Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe akumulatory AGM większej pojemności do UPS Fideltronik - czy to ma sens?

pawel.skup 21 Aug 2014 19:10 3948 7
 • #1
  pawel.skup
  Level 10  
  Witam serdecznie.  Od ponad 5 lat korzystam z UPS Fideltronik Lupus 1000 (1000VA/600W). Mam do niego podłączoną wydajną stację roboczą i monitor LCD. Pobór mocy, w zależności od realizowanych zadań, to ok. 300-400W. Ostatnio okazało się, że akumulatory już się "zużyły", bo nie podtrzymują zasilania nawet pół minuty. Rozebrałem UPS, w środku były zamontowane dwa akumulatory Yuasa NP7-12 (12V 7Ah), połączone równolegle. Szukając w sklepach internetowych "zamienników" markowych firm trafiłem na modele mające pojemność nawet do 9Ah i takich samych gabarytach.
  Moje pierwsze pytanie jest następujące - czy kupując takie akumulatory o większej niż oryginalne pojemności, uzyskam dłuższy czas działania (podtrzymywania zasilania) tego UPS. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że większej mocy z UPS nie uzyskam, bo tę determinuje elektronika, ale czy ta elektronika poradzi sobie poprawnie z akumulatorami o pojemności większej o 25-30% niż nominalne (w sensie i ładowania ich - zapewne nieco dłużej, jak i podtrzymywania zasilania przez odpowiednio dłuższy czas)?
  Jeśli powyższe rozwiązanie ma sens, to mam jeszcze drugie pytanie - ponieważ dysponuję ograniczonym miejscem w tym UPS na montaż akumulatorów, to nie mogę już w nim zamontować modeli o jeszcze większej pojemność (12-13Ah), ponieważ modele te już są sporo szersze (zamiast 65mm mają zazwyczaj 98mm) i dwóch takich akumulatorów już nie zmieszczę - ale mogę zamontować dwa różne - jeden mniejszy (9Ah) i drugi większy (12-13Ah). Powstaje zasadnicze pytanie - czy takie rozwiązanie jest praktyczne, tj. zwiększy posiadają pojemność akumulatorów z 2x7Ah do 9+12Ah (czyli z 14Ah do 21Ah - zwiększenie pojemności o 50%), a ta przełoży się na podobnie dłuższy czas podtrzymywania zasilania przez ten UPS? No i czy praca tych akumulatorów w takim niesymetrycznym układzie nie będzie powodowała, że jeden z nich będzie się bardziej "zużywał" (jak wspomniałem, oba są podłączone równolegle). Rozważam (jeśli miałoby to sens) zakup akumulatorów firmy CSB (seria HR/HRL), EUROPOWER (seria EV) lub MW Power (seria MWL) - w obu przypadkach (tj. przy dwóch takich samych akumulatorach jak i dwóch różnych) będę chciał, by były one oczywiście z tej samej firmy i serii.

  Będę wdzięczny za fachowe informacje i porady.
  Paweł
 • #2
  bodom
  Level 30  
  Akumulatory są połączone szeregowo.
  Maja być oba identyczne i najlepiej takie jak oryginały.
 • #3
  pawel.skup
  Level 10  
  Oba plusy akumulatorów są połączone ze sobą czerwonym przewodem, podobnie jest z minusami (przewód niebieski) - nie jestem elektronikiem, ale wydaje mi się, że taki rodzaj połączenia nazywa się równoległym, a nie szeregowym.

  Nowe akumulatory AGM większej pojemności do UPS Fideltronik - czy to ma sens? Nowe akumulatory AGM większej pojemności do UPS Fideltronik - czy to ma sens? Nowe akumulatory AGM większej pojemności do UPS Fideltronik - czy to ma sens?
 • #5
  pawel.skup
  Level 10  
  Po przemyśleniu sprawy ostatecznie zakupiłem 2 akumulatory CSB HRL-1234W F2FR (12V 9Ah). Kombinacja z drugim, ciut większym akumulatorem (12-13Ah) sumarycznie i tak nie dałaby jakiegoś spektakularnego wydłużenia czasu podtrzymywania zasilania - szacując, że przy 2 oryginalnych akumulatorach 7Ah miałbym dla obciążenia 300W (50% mocy UPS'a) potrzymanie przez 12,5 minuty (wg specyfikacji), to dla 2 akumulatorów 9Ah byłoby to już ok. 16 minut. W przypadku niesymetrycznym (9Ah + 12Ah) wyszłoby to ok. 19 minut - nie warto tyle kombinować dla uzyskania tych 3 dodatkowych minut. :)

  Może to kogoś zainteresuje - dziś otrzymałem te nowe akumulatory CSB HRL, po zamontowaniu w moim UPS'ie ładowałem je ok. 4 godzin (do 100%), a potem testowałem czas podtrzymania przy obciążeniu 7-9% (45-50W) - tyle pokazywał program (miernik zaś wskazał pobór 35-40W) - po 3 godzinach program monitorujący działanie UPSa (RichComm PowerManager) pokazywał, że pozostało jeszcze ok. 38% pojemności akumulatorów (dane dość orientacyjne). Przy obciążeniu 50% (300W) szacuję, że mógłbym uzyskać ok. 25-30 minut podtrzymywania zasilania - w sumie całkiem nieźle.
 • #6
  ssawka
  Level 13  
  Dzień dobry.
  W takim UPS-ie wystrzeliły mi trzy z pięciu mosfetów w jednej sekcji. Nie będę silił się na naprawę, ale zastanawiam się, czy uszkodzenie dotyczy tylko generatora i czy dałoby się wykorzystać układ jedynie jako ładowarkę do takich akumulatorów.
  Czy ktoś może coś doradzić?
  Czy macie w posiadaniu schemat układu?
  Dziękuję i życzę wszystkim na Elektrodzie pomyślności w nowym roku.
 • #8
  ssawka
  Level 13  
  Dzięki. Jednak po podłączeniu układ przełącza styczniki i nie podaje napięcia ładowania - nie wiem w jaki sposób trwale przełączyć na ładowanie.