Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik od odkurzacza, wywala kabel zasilający z kostki, a korków nie :)

emirek1998 21 Aug 2014 00:51 2580 4
    emirek1998
    Level 10  
    Witam

Chce zbudować sobie prosty odkurzacz warsztatowy, wszystko już mam przyszykowane i należy to tylko złożyć do kupy.

Mam jeden silnik z czeskiego odkurzacza ale ma plastikową obudowę i troszeczkę inną konstrukcje.

Dostałem kiedyś od wujka stary odkurzacz, nie reagował na podłączenie do prądu więc został wyciągnięty z niego silnik.

Dziś nadszedł ten dzień w którym się okazało ze ten silnik idealnie nadawałby się do mojej konstrukcji ale jest pewien problem.

Unieruchomiony silnik, podłączyłem na kostkę do wtyczki przez kondensator rozruchowy i wsadzam do listwy zasilającej, silnik rusza po czym jest mały błysk i jeden kabel zasilający z silnika wypada z kostki i widać małe przypalenie

Pomyślałem ze jest to wina kondensatora i puściłem silnik przez zwykłe kable ale jest ten sam efekt.

Kondensator to TESLA TC 290 i pochodzi z czeskiego odkurzacza, od tego silnika ( z którym mam problem ) nie mam żadnej elektroniki :) w sensie regulatora obrotów, kondensatora.

Silnik od odkurzacza, wywala kabel zasilający z kostki, a korków nie :)
  • Helpful post
    headshot
    Level 20  
    Jeśli się nie mylę to silnik zelmera typ 217 ?
  • Helpful post
    perch
    Level 27  
    Silnik od odkurzacza nie wymaga kondensatora rozruchowego. Jedynie używa się kondensatora przeciwzakłóceniowego włączanego równolegle z zasilaniem. Nie ma on wpływu na pracę odkurzacza. Zobacz sobie schematy podłączenia takiego silnika. Zrób solidne połączenia, możliwe, że upala się miejsce słabego styku w wyniku dużego prądu rozruchowego.
    emirek1998
    Level 10  
    Silnik działa, przyczyną chyba faktycznie były za słabe przewody. Motor został wyciągnięty z odkurzacza ZELMER Formuła 1.

Na razie udało mi się zmontować sam silnik, ale czeka mnie jeszcze sporo pracy. Elektryka jest jednak moją najsłabszą stroną dlatego chce się dowiedzieć co z tym kondensatorem, dawać go w obwód ? Znajomy mi mówił ze taki silnik nie może pracować non stop, ma być to zwykły odkurzacz tylko tyle ze do śmieci warsztatowych będzie włączany max na 20 min. Ale tak z ciekawości ile może taki silnik pracować ? Chodzi mi o czas, tak mniej więcej bo ktoś powie ze dotąd aż się uzwojenie nie spali.

Silnik od odkurzacza, wywala kabel zasilający z kostki, a korków nie :) Silnik od odkurzacza, wywala kabel zasilający z kostki, a korków nie :) Silnik od odkurzacza, wywala kabel zasilający z kostki, a korków nie :)
  • Helpful post
    headshot
    Level 20  
    Nie wiem jak w przypadku tego silnika ale w moich odkurzaczach zelmera jest na tabliczce napisane S1 czyli praca ciągła (chociaż pracuje kilkanaście minut)