Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mastercook ID 622S nie działa indukcja

Pietrekk24 22 Aug 2014 10:31 4890 19
 • #1
  Pietrekk24
  Level 12  
  Witam wszystkich .

  Mam problem z kuchenką Mastercook ID 622S. Otóż po burzy kuchenka przestała działać. Na pierwszy rzut oka wystrzelona była dioda zabezpieczająca Transil 1.5KE..
  Po jej wymianie kuchenka uruchamia się normalnie. Część ceramiczna chodzi normalnie. Część indukcyjna natomiast nie wykrywa garnków na żadnym polu. Słychać charakterystyczne próbkowanie w dnie garnka ale płyta garnka go nie widzi. Wymieniałem już wszystkie kondensatory, wymieniłem na wszelki wypadek tranzystory IGBT, półprzewodniki i rezystory które udało mi sie sprawdzić też są dobre. Luty poprawiłem- dużo osób pisało o zimnych lutach. Przekaźniki dobre.
  Ma ktoś pomysł co można by jeszcze sprawdzić.
  Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.
 • #2
  Pietrekk24
  Level 12  
  Jak jest realizowane w tym modelu rozpoznawanie naczyń. Jest tam zamontowany przekładnik prądowy i czy któryś scalak bada obciążenie induktora i dopiero wtedy pozwala kuchence pracować z pełną mocą. Jeśli tak to czy ktoś wie który to układ.
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #3
  iskrownik
  Moderator of Home appliances
  Jeśli nie uszkodziły się warystory na zasilaniu to płyta dostała z "drugiej" strony. Podczas wyładowania atmosferycznego dochodzi m.in. do wygenerowania silnego, krótkiego impulsu magnetycznego który to w induktorach powoduje powstanie SEM. Wartość SEM zależy w głównej mierze od odległości w jakiej nastąpiło wyładowanie i prądu płynącego przez kanał pioruna.
  W płycie na pierwszy ogień idą diody po wtórnej stronie przekładnika prądowego i transil wpięty równolegle w tor zasilania. Diody o których piszę odpowiadają za pomiar prądu induktora i jeśli będą zwarte lub jak będą choćby niewiele przewodzić w kierunku zaporowym płyta nie rozpozna czy ma naczynie, czy też nie.
  Mnie już drugi raz tak załatwiło płytę która była po naprawie i czekała na półce, nie podłączona do odwózki klientowi. Dwa lata temu EHD elektroluxa i w tym roku jakiś model mastercooka. W tym roku zacząłem się zastanawiać skąd to się bierze. Z racji że za warsztatem ( ok 100m) jest słup energetyczny którego upodobały piorunki będę musiał pomyśleć nad jakąś stalową szafą .
  Wieczorem postaram się napisać które to diody dokładnie , a w Twojej kwestii to przydało by się wrzucić jakieś zdjęcie w miarę dobrej jakości modułu IGBT.
  Pozdrawiam.
 • #4
  Pietrekk24
  Level 12  
  Dzięki kolego za pomoc.
  Zrobię zdjęcia tego modułu i wrzucę. U mnie piorun uderzył znacznie bliżej, bo słup elektryczny który dostał znajduje się jakieś 7 m za oknem od kuchni. Byłem wtedy w domu i w czasie uderzenia instalacja domowa aż zasyczała (poszedł mi jeszcze telefon, 2 dekodery, wszystkie żarówki ledowe które były w tym czasie zaświecone). Na słupie są zamontowane odgromniki ale to nie wystarcza na takie uderzenie. Byłbym bardzo wdzięczny jakby się udało wieczorem wrzucić jakieś info które to mogą być diody.
  Dzięki i pozdrawiam.
  Mastercook ID 622S nie działa indukcjaMastercook ID 622S nie działa indukcjaMastercook ID 622S nie działa indukcjaMastercook ID 622S nie działa indukcja Mastercook ID 622S nie działa indukcjaMastercook ID 622S nie działa indukcja
  Na czerwono zaznaczyłem miejsce gdzie wlutowany jest przekładnik prądowy. Mam jeszcze pytanie: jaki wlutować bezpiecznik w miejsce bezpiecznika, który odparował z płytki. (do testów zwarłem prowizorycznie drucikiem).
 • Helpful post
  #5
  iskrownik
  Moderator of Home appliances
  Bezpiecznik 16A, nie większy. Co elementów które mogły ulec uszkodzeniu to będą D34,U8,T2,D19,D45. Dziś dopiero taką płytę znalazłem(dawca organów) i przeanalizowałem układ. Jeśli po wymianie ich nie będzie poprawy to będzie znaczyło że procesor U1 zaliczył zgon. Walcz ;) .
 • #6
  Pietrekk24
  Level 12  
  Witam.
  Przebadałem te elementy (oprócz scalaka bo nie mam takiej możliwości) i wydają się być ok. Niemniej jednak wymieniłbym je na wszelki wypadek tylko mam problem ze znalezieniem tych elementów lub ich zamienników. Szukałem w katalogach SMD, ale bezskutecznie. Kolego Iskrownik nie wiesz czym można by zastąpić te elementy:
  -Diody- A6W SMD - znalazłem zamiennik 1SS399 ale nie mam pojęcia gdzie go kupić ( czy w tych diodach jedna nóżka jest nie wykorzystywana??)
  -Tranzystor 18W lub 16W SMD (niewyraźne oznaczenie)
  -US: EZ706 - jakie jest pełne oznaczenie tego scalaka?
  Mastercook ID 622S nie działa indukcja
  Diodę udało mi się znaleźć A6W to ultraszybka dioda impulsowa inaczej BAS16, ale tego tranzystora i scalaka nie mogę rozgryźć. A scalak to może LM393?
  Zostałby tylko tranzystor 18 W.
  Sam sobie powoli odpisuje :))
  To tranzystor 1BW 73, a nie 18 W. Zna ktoś może zamiennik?
 • Helpful post
  #7
  iskrownik
  Moderator of Home appliances
  Pietrekk24 wrote:
  A scalak to może LM 393 ??????
  Zgadza się :). Komparator, reszta wieczorem jak czas pozwoli.
 • #9
  Pietrekk24
  Level 12  
  Witam.
  Powymieniałem wszystkie elementy o których kiedyś pisaliśmy tj.diody tranzystor i U8. Efekt- dalej nie wykrywa garnków. Co jeszcze można by sprawdzić zakładając, że U1 nie zaliczył zgonu. Czy jakby U1 się spalił to kuchenka normalnie realizowałaby funkcje: działanie wyświetlacza, próbkowanie czy garnek jest na kuchence, timer, część ceramiczna też chodziłaby normalnie? Można by pomierzyć jakieś napięcia w trakcie jak próbkuje garnek? Możliwe,żeby napięcie na diodzie zenera D34 (ma ona 51V) wynosiło 0 volt przy pomiarze multimetrem.
  Napięcie zasilające LM393 14,2 V na 4 i 8 nóżce.
 • #10
  Harrods
  Level 11  
  cześć, mam bardzo podobny problem tylko że jedno pole indukcyjne nie wykrywa garnka drugie tak
  czy udało ci się dojść do tego co było przyczyna takiego stanu rzeczy?
 • #11
  Pietrekk24
  Level 12  
  Hejka.
  Jeśli nie wykrywa Ci garnków na jednym polu ( chyba tym większym z tego co pamiętam) to padł Ci prawdopodobnie przekaźnik przełączający pola. W tej kuchence jest jeden układ sterujący induktorami i w momencie jak gotujemy na dwóch palnikach to przekaźnik ten cały czas przełącza raz jedno pole raz drugie- dlatego często padają.
  Koszt ok 6 zł. Miałem ten problem.
  Powodzenia. Daj znać czy się udało.
 • #12
  Harrods
  Level 11  
  dokładnie tak jak piszesz, większy nie działa
  mógłbyś pokazać ten przekażnik na zdjęciach wyżej?
 • #13
  Pietrekk24
  Level 12  
  Mastercook ID 622S nie działa indukcja

  Dodano po 4 [minuty]:

  Zakreśliłem Ci go na czerwono (troszkę cienka kreska ale widać) To ten czarny przekaźnik przy tranzystorach mocy które masz kręcone do radiatora i przy 2 czerwonych kondensatorach. Przekaźnik ma cewkę na 12V DC i styki 16A.
 • #16
  Pietrekk24
  Level 12  
  Dokładnie tak jak napisał kolega Iskrownik musi być taki który ma 8 wyprowadzeń- styki zwierne i rozwierne. Najlepiej wylutuj ten co masz w płycie i zanieś do sklepu na wzór. Ten podany powyżej: http://sklep.avt.pl/przekaznik-az743-2cb-12de-12vdc-zettler-rm84p12.html ma bodajże 10 A , proponowałbym kupić 16A lub mocniejszy jeśli byś znalazł w takiej samej obudowie. Ja kupiłem HF115 F w Monster Elektronik .
 • #17
  Pietrekk24
  Level 12  
  I co udało się postawić tą płytę??
 • #18
  Harrods
  Level 11  
  Zapomniałem o tym wątku, a płyta naprawiona okazało się, że faktycznie przekażnik spalony. Koszt naprawy 7 zł przekażnik i lutowanie 20 zł.
  Dziękuję za pomoc.
 • #19
  piotrekg
  Level 17  
  Do zaczepów śrubowych płyty jak przyłączone są cewki indukcyjne palników? Na płycie pierwszy od lewej jest zaczep w czarnym kwadracie to jest masa dla dwóch palników czy początek pierwszej cewki palnika indukcyjnego? Mógłbyś zrobić zdjęcie.
  Poprawiłem TONI_2003
 • #20
  Pietrekk24
  Level 12  
  Cześć.

  Z tego co pamiętam to wspólne złącze cewek to jest to od środka płytki - chyba oznaczenie nr 2. To czarne i środkowe to są drugie końcówki cewek pól 1 i 2- one są połączone ścieżkami z wyprowadzeniem przekaźnika. Jak zamienisz kolejność czarnego z środkowym to będą Ci odwrotnie grzały i sobie przepniesz tak jak ma być. zamieniając je ze sobą. Zdjęcia nie zrobię bo musiałbym płytę demontować :))
  Pozdrawiam.