Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do płynnego rozjaśniania taśm led na schodach

22 Sie 2014 09:16 5181 4
  • Poziom 15  
    Witam
    Czytałem tu na forum o kilku rozwiązaniach i sterowania podświetlaniem schodów.
    Ponieważ w najbliższym czasie będę robił schody, zacząłem się zastanawiać czy nie zrobić takiego oświetlenia. Ale oczywiście nasuwa się wiele pytań.
    Chciałem uzyskać efekt jak na filmie:
    https://www.youtube.com/watch?v=YNLKKDIJmXI

Zależy mi na bardzo płynnym rozjaśnianiu i przygasaniu taśm led.
    Schody drewniane będą na poddasze. Będą same stopnie bez podstopni.
    Coś podobnego do tych schodów na zdjęciu:

1. Pytanie do osób które mają takie sterowanie. Czy jest to praktyczne i nie nudzi się po jakimś czasie?
    2. W internecie jest trochę takich sterowników, ma ktoś jakieś doświadczenia z konkretnym modelem ?
    3. Niektóre sterowniki mają podanie impulsu przez zwykły przycisk dzwonkowy. Ja natomiast chciałbym aby sterowanie najlepiej odbywało się przez czujnik ruchu lub bramką podczerwieni z rozróżnianiem kierunku - schodzenie czy wchodzenie. Dobrze by było, by te czujniki były jak najmniejsze, będą umieszczone w wąskiej belce.
    4. Chciałem umieścić taśmę led w rowku wyfrezowanym pod stopniami. Zastanawiam się nad profilem alu z szybką mleczną. Ale ponieważ nie będzie podstopni, część światła będzie padać poza stopnie. Czy ktoś ma takie schody z podświetlaniem ? Może zastosować profil:
    Światło padało by wtedy bardziej na środek stopnia.

Bardzo proszę o wasze sugestie, porady i uwagi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Fajnie to wszystko wygląda... na filmiku albo przy pierwszej wizycie znajomych - efekt WOW. Natomiast czy to ma jakiś głębszy sens to już bym dyskutował... Oczywiście kto bogatemu zabroni ;P
    a) drogo
    b) skomplikowana instalacja
    c) czujki, bariery

Ja u siebie po przemyśleniach zastosowałem przy schodach lampki led włączane czujnikiem zmierzchowym - palą się non stop gdy jest ciemno - i nie wyobrażam sobie innego rozwiązania. Czujniki ruchu, bariery podczerwieni to wszystko nie dość, że komplikuje instalację to jeszcze działa zawodnie, z opóźnieniem. Zmysł ludzki raczej nie lubi zaskakiwania. Zbliżasz się do ciemnych schodów w nadziei, że się zapalą... słabe. Schody podświetlone non stop - nie za jasno - dają przyjemny efekt półmroku w domu i to naprawdę przyjemne - jak czasem wyłączę oświetlenie LED to jest nie akceptowalnie ciemno w całym domu - mam lampki na schodach i w holu na górze i na dole - wieczorem chodzimy w zasadzie bez zapalania świateł normalnych. Koszt utrzymania rocznie nie przekracza 30-40 zł zależnie od ilości lampek i ich mocy - ja mam chyba 0,42W - Ledix Sona - fajnie świecą bo nie święcą po ścianie - niestety tynku mozaikowego idealnie mi nie położyli a takie lampki potrafią idealnie wykazać wszelkie braki w staranności powierzchni - a te są idealne - mają pryzmat, który świeci tylko "przed siebie w dół".

Wniosek: przemyśl kwestię - czy chodzi o zadziwianie znajomych czy coś praktycznego, miłęgo w użytkowaniu :)
  • Poziom 23  
    korodajm napisał:
    zastosowałem przy schodach lampki led włączane czujnikiem zmierzchowym - palą się non stop gdy jest ciemno
    korodajm napisał:
    Zbliżasz się do ciemnych schodów w nadziei, że się zapalą... słabe. Schody podświetlone non stop - nie za jasno - dają przyjemny efekt półmroku w domu i to naprawdę przyjemne

Witam.
    A mnie tym opisem natchnąłeś, miałem robić z czujnikami ruchu i tak zrobię, ale dorobię opcję lekkiego podświetlenia non stop, a gdy się zbliżę to czujnik rozjaśni mi do mocy, którą będzie można regulować.
    Dzięki za pomysł.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Cieszę się, zawsze to jakiś plus.
    Ja zastanawiałem się nad obniżeniem jasności w godzinach nocnych 12-6 rano - wyłączenie co drugiej lampki, ale to dodatkowy koszt na sterownik, który w sensie ekonomicznym zwróci się za kilka ładnych lat (o ile prędzej nie padnie coś w układzie). Jedyna motywacja to funkcjonalność. kable na szczęście puściłem 4 szt.
    Generalnie mam złe doświadczenia z czujnikami ruchu w takich sytuacjach u znajomych - np. pajacyk przed czujką po wyjściu do holu ciemnej klatki schodowej - nie wiesz gdzie jest czujka, nie wiesz kiedy zadziała. Dodatkowo u mnie są aż 4 wejścia na schody więc 4 czujki. Dobre czujki w dodatku nie są tanie. Chyba lepiej jednak mieć po prostu włączone cały czas i tyle :)
    Ale każdy robi tak jak [mu się wydaje, że] chce :)

Dodano po 7 [minuty]:

Marcinj2 napisał:
    Witam
    4. Chciałem umieścić taśmę led w rowku wyfrezowanym pod stopniami. Zastanawiam się nad profilem alu z szybką mleczną. Ale ponieważ nie będzie podstopni, część światła będzie padać poza stopnie. Czy ktoś ma takie schody z podświetlaniem ? Może zastosować profil:

Bardzo proszę o wasze sugestie, porady i uwagi.
    Pozdrawiam

Proponuję zakupić/pożyczyć kawałek profila i paska (pasków) LED i poeksperymentować. To bardzo przydatne doświadczenie, gdyż inaczej światło się rozkłada z samego paska podklejonego, inaczej z profilu, profile są różne. Do profili są różne szybki (różnie też ograniczają ilość światła). Jak dodamy do tego różne moce diód od 3526 do 5630, barwę i zagęszczenie, bez eksperymentów trudno wg mnie dobrać to tak aby byc w pełni zadowolonym.
    Może się nawet okazać, że być może miejsce montażu się zmieni w oparciu o realne doświadczenia :) A zdjęcia czy wrażenia innych nie do końca to oddadzą - to bardzo subiektywne wszystko.
  • Poziom 15  
    Kupiłem sterownik, wszystko ok