Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus K53S - Nie uruchamia się, pulsuje ładowanie

silos 21 Sie 2014 11:20 4482 24
  • #1 21 Sie 2014 11:20
    silos
    Poziom 18  

Witam

Mam wyjętą płytę główną z laptopa Asus K53S (K53SD-SX141V) o oznaczeniu (K53SD rev. 5.1). Po podłączeniu zasilania (zasilacz standardowy lub laboratoryjny) brak reakcji na przycisk zasilania. Przy wyjętej baterii CMOS po podłączeniu zasilania płyta zastartuje i normalnie system startuje i można na nim ciągle pracować. Po wyłączeniu już nie uruchomi się z przycisku. Znowu trzeba kombinować z baterią. Czasami przy takiej operacji płyta nie odpali, a świecą się ciągle diody Power, WiFi i Numlock. Po podłączeniu baterii zasilającej po pewnym czasie następuje takie ładowanie pulsacyjne tzn. na zasilaczu laboratoryjnym widzę jak prąd z 1A spada do 0 i potem znowu cyklicznie do 1A. Widać to także na wyłączającej się diodzie ładowania.
    Jeżeli nie włącza się płyta, a wpięty jest zasilacz z 18,5V sprawdziłem napięcia na układzie RT8206A i na nodze 3 (VCC) i 6 (VIN) jest 0V. Podobnie na dwóch cewkach przy tym układzie jest także 0V. Przy wyjętym procesorze i pamięci na tych cewkach opór do masy to 3,6kOhm i 11,50kOhm.
    Czy może to być wina kontrolera KBC (ITE IT8572E) czy też jeszcze jakichś układów przez RT8206A, które go zasilają ?

Za wszelką odpowiedź serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
    M.K.

0 24
  • #2 21 Sie 2014 12:14
    boro1234567
    Spec od komputerów

silos napisał:
    Po podłączeniu zasilania (zasilacz standardowy lub laboratoryjny) brak reakcji na przycisk zasilania.

Czy pracuje główna przetwornica?
    Czy są oscylacje na rezonatorach?
    silos napisał:
    Jeżeli nie włącza się płyta, a wpięty jest zasilacz z 18,5V sprawdziłem napięcia na układzie RT8206A i na nodze 3 (VCC) i 6 (VIN) jest 0V. Podobnie na dwóch cewkach przy tym układzie jest także 0V.

Na pozostałych wyprowadzeniach RT?

-1
  • #3 22 Sie 2014 08:44
    silos
    Poziom 18  

Witam

Na oscylatorach po przyłożeniu oscyloskopu nie ma przebiegów.
    Na głównej przetwornicy RT8206A nie ma nigdzie napięć.
    Wyjęcie baterii BIOS powoduje widocznie reset ustawień i po podaniu zasilania płyta uruchamia się od razu (bez użycia przycisku power).
    Czy może to być wina którejś z kości BIOS?
    Są dwie kości:
    mniejsza MXIC 25L5121E MC-20G
    i główna:
    Windbond 25Q32BVSIG 1205.

Po uruchomieniu systemu Windows 7 udało się uruchomić narzędzie programowania BIOS z Asus oraz wgrać najnowsza wersję 208 (zamiast 205). Problem nadal pozostał.
    Czy ten BIOS wgrywany jest do głównej kości Windbond narzędziem spod Windows i należy jeszcze zaprogramować w programatorze szeregowym kość 25L5121E ponieważ to dane w tej kości odpowiadają za start, a wyjęcie baterii CMOS powoduje jej reset i wtedy płyta wstaje?

Pozdrawiam
    M.K.

P.S. Gdzie można zdobyć zrzuty tych dwóch kości Flash do płyty głównej K53SD rev. 5.1. Na elvikom.pl są tylko zrzuty wyglądu płyty głównej.

0
  • #4 22 Sie 2014 10:19
    lukasrz
    Poziom 18  

w małej kosci jest wsad sterujacy zasilaniem KBC,

0
  • #5 22 Sie 2014 10:28
    silos
    Poziom 18  

Witam

Czyli tutaj byłby problem z uruchamianiem z baterią ale odpalaniem jeżeli wyjmę baterię podtrzymania ustawień?
    Programowanie z poziomu BIOS/Windows narzędziem WinFlash nie rusza tej kości tylko główną kość Windbond ? Gdzie można by było zdobyć wsad do 25L5121E do programowania bezpośredniego i dlaczego jest dodatkowy BIOS na potrzeby układu ITE IT8572E (KBC) ?

Pozdrawiam
    M.K.

0
  • #6 22 Sie 2014 10:32
    lukasrz
    Poziom 18  

Te asusy wsystkie maja tak ze jak wyjmiesz baterie bios to lapek startuje po podpieciu zasilacza to normalne. Czy programowanie tego rozwiaze problem nie wiem, mialem kiedys podobny przypadek i programowanie + wymiana KBC i RT nie pomogla.

0
  • #7 22 Sie 2014 10:41
    boro1234567
    Spec od komputerów

Czy na płycie uzbrojonej tylko w bateryjkę pracuje kwarc przy moście?
    Przeprogramowanie kości wykonalnym profilaktycznie.

0
  • #8 22 Sie 2014 11:28
    silos
    Poziom 18  

Witam

Wylutowałem kość MXIC 25L5121E i odczytałem zawartość do pliku *.bin.
    Wyprowadzenia logiczne tej pamięci połączone są do układu Asmedia ASM1024 BBM36267A3 1208.
    Rozmiar zgranych danych to tylko 64kB. Nigdzie nie można namierzyć oryginalnego wsadu do tej kości i do tego modelu płyty głównej.

Pozdrawiam
    M.K.

0
  • #9 22 Sie 2014 12:01
    lukasrz
    Poziom 18  

Nie czepiałbym sie tego ukladu

0
  • #10 22 Sie 2014 12:43
    silos
    Poziom 18  

Witam.

Przed wlutowaniem na stałe chciałem prewencyjnie zaprogramować ten układ dla spokoju. Czy zgrać zawartość, wyczyścić i wgrać ponownie to samo czy szukać oryginalnego wsadu ze źródeł zewnętrznych tylko, że nigdzie nie ma do tego modelu?
    Bez umieszczonego tego układu BIOS 25L5121E też płyta startuje po podaniu od razu zasilania.

Pozdrawiam
    M.K.

0
  • #11 22 Sie 2014 15:32
    nanab
    Poziom 27  

Obwód włącznika aż do kbc sprawdzony? Kwarc przy pch ok?

silos napisał:
    Wylutowałem kość MXIC 25L5121E i odczytałem zawartość do pliku *.bin.
    Wyprowadzenia logiczne tej pamięci połączone są do układu Asmedia ASM1024 BBM36267A3 1208.

To układ od usb 3.0, zostaw go w spokoju.
    Jak mnie pamięć nie myli na tej płycie nie ma rom przy kbc.

0
  • #12 24 Sie 2014 21:34
    silos
    Poziom 18  

Witam

Przy sprawdzaniu mikroskopem zauważyłem ciało obce na jednym z końców elementu (rezystor) przy pinie nr 17 KBC (ITE8572E) co widać na zdjęciach. Przedostało się widocznie przez touchpada i nadtrawiło ścieżkę oraz z jednej strony element. Jest to zapewne rezystor ale nie wiem jaka jest jego wartość ponieważ przy pomiarach na omomierzu nic nie wskazuje (na różnych zakresach)). Pin 17 ze schematu to jeden z pinów złącza GPIO (wejście: LID_SW#). Czy to miałoby wpływ na uruchamianie płyty w normalnym trybie (bez resetowania ustawień) ?

Asus K53S - Nie uruchamia się, pulsuje ładowanie Asus K53S - Nie uruchamia się, pulsuje ładowanie

Czy ten drugi BIOS w kości 25L5121E to może być dedykowany BIOS na potrzeby tego kontrolera USB 3.0 ?

Pozdrawiam
    M.K.

0
  • #13 24 Sie 2014 21:45
    nanab
    Poziom 27  

silos napisał:
    (wejście: LID_SW#). Czy to miałoby wpływ na uruchamianie płyty w normalnym trybie (bez resetowania ustawień) ?

Miałem tak w vaio, paru hp, pewnie tu też tak jest, przy zamkniętej klapie nie da się uruchomić płyty.
    Wymień rezystor, zrób krosa. Jego wartość nie jest krytyczna, wstaw np. 10k.
    silos napisał:
    Czy ten drugi BIOS w kości 25L5121E to może być dedykowany BIOS na potrzeby tego kontrolera USB 3.0 ?

To nie jest bios

0
  • #14 24 Sie 2014 22:13
    silos
    Poziom 18  

Witam i dziękuję za odpowiedź.

Niestety nie mogę zmierzyć wartości, a bez schematu pewnie wartości nie określę aby ten element wymienić. Gdzie szukać typowej aplikacji dla tego ITE ponieważ tam może będzie wartość tego rezystora ? Czy taka linia wejściowa GPIO (LID_SW#) związana jest z czujnikiem klapy i miałaby wpływ także na nieregularne ładowanie baterii ?

Na swoje nieszczęście myśląc, że ten układ: 25L5121E to jeden z BIOSów odpowiedzialny za starty KBC ITE zgrałem jego zawartość do pliku *.bin (64kB). Potem wyczyściłem kość i chciałem wgrać ale pojawił się problem z początkiem danych. Widocznie wybranie układu 25L512 w programatorze SP8A (Link) nie do końca powoduje prawidłową obsługę tych konkretnych pamięci szeregowych. Zgrać się dało ale reszta nie. Widocznie jest różnica między 25L512 a 25L5121E i muszę szukać innego programatora. Oby dało się uratować układ i wgrać ten 64kB wsad.

Pozdrawiam
    M.K.

0
  • #15 25 Sie 2014 08:50
    boro1234567
    Spec od komputerów

silos napisał:

Niestety nie mogę zmierzyć wartości, a bez schematu pewnie wartości nie określę aby ten element wymienić.

Zamontuj 10kΩ.

0
  • #16 26 Sie 2014 14:04
    silos
    Poziom 18  

Witam

Podmieniłem ten częściowo uszkodzony element i płyta uruchamia się już normalnie z przycisku.
    Jak podłączyłem jednak baterię zasilającą (oryginalna 10.8V, 5200mAh) i ładowarkę (zasilacz laboratoryjny) to po chwili świecenia na pomarańczowo dioda ładowania zaczyna mrugać częściej niż raz na 1 sec., a prąd na zasilaczu pulsuje od 0A do 1A i tak w kółko. Podłączona jest tylko sama płyta główna i dysk a w systemie operacyjnym Windows 7 widać jak zmienia się źródło z baterii na ładowarkę i tak w kółko. Przed rozebraniem laptopa jak nie uruchamiał się w ogóle to ładowanie chodziło prawidłowo.
    Jeżeli wyjmę baterię w trakcie pracy to prawidłowo chodzi na samym zasilaczu i odwrotnie jest prawidłowa praca na samej baterii.
    Pod odpaleniu systemu operacyjnego (Windows 7) na ładowarce bateria ładuje się do 90% i potem jest już tylko informacja o podłączonej baterii ale nie ładowaniu. Zero dalszego ładowania do pełna.

Czy nadal byłaby jakaś blokada w zasilaniu pomimo wymiany elementu czy też dlatego, że jest to płyta wyjęta i podłączona tylko do zewnętrznego monitora ?

Pozdrawiam
    M.K.

0
  • #17 26 Sie 2014 15:33
    boro1234567
    Spec od komputerów

silos napisał:

Czy nadal byłaby jakaś blokada w zasilaniu pomimo wymiany elementu czy też dlatego, że jest to płyta wyjęta i podłączona tylko do zewnętrznego monitora ?

Bateria sprawna?
    Jeśli tak to usterka w układzie ładowania.

0
  • #18 26 Sie 2014 16:01
    silos
    Poziom 18  

Witam

Z uwagi na to, że nie miałem do czynienia ze sprawnym takim laptopem to czy normalnie ładowanie wygląda tutaj tak jak np. w Lenovo czyli dioda ładowania przy ładowaniu regularnie bardzo wolno pulsuje (włącza się na pomarańczowo na dłuższą chwilę i wyłącza się też na dłuższą). Jeżeli bateria jest naładowana to wtedy pali się ciągle na zielono ?

Pozdrawiam
    M.K.

0
  • #19 26 Sie 2014 17:41
    boro1234567
    Spec od komputerów

Mierzyłeś czy wtedy bateria jest rzeczywiście ładowana?

0
  • #20 27 Sie 2014 08:03
    silos
    Poziom 18  

Witam

Pozwoliłem sobie przy podłączonej ładowarce i baterii pomierzyć napięcia względem masy na złączu baterii i nanieść na zdjęcie. Napięcia są takie same niezależnie czy dioda ładowania świeci się czy nie. Po wypięciu baterii napięcie 12V spada do 0V, a pojawia się trzecie napięcie 3,3V z prawej strony obok tych dwóch 3,3V (pin trzeci od prawej złącza baterii).
    Układ ładowania na płycie głównej to BQ 24740.
    Bateria +10,8V, 5200mAh, 56Wh.

Asus K53S - Nie uruchamia się, pulsuje ładowanie

Pozdrawiam
    M.K.

0
  • #21 27 Sie 2014 09:07
    boro1234567
    Spec od komputerów

Czy na samej baterii uruchamia się?

0
  • #22 27 Sie 2014 09:16
    lisek
    Spec od monitorów

Pomierz napięcia na BQ24740 i zapodaj.

Cytat:
    pin.
    - 1n. CHGEN
    - 5n. ACDET
    - 6n. ACSET
    - 10n. VREF
    - 24n. REGN
    - 28n. PVCC = +VIN

Sprawdz owy rezystor pomiarowy 10mOhm (10mΩ)
    Cytat:
    "Valid adapter active-low detect logic open-drain output. Pulled low when input voltage is above ACDET programmedEXTPWR 13 threshold, OR input current is greater than 1.25 A with 10-mΩ sense resistor."

W tych modelach róznej rev. przy opisanych objawach padał KBC i BQ + ? czasem elementy w jego otoczeniu (np. polowe2N7002, itp itd )

0
  • #23 27 Sie 2014 11:49
    silos
    Poziom 18  

Witam

Wartości na BQ24740 po podłączeniu standardowej ładowarki i baterii to:
    1. CHGEN - 0V (gdy dioda ładowania chwilę świeci), 3.3V (dioda ładowania wyłączona),
    5. ACDET = 2.6V
    6. ACSET= 1.3V
    10. VREF = 3.3V
    24. REGN = 5.9V
    28. PVCC = 18.6V

Jedyny opór powyżej 1MOhm mam między LPMD (pin 4) i LPREF (pin 7) = 1.6MOhm.

M.K.

0
  • #24 27 Sie 2014 12:30
    lisek
    Spec od monitorów

Skoro masz na pin.5 BQ24740 2,7V tzn. charger widzi baterię.
    Podaj nap. na pin.
    REGN, EXTPWR... DPMDET#, LPMD, IADAPT
    ! pin.10 VREF > tu masz mieć 3.3V , jak nie ma " kina nie będzie"

SM na ten K53s ( rev. powyżej 3.1...5.1) nie ma !
    Trzeba po datasheet BQ24740 , jest trochę inaczej właczany niż w datasheet
    - tam powinien być wzm. operacyjny LM358 ? (lub LM393) sterowany z pin.15 BQ24740 (IADAPT).....
    Trzeba to sobie rozrysowac i zobaczyc " jak i co się z czym je" lub zassać SM od COMPAL LA-4082P, tam jest "podobny" charger i zliżone rozwiązanie

Także platforma Quanta SX6 ma podobne rozwiązania!!

_________
    PVCC = 18.6V jest małe (ma być ok. 19V) , ale zapewne jest podawane przez tranzystor zazwyczaj PNP PMBT2907A =2N3906 (smd code W2).. czyli Ok.

0
  • #25 28 Sie 2014 11:49
    silos
    Poziom 18  

Witam

Sprawdziłem i:
    4. LPMD = 0V
    13. EXTPWR = 0V
    15. IADAPT = 0V
    21. DPMDET = 2.7V - 3.5V
    24. REGN = 5.9V

Złożyłem komputer i w komplecie to samo jest. W Windows 7 dochodzi do 90% i pojawia się monit o tym że bateria jest podłączona ale nie ładuje.
    Chyba jednak to może być wina zestawu bateryjnego i kwalifikuje się do wymiany bo nawet taki komunikat podawany jest w pasku narzędziowym systemu operacyjnego.

Pozdrawiam
    M.K.

0
  Szukaj w 5mln produktów