Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hp DV9000 - Laptop cyka po podłączeniu zasilania, zwarcie VIN - masa

modrih 20 Aug 2014 09:16 4068 23
    modrih
    Level 20  
    Witam!

Wpadł mi w dłonie HP DV9000, cykający - dioda we wtyczce zasilania świeci się. Historia jest taka że działał, przestał działać i ponownie już się nie włączył. Brak inwazji czynników trzecich. Reballing, lub zmianę chipu oczywiście miał, ale potem działał dobrze, aż przestał z obecnymi objawami.

Słychać cichutkie cykanie co sekundę około.

VH28 - obecne 29,1V. Innych napięć na cewkach - i nie tylko (3,3V ; 5V ; 1,2V) brak. Klucze pomierzone i nie wskazują aby był jakiś uszkodzony.

Zwarcie na wielu wielu wielu kondensatorach pomiędzy VIN a GND. Brzęczyk w multimetrze piszczy. Wszystkie diody jakiekolwiek zobaczyłem (a było ich sporo) zmierzyłem - i nie mają przejścia, wykazują że są ok, względem innych.

Nie mam niestety zasilacza laboratoryjnego - wylutowałem / sprawdziłem już z 10 kondensatorów ale zostało jeszcze sporo więcej do sprawdzenia. Może macie jakiś pomysł z głowy z przeszłości o podobnym przypadku, objawach?

W załączniku schemat którym się posiłkuje.
    C-oolt
    Level 22  
    Na początek podaj rezystancję cewek względem masy.

Następnie pomiar z PU6 - ISL6236 i PU5 - MAX8724

Bez zasilacza laboratoryjnego będzie ciężko.......

Jaki prąd pobiera goła płyta (bez CPU , RAM itp)
    modrih
    Level 20  
    PL14, PL15 - 1,22K
    PL13 - 0,75K
    PL3 - 0,38K
    Dławiki L1, L2 - 0,75K

Max8724
    DC IN - 18,1
    RF IN - 4V,
    LX - 0V,
    LDO - 5,2V,

---
    Na ISL 6236

VCC 0,03V
    VDD 0V
    BST2 skacze 1,2 - 2,1V (przez "cykanie" pewnie)

Nic tu bardzo nie pomierzę bo gdzie nie przyłożę to 0V (na ISL - to co ważniejsze).

Pobór prądu ciężko zmierzyć bo podczas cykania jedynie czasem da się zauważyć 0,1A potem 0, potem 0,08, potem zero, potem 0,1A. Niemniej jednak na zakresie 200mA - wyskakiwało poza zakresem. Na zakresie 20A, skacze jak wyżej opisałem.

P.S. PQ3 mam cały czas wylutowany - myślałem na początku że coś z nim nie tak, i szukam coś w domu przypominającego go. Chociaż i tak to nie jest rozwiązanie problemu. Niemniej jednak wydaje mi się że jego brak nie powinien przeszkadzać w cykaniu. Tym bardziej że odpowiada on za kwestie akumulatora.
    C-oolt
    Level 22  
    Płyta pobiera 0,2A na jałowo to gdzieś jest zwarcie.

modrih wrote:
    P.S. PQ3 mam cały czas wylutowany

Jeżeli PQ3 jest ok to wlutuj go na swoje miejsce podaj napięcie i ponownie podaj pomiar z PU5 i PU6.

Na chwile obecną wygląda to na uszkodzony PU6.

Dodatkowo przydało by się go podnieść (PU6) i sprawdzić wszystkie pady względem masy aby wykluczyć dodatkowe zwarcia.

Co masz na n.6 układu PU6 po wlutowaniu PQ3 i podaniu napięcia ?

Czy PU6 robi się ciepły po podaniu zasilania? (lub inna z przetwornic)
    modrih
    Level 20  
    Przed wlutowaniem PQ3 miał na teście diody ok 460 pomiędzy źródłem a drenem - według mnie ok był.

Na PU6 nic za bardzo się nie zmieniło - coś tam lekkie napięcie się zmienia tak jak opisałem wyżej.

Na nóżce numer 6 w PU6 mam 0,02V, ale nie stabilne - skacze według cykania 0,00V - 0,02V.
    Na nóżce 7 wahające 0,37V - 0,45V.
    Na VCC PU 6 też ok 0,25V.
    Na VDD 1,25V - 2,24V

Na Max8724 według pinów

1.DCIN - 18,1
    2.LDO - 5,36
    3.CLS - 1,5V
    4.REF - 4V
    6.CCI - 4,55
    7.CCV - 4,5V
    8. - 1,24V
    16.BATT 0V
    17.CELLS - 3,15V
    15.VCTL - 5,26V
    23.LX - 0V

Nic nie robi się ciepłe. Wszystko jest zimne, i chłodne. Ani jeden element nie posiada jakieś temperatury która była by możliwa do wyczucia.

PU6 wygląda elegancko - sugerujesz że w nim jest zwarcie? Ja czuje że to jednak nie wina PU6, chociaż może się mylę. Chodzi o to że nawet do niego nie bardzo dochodzi"treściwe" zasilanie.
    adamadi33
    Level 43  
    Jakie napięcia na pinach 19 i 32 PU6?
    modrih
    Level 20  
    Na nóżce 32 PU6 od 0,38V do 0,43V ale pomiar skacze - skacze co chwila- w rytm cykania - więc nie można ustalić dokładnej wartości (ze względu "bezwładności" woltomierza)

Na nóżce 19 PU6 od 0,38V do 0,45V - w rytm cykania skacze woltomierz

Mierzone względem masy zasilania.
    adamadi33
    Level 43  
    Napięcia przetwornica przetwarza, 3.3v i 5v?
    modrih
    Level 20  
    Nie ma 3,3V i 5V - na cewkach nie występuje jak pisałem wyżej.

Bardzo ciężko jest znaleźć gdziekolwiek 5V, a 3,3 - nigdzie nie znalazłem na płycie.
    adamadi33
    Level 43  
    Klucze sprawdziłeś PQ50, PQ52, PQ53, PQ54?
    modrih
    Level 20  
    Tak - pomiary na teście diody - wskazanie takie samo, nic podejrzanego.

Z resztą tutaj mam zwarcie konkretne bo na kondensatorach między VIN a GND miernik mi piszczy i wskazanie dla zwarcia totalnego. To musiał by być nieźle przebity tranzystor. A ciekawe jest to że ani jednego elementu uszkodzonego fizycznie. Co dla takiego przebicia powinno występować (no wcale nie musi - ale wtedy to nic by nie dziwiło).

Dodam że na obudowie - pod palmrestem nad kluczem PQ3, i diodą PD4 jest solidne zwęglenie - upalenie. No ale właśnie skoro zwęglone i upalone to dlaczego folia która jest przyklejona na elementach (ta by nie robiło się zwarcie) była dobra? Jest jeszcze taka opcja że ktoś wsadził do laptopa inną płytę. Komputer był w serwisie 2 razy z tego co się dowiedziałem, i miał znaną i "lubianą" usterkę robioną - oczywiście z BGA, reballing. Możliwe że drugim razem podmienili płytę na główną, a zwęglenie zostało z poprzedniej płyty. W każdym bądź razie laptop działał, i pewnego razu już się nie włączył - cykając i mając tą usterkę o której mowa w tym wątku.

Ale te elementy sprawdzałem dokładnie - PQ3 wylutowywałem i nic to nie dało. Elementy nie mają oznak uszkodzenia, a zwarcie jest ciągle. Obudowa jest tak obkopcona że wygląda to jak by coś wystrzeliło. Ale "luty są fabryczne", wszystko elegancko przylutowane było, no i tak jak mówiłem PQ3 na wylutowanym też zwarcie. Kondensatorki w okolicy też odłączałem jednym wyprowadzeniem a zwarcie jak było tak jest.

Hp DV9000 - Laptop cyka po podłączeniu zasilania, zwarcie VIN - masa
    adamadi33
    Level 43  
    Jaki układ BGA był wymieniany czy tam rebaling?
    modrih
    Level 20  
    Oczywiście MCP87M-A2. Tutaj nic innego nie ma. Na tym cały laptop działa :)

Jak był tak został chip z 2007 roku.

Podgrzewałem go liczyłem że coś się ruszy (ze zwarciem) - ale nic. Czuje że to nie jest jego wina. Tym bardziej że nie działają żadne inne napięcia prócz VH28 (29,1V)
    adamadi33
    Level 43  
    Układ uszkodzony do wymiany.Na płycie nie ma układu graficznego?
    modrih
    Level 20  
    Nie, nie ma nic innego. Tylko ten układ. W tym modelu tak jest.

Oznaczenie płyty głównej według producenta: 459567-001.

Serwis który maczał tutaj palce nakleił plombę na miejsce układu graficznego - aby tylko komuś nie przyszło wlutowywać go samemu :D:D
    adamadi33
    Level 43  
    Układ uległ uszkodzeniu dlatego masz wszędzie zwarcie na win a przetwornica
    próbuje wystartować.
    Rebaling nic nie da układ BGA do wymiany.
    modrih
    Level 20  
    Ok, czyli hipoteza jest taka układ męczy przetwornice.

Ale laptop jak jest wyłączony to podaje też napięcie na układ?
    adamadi33
    Level 43  
    modrih wrote:
    Ok, czyli hipoteza jest taka układ męczy przetwornice.

Jak chcesz sprawdzić podnieś układ i zmierz a zwarcie na VIN zniknie.
    nanab
    Level 27  
    adamadi33 wrote:
    Układ uległ uszkodzeniu dlatego masz wszędzie zwarcie na win a przetwornica próbuje wystartować.

W jaki sposób układ robi zwarcie na 19V? Nawet przy zwarciu do zera za jakąś przetwornicą nic takiego nie będzie się dziać, najwyżej przetwornica nie wystartuje albo będzie pobierać za duży prąd. Pełnego zwarcia nie da nigdy, a tym bardziej miernik nie będzie piszczał na 19V.
    Zwarty jakiś kondensator na 19V albo przebite klucze, próba zwarciowa pokaże.
    modrih
    Level 20  
    Właśnie też wydaje mi się że to nie wina BGA.

Podpowiedzielibyście mi gdzie podłączyć zasilanie do próby zwarciowej? Jak domniemam do VIN i do GND.

Mam ustawić bardzo niskie napięcie np 1V i zwiększać natężenie - tak by ujawnił się / usmażył element który ma przebicie?

Nie mam zasilacza laboratoryjnego z zabezpieczeniem prądowym, ale może coś skombinuje chociaż wątpię i dlatego pytałem o jakieś inne podpowiedzi.
    adamadi33
    Level 43  
    Wiec pisałeś ze sprawdzałeś wszystkie klucze i nie mają zwarcia?
    Tranzystory mosfet wszystkie sprawdzone?
    modrih
    Level 20  
    Tak, - wszystko prócz układów scalonych (mam na myśli sieciówkę, audio, kontroler dysku, czy kart pamięci) - wszystkie tranzystory ,klucze , i diody sprawdziłem.

Ani jednego przebicia.

Natomiast wskazania na "teście diody" w multimetrze na odpowiednich tranzystorach w sekcji były podobne - więc żaden tranzystor nie odbiegał od grupy tak by mieć przebicie lub charakterystyczną usterkę. Dodatkowo nic uszkodzonego wizualnie. 11 godzin wszystko co było diodą lub tranzystorem przebadałem.

A ja mam VIN GND centralnie zwarcie bez żadnego znaczącego oporu.
    adamadi33
    Level 43  
    Odwróć płytę główną i sprawdź drobnice mostu, przeważnie kondensatory ceramiczne czy
    mają przebicie.
    modrih
    Level 20  
    Problemem okazało się zwarcie na C727 w okolicach portu stacji dokującej. Wybadałem to "metodą termiczną".

Dziękuje za dyskusje w wątku.