestety, jak się okazuje, już nie są produkowane. Króciec lekko owinąłem taśmą, by doszczelnić i przekonać się czy ciśnienie wody tamtędy nie ucieka. Nadal nie zadziałało.

  Wysunąłem i rozebrałem zmywarkę. Trójnik dający wodę do śmigieł czysty, drożny. Rurki w górę też. Wyjąłem ten element - elektrozawór koło trójnika:  Zmywarka ADG Whirlpool 3556WHM - Brak dopływu wody do środkowego śmigła * Zmywarka ADG Whirlpool 3556WHM - Brak dopływu wody do środkowego śmigła *


  Czysty, drożny, nie widać uszkodzeń. Ale nie wiem czy widoczna blaszka nie jest jakoś ukruszona, bo nie wydaje mi się, by po impulsie elektrycznym miała możliwość ruszenia czarnej, plastikowej klapki (taki zawór zwrotny). Jest trochę dziwnie krótka.


  Zmywarka ADG Whirlpool 3556WHM - Brak dopływu wody do środkowego śmigła *


  Z kolei dalej za trójnikiem jest pompa, a na pozostałe śmigła (dolne i górne) woda jest podawana. Co zrobić?
 • #2
  Jacek-555
  Level 10  
  Sprawdziłem, że taki elektrozawór kosztuje 190 zł. Więc nie ma sensu wymieniać. Natomiast zastanawiam się co by było, gdybym wyłamał tę ruchomą klapkę? Podejrzewam, że to ona w sposób niekontrolowany zatrzymuje dopływ wody. Ale czy brak klapki miałby jakiś negatywny skutek?
 • #3
  Jacek-555
  Level 10  
  Usunąłem klapkę elektrozaworu. Puściłem program dłuższego mycia i ... śmigło ruszyło. Nie wiem jak wygląda ten zawór w stanie oryginalnym. Być może była tam jakaś część widocznej blaszki, ale po ukruszeniu popłynęła z wodą. Nie widać wprawdzie by brzegi końcówki blaszki były postrzępione jak po ukruszeniu czy ułamaniu, ale z drugiej strony nie widać logiki w obecnym stanie zaworu. Wygląda na to że jedynie ciśnienie wody płynącej do śmigła samoczynnie zamykało klapkę i woda nie docierała na górę.

  Oczywiście nadal niejasna jest dla mnie rola tego elektrozaworu. Dotyczy śmigła środkowego, które powinno działać zarówno wtedy gdy by był uruchamiany program 1/2 wsadu - zarówno górnej części (bo dawałby wodę do mycia od dołu), jak i dolnej części (bo dawałby wodę myjącą od góry). Chyba, że w przypadku dolnej połówki tryska dolne śmigło i górne, a środkowe jest wyłączone? Jeśli jednak miało tylko zastosowanie w odniesieniu do mycia połowicznego, to brak elektrozaworu nie jest żadną stratą, bo i tak tej wersji nie ma sensu używać.

  Tak czy inaczej śmigło ruszyło. Kończę monolog. Temat zamykam.
 • #4
  Jacek-555
  Level 10  
  PS: Zmywarka jest już kilkukrotnie przetestowana. Śmigło działa, woda dostarczana. Więc w podobnych przypadkach można śmiało omijać/usuwać elektrozawór lub wywalać samą klapkę-zaworek.