Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel koncentryczny do radiotelefonu

Karol0998 20 Aug 2014 00:24 3075 12
    Karol0998
    Level 8  
    Witam posiadam radio Motorola gm360. Doradzili byście mi jakiś kabel koncentryczny nie drogi ale w miarę dobry chcę antenę puścić około 20 m do góry. tak w okolicach 4 zł za kabel żeby było.Doradźcie gdzie je można kupić bo u mnie w mieście nie ma w żadnym sklepie.I wtyki uc1. Jakąś antenę do tego radiotelefonu dobrą a też w przyzwoitej cenie do 300 zł.Będę bardzo wdzięczny za linki do sklepów itp.
    Myślałem nad taką anteną F-23 FiberGain bazowa antena VHF odpowiednik Diamond F-23 dł. jej 4.5 m za 290zł dobra by była?
    A zapomniałem dodać że na pasmo ten kabel i antena 148.975

Dodano po 2 [minuty]:

A i chciałem też was się zapytać co to znaczy że antena ma 7,8 dB (co to jest to dB) Ona ta zaproponowana przeze mnie ma właśnie tyle.
    Karol0998
    Level 8  
    Czy Trli Lan 240 jest lepszy od h1000 ?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Karol0998 wrote:
    Doradzili byście mi jakiś kabel koncentryczny nie drogi ale w miarę dobry

Na pasmo VHF to kabel RG-213, do którego są złącza UC-1.

Quote:
    Doradźcie gdzie je można kupić bo u mnie w mieście nie ma w żadnym sklepie.

Wujek "google" nic nie wie. :?:

Quote:
    Myślałem nad taką anteną F-23 FiberGain bazowa antena VHF odpowiednik Diamond F-23 dł. jej 4.5 m za 290zł dobra by była?

Jeżeli umiałbyś przestroić jej rezonans na 149MHz to jak najbardziej OK a jeśli nie to pamiętaj, że takie anteny (3 x 5/8 λ) są dość wąsko pasmowe.

Quote:
    A i chciałem też was się zapytać co to znaczy że antena ma 7,8 dB (co to jest to dB)

dB to decybel - czyli stosunek dwóch poziomów (skuteczności promieniowania), gdzie przyjęto, że ½dipol (2 x ¼λ) jest tym 0dBd (dBdipol).

Jest jeszcze dBi jako dBizotropowa (izotropowa = teoretyczna), której wartość jest jak -2,15dBd .
    dBd = 2,15dBi

I teraz jeżeli jakaś antena ma zysk energetyczny przedstawiony jako +3dBd to znaczy, że jest o te 3dB "wyższa" od 0dBd (dipola) lub o 5,15dBi .

Samo przedstawianie zysku anteny w postaci tylko dB to typowy "chłyt" marketingowy a wręcz oszukiwanie potencjalnego klienta a czasami i sama nieznajomość sprzedawcy co do tego dB [dBd czy dBi]. :!:

Quote:
    Ona ta zaproponowana przeze mnie ma właśnie tyle.

Wypis z objaśnień na stronie sprzedawcy :
    " Antena po zestrojeniu do pożądanej częstotliwości wg. załączonego wykresu posiada zysk 7.8dB w paśmie 136-174 MHz. "
    I to własnie jest ten "chłyt", o którym pisałem.

Dla przykładu :
    - po zestrojeniu do pożądanej częstotliwości ... posiada zysk 7.8dB w paśmie -
    Skracanie elementów promienników/wibratorów i pozostawienie na stałe elementów indukcyjnych (cewki pomiędzy elementami) nie może dać nam stałego zysku energetycznego. :!:
    - posiada zysk 7.8dB w paśmie 136-174 MHz -
    To o jakie tu dB chodzi. :?:

Pozdrawiam.
    Karol0998
    Level 8  
    Dzięki za odpowiedź. A jak piszesz to ciężko by było ją zestroić na tą częstotliwość. Polecił byś mi jakąś w przystępnej cenie mocną antenę na to pasmo. Będę wdzięczny.
    internick
    Level 35  
    Antenę można kupić za 100 czy 200 zł. Tylko nie od tak od ręki, a trzeba poszukać, np. na giełdach.

Z profesjonalnych anten celuj w:

# Procom CXL 2-3LW/l - zysk 3 dBd

# Procom CXL 2-3C/l - zysk 3 dBd

# Radmor 3282/3 - zysk 4 dBd

# Radmor 32819/1 - zysk 3 dBd

# Kathrein K5516211 - zysk 4 dBd

Większość pozostałych to anteny dedykowane radioamatorom pracujące w wycinku 144-146 MHz. Średnio się one nadają do czegokolwiek innego, gdyż szybko głuchną poza rezonansem.
    Karol0998
    Level 8  
    Tylko że te anteny są strasznie drogie (chyba).Mi chodzi o antenę w miarę dobrą lepszą od dipola którego mam w skanerze.Tylko tak jak mówię żeby była nie droga.A ta np.VH-50 Lafayette antena bazowa VHF 136MHz-174MHz.Mi chodzi żeby ją można dostać przez internet.A giełda z antenami w okolicach Lublina to jest jakaś?

Dodano po 3 [minuty]:

A ta co podałem antena była by zła do 148.975? F-23 FiberGain bazowa antena VHF odpowiednik Diamond F-23 dł. jej 4.5 m.Jak możesz podaj stronę na której by można było znaleźć przyzwoitą antenę.
    Karol0998
    Level 8  
    :) Tylko że tam nie bardzo jest napisane.Tak konkretnie żebyś mi powiedział czy jest dobra czy zła a jak zła dlaczego.I jakiś link w tej samej cenie z inną.Żeby była w przystępnej cenie i dobra na tą co podałem częstotliwość.Pozdrawiam.Dzięki.

Dodano po 2 [minuty]:

Najlepiej takim językiem jak do dziecka z pierwszej klasy :) żebym zrozumiał.BO nie. rktórych nie rozumiałem postów.Najlepiej jaki kabel do motoroli jakie złączki jaka antena.I będę kończył. :)

Regulamin pkt 3.1.17.
    Regulamin pkt 3.1.13.

[SP5ANJ]
    Karol0998
    Level 8  
    A tu by ją można kupić http://www.sklep.radkom.pl/?p=productsMore&iProduct=321
    A długość to jaką ona ma? A na to pasmo będzie dobra.Da radę z dużymi odległościami,czy by ją też można było podpiąć do motoroli.Bo planuję zamienić sprzęt mój na motorolę i właśnie się pytam ile mnie to wyniesie.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Karol0998 wrote:
    Najlepiej takim językiem jak do dziecka z pierwszej klasy

Witamy w szkolnej ławce. :D

Radio MOTOROLA z przejściówką (z wykręconej anteny) na złącze BNC. (bardzo ciężko zdobyć)

Dalej wtyk BNC na kablu H-155 (cienki) lub RG-213 (gruby 11mm) lub H-1000 (dobry, nisko-tłumiący, idealny do Twoich celów, wyczynowy) w ostateczności TRISET 240 (cienki) i nie wolno wykorzystywać kabla RG-58.
    Osobiście polecam na długości około 20m/b przy częstotliwości około 150MHz - kabel RG-213, gdzie jest w miarę tani, dość dobry, gruby (to zaleta) i mało tłumi.

Antena od ¼GP na pasmo VHF (149MHz) lub podane wyżej przez mantoch.

_____

Widać, że współpraca z Tobą jakoś nie pasuje do tego działu (bądź co bądź - serwisowego) to teraz masz już pełne wyjaśnienie czy podpowiedzi w tym temacie a sam temat ZAMYKAM.

Pozdrawiam.