Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudwa do średnio tonowego 16cm - ile litrów?

22 Sie 2014 01:25 1926 8
 • Poziom 6  
  Zakupiłem zestaw subwoofer JBL + 2 średnio-wysoko tonowe głośniki Hertz DCX 165.3 16cm 60W RMS. DCX zasilane będą wzmacniaczem 55W/kanał. Zestaw ma tymczasowo działać w domu. Obudowy do subwoofera nie muszę obliczać, bo producent podał litraż i ew.br. Problem w tym, że nigdzie nie mogę znaleźć podpowiedzi w kwestii obudowy do głośnika 16cm. Jego pasmo przenoszenia wynosi od 60 do 21 kHz, lecz i tak chciałbym to pasmo troszkę podnieść, gdyż od niskich tonów mam sub. I teraz kwestia tego czy zrobić to jedynie na filtrze górnoprzepustowym we wzmacniaczu, zbudować dość małą obudowę czy to i to? Z tego co poczytałem to dzięki mniejszej obudowie zyskam na mocy i nie będę niepotrzebnie obciążał tych 16cm i wzmacniacza przez co nie będą "pierdzieć" przy większej głośności jednak mogę się mylić. Do obliczenia litrażu korzystałem z paru programów jednak w jednym wyszedł mi wynik koło 40 litrów(mam nadzieję, że to nie jest dobry wynik), a reszty poprostu nie potrafiłem ogarnąć. Próbowałem również obliczyć to ze wzorów korzystających jedynie z parametrów Vas i Qts i wyniki są następujące:

  Qtc 0,707 - 47,5L
  Qtc 1 - 37,23L
  Qtc 1,4 - 8,34L
  Te odpadają : (nie wierzę, że to dobrze zagra)
  Qtc 1,6 - 5.6L
  Qtc 2 - 3.15L

  Jeżeli ktoś potrafi operować tymi programami i ocenić które Qtc najbardziej się sprawdzi to przedstawiam dane TS. Przypominam, że chciałbym troszkę podwyższyć pasmo jeśli ma to sens.
  D:135
  Xmax:2
  Re:3.3
  Fs:68
  Vas:14,3
  Mms:11
  Cms:0.49
  BL:4
  Qts:0.85
  Qes:0.96
  Qms:7.54
  Spl:93
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Zaaplikuj je w zamkniętą obudowe 12-15L na sztuke, mocno wytłumioną. Jak obetniesz niskie częstotliwości filtrem to bedą mogły przyjąć więcej mocy.
 • Poziom 6  
  Problem rozwiązany :) Dziękuję. Dla tych, którzy mają ten sam dylemat przedstawię rozmowę z Panem, który prowadzi kanał na Youtubie "Reduktor Szumu" i naprawdę zna się na temacie.
  Dodam, że obudowa będzie wytłumiona w całości co także trzeba wziąć pod uwagę przy obliczeniach. Wzór to V=Vb/1,2.
  V- objętość końcowa(uwzględniająca całkowite wytłumienie)
  Vb - objętość bez wytłumienia
  9L=Vb/1,2
  Vb=10,2
  Ja przyjmuje więc objętość końcową 10-12L.

  PYTANIE:
  Witam. Byłbym wdzięczny gdyby dobrał mi Pan odpowiednie Qtc które mam przyjąć, gdyż tworzę niestandardowy zestaw. Chcę używać głośników 16cm jako średnio-niskotonowych, lecz najniższe pasma będzie odtwarzał osobny subwoofer. Pasmo przenoszenia głośników zaczyna się od 60Hz. Więc idealnym było by dla mnie Qtc=1 (Fb=80Hz) gdyby nie to, że obudowa wtedy wynosi 37,23 L na głośnik(16cm!). Przeczytałem jednak gdzieś na forum, że obudowa nie może mieć więcej litrów niż Vas, a w moim przypadku wynosi on Vas=14,3L . Przy Qtc=1,4 - obudowa 8,34L(FB=112Hz).

  ODPOWIEDŹ:
  Nie możesz zakładać pasma od 60Hz a nawet 80Hz dla obudowy zamkniętej, gdy głośniki mają Fs=68Hz. To nierealne dla małej obudowy. Musisz założyć Qtc około 1,2 lub nawet tak jak napisałeś 1,4. Najwyżej sub będzie trzeba przyciąć wyżej. To wynika właśnie z wysokiego Fs i stosunkowo niskiego Vas tych głośników.
 • Poziom 29  
  Kolego... Wygłuszenia nie uwzględnia się przy obliczaniu obiętości. Jedynie kosz głośnika i ewentualnie tunel BR.
 • Poziom 6  
  www.youtube.com/watch?v=iXmI-zq5jdY
  7:23

  Ja mówię o całkowitym wypełnianiu, a nie np.2cm na każdej ściance. Wiem też, że wstawienie litra wygłuszenia nie oznacza, że pojemność obudowy zmniejsza się o litr. Ma ono jednak swoją gęstość i na logikę po wstawieniu go zmniejsza się pojemność obudowy jednak mogę się mylić ja jak i twórcy filmu. Ale ufam, że znają się na rzeczy.
 • Moderator CarAudio
  Tak mylisz sie bo wytlumienie wrecz oszukuje glosnik i udaje wieksza obudowe. Bez testow odsluchowych nie da sie zbudowac poprawnie "kolumny".
 • Poziom 6  
  A więc poprostu źle zrozumiałem wzór. Pewnie działa odwrotnie, czyli Vb-Objętość jaką widzi głośnik, gdy wytłumimy kolumnę, a V- prawdziwa objętość. :)
 • Poziom 29  
  Wytłumienia się nie oblicza, są różne materiały i różne głośniki. Jedne grają lepiej z większą ilością materiału wygłuszającego inne znowu gorzej. Dlatego rodzaj jak i ilość wygłuszenia najlepiej ustalić eksperymentalnie przy testowaniu kolumny. Ot i cała filozofia :D
 • Poziom 6  
  Zamykam temat.Wstawiłem te głośniki w obudowę 10,5 L + wytłumienie z gąbki i grają elegancko :)