Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asus 1215B - jak przesun±ć partycję EFI (wymiana dysku na większy)?

user1_jaw 20 Aug 2014 13:53 2184 7
    user1_jaw
    Level 8  
    Wymieniłem w swoim netbooku (Asus 1215B, Win7 64 bit) dysk SSD na większy. Wcze¶niej skopiowałem wszystkie partycje za pomoc± EaseUS Todo Backup 7.0 Free (zaznaczyłem opcję "sector by sector clone", bo bez tego wyskakiwał bł±d, że s± uszkodzone sektory).
    Efekt wygl±da tak:

I teraz chciałbym powiększyć partycję systemow± (C: ) tak, aby zajęła cał± niewykorzystan± przestrzeń (może być z wyj±tkiem tego 1 MB, powstał w wyniku eksperymentów). Pytanie brzmi: jak to zrobić? Z tego, co wiem, to trzeba najpierw przesun±ć partycje D i t± "Partycję Systemow± EFI" na koniec dysku, a potem można rozszerzyć partycję C:. Problem w tym, że próbowałem to zrobić przy pomocy EaseUS Partition Master Free Edition i MiniTool Partition Wizard Home Edition, i tej partycji EFI nie da się w ogóle ruszyć - odpowiednie opcje nie pojawiaj± się lub s± szare:

Jakie¶ pomysły?
    RADU23
    Moderator of Computers service
    Zamie¶ć screena dysku z Crystal Disk Info.
    user1_jaw
    Level 8  
    O to chodzi?
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zmiana ID z 0xEF na inny powinna pomóc ale najpierw wrzuć z DMDE obrazek okna Partycje po wybraniu dysku a następnie w tym oknie zaznacz wolumin 16 MiB, [Zamknij] i wrzuć drugi obrazek głównego okna.
    user1_jaw
    Level 8  
    Też my¶lałem o tym, żeby zmienić typ partycji na FAT32, przesun±ć i zmienić spowrotem na EFI - tylko czy ktokolwiek robił kiedy¶ co¶ takiego i mu się potem system normalnie uruchomił? Bo je¶li nie, to wolałbym co¶ mniej ryzykownego...

A tu obrazki:

WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ta mała partycja w tego typu Asusach jest dla Boot Booster / Express Gate - sprawdĽ czy działa (nie zapomnij, że do tego jest ustawienie w BIOSie)
    Następnie skopiuj sobie sektory tej 16 MiB partycji do pliku, zaznacz Nieprzydzielone i [Tworzenie] - utwórz czwart± partycję podstawow± na końcu od sektora 488361984 o rozmiarze 32768, skopiuj tam sektory, ustaw ID na 0xEF (w DMDE w trybie edycji wpisów w tabeli partycji), zaznacz trzeci± partycję i [Usuń], w MiniTool PWHE porozci±gaj pierwsze dwie / przesuń drug± wg uznania.
    Na koniec do sprawdzenia działanie Boot Booster...
    user1_jaw
    Level 8  
    No tak podejrzewałem, że ta partycja ma zwi±zek z ExpressGate (to można w razie czego doinstalować potem), choć z tego, co czytałem, to podejrzewałem, że ona ma oprócz tego jakie¶ ważniejsze funkcje.

Ale skoro tak, to może po prostu mogę skopiować t± partycję EFI np. Partition Wizardem i skasować star± kopię (byłoby to dla mnie prostsze niż kopiowanie do pliku itp.) - tylko czy potem przy bootowaniu ta nowa kopia się "odnajdzie" i wszystko będzie działać po staremu?

Ewentualnie je¶li ta partycja nie jest jaka¶ kluczowa dla startu systemu, to mogę zaryzykować, zreszt± wcze¶niej zrobię backup.
    user1_jaw
    Level 8  
    Dzięki za pomoc, wszystko się udało zrobić i nawet ExpressGate działa :)