Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fornirowanie kolumn kilka pytań.

nicponie997 20 Sie 2014 22:48 2976 11
  • #1 20 Sie 2014 22:48
    nicponie997
    Poziom 9  

Chcę zafundować Altusom 140 fornir zamiast czarnej okleiny. Zamierzam okleić fornirem wszystkie ściany oprócz frontu i tyłu. Te ściany zamierzam pomalować lakierem w sprayu na czarny mat. Przeczytałem dużo na temat fornirowania ale mam pewne wątpliwości jeszcze. Opiszę poniżej cały proces fornirowania jaki bym zastosował i jeżeli macie jakieś uwagi lub coś źle mam zamiar robić to proszę mi to wytknąć ( tak aby podczas fornirowania nic mnie nie zaskoczyło).
    1 Etap.
    Usunięcie okleiny z kolumny. Wyrównanie wgniecień obudowy przy pomocy szpachli samochodowej. Przeszlifowanie kolumny papierem o ziranie 120.
    2 Etap.
    Przyklejanie forniru. Chcę kupić fornir modyfikowany ze względu na jego dużą szerokość ( nie będę musiał łączyć mniejszych płatów- mniejsze ryzyko czegoś spaprania no i oczywiście szybciej będzie).
    http://www.chobot.pl/content/view/37/65/lang,pl/
    Klej Moment Henkela obecnie Henkel Pattex Universal Classic do przyklejenia forniru.
    Cięcie pasów forniru przy pomocy ostrego nożyka tapicerskiego. Każdy pas odpowiednio większy od oklejanej powierzchni. Posmarowanie forniru i klejonej powierzchni klejem odczekać aż klej przyschnie. Przyłożyc pas forniru do obudowy. ( może jakis sprawdzony sposób (trik) aby zrobić to prosto za każdym razem?). Dokładnie docisnąć fornir przy pomocy klocka drewnianego (robić to w jakimś określonym kierunku?,) mam też rolkę z folią stretch waży z dwa kilogramy i mógłbym użyć jako wałka. Kolejne pytanie jakie ścianki okleić na początku? Dwie boczne a potem góra i dół czy na odwrót?
    3 etap
    Wykańczanie krawędzi. Kładę kolumnę na jakiejś podkładce aby nie pociąć np.. podłogi. Przy pomocy płaskownika o grubości 2mm docinam krawędź forniru. A następnie za pomocą klocka drewnianego z papierem ściernym 120 szlifuję te odstające 2 mm prostopadle do powierzchni forniru.
    4 etap
    Szlifowanie powierzchni forniru. Na początku papierem 120. Potem za pomocą mokrej szmatki zwilżam fornir, czekam aż wyschnie. Powstałe włoski szlifuję większymi gradacjami 200, 300.
    5 etap
    Lakierowanie forniru lakierem bezbarwnym. Tu właśnie mam najwięcej wątpliwości jaki lakier wybrać. W wielu wątkach był nim Domalux do parkietu czy to dobry wybór. Po każdej warstwie lakieru odczekać aż wychynie i przycierać papierem o wzrastającej gradacji oprócz ostatniej warstwy (120, 150, 220 ?) . Czym najlepiej nakładać lakier pędzlem? Wiem że natrysk najlepszy ale w moim przypadku odpada.

• #2 21 Sie 2014 00:15
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Kilka dni temu zakończyłem fornirowanie i wykańczanie moich kolumn, więc podam drobne rady na bazie moich błędów ;) :
    1. Nie przesadzaj ze szpachlą, fornir i tak przykryje nierówności płyty, szpachlą zrób tylko dobrze krawędzie i rogi, klej gorzej się trzyma szpachli niż płyty.
    2.Nie żałuj kleju ( ja również używałem Pattex Universal) dokładnie i grubo dość posmaruj obie powierzchnie, nie bój się odczekać kilkunastu minut przed przyklejeniem forniru, jak za wcześnie przyłożony to potem potrafił odejść przy krawędzi. Kierunek wałkowania nie ma znaczenia, i tak po przyłożeniu forniru już jest nie do ruszenia ale jeżeli fornir będziesz łączył to najpierw przyciśnij miejsce łączenia potem wałkuj od środka na zewnątrz w razie gdyby był nadmiar kleju.
    3.Płaskownik 2mm to wg mnie za dużo, takim sposobem przy doszlifowywaniu odszczypywały mi się kawałki forniru (dąb), musiałem je doklejać żeby nie było ubytków. Po takiej wpadce docinałem nożykiem już bez żadnej podkładki typu płaskownik, trzeba to po prostu zrobić tak żeby odrobine forniru wystawało, nożyk dociskać do ścianki i uważać żeby nie uciekł niżej, ja robiłem na oko 0.5mm góra 1mm, i dopiero później doszlifować. Tym bardziej, że 2 mm papierem 120 będziesz doszlifowywał ręcznie pół dnia. Jeżeli chcesz wywalić fortune na fornir modyfikowany tylko po to żeby nie było łączeń to sobie daruj, łączenia łatwo jest zrobić i są niewidoczne (no mi akurat nie wszystkie tak wyszły ale większość wyszła dobrze:P)
    4. Z tym nawilżaniem forniru też uważaj, faktycznie wychodzi bardzo gładko, ale fornir pod wpływem wilgoci lubi się pomarszczyć... Marszczenie tyczy się też sytuacji gdy dasz za grubo pierwszą warstwę lakieru, tam gdzie pożałowałem kleju i dałem za dużo lakieru wywaliło bąble, na szczęście dało się je później wcisnąć i nic nie widać ale niesmak pozostał... Co do szlifowania pod lakier to polecam szlifierkę oscylacyjną robi się szybko i równo wychodzi drogie to nie jest, myślę że warto się zaopatrzeć, w przyszłości też się na pewno przyda ;)

• #3 21 Sie 2014 10:09
    wkj
    Poziom 34  

Etapy ok. mam zastrzeżenia do etapu 5, bowiem, zanim zaczniesz lakierować, zrób na kawałku próbkę czy lakier nie wchodzi w reakcję z użytym klejem kontaktowym.
    Osobiście używam też tego samego kleju, jednak lakier biorę bezbarwny wodny półmat (nie pamiętam nazwy) wychodzi rewelacyjnie, nie tworzą się bąble, nie puszcza klej jak fornir "opije" się lakieru. Przed lakierowaniem jeszcze bejcuje, też raczej wodną bejcą by tak jak lakier nie weszła w reakcję z pattex-em.

Przed sprawdzeniem każdej nowej metody stosowałem jak już mówiłem próbki na zrzynkach. I już dupsko uratowało mi nie raz to, bowiem w sklepach nie doradzą w 100% czy wejdzie w reakcję z klejami kontaktowymi.

• #4 21 Sie 2014 12:52
    nicponie997
    Poziom 9  

1. Szpachlę muszę wykorzystać tylko w kilku miejscach aby właśnie krawędzie wyrównać.
    3. Czyli lepiej jest zwykłym nożykiem dociąć fornir bez płaskownika? Nie aż taka fortuna na fornir modyfikowany za liść 280cmx64 cm z przysyłką w granicach 55 zł.
    4. Czyli odpuścić zwilżanie szmatką?
    wkj możesz jakoś sprawdzić nazwę tego lakieru wodnego jakiego używałeś?
    Bartek możesz pokazać zdjęcia swoich kolumn? Jakiej wielkości miałeś liście forniru?

A co z kolejnością przyklejanych liści? Najpierw boki czy dół i górę?

• #5 21 Sie 2014 13:41
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

No mi lepiej wychodziło bez płaskownika, ale też musisz uważać żeby nie przesadzić z docięciem, możesz też ewentualnie zamiast płaskownika dać coś cieńszego rzędu 1mm nie więcej. Zwilżania nie musisz odpuszczać, wychodzi wtedy gładko na szkło ale musisz to robić z umiarem, jak zwilżałem tylko lekko, wręcz symbolicznie było ok. Ja kupowałem pasy 140x22cm dąb, lakierowałem 4 warstwy Domaluxem "do mebli, boazerii, zabawek Bezzapachowy" Nie wiem, czy to dobry lakier, to moja pierwsza konstrukcja wiec nie mam żadnego odniesienia, na moje wymagania wyszło ok, może ktoś bardziej doświadczony poleci coś lepszego.
    Fornirowanie kolumn kilka pytań. Fornirowanie kolumn kilka pytań.
    Zdjęcia kiepskiej jakości niestety ale mniej więcej widać, na pierwszej kolumience łączeń nie widać praktycznie wcale, na drugiej łączenie nie wyszło już tak dobrze, słoje inaczej idą i łączenie już jest widoczne. Najpierw kleiłem boki, góre doł , na końcu przód i tył, żeby patrząc na wprost nie było widać krawędzi forniru, który jest na bokach. Z tym,że moje monitory są dość małe, inaczej sprawa moze wyglądać przy odnawianiu Altusów... Ale polecam zrobić najpierw boki potem góra dół, żeby krawędź doszlifowywana była poziomo, widoczna na boku (jak dobrze spasujesz to w ogóle nie będzie widoczna)

• #6 21 Sie 2014 15:31
    nicponie997
    Poziom 9  

Narazie chcę położyć fornir na jednej kolumnie. Ale tylko na bokach, góra i dół. Front i tył pomaluje na czarno. Będzie trzeba 2 pasy o wymiarach 73x30cm oraz dwa o wymiarach 42x30 cm. I tak się zastanawiam czy wystarczy puszka 300 ml kleju pattex?

• #7 21 Sie 2014 16:00
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Mi taka puszka starczyła na niecałe (bez tyłu w obu kolumnach) oklejenie dwóch monitorów fornirem (ok 1 m²) plus oklejenie frontów skajem. Tak btw to najpierw pomaluj front i tył dopiero później kładź fornir bo z fornirem będzie ciężko żeby go nie upieprzyć szprajem.

• #8 21 Sie 2014 18:58
    wkj
    Poziom 34  

kolego, fornirować ja zaczynam od spodniej ścianki, następnie boki (lewo,prawo) lub jak nie mam kantów tylko na okrągło to pierw front i tył a później boki, na samym końcu górę.

Jak znajdę nazwę lakieru to podam.

• #10 01 Wrz 2014 15:06
    nicponie997
    Poziom 9  

Witam kupiłem fornir mahoń ale nie wiem którą stronę smarować klejem?

• #11 01 Wrz 2014 22:38
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Bez różnicy, wybierz sobie tą która ma ciekawiej ułożone słoje, tą stroną daj na wierzch, a drugą smaruj i klej do kolumny.

• #12 11 Wrz 2014 20:37
    frozenstaw
    Poziom 10  

Kolego nicponie997 te 300ml kleju może być mało, co do lakieru ja nim malowałem wyszło jak na foto niżej. Szybko schnie i co ważne nie śmierdzi a ma wręcz miły zapach, można go spokojnie używać w warunkach domowych. Co do malowania frontu i tyłu ja zrobiłem to na końcu z racji tego że jak usmarujesz fronty przed fornirowaniem i upaćkasz klejem to ciężko będzie to usunąć bez pozostawienia śladów. Po fornirowaniu i lakierowaniu dokładnie zabezpiecz taśmą malarską do tego folia lub papier na maskowanie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME