Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana termistora na schemacie

PiotrekpPl123 20 Sie 2014 12:44 987 4
  • #1 20 Sie 2014 12:44
    PiotrekpPl123
    Poziom 19  

Witam.
    Chciał bym złożyć sobie prosty włącznik termiczny do małego wentylatora (od procesora). Niestety mam tylko termistor 1k a według schematu potrzebny jest 10k. Mam w związku z tym pytanie czy można zmodernizować poniższy schemat żeby użyć mojego termistora 1k? Termistor kosztuje grosze jednak w mojej miejscowości nie ma sklepu z elektroniką dlatego chciał bym wykorzystać części które posiadam. Czy tranzystor BC847 mogę zastąpić BC547? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Zmiana termistora na schemacie

0 4
  • #2 20 Sie 2014 13:07
    ak44
    Poziom 19  

Witam
    R1 zamień na ok. 1k.

Dodano po 11 [minuty]:

Każdy tranzystor NPN o podobnych lub lepszych parametrach będzie działał.

0
  • #3 20 Sie 2014 23:21
    bambus94
    Poziom 21  

Warto by znać moc tego termistora, bo jak będzie za mała to będzie następowalo samoogrzewanie. Czyli prąd płynący przez termistor spowoduje wydzielanie się ciepła na nim, a w konsekwencji zmianę rezystancji. Z tego co policzyłem to na termistorze 1k wydzieli się 36mW, niby nie dużo ale przy bardzo małym termistorze może już go ogrzać.

0
  • #4 20 Sie 2014 23:32
    bearq
    Poziom 36  

Trzeba pamiętac również o histerezie bo układ na granicy temperatur będzie szalał

0
  • #5 21 Sie 2014 08:53
    PiotrekpPl123
    Poziom 19  

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Termistor jest ntc110 z tego co znalazłem w internecie ma 500mW mocy. Dziś wieczorem spróbuje złożyć układ z ze zmniejszonym rezystorem R1 jak radził kolega AK44 i zobaczę jak będzie się układ zachowywał

Zmontowałem układ na płytce stykowej i zadziałał. Pozostaje tylko złożyć prototyp na płytce uniwersalnej i przeprowadzić testy w zasilaczu gdzie ma pracować. Mam jeszcze takie pytanko czym najlepiej przykleić termistor do radiatora? Czy można np Poxipolem? Nie chciał bym kupować jakichś specjalistycznych klejów zwłaszcza że potrzebuje tylko kropelki.

0