Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DF2462 - Nieprawidłowe wskazania SWR podczas strojenia anteny

1989tomasz1989 20 Aug 2014 16:47 2301 6
    1989tomasz1989
    Level 11  
    Witam, mam problem ze strojeniem anteny i nie wiem czy problem jest w tanim mierniku DF2462 czy po prostu nie umiem tego zrobić.
    Mam antene President Florida+ radio President Harry III,
    SWR na kanale 1- 3
    na kanale 19- 1,5
    na kanale 40- 1
    Niezależnie jak przemieszcze "beczke" na antenie to wskazania są niemal takie same.
    Co do sposobu pomiaru to wszystko robie wg instrukcji miernika
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam. Z tanimi miernikami tego typu czasem tak jest że pokazują herezje. Najlepiej sprawdzić miernik na sztucznym obciążeniu, albo podłączyć inny. Wtedy wszystko stanie się jasne. Trzeba pamiętać też że antenę należy stroić z dala od metalowych elementów typu płot, garaż itp.
    green33

Level 31  
    A wiesz co jest w tej "beczce" ? Bo w.g. mojej wiedzy nic ... to kawałek tworzywa.

MJ
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

1989tomasz1989 wrote:
    ... i nie wiem czy problem jest w tanim mierniku DF2462 ...

Na samym początku pomiarów musisz koniecznie sprawdzić poprawność wskazań na DF2462.
    Możesz to jedynie dokonać poprzez podpięcie radia do tego DF... i na wyjściu jego wpiąć sztuczne obciążenie 50Ω.
    Przy prawidłowej "pracy" - wskazania na DF-2462 w "odbitej" powinny być bliskie "zeru" na wskaźniku ( w pełnym paśmie CB [ch 1-40] ).

DF2462 - Nieprawidłowe wskazania SWR podczas strojenia anteny

O sprawdzeniu poprawności wskazań takich urządzeń przypominających reflektometry - pisaliśmy już chyba ze sto razy na tym Forum.
    Z analizy wpisów user`ów, którzy zakupili takie mierniki, możemy wręcz napisać, że średnio na 10 zakupionych reflektometrów (w nazwie - przeznaczonych do CB) tylko 1-na sztuka dopiero przypomina to urządzenie. :cry:
    _____

Powinienem przypomnieć, że wskazania takich reflektometrów czy innych WFS-ów (SWR-ów) to są tylko wskazania stosunku napięć reflektometrycznych w pojęciu "padająca" i "odbita" i nie powinniśmy jeszcze nazywać je (te wskazania) jako Współczynnik Fali Stojącej.
    Tak naprawdę dopiero po przeliczeniu tych wartości odbita/padająca wyjdzie nam prawdziwy WFS (SWR).

Dla przykładu :
    przeliczenie w sposobie pokazywania wskaźnika w %-tach, jest :
    p = 100% (kalibrowanie) i o = 2% (pomiar odbitej)
    wydaje się nam, że jest to WFS - ze wzoru czy ze skali - [(p+o)/(p-o)] pokaże nam 1:1,04

przeliczenie w sposobie % dla "prawdziwego" WFS, jest :
    p = 100% i o = 2%, to WFS - ze wzoru - [ (1 + PIERW(o/p) / (1 - PIERW(o/p) ] pokaże nam, że WFS = 1:1,33 .

WFS wynosi 1:1,33 a nie jak ze skali 1:1,04 .
    Nie chciałbym tu wypisywać teorii spiskowych bo oczywiście każde urządzenie (reflektometr) posiada na skali (odbitej) wykres przypominający WFS w logarytmie - lecz są to w dużej części standardowe i nieudolne nadruki w mierniku.

Pozdrawiam.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przestańcie. SWR na poziomie 1,5 może być - w niczym nie przeszkadza, nie grozi eksplozją radia, nie uniemożliwia łączności. Raz że radio może nie utrzymywać tych nominalnych 4W w całej "bandzie", więc miernik już się wyłoży, a dwa ryżowy wyrób antenopodobny nie da się lepiej zestroić.
    radiosystem
    Level 11  
    SP5ANJ wrote:

Powinienem przypomnieć, że wskazania takich reflektometrów czy innych WFS-ów (SWR-ów) to są tylko wskazania stosunku napięć reflektometrycznych w pojęciu "padająca" i "odbita" i nie powinniśmy jeszcze nazywać je (te wskazania) jako Współczynnik Fali Stojącej.
    Tak naprawdę dopiero po przeliczeniu tych wartości odbita/padająca wyjdzie nam prawdziwy WFS (SWR).

Dla przykładu :
    przeliczenie w sposobie pokazywania wskaźnika w %-tach, jest :
    p = 100% (kalibrowanie) i o = 2% (pomiar odbitej)
    wydaje się nam, że jest to WFS - ze wzoru czy ze skali - [(p+o)/(p-o)]pokaże nam 1:1,04

Naprawdę istnieją reflektometry wyskalowane w taki dziwny sposób? Po co producenci mieliby to robić?

SP5ANJ wrote:

przeliczenie w sposobie % dla "prawdziwego" WFS, jest :
    p = 100% i o = 2%, to WFS - ze wzoru - [ (1 - PIERW(o/p) / (1 - PIERW(o/p) ] pokaże nam, że WFS = 1:1,33 .

WFS wynosi 1:1,33 a nie jak ze skali 1:1,04 .
    Nie chciałbym tu wypisywać teorii spiskowych bo oczywiście każde urządzenie (reflektometr) posiada na skali (odbitej) wykres przypominający WFS w logarytmie - lecz są to w dużej części standardowe i nieudolne nadruki w mierniku.

Nie chciałbym się powtarzać, ale licząc według tego wzoru dla dowolnej pary liczb {p,o}, gdzie p jest różne od 0, wynikiem zawsze będzie WFS=1:1.
    Nawet napisałem skrypt w Matlabie żeby to pokazać, ale chodzi z grubsza o to, że w tym wzorze licznik jest równy mianownikowi.

Pozdrawiam.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

radiosystem wrote:
    Nie chciałbym się powtarzać, ale licząc według tego wzoru dla dowolnej pary liczb {p,o}, gdzie p jest różne od 0, wynikiem zawsze będzie WFS=1:1.
    Nawet napisałem skrypt w Matlabie żeby to pokazać, ale chodzi z grubsza o to, że w tym wzorze licznik jest równy mianownikowi.

Moja wina, moja wina, ... .

Poprawiłem na (1 + PIERW(o/p) / (1 - PIERW(o/p).

I to przyznaję, że zdarzyło się już po raz drugi jak źle wpisałem wzór. Przepraszam.

Będę uważał jak wypisuję wzory. :spoko:

Pozdrawiam.