Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HD4850 - Uszkodzony tranzystor - identyfikacja i naprawa

Ledomo 20 Sie 2014 22:16 810 0
 • #1
  Ledomo
  Poziom 12  
  Dobry wieczór,
  Bratu padła karta graficzna. Opis sytuacji w skrócie (bo poprzedni post mi wywaliło wraz z porządnym opisem przez mój błąd...): Komputer się nagle wyłączył, nie chciał się włączyć. Nie było żadnych objawów, dźwięków, kompletnie nic, po prostu się wyłączył i po prostu nie chce się włączyć.
  Sprawdziłem wszystko i wyszło na to, że bez karty graficznej (lub z inną, sprawną 4650) wszystko włącza się bez problemu, z ww. 4650 chodzi i działa. Podczas ostatniej próby ze starą kartą graficzną pojawiły się iskry, strzelił element na płytce GPU. Niestety nie jestem w tej chwili w stanie zrobić dobrych zdjęć ani odczytać oznaczenia elementu.

  Karta graficzna: Radeon HD4850 Gigabyte: GV-R485ZL-512H REV:1.0 z chłodzeniem w postaci Arctic Accelero S1 wraz z wentylatorem 12cm oraz dodatkowymi radiatorkami.
  Zasilacz: Corsair 400W, sprawdzony, sprawny, stosunkowo nowy.

  Reszta elementów (oraz ww. zasilacz) działa, więc nie widzę potrzeby ich wymieniania.

  Padł element o oznaczeniu na PCB Q1231, wygląda mi na tranzystor w obudowie SOT-23, lecz nie da się odczytać oznaczenia na elemencie z podowu jego uszkodzenia. Na bardzo podobnej karcie graficznej (Radeon HD4850 GB GV-458OC-1GH, siała artefaktami, wymieniłem ją na HD7770) ten element ma takie sam oznaczenie jak element obok i jest to: EHGN9. Analogiczny element na uszkodzonej karcie ma oznaczenie E8LP2 lecz nie potrafię odnaleźć co to jest.

  Teraz kluczowe pytanie: czy jest sens podjęcia próby naprawy mając ewentualne części zamienne z drugiej karty? Co i jak sprawdzić? Jak znaleźć przyczynę padnięcia Q1231? Choć zamówię nową kartę graficzną to w miarę możliwości chciałbym spróbować tę naprawić dla własnej satysfakcji i żeby mieć jakąś kartę zapasową jakby co.

  Załączam zdjęcia miejsca z elementami z ww. kart, najpierw z uszkodzonej a następnie z tego samego miejsca z drugiego modelu 4850. Jak będzie trzeba to postaram się dorwać lepszy aparat i porobić normalne zdjęcia, jednak w tej chwili dysponuję tylko takim sprzętem niestety.

  HD4850 - Uszkodzony tranzystor - identyfikacja i naprawa HD4850 - Uszkodzony tranzystor - identyfikacja i naprawa
 • PCBway