Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS X75VB-TY006V - gniazdo COMBO JACK w laptopie i podłączenie słuchawek + mic.

sparrowj 19 Sie 2014 13:05 17082 11
  • #1 19 Sie 2014 13:05
    sparrowj
    Poziom 9  

Dzień dobry,
    Zakupiłem sobie ostatnio laptopa:
    ASUS X75VB-TY006V i3 12GB 750GB GT740 Win7
    Posiada on wbudowane gniazdo Combo Jack, które to wedle instrukcji automatycznie rozpoznaje podłączony sprzęt (słuchawki lub mikrofon).
    Problem polega na tym, że zakupiłem sobie słuchawki z mikrofonem które posiadają standardowe dwie końcówki jack - zieloną (słuchawki) i czerwoną (mikrofon). Żeby móc ich używać dokupiłem takową przejściówkę:

ASUS X75VB-TY006V - gniazdo COMBO JACK w laptopie i podłączenie słuchawek + mic.

I tu pojawia się problem. Gdy podłączam moje słuchawki z mikrofonem przez tą przejściówkę, w słuchawkach leci dźwięk w postaci mono, a mikrofon nie działa (działa ten mikrofon wbudowany w laptop).

Gdy podłączę bezpośrednio tylko słuchawki (zielonego jacka) do gniazda combo, dźwięk jest normalnie stereo.
    Gdy podłączam tylko mikrofon (czerwonego jacka) do gniazda combo, głośniki wbudowane przestają grać, a mikrofon i tak nie działa (działa ten mikrofon wbudowany w laptop).
    Słuchawki sprawdzałem na stacjonarnym komputerze z oddzielnymi wejściami na słuchawki i na mikrofon i działają normalnie.

Mogę dodać, że podłączałem też taki stary mikrofon, który na stacjonarnym działa ale po podłączeniu do Combo w laptopie nie działa.
    W Menadżerze Urządzeń nie wyświetlają mi się żadne powiadomienia o błędnym działaniu sprzętu ani nic takiego.

Co mam zrobić aby to wszystko ze sobą jakoś grało i działały słuchawki z mikrofonem?

1 11
  • Pomocny post
    #2 19 Sie 2014 13:09
    rekinisko
    Poziom 22  

Może ten combo potrzebuje wtyku jack mono by rozpoznać mikrofon? W innym przypadku pozostaje dodatkowa karta dzwiękowa na usb.

1
  • #3 19 Sie 2014 13:21
    sparrowj
    Poziom 9  

Troszkę to mało zadowalające rozwiązanie z kartą na USB. Zwłaszcza, że mam wszystkie wejścia USB zajęte. Klawiatura, mysz i karta wi-fi (wbudowana nie łapie mi wszędzie zasięgu na chałupie :/ ). chyba, że dołączył bym jakiegoś huba usb ale niewydaje mi się żeby akurat te 3 urządzenia działały na hubie.

Ktoś ma jakieś inne pomysły?

0
  • #4 19 Sie 2014 19:42
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

sparrowj napisał:
    Posiada on wbudowane gniazdo Combo Jack, które to wedle instrukcji automatycznie rozpoznaje podłączony sprzęt (słuchawki lub mikrofon).
    Sprawdź czy można równolegle - np. jeśli menedżer audio pyta się co podłączyłeś to czy da radę zaznaczyć słuchawki i mikrofon.

sparrowj napisał:
    Gdy podłączam tylko mikrofon (czerwonego jacka) do gniazda combo, głośniki wbudowane przestają grać, a mikrofon i tak nie działa (działa ten mikrofon wbudowany w laptop).

https://www.asus.com/support/FAQ/1001623/

BTW: wtyk MiniJack w tym adapterku jest 4-pin? (na obrazku słabo widać)

0
  • #5 19 Sie 2014 21:33
    sparrowj
    Poziom 9  

Chodzi o to, że jak podłączam do gniazda combo cokolwiek, czy samą przejściówkę czy przejściówkę z podłączonymi słuchawkami i mikrofonem to pojawia się tylko chmurka przy zegarku z napisem, że Gniazdo Zostało Podłączone...i tyle. Na stacjonarce od razu mnie zapytało o wybranie sprzętu który podłączyłem, a na lapku nic.

Przejściówka ma na końcu 4 piny tak jak na drugim zdjęciu z linku Twojego. A końcówki od słuchawek i mikro tak jak na pierwszym zdjęciu po 3 piny każda końcówka.

Dobrze ja zrozumiałem z opisu tych zdjęć, że mikrofonu należy używać tylko gdy używam też słuchawek? W sumie to nic nie zmienia bo u mnie i tak mikrofon nie działa nawet jak słuchawki podpięte. Renta jakaś straszna.

0
  • #6 24 Sie 2014 16:39
    jagrer
    Poziom 12  

Witam !!!
    Są dwia rodzaje tych przejsciówek
    TYP A (od czubka) Lewy kanał/prawy kanał/Masa/mikrofon.
    TYP B(od czubka) lewy kanal/prawy kanal/mikrofon/masa?
    Proszę sprawdzić czy między pinami nie ma połączenia , laptop wtedy odłączy automatycznie wejscie typu combno
    Pozdrawiam ASUS X75VB-TY006V - gniazdo COMBO JACK w laptopie i podłączenie słuchawek + mic. ASUS X75VB-TY006V - gniazdo COMBO JACK w laptopie i podłączenie słuchawek + mic.

2
  • #7 24 Sie 2014 18:57
    sparrowj
    Poziom 9  

Jeżeli się okaże że są zwarte tzn że muszę zmienić przejściówkę?

A co mam zrobić z fantem takim, że podpinam sam mikrofon bez tej przejściówki pod combo ale go nie wykrywa tak jak w założeniu powinno to gniazdo?

0
  • #8 24 Sie 2014 20:57
    jagrer
    Poziom 12  

Tak naprawdę wpinając mikrofon , gniazdo w lapku zwiera styki takie same jak do słuchawek , patrz rysunek w poście wczesniej

0
  • #9 27 Sie 2014 09:41
    sparrowj
    Poziom 9  

Zamówiłem i przyszła już karta dźwiękowa USB jak polecił "rekinisko". Wszystko działa jak należy pomijając fakt, że strasznie popiarduje, buczy mikrofon nawet jak się do niego nie mówi :(
    Nie mogę tego w ogóle wyregulować. Wyczytałem, że istnieje możliwość, że zasilam laptopa z gniazdka bez uziemienia i dlatego takie szumy występują na mikrofonie. Ale podpinałem już do innych gniazd "teoretycznie" z uziemieniem i nic nie pomagało. Jedynie gdy działał lapek na samej baterii bez podłączenia do zasilacza to ten buczenie zmieniło trochę ton.
    Możecie coś teraz doradzić na tę przypadłość? Albo skierować na jakiś podobny temat bo to już chyba się nie kwalifikuję do poprzedniego tematu.

1
  • #10 27 Sie 2014 10:03
    rekinisko
    Poziom 22  

Sprawdz miernikiem przewód mikrofonu i zobacz czy gniazdo mikrofonu w tej nowej karcie ma kontakt z masą. Musi działać.

0
  • #11 27 Sie 2014 10:25
    sparrowj
    Poziom 9  

Oho, widzę że wchodzimy na wyższy poziom :)
    Niestety nie mam nawet miernika.
    Ale to chyba nie to bo teraz pokręciłem trochę wszystkimi możliwymi suwakami od głośności. Gdy tak nimi poruszałem to raz buczał ten mikrofon raz nie. Dziwaczna sprawa. W aktualnej chwili ustawiłem poziom głośności słuchawek na 73 i nie buczy mikrofon. Ale przestawię jeden pkt wyżej lub niżej i już zaczyna się to buczenie, wycie, wiercenie (jak u dentysty).
    Z powodu, że nie mam miernika, a i za bardzo od kogo pożyczyć też nie więc to chyba na tyle z naprawy :)
    Dzięki wielkie za pomoc.

Ooo. I naprawiłem już nie buczy. W opcjach mikrofonu tej karty dźwiękowej USB była zaznaczona jakaś niestandardowa opcja AGC. Odznaczyłem ją i nagle problem zniknął :D

0
  • Pomocny post
    #12 27 Sie 2014 10:54
    rekinisko
    Poziom 22  

Jest regulacja mikrofonu ale także gdzieś głęboko w ustawieniach karty dziękowej jest "mikrofon boost" lub cos podobnego. I prawdą jest, że jeżeli ta druga opcja jest ustawiona za wysoko mikrofon może buczeć niemiłosiernie. Sprawdź.

AGC - Automatic (Audio) Gain Control

1