Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer v3-571g modyfikacja wentylatora

JokoPS 21 Sie 2014 13:46 2073 17
  • #1 21 Sie 2014 13:46
    JokoPS
    Poziom 15  

Witam. Posiadam laptopa Acer V3-571g. Niestety jak już wiele osób wie niezbyt dobrze działa automatyczna regulacja obrotów (wentylator pracuje na 100% przy ponad 95 stopniach).

Zamontowany wentylator jest 3 pinowy (czerowny= "+", czarny= "-" i szary"=" czujnik obrotów).
    Prosze mi powiedzieć czy można by było przeciąć przewód plusowy i połączyć z przełącznikiem, co umożliwiło by podpięcie z gniazda usb "+" o stałym napięciu 5v?
    Przełącznik umożliwiałby przełączanie się z maks obrotów na automatyczne sterowanie.

Nie wiem czy takie cos by działało ponieważ nie wiem czy masa jest wspólna dla wentylatora i dla USB.

Pozdrawiam

0 17
  • #2 21 Sie 2014 14:41
    nanab
    Poziom 27  

Da radę przy okazji paląc wentylator, tylko po co? Wentylator tak ma działać, przy wysokiej temperaturze musi chodzić szybciej.

0
  • #3 21 Sie 2014 15:05
    boro1234567
    Spec od komputerów

JokoPS napisał:

Nie wiem czy takie cos by działało ponieważ nie wiem czy masa jest wspólna dla wentylatora i dla USB.

Działać będzie.
    Kiedy pasty wymieniałeś w nim?

0
  • #4 21 Sie 2014 15:29
    JokoPS
    Poziom 15  

Pasta była zmieniana jakieś 3-4 miesiące temu na AC M-X2.
    Wykonałem jescze pare modyfikacji by obniżyć temperature a mianowicie:

-lapping przy GPU i CPU
    -modyfikacje obudowy (powiercone otwory) Acer v3-571g modyfikacja wentylatora

-dołożyłem kilka radiatorów przy heatpipe oraz na pamięci GPU
    -wyciągnięty jest także CD-ROM dla lepszego obiegu powietrza.

Laptop stoi na podstawce Zalman ZM-NC2000

Wszystkie te modyfikacje pozwoliły obniżyć temperatury ale ciągle są one zbyt wysoki, przy pełnym obciążeniu i wyłączeniu throttlingu programem ThrottleStop temperatury oscylują przy granicy 90stopni.

Temperatury są wysokie ze względu na mocno podkręconą grafikę.

Ma może ktos jescze jakiś pomysł co można by bylo zrobić by obniżyć temperature podzespołów??

0
  • #5 21 Sie 2014 15:42
    wariato
    Poziom 43  

JokoPS napisał:

Ma może ktos jescze jakiś pomysł co można by bylo zrobić by obniżyć temperature podzespołów??

Zamontować chłodzenie wodne. Najszybciej i najtaniej to "odkręcić" grafikę do domyślnych zegarów i zmniejszyć napięcie rdzenia.

0
  • #6 21 Sie 2014 15:57
    JokoPS
    Poziom 15  

nanab napisał:
    Da radę przy okazji paląc wentylator, tylko po co? Wentylator tak ma działać, przy wysokiej temperaturze musi chodzić szybciej.

Dlaczego wentylator się spali ??
    Doskonale wiem, że przy wysokiej temp musi chodzić szybciej, ale chodzi o to że maks obroty załączają się przy zbyt dużej temperaturze.

wariato napisał:
    Zamontować chłodzenie wodne. Najszybciej i najtaniej to "odkręcić" grafikę do domyślnych zegarów i zmniejszyć napięcie rdzenia.

Chłodzenie wodne to zbyt duży koszt, a odkręcać grafiki nie chcę ponieważ potrzebuje wydajności (dzięki OC zyskuje ok 30% więcej FPS).

Grafikę podkręcałem modyfikując VBIOS i obniżyłem już maksymalnie napięcie rdzenia by było stabilnie po OC.

0
  • #7 21 Sie 2014 16:12
    wariato
    Poziom 43  

JokoPS napisał:

Grafikę podkręcałem modyfikując VBIOS i obniżyłem już maksymalnie napięcie rdzenia by było stabilnie po OC.

To teraz "odkręć" i sprawdź do ilu się rozgrzeje. Zastanawiam się po co podkręcać grafikę w laptopie skoro to i tak jest słabe i chłodzenie nie pozwala się pobawić :sm37:

0
  • #8 21 Sie 2014 16:19
    JokoPS
    Poziom 15  

Z tego co pamiętam jest to ok 70 stopni bez OC.
    Podkręcam poto by gry działały płynniej w FHD.

Wiem że chłodzenie słabe jest w laptopach dlatego próbuje je modyfikować by obniżyć temperatury.

Jeżeli mój pomysł z pierwszego posta jest możliwy do zrealizowania to na pewno obniżę temperaturę o kolejne parę stopni.

0
  • #9 21 Sie 2014 16:26
    wariato
    Poziom 43  

JokoPS napisał:
    Podkręcam poto by gry działały płynniej w FHD.

Laptop z niszowej półki i gry? Przecież to to nie nadaje się do grania a już na pewno nie w FHD.
    Spróbuj odkręcić klapkę i podłożyć wentylator 120mm 1200RPM, dodatkowy nadmuch się przyda.

0
  • #10 21 Sie 2014 16:28
    JokoPS
    Poziom 15  

Moja konfiguracja to:
    CPU i5-3230m
    GPU GT730M z taktowaniami rdzeń 1100mhz i pamięć 980mhz
    RAM 16GB 1600mhz

A na tej konfiguracji z OC GPU idzie pograć w większość nowych tytułów.
    Więc nie jest tak źle.

Nie mam jak podłoży koljnego wentylatora skoro laptop stoi na podkładce chłodzącej.
    Pozatym nie da się w tym laptopie odkręcić spodu on jest rozbierany od góry.

0
  • #11 21 Sie 2014 16:50
    wariato
    Poziom 43  

Uu to nie ma na czym grać... grafika słabiutka - 384 rdzenie, szyna 64bit, pamięci GDDR3. Niska przepustowość pamięci jest tu problemem (coś około 15GB/s), więc męczenie rdzenia takimi taktami nic kompletnie nie da, bo pamięć nie przepcha takiej ilości danych.
    Żebyś miał chociaż GT750 z pamięciami GDDR5 i szyną 128bit miałbyś 4 krotnie większą przepustowość danych (80GB/s).

Nie da się odkręcić klapki od spodu? to jak tam się dostać do pamięci, chłodzenia żeby go wyczyścić? Nie wyobrażam sobie. U mnie w lenovo po zdjęciu jednej klapki mam dostęp prawie do wszystkiego prócz HDD.

Podkładkę chyba możesz odłożyć a wentylator przykleić taśmą obustronnie klejącą czy na jakieś rzepy.

0
  • #12 21 Sie 2014 17:16
    JokoPS
    Poziom 15  

Grafika ma szynę 128bit, przepustowość pamięci to ok 31GB/s (Są 2 wersje 128bit i 64bit).

W stosunku do GT750M moja grafika ma taktowanie większe na rdzeniu o ok 150mhz. Wiiem że GT750M ma GDDR5, co daje jej przewage na moja grafiką ale jest to różnica 10-15%

Od spodu odkręcasz klapke pod która znajduje się HDD i ram jednak odkręcenie jej nic nie da. Popatrz sobie na zdjęcia tego lapka od spodu.

Żeby dostać się do chłodzenia trzeba niestety rozłożyć praktycznie cały laptop.

0
  • #13 21 Sie 2014 17:28
    wariato
    Poziom 43  

JokoPS napisał:
    Grafika ma szynę 128bit, przepustowość pamięci to ok 31GB/s (Są 2 wersje 128bit i 64bit).

To trochę zmienia postać rzeczy chociaż i tak wolne pamięci przyczyniają się do niskich osiągów. GT755M mimo tego samego chipu, ale za to z użytymi kośćmi DDR5 robi prawie 2x większy wynik w 3DMarku11.
    JokoPS napisał:
    Żeby dostać się do chłodzenia trzeba niestety rozłożyć praktycznie cały laptop.

To słabo się inżynierzy acera postarali. Pisałeś coś że nawiercałeś jakieś otwory wentylacyjne, przez nie też powinno trochę więcej wymuszonego powietrza trafiać. Jedyne co tu da się zrobić to albo zmiana chłodzenia albo solidny nadmuch od spodu ale bez tego plastiku - tu się trzeba byłoby się posunąć do małej dewastacji i wyciąć go.

0
  • #14 21 Sie 2014 18:05
    JokoPS
    Poziom 15  

wariato napisał:

To trochę zmienia postać rzeczy chociaż i tak wolne pamięci przyczyniają się do niskich osiągów. GT755M mimo tego samego chipu, ale za to z użytymi kośćmi DDR5 robi prawie 2x większy wynik w 3DMarku11.

Robi podwarunkiem że GT730M ma takty 725mhz i 900mhz a GT755M jest w konfiguracji z i7 4 generacji. Wynik w 3DMark11 takiej GT755M to max 2900pkt

Zobacz co moja po OC potrafi i różnica nie jest bardzo duża:
    Acer v3-571g modyfikacja wentylatora

wariato napisał:
    To słabo się inżynierzy acera postarali. Pisałeś coś że nawiercałeś jakieś otwory wentylacyjne, przez nie też powinno trochę więcej wymuszonego powietrza trafiać. Jedyne co tu da się zrobić to albo zmiana chłodzenia albo solidny nadmuch od spodu ale bez tego plastiku - tu się trzeba byłoby się posunąć do małej dewastacji i wyciąć go.

Zdjęcie jak wygladają nawiercone otwory jest kilka postów wyżej. Pomysł z tym wentylatorem ma ten minus że laptop będzie musiał na czymś stać (jakiś stelaż czy coś trzeba będzie wykonać), ale przemyśle to bo widizałem kiedyś wentylatory 120mm slim.

Powiedz mi a co myślisz o tym co napisałem w pierwszym poście(podłączenie przez przełącznik + do + z USB) będzie to działać i zda egzamin?

0
  • #15 22 Sie 2014 11:37
    JokoPS
    Poziom 15  

Ponawiam pytanie z pierwszego postu będzie działać prawidłowo tak podpięty wentylator?

0
  • #16 22 Sie 2014 12:41
    wariato
    Poziom 43  

Nie wiem, nie bawiłem się w takie rzeczy. Ale jest szansa że spalisz silniczek, już kiedyś tak w karcie graficznej załatwiłem wentylator.
    Nie wspominam że te fabryczne laptopowe wentylatory mają malutką wydajność, tam potrzeba konkretnego nawiewu a nie lekkiego podmuszku 5cm wentylatorka.

0
  • Pomocny post
    #17 22 Sie 2014 16:06
    poldi

Poziom 16  

Wentylator będzie działać tylko szary kabel musi być podłączony do płyty.
    KBC musi dostawać pomiar obrotów. Chociaż nie wiem czy nie będzie zgłaszać jakiegoś błędu jak kbc wyłączy wentylator a będzie dostawał informacje o pracy
    wentylatora. Napewno zgłosi jak nie będzie dostawać żadne j informacji.

Sprawdzałeś temperaturę na radiatorze przy wylocie powietrza. Jest gorący.
    Może masz już mało wydajny sam radiator. Rurka z gazem. Hot piper.
    Powinna mieć nie wiele niższą temperaturę niż sam układ.

0
  • #18 22 Sie 2014 17:15
    JokoPS
    Poziom 15  

Ok dzięki za odpowiedź.

Radiator jest gorący, mam nie wiele niższą temperatura niż rurka cieplna.

0