Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać samemu konwerter z sygnału optycznego SPDIF na wyjście 2x cinch?

Kuki5050 21 Sie 2014 22:26 8856 21
  • #1 21 Sie 2014 22:26
    Kuki5050
    Poziom 7  

Dzień dobry!
    Ostatnio zainteresowałem się możliwością podłączenia telewizora LG 42LA620S do stereofonicznego wzmacniacza Diora WS 502. Na moje nieszczęście okazało się, że telewizor nie ma wyjścia typu 2x cinch, tylko optyczny SPDIF. Konwerter, jaki można kupić, oferowany jest po 400 zł. To zdecydowanie za dużo, jak na moją kieszeń, bo za tę kwotę byłbym w stanie nabyć dobre używane kolumny Tonsil Altus 110. W związku z tym proszę o pomoc w wykonaniu takiego konwertera domowym sposobem. Chodzi mi tylko o schemat i komponenty elektroniczne, resztę zrobię wg własnego widzimisię.
    Jak wykonać samemu konwerter z sygnału optycznego SPDIF na wyjście 2x cinch? Jak wykonać samemu konwerter z sygnału optycznego SPDIF na wyjście 2x cinch? Jak wykonać samemu konwerter z sygnału optycznego SPDIF na wyjście 2x cinch? Jak wykonać samemu konwerter z sygnału optycznego SPDIF na wyjście 2x cinch?

• #3 21 Sie 2014 22:58
    Kuki5050
    Poziom 7  

niewolno2 napisał:
    Możesz wykorzystać gniazdo Euro lub skorzystać z gniazda słuchawkowego.

No właśnie w tym problem, że ten telewizor nie ma gniazda słuchawkowego. Jedyna opcja na przekierowanie dźwięku na zewnątrz, oprócz SPDIFa, to któreś z gniazd HDMI, ale w to nie chcę się bawić. Chodzi mi tylko o przekaz stereofoniczny na wzmacniacz WS 502. A gniazdo Euro jest TYLKO WEJŚCIEM.

• #4 21 Sie 2014 23:11
    Byneq
    Poziom 26  

Kuki5050 napisał:
    A gniazdo Euro jest TYLKO WEJŚCIEM.

Opierając się na zdjęciu zdecydowanie bym się kłócił. Porównaj gniazda ze swoim TV.

• #5 21 Sie 2014 23:15
    Kuki5050
    Poziom 7  

Gniazda Euro używam z reguły do podłączenia starych urządzeń AV (DVD, magnetowid, PS2) do telewizora, a w instrukcji nie ma mowy o korzystaniu z tego gniazda jako wyjściówki na osobny wzmacniacz.

• #8 22 Sie 2014 06:06
    Byneq
    Poziom 26  

Przecież masz gniazdo opisane AV IN/OUT, do tego symbol ze strzałkami w obu kierunkach, sprawdzisz czy będziesz dalej filozofował? Do tego obok euro masz gniazdo słuchawkowe.

• #9 22 Sie 2014 06:13
    Polon_us
    Poziom 39  

Kuki5050 napisał:
    Konwerter, jaki można kupić, oferowany jest po 400 zł.

Tu kolega ciutuś przesadził. Można swobodnie dostać je za poniżej 100zł (łącznie z przesyłką).

Taką cenę kolega uzyska korzystając z Amazon:

Amazon UK -> Link - bez zasilacza, ale z kablem USB który można podłączyć do TV aby zasilać konwerter. Wg moich szacunkowych obliczeń koszt rzędu 60 zł (z przesyłką). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić zasilacz 5V w Polsce, o ile zaistnieje taka potrzeba.

Amazon DE - Link - z zasilaczem pasującym w Polsce - koszt ok. 100 zł z przesyłką.

Niech kolega to przemyśli, może powyższe urządzenia opłaca się kupić, niż męczyć się samemu z budowaniem tego urządzenia.

Amazon jest sprawdzoną firmą i nie ma lipy, jeżeli coś się tam zamawia.

• #10 22 Sie 2014 08:35
    tomek1guz
    Poziom 20  

Tu jest ładne foto gniazd, więc widać gniazdo słuchawkowe.

• #11 22 Sie 2014 10:31
    PiotrPitucha
    Poziom 32  

Witam
    149 PLN na Allegro, adresu nie przytoczę ale łatwo znajdziesz konwerter SPDIF audio.
    Piotr

• #12 22 Sie 2014 23:39
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

PiotrPitucha napisał:
    149 PLN na Allegro

FiiO D3.

• #13 07 Paź 2014 11:49
    sondejm
    Poziom 12  

Witaj. Z UK do PL "szło" 4 dni a cena ~60zł.
    E-bay: Optical Digital Coaxial Toslink to Analog Audio RCA L/R Adapter Converter Cable. (tak z kablem optycznym i zasilaczem 230-50Hz/5V-1A na polskie napięcie).
    Zostało jeszcze 3600sztuk.
    Działa troszkę ciszej niż inne źródła ( gdy film z serwera mediów wysyłam na Smart TV po WiFi i z optycznego gniazda TV na AV Receiver) - ale daje radę, to raczej wina TV.

• #14 04 Lut 2015 01:35
    Kuki5050
    Poziom 7  

Sporo czasu minęło, ale temat nie jest jeszcze zamknięty. Powiem tyle, że próby z gniazdem słuchawkowym wypadły FATALNIE. Głos przy ustawieniu na 90 w telewizorze słychać było w głośnikach dopiero jak wzmacniacz wysterowałem na +38-40 dB, czyli bardzo mocno. Kolumny jakie zastosowałem to Tonsil Space '86 (moc znam. 50 W, impedancja 8 omów, czyli do WS-ki na razie "jak znalazł"). Chodzi mi o to by unikać takich sytuacji jak przesterowanie wzmacniacza, zwłaszcza jeśli jest on montowany na podzespołach importowanych (a do takich należy WS 502), których w sklepie nie zakupimy dzisiaj, stąd potrzeba zakupu bądź samodzielnego montażu konwertera. Gniazda euro ruszał nie będę, potrzebne mi jest pod DVD. Jeśli chodzi o Amazon to trochę mam wątpliwości, ponieważ nie jestem zbyt ufny co do płatności w obcych walutach. Ale przemyślę to jeszcze.

• #15 04 Lut 2015 08:14
    grubs
    Poziom 32  

Na allegro kupisz za 70 zł. (oczywiście chiński) więc nie wiem jak będzie z jakością ale powinien działać bez problemu. Obecnie widzę taki za 55 zł. Szczerze to na chińskich portalach najtańszy jest po ok 35 zł przy obecnym kursie dolara. Więc 55 to bardzo dobra cena.
    Tylko sprawdź czy przypadkiem nie trzeba czekać na tej aukcji 60 dni :).

• #16 04 Lut 2015 14:07
    Kuki5050
    Poziom 7  

Ja akurat należę do osób które raczej stronią od elektroniki chińskiej ze względu na znikomą trwałość takich urządzeń. Ale niestety jesteśmy czasem do tego zmuszani żeby sięgać po "badziew". Dla mnie takie urządzenie mogłoby kosztować góra 120 zł, a nie 400 (chyba że technologia chroniona patentem, w co mogę wątpić).

• #17 04 Lut 2015 14:50
    grubs
    Poziom 32  

Przecież koledzy podali przykład sprawdzonego urządzenia za 120-130.
    Myślisz że Salomon produkuje ciuchy w Finlandii?
    Konwerter za 400 zł o którym piszesz (podaj link) pewnie też został wyprodukowany w Chinach.

• #18 04 Lut 2015 20:13
    Byneq
    Poziom 26  

Nie ma to jak utrudniać sobie życie przez pół roku. Jaki problem zrobić sobie kabel euro-euro-rca (jeżeli DVD nie ma RCA) i wyjście z TV podłączyć do wzmacniacza? Raptem jakieś 20 minut roboty.

• #19 04 Lut 2015 23:08
    Kuki5050
    Poziom 7  

DVD akurat ma cinche, ale mi chodzi o przekierowanie dźwięku Z ODBIORNIKA TV, a nie DVD, do wzmacniacza.

• #20 04 Lut 2015 23:18
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  

Byneq napisał:
    Nie ma to jak utrudniać sobie życie przez pół roku. Jaki problem zrobić sobie kabel euro-euro-rca (jeżeli DVD nie ma RCA) i wyjście z TV podłączyć do wzmacniacza? Raptem jakieś 20 minut roboty.

Albo kupić...

• #22 04 Lut 2015 23:23
    mihal2002
    Poziom 43  

@Kuki5050
    Zrób coś co CI podpowiadają. Może choć raz coś mądrego zrobisz.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME