Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HW Grabber HDMI - nagrywanie HDCP

Korgoth 21 Sie 2014 17:49 133515 299
  • Witam wszystkich

Od jakiegoś czasu szukałem dobrego rozwiązania pewnego problemu, został częściowo rozwiązany i myślę, że ta wiedza może się komuś przydać, więc dobrze zostawić ślad na forum.

1. Problem
    Klient ma zainstalowany spory monitoring, 100 kamer megapikselowych, podpięte są bariery podczerwieni, analityka obrazu i inne cuda.
    Problem w tym, że i tak dochodziło do kradzieży i podejrzenia padały na operatorów. Bo akurat kiedy coś się działo, obrotnice patrzyły w inne miejsca, alerty z analizy i barier były opisywane jako "fałszywki" itp. itd.
    Klient oczekiwał lepszych dowodów niż tylko logi z systemu.

2. Propozycja rozwiązania
    Pomyśleliśmy, że będziemy nagrywać to co się dzieje aktualnie na ekranie monitora, łącze z ruchami kursora itp.
    Oprogramowanie do rejestracji pulpitów odpada, ponieważ albo obciąża znacząco system, albo nagrania ważą za dużo.
    Dlatego padło na zewnętrzne urządzenie.

3. Grabber :)
    Przeglądając i testując różne rozwiązania, wpadło mi w ręce urządzenie made in Tajwan - HW Grabber
    Wygląda to o tak:

HW Grabber HDMI - nagrywanie HDCP

Opis:
    1 - przycisk on/off
    2 - zasilanie - zasilacz 5V/2A w zestawie
    3 - wejście analogowe, kabelek w zestawie
    4 - HDMI wejście
    5 - HDMI wyjście
    6 - micro usb do podpięcia grabbera do komputera (nie używałem)
    7 - wybieramy źródło analog/HDMI
    8 - wybieramy rozdzielczość wyjściową do nagrywania 720p lub 1080p
    9 i 10 - diody pokazujące które wejście aktualnie jest aktywne
    11 - przycisk nagrywania - świeci na zielono jak się nie nagrywa, na czerwono jak się nagrywa - proste
    12 - wejście audio
    13 - port USB - na medium do nagrywania

Zasada działania jest prosta. Grabber działa jako przelotka, wpinamy go np. pomiędzy komputer, a monitor. Pod USB podpinamy pendrive lub zewnętrzny dysk i tyle.

4. Testy
    Urządzenie spełnia swoje zadanie. Podpięte między rejestrator, a monitor rejestruje wszystko z dużą płynnością, w ogóle nie obciążając serwerów.
    W trakcie testów udało mi się bez problemu podpiąć Nintendo Wii używając kabla
    analogowego. Wynik poniżej ;)

Link

Grabbera można też używać do kręcenia tzw. Gameplays czy tutoriali. Bez zbędnego męczenia się z softem, bez przycinek.
    Dobra, a co jeśli korzystamy np, z monitora/telewizora, bo np. robimy gameplay na laptopie?
    HW Grabber może działać jako bez monitora, po prostu podpinamy HDMI do laptopa i do HDMI in w graberze. Na laptopie ustawiamy widok na "duplikuj" tak jakby był podłączony rzutnik i gotowe.
    Poniżej wynik testów na laptopie:

Link

5. HDCP
    Pewnie częśc z Was zastanawia się czy dałoby się wykorzystać ten grabber do nagrywania filmów z dekoderów, albo np. z PS3 itp.
    Problemem jest HDCP. Dla osób które nie wiedzą co to HDCP, cytat z Wikipedii:
    "HDCP (ang. High-bandwidth Digital Content Protection) – opracowany przez firmę Intel mechanizm pozwalający na kontrolę przesyłania dźwięku i obrazu w formie danych cyfrowych pomiędzy dwoma urządzeniami. Głównym celem HDCP jest uniemożliwienie przesyłania treści w wysokiej rozdzielczości w postaci, która pozwalałaby na utworzenie nieautoryzowanych kopii. Specyfikacja HDCP jest prawnie zastrzeżona, a jej implementacja w urządzeniu wymaga nabycia przez producenta licencji. Oprócz uiszczenia opłaty licencyjnej, licencjobiorca zgadza się na ograniczenie funkcjonalności swoich produktów."

Czyli produkt, który potrafi nagrać tak zakodowany strumień, powinno być drogie i ten mały grabberek tego nie potrafi...

Teoretycznie ;)

Otóż przeglądając DeepWeb, szperając po śmietniskach internetów natrafiłem na coś ciekawego. Otóż wystarczy wgrać odpowiedni firmware do tego grabbera... i już! No HDCP! Nagrywa WSZYSTKO jak leci!

Abyście nie musieli tego szukać, obraz firmware w załączniku :)

6. Ocena i odczucia
    Urządzenie nieskomplikowane, małe, bez tego "chińskiego zapaszku". Nie straszy wyglądem i

jest na tyle proste, że nawet laik sobie poradzi z jego obsługą.

- Polecam wszystkim tym, którzy robią gameplaye, tutoriale itp.
    - Osobom które chcą nagrywać kopie filmów w wysokich rozdzielczościach.
    - Idealnie sprawdzi się też jako nagrywarka szkoleń i konferencji. Podpinasz rzutnik i

mikrofon i nagrywasz prezentację dla nieobecnych pracowników
    - Można go też używać jako "przegrywarki" np. ze starego VHSa na USB w formacie AVI.

Minusy:
    - brak nadpisywania nośnika w przypadku zapełnienia
    - brak swobodnego wybierania rozmiaru/długości pliku

Moja ocena - 8/10

Jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania, chętnie odpowiem puki mam jedną sztukę na miejscu :)

Fajne! Ranking DIY
  • Mitronik
  • #2 21 Sie 2014 19:34
    konior966
    Poziom 21  

Gdzie i za ile to cudo dostać można, i drugie pytanie czy sprawdziło się u klienta ;).

• #3 21 Sie 2014 21:22
    Korgoth
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

konior966 napisał:
    Gdzie i za ile to cudo dostać można, i drugie pytanie czy sprawdziło się u klienta ;).

Czekam na info od producenta, kto w Polsce będzie zajmował się dystrybucją, pewnie jutro odpiszą.

Sprawdziło się u klienta, chociaż nadal szukam czegoś z funkcją nadpisywania, bo aktualnie trzeba zamieniać dyski raz na 2 tygodnie.

@EDIT
    Sugerowana cena przez producenta to 499 zł brutto
    Dystrybucją zainteresował się FEN, sales(malpa)fen.pl czy ktoś jeszcze nie wiem.

• #4 22 Sie 2014 12:26
    Yankkes
    Poziom 22  

AverMedia produkuje takie cacka w Polsce można kupić ale cena jest spora bo urządzonka kosztują po 400zł

• #5 23 Sie 2014 19:18
    sebo15
    Poziom 1  

ELRO DVR32 cyfrowy rejestrator na karty SD - sprawdza się doskonale u mnie i na razie nie potrzebuję niczego. Ma w sobie funkcję nadpisywania, a jedyne jego ograniczenie to 32GB pamięci SD. Zapis odbywa się z rozszerzeniem pliku " *.ASF ", ale prawie każdy odtwarzacz te pliki odtwarza.
    Posiada również wyzwalanie zapisu na reakcję na strefy, których jest w poziomie 16, a w pionie 14, razem 224 i każdą można aktywowaqć lub nie. Jego cena wacha się różnie. Ja go nabyłem za 200zł z podstawową kartą SD 2GB, a potem zakupiłem kartę SD HTC 32GB. Jest na pilota i ma bardzo małe gabaryty. Aktualnie nie posiadam jego zdjęcia, ale mogę na życzenie zamieścić.
    :idea:

• #7 25 Sie 2014 11:06
    Korgoth

Yankkes napisał:
    AverMedia produkuje takie cacka w Polsce można kupić ale cena jest spora bo urządzonka kosztują po 400zł

Pewnie chodzi Ci o ten: AVerMedia Game Capture HD I albo II
    Ogólnie reaguję krwotokiem z oczu jak widzę produkty Avermedia, ale akurat ten sprawdzałem i nie radził sobie właśnie z HDCP no i zdarzało mu się "przycinać", dlatego szukałem czegoś innego.

• Mitronik
  • #8 25 Sie 2014 12:11
    Yankkes
    Poziom 22  

ta firma ma też inne grabbery

• #9 26 Sie 2014 15:00
    Korgoth

Dostawałem zapytania na priv, więc odpowiadam na pytania.

"Jak zmienić firmware w tym grabberze, na ten "magiczny""

- Instalujemy sterowniki do grabbera (dołączone do artykułu) wybierając odpowiednią wersję do naszego Windowsa.
    - Podpinamy grabberek po USB do naszego komputera (kabel w zestawie).
    - Przy pomocy oprogramowania (dołączony do artykułu) wgrywamy firmware.

Koniec :)

• #10 10 Wrz 2014 11:44
    Korgoth

Odświeżę nieco temat. Z tego co widzę, to teraz nie trzeba nawet tego firmware, wystarczy nowy programik.
    Po odpaleniu jest przycisk "wyłącz HDCP" ;)

• #12 11 Wrz 2014 09:13
    Korgoth

Sprzęt Cypressa jest ogólnie na bardzo wysokim poziomie, raczej pod projekty.
    To cudeńko kosztuje jakieś 900 zł :)
    No i zgrywa tylko na PC.

• #13 16 Wrz 2014 18:20
    ddfddf
    Poziom 1  

Korgoth napisał:
    Odświeżę nieco temat. Z tego co widzę, to teraz nie trzeba nawet tego firmware, wystarczy nowy programik.
    Po odpaleniu jest przycisk "wyłącz HDCP" ;)

Witam, po uruchomieniu pliku FW_update_tool nie pokazuje mi się przycisk do wylaczania HDCP :-( Co robic?
    Pozdrawiam Darek

• #15 25 Wrz 2014 19:43
    michalw2
    Poziom 2  

Mam pytanie - czy wiadomo kto jest źródłem tego firmware'u? Jest jest to oficjalny soft?
    Czy mógłby ktoś podrzucić link?
    Ogólnie wgrywanie do urządzenia nieautoryzowanego oprogramowania firmware wiąże się ze sporym ryzykiem (utrata gwarancji, uszkodzenie pochodzenia).

• #16 29 Wrz 2014 09:47
    Korgoth

michalw2 napisał:
    Mam pytanie - czy wiadomo kto jest źródłem tego firmware'u? Jest jest to oficjalny soft?
    Czy mógłby ktoś podrzucić link?
    Ogólnie wgrywanie do urządzenia nieautoryzowanego oprogramowania firmware wiąże się ze sporym ryzykiem (utrata gwarancji, uszkodzenie pochodzenia).

Soft pochodzi od inżynierów producenta, ale nieoficjalnie, pewnie sprzedawanie w UE takich grabberów z odblokowanym HDCP jest "prawnie skomplikowane".
    Z tego co wiem, to nie ma to wpływu na gwarancje, przynajmniej tak mówili inżynierowie z serwisu.

Dostaje informacje na priv od osób mających problem z nagrywaniem kodowanych kanałów.
    Jeśli nie działa przycisk Disable HDCP to:

1. Odznacz DISABLE HDCP
    2. Wgraj firmware z tego tematu
    3. ????
    4. Działa

Jeśli nadal masz problemy z nagrywaniem, sprawdź ustawienie bitrate - być może nie wyrabia się dysk/pendrive
    Zmniejsz do 7.5Mbps, powinno pomóc.

• #17 08 Paź 2014 12:05
    PeteSh
    Poziom 30  

A jak ma się sprawa z dźwiękiem DTS 5.1?

• #19 17 Paź 2014 16:18
    gojotto
    Poziom 1  

Witam,
    Po podłączeniu owego grabbera między konsolę a telewizor, zgodnie z oznaczeniami na urządzeniach, nie przesyła mi sygnału na telewizor. Jestem w stanie nagrać obraz i dźwięk i odtworzyć go na komputerze, ale nie mogę jednocześnie nagrywać i przesyłać sygnału na monitor.

PS.
    Ptaszek w okienku HDCP działa odwrotnie - odkliknięty omija.

Ma ktoś pomysł jak to podłączyć żeby dało się nagrywać tutoriale?
    Pozdrawiam.

• #20 06 Lis 2014 11:38
    hydracom
    Poziom 2  

Witam kolegów, może ktoś podpowie jak rozwiązać problem wgrania tego pliku img.
    Parę dni temu kupiłem to pudełko i zgodnie z instrukcją oraz opisem "firmware" nie ładuję się. Brak postępu po kliknięciu w " RUN ", może powodem jest rozpoznawanie ID urządzenia ? Jeżeli tak jest to jak Wam się udało to załadować??

Pozdrawiam.

• #21 16 Lis 2014 08:36
    teddy58
    Poziom 11  

hydracom napisał:
    Witam kolegów, może ktoś podpowie jak rozwiązać problem wgrania tego pliku img.
    Parę dni temu kupiłem to pudełko i zgodnie z instrukcją oraz opisem "firmware" nie ładuję się. Brak postępu po kliknięciu w " RUN ", może powodem jest rozpoznawanie ID urządzenia ? Jeżeli tak jest to jak Wam się udało to załadować??

Pozdrawiam.

Kupiłem wczoraj to urządzenie i po pierwszych kłopotach udało mi się wgrać "inny" firmware :-). W Twoim przypadku stawiam na..... kabel USB- micro usb. Miałem problemy by komputer zobaczył to urządzenie ale po zmianie kabla wszystko odbyło się bez problemów.
    Jeżeli jest ktoś zainteresowany mogę podzielić się krótką recenzją tego urządzenia.

• #22 18 Lis 2014 23:06
    PeteSh
    Poziom 30  

teddy58 napisał:
    Jeżeli jest ktoś zainteresowany mogę podzielić się krótką recenzją tego urządzenia.

Chętnie poczytam, bo autor wątku chyba sobie go odpuścił. Jakbyś nawiązał do pytania zawartego w moim poprzednim poście, byłbym wdzięczny.

• #23 19 Lis 2014 11:18
    hydracom
    Poziom 2  

Witam ponownie,

dziękuję za podpowiedź dot. kabelka USB. Podłączyłem trzy różne, typowe i nic. Ponadto teraz nie uruchamia się, migają tylko przemiennie zielone diody " REC ", 720p i ANALOG ???. Może mieliście podobne objawy, wszyscy chętnie zapoznamy się z zachowaniami tego urządzenia. Może wspólna dyskusja pomoże użytkownikom uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Pozdrawiam serdecznie.

• #24 28 Lis 2014 21:11
    3z6aek
    Poziom 8  

Witam serdecznie. Czy ktoś próbował czy po podłączeniu tego urządzenia do komputera mam do dyspozycji przez programy dodatkowe źródło?

Czy moge przechwytywany obraz podpiąć do programu do streamingu?

• #25 08 Gru 2014 15:32
    Korgoth

PeteSh napisał:
    teddy58 napisał:

Chętnie poczytam, bo autor wątku chyba sobie go odpuścił. Jakbyś nawiązał do pytania zawartego w moim poprzednim poście, byłbym wdzięczny.

A no dawno nie zaglądałem, ale mam trochę newsów.
    Producent obiecuje dodać funkcję nagrywania po harmonogramie i nadpisywanie nośnika w przypadku przepełnienia - super :)

Dodatkowo załączam nowy firmware który od nich dostałem.
    Wersja opisana jako: 1#1.1.1.35.65
    Poprawia problemy z dźwiękiem, które część użytkowników miała, oraz bitrate przy nagrywaniu.

Co do pytania odnośnie wgrywania firmware - problemów nigdy nie miałem. Ogólnie jeśli komuś coś nie działa, to piszcie do dystrybutora i tyle. Od tego jest ich dział wsparcia technicznego, żeby pomóc. Z tego co wiem to mówią po Polsku, więc nie powinno być większych problemów z komunikacją :)

Nagrywanie tutoriali o które ktoś pytał. Robię to na laptopie, urządzenie ustawiam jako dodatkowy ekran i ustawiam duplikowanie. Podpięty pendrak i nagrywanie w fullHD. Do urządzenia mam podpięty mikrofon (bo w laptopie brak wejscia) i dogrywam do video audio. Działa bez problemów.

• #26 09 Gru 2014 08:56
    teddy58
    Poziom 11  

Korgoth napisał:

Poprawia problemy z dźwiękiem, które część urzytkowników miała, oraz bitrate przy nagrywaniu.

No rzeczywiście poprawili problem nagrywania....Teraz po wgraniu firmwaru oznaczonego jako "jedi" przestaje działać przycisk "rec", wiec trudno narzekać na dźwięk :-). Na szczęście, można wgrać na nowo firmware "no hdcp" i button nagrywania na powrót ożywa. Może chodzi o to, że wsparcie techniczne traktuje nas jako "uRZytkowników" :-)

• #27 09 Gru 2014 12:38
    Korgoth

teddy58 napisał:
    Korgoth napisał:

Poprawia problemy z dźwiękiem, które część urzytkowników miała, oraz bitrate przy nagrywaniu.

No rzeczywiście poprawili problem nagrywania....Teraz po wgraniu firmwaru oznaczonego jako "jedi" przestaje działać przycisk "rec", wiec trudno narzekać na dźwięk :-). Na szczęście, można wgrać na nowo firmware "no hdcp" i button nagrywania na powrót ożywa. Może chodzi o to, że wsparcie techniczne traktuje nas jako "uRZytkowników" :-)

Babol z tym "rzy" :P "forumowe chochliki" ;)

Co do firmware - no niedobrze! Ale dobrze, że zgłosiłeś. Zaraz sprawdzę u siebie i dam im znać.

• #28 10 Gru 2014 21:38
    costam000
    Poziom 10  

Ten firmware nowy co kolega napisał wyżej u mnie działa tzn mogę nagrywać.

Ja mam inny problem - nie mam dźwięku ! czyli podłączam dekoder do grabbera, podłączam TV i klops, dźwięku nie ma, nagrywa też bez dźwięku (to wszystko po HDMI).

Po analogu bez problemu jest i dźwięk i obraz ale wiecie jaka jakość.

Wychodzę dźwiękiem po RCA z dekodera i wpinam się w wejście mikrofonowe grabbera - nagrywa z dźwiękiem, ale jest taki jednostajny pisk/szum co bardzo przeszkadza - przyciszanie wejścia mikrofonowego nic nie daje.

Wziąłem separator toru audio z hdmi tak żeby wyjść po RCA i wpiąć się na mikrofon, ale dźwięku też brak.

Kombinowałem ze wszystkimi ustawieniami 'ptaszka' przy 'disable hdcp' i nic to nie zmienia :(

Aha - w celu sprawdzenia podpinam do grabbera po hdmi kamerę cyfrową - dźwięk jest.

Może ktoś coś poradzi ?

• #29 10 Gru 2014 21:52
    teddy58
    Poziom 11  

costam000 napisał:
    ten firmware nowy co kolega napisał wyżej u mnie działa tzn mogę nagrywać

ja mam inny problem - nie mam dźwięku ! czyli podłączam dekoder do grabbera, podłączam TV i klops, dźwięku nie ma, nagrywa też bez dźwięku (to wszystko po HDMI)

Pytanie może głupie - masz uaktywnione audio po hdmi w dekoderze? W moim dekoderze nc+ nie można podawać sygnału audio na kilku wyjściach. Trzeba wybrać tylko jedno (np hdmi). To co opisujesz wygląda mi na brak audio w wyjściu hdmi (nie wybranie takiej opcji) ale moge się mylić :-)

• #30 10 Gru 2014 22:13
    costam000
    Poziom 10  

W moim dekoderze nie ma opcji uaktywniania audio z kilku wyjść.

Poza tym - przecież TV mam podłączony po HDMI (z dekodera) i dźwięk jest - traci się on wtedy jak podłączam grabbera :(