Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja włączników oświetlenia 2 schodowe i krzyżowy - 2 zródla światła.

szwondel 22 Sie 2014 09:04 3303 25
  • #1 22 Sie 2014 09:04
    szwondel
    Poziom 2  

Witam
    Temat powtarza się na forum ale ja mam chyba trochę inny problem. Wszystko w instalacji wskazuje na układ 2 włączniki schodowe i 1 krzyżowy. Są 2 źródła światła których nie umiem włączyć oddzielnie, zakładam że są połączone (nie wiem jak była montowana instalacja). W czym problem, potrafię tak podpiąć 2 włączniki schodowe, że działają jak należy, każdym można włączyć i wyłączyć ale nie można zmieniać ustawienia krzyżowego bo przestają działać jak należy. Dodatkowo co mnie zastanawia jak czytam te schematy, wynika z nich, że faza powinna znajdować się tylko w 1 puszcze z włącznikiem schodowym. Ja po rozłączeniu układu i wypięciu wszystkich kabli oddzielnie w każdej puszce mam po 1 przewodzie fazowym. Dodam tylko bo nie pisałem o tym wcześniej w 2 puszkach (schodowych) są 3 kable w środkowym (krzyżowym) 4. Proszę o opinię na ten temat i rozwinięcie tematu. Jak popisałem jakieś nielogiczne głupoty również proszę o komentarz.

1 25
  • #2 22 Sie 2014 10:18
    ciuqu
    Poziom 34  

Jeśli masz po fazie w każdym wyłączniku schodowym to coś jest namieszane.

Poprawnie wygląda to tak:

schodowy 1 - faza + 2 przewody
    krzyżowy - 2 przewody z schodowy 1 i dwa przewody z schodowy 2
    schodowy 2 - przewód do lampy + 2 przewody

Dwa schodowe + x krzyżowych mogą sterować tylko jednym obwodem oświetleniowym, chyba że masz podwójny schodowy ale wtedy ilość przewodów x 2

0
  • #3 22 Sie 2014 10:20
    serwisor
    Poziom 29  

Narysuj to.
    Który przewód z której do której puszki trafia?

-1
  • #4 22 Sie 2014 11:11
    szwondel
    Poziom 2  

Właśnie też mi coś tu nie pasowało ,Nie mam miernika żeby sprawdzić dokładnie co jest co ale wygląda to tak, w puszce 1 są 3 przewody: 1 szary (fazowy) i 2 dodatkowe, zielony i brązowy. W puszce nr 2 są 4 przewody: 1 szary (fazowy), zielony, czarny i brązowy. W puszce nr 3 są 3 przewody 1 czarny(fazowy) do tego 1 czarny i 1 brązowy. Czyli tak jak napisał kolega 2 posty wyżej niby liczba kabli itd się zgadza tylko skąd ta faza. Może ja coś źle kombinuje i to nie jest układ 2 schodowe i 1 krzyżowy tylko czemu udało mi się połączyć 2 schodowe i wszystko gra tylko ten krzyżowy miesza wszytko. Jak podepnę trochę inaczej mogę zrobić że krzyżowy i 1 ze schodowych działają dobrze natomiast 2 schodowy wszytko miesza.

-1
  • #5 22 Sie 2014 11:19
    zbich70
    Specjalista elektryk

szwondel napisał:
    tylko skąd ta faza

A czym sprawdziłeś obecność tej fazy?
    Zgaduję - neonówką albo fazerem.

Zaproś elektryka z miernikiem. Przedzwoni żyły i połączy prawidłowo.

0
  • #6 22 Sie 2014 15:38
    ciuqu
    Poziom 34  

To narysuj oba przypadki kiedy wszystko działa czyli schodowy-schodowy i krzyżowy - schodowy to może uda się coś wywnioskować, z uwzględnieniem wszystkich 3 puszek.

0
  • #7 27 Sie 2014 19:00
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Witam, przyłączę się do tematu i wrzucam schemat podłączenia włączników. Numerami jeden oznaczyłem włączniki schodowe. Mają one po 3 zaciski, w tym jeden środkowy. Włącznik między nimi to krzyżowy z 4 zaciskami. U góry po środku jest żarówka oznaczona kółkiem ze znaczkiem X. Po lewo jest puszka. Przewód niebieski to zerowy, żółto-zielony to uziemienie. Przewody czarny, brązowy i czerwony to przewody fazowe (dla odróżnienia przy podłączeniu). Reszta jest na schemacie

0
  • Pomocny post
    #8 27 Sie 2014 21:54
    15kVmaciej
    Poziom 35  

szwondel napisał:
    Temat powtarza się na forum ale ja mam chyba trochę inny problem

Też witam.
    Problem jest wciąż ten sam. Wybujałe ego i kilka drucików które kolegę frustrują.
    Wpisałem w google grafika2 schodowe i krzyżowy grafika
    Mam za kolegę pogryźć, połknąć i co jeszcze? Przeprosić że nie mam czasu przyjechać i poskręcać to wszystko?

Dodano po 9 [minuty]:

szwondel napisał:
    Proszę o opinię na ten temat i rozwinięcie tematu

Opinię dostałeś, a rozwinięcie to tylko takie, że ten układ schodowy jaki masz, od wielu lat jest niepraktykowany.

0
  • #9 27 Sie 2014 21:58
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

15kVmaciej napisał:
    że ten układ schodowy jaki masz, od wielu lat jest niepraktykowany

Ja dodam że jest też zabroniony .

0
  • #10 28 Sie 2014 09:53
    ciuqu
    Poziom 34  

Krzysztof Reszka napisał:
    Ja dodam że jest też zabroniony .

A to ciekawostka, możesz ją bardziej przybliżyć? Jakaś ustawa?

Oczywiście wyłączniki schodowe są wypierane przez przekaźniki bistabilne jednak nie każdego na to stać, więc wyłączniki schodowe były są i będą w zastosowaniach domowych.

Sam osobiście chciałbym pociągnąć wszystkie kable w jeden punkt, wstawić szafę i zrobić sobie sterowany dom na Bradley'u, niestety budżet na to nie pozwala.
    Dobrze że za marzenia nie karzą :)

0
  • #11 28 Sie 2014 10:40
    serwisor
    Poziom 29  

ciuqu chodzi o to, że na twoim rysunku rolę przewodu roboczego pełni przewód żz czyli PE.

Dalej twierdzisz że nie ma na to ustawy?

Więc zupełnie nie chodzi o bistabilne ani inne podobne ...

0
  • #12 28 Sie 2014 15:19
    zbich70
    Specjalista elektryk

@ciuqu
    @serwisor
    Koledzy Maciej i Krzysztof na podstawie obecności fazy we wszystkich wyłącznikach wysnuli podejrzenie, że autor ma tzw. układ brandenburski (Cartera).
    Dlaczego ten układ jest 1. niepraktyczny, 2. niedopuszczalny* to sobie Panowie poszukają, bo było to omawiane.
    * nie potrzeba na to ustawy... ;)

A tymczasem autor zamilkł i nawet nie raczył odpowiedzieć na pytanie z postu #5
    Więc dalsza dyskusja jest zbędna.

0
  • #13 28 Sie 2014 17:07
    ciuqu
    Poziom 34  

Zwracam honor, moja wiedza nie sięga na tyle wstecz żeby pamiętać układ branderburski ale jakoś nie potrafię go sobie wyobrazić z trzema wyłącznikami.

0
  • #14 28 Sie 2014 19:39
    zbich70
    Specjalista elektryk

ciuqu napisał:
    jakoś nie potrafię go sobie wyobrazić z trzema wyłącznikami.

To kiepsko z Twoją wyobraźnią... :D

1
  • #15 28 Sie 2014 20:39
    TWK
    Specjalista elektryk

zbich70 napisał:
    To kiepsko z Twoją wyobraźnią... :D
    Przed postem kol. zbicha też się zastanawiałem, jak podłączyć krzyżowy (albo jakiś trzeci łącznik) w układzie brandenburskim i nie bardzo miałem pomysł. Widać nie tylko ja. Prośba o schemat - oczywiście przy założeniu układu brandenburskiego, że przy każdym łączniku jest dostępny L i N oraz pełnej funkcjonalności układu 3 łączników.

zbich70 napisał:
    * nie potrzeba na to ustawy... :wink:
    Norma jest, która zabrania stosowania układów połączeń, w których przerywany jest tor neutralny. To wyklucza układ brandenburski (pomijając już fazę na gwincie żarówki oraz ew. łuk w łącznikach). Norma ta jest przywołana w rozporządzeniu.

0
  • #16 28 Sie 2014 20:52
    15kVmaciej
    Poziom 35  

TWK napisał:
    Przed postem kol. zbicha też się zastanawiałem, jak podłączyć krzyżowy (albo jakiś trzeci łącznik) w układzie brandenburskim i nie bardzo miałem pomysł. Widać nie tylko ja. Prośba o schemat

Oj, widzicie ten układ w linii prostej. Wystarczy że zostanie "złamany" 180° i już macie drugi przewód na łącznik krzyżowy. Który oczywiście jest bezużyteczny.
    Carter wydumał to "coś" na inne realia prowadzenia przewodów, ale wiadomo, fantazja następnych pokoleń nie zna granic.. :D

0
  • #17 28 Sie 2014 20:58
    TWK
    Specjalista elektryk

15kVmaciej napisał:
    macie drugi przewód na łącznik krzyżowy. Który oczywiście jest bezużyteczny.
    No właśnie - albo układ nie będzie miał pełnej funkcjonalności albo co gorsza może spowodować zwarcie przy pewnych stanach łączników.

0
  • #18 28 Sie 2014 21:08
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

I dlatego razem z kolegą Maciejem zwróciliśmy na to uwagę.

0
  • #19 28 Sie 2014 21:19
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Układ brandenburski w Polsce był rzadkością, stąd wzbudza do dziś sensacje u elektryków - szczególnie młodych.
    Nawet przed wojną:

PS. Ciekawa jest pozycja # 3.

0
  • #20 28 Sie 2014 21:20
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

serwisor napisał:
    ciuqu chodzi o to, że na twoim rysunku rolę przewodu roboczego pełni przewód żz czyli PE.

Dalej twierdzisz że nie ma na to ustawy?

Więc zupełnie nie chodzi o bistabilne ani inne podobne ...

Witam
    Który to błędny rysunek kolegi ciugu ?
    W życiu może trzy krzyżowe podłączyłem więc zaciekawiła mnie wasza dyskusja.
    pzdr

0
  • #21 28 Sie 2014 21:27
    TWK
    Specjalista elektryk

Łukasz-O napisał:
    Nawet przed wojną:
    Na załączonym obrazku wg mnie nie ma układu brandenburskiego - nie ma dwóch przełączników pod pełnym napięciem sieci. Jest natomiast w posiadanej przeze mnie książce z 1948 r. (niestety nie mam pod ręką skanera), opisany jako inna wersja zwykłego "schodowego". A układ 3 rzeczywiście nietypowy...

0
  • #22 28 Sie 2014 21:35
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

TWK napisał:
    Na załączonym obrazku wg mnie nie ma układu brandenburskiego - nie ma dwóch przełączników pod pełnym napięciem sieci. Jest natomiast w posiadanej przeze mnie książce z 1948 r. (niestety nie mam pod ręką skanera), opisany jako inna wersja zwykłego "schodowego". A układ 3 rzeczywiście nietypowy...

Wiem, że nie ma, dlatego pisałem iż był bardzo mało popularny w Polsce - choć czasem spotykany.

-1
  • #23 28 Sie 2014 22:10
    zbich70
    Specjalista elektryk

Łukasz-O napisał:
    Układ brandenburski w Polsce był rzadkością, stąd wzbudza do dziś sensacje u elektryków - szczególnie młodych.

Bo w ogóle układ schodowy w owych czasach był wręcz symbolem luksusu. W czasach powszechnej elektryfikacji każdy się cieszył, że może w ogóle światełko zapalić i zgasić. Nikt nie myślał o tym, żeby sterować oświetleniem z różnych miejsc.

A gdy ten "luksus" dotarł nad Wisłę, to wraz z nim dotarły też wyłączniki kołyskowe, zastępujące pakieciaki. Ale też powodujące zwarcie w trakcie przełączania. I to właśnie "uśmierciło" układ brandenburski.

0
  • #24 28 Sie 2014 22:28
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

zbich70 napisał:
    Bo w ogóle układ schodowy w owych czasach był wręcz symbolem luksusu. W czasach powszechnej elektryfikacji każdy się cieszył, że może w ogóle światełko zapalić i zgasić. Nikt nie myślał o tym, żeby sterować oświetleniem z różnych miejsc.

W typowym mieszkaniu lub chałupie wiejskiej na pewno. Dla niektórych luksusem było nawet brak prądu (matka Kazimierza Pawlaka ;) ).

zbich70 napisał:
    A gdy ten "luksus" dotarł nad Wisłę, to wraz z nim dotarły też wyłączniki kołyskowe, zastępujące pakieciaki. Ale też powodujące zwarcie w trakcie przełączania. I to właśnie "uśmierciło" układ brandenburski.

Nie gadaj, mieliśmy pakieciaki.

0
  • #25 29 Sie 2014 21:23
    15kVmaciej
    Poziom 35  

ciuqu napisał:
    Proponuję aby temat rozwinąć praktycznie i zmienić temat na UKŁAD BRANDERBURSKI lub zamknąć.

No to faktycznie, lepiej zamknąć. :lol:
    Kolego, to jest elementarz obwodów, jakbyś dostał odpowiedź, zarumieniłbyś się ze wstydu że tak małą masz wyobraźnię i wiedzę.

0
  • #26 29 Sie 2014 21:29
    Akrzy74
    Poziom 39  

15kVmaciej napisał:
    No to faktycznie, lepiej zamknąć.

Lepiej późno niż później...
    Tutaj chyba potrzeba czegoś podobnego do systemu chirurgicznego Zeus, wtedy damy radę na odległość to wszystko poskręcać i uruchomić, a na koniec wypić lampkę wina...

Zamykam. To co istotne zostało napisane.

0
  Szukaj w 5mln produktów