Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Typ Anten CB - Która zwarta, która rozwarta

lordzibo 22 Sie 2014 10:49 3156 6
  • #1 22 Sie 2014 10:49
    lordzibo
    Poziom 11  

Posiadam kilka anten CB. Wiem jak wygląda schemat zwartej i rozwartej anteny, ale ciężko rozpoznać taką anteną po tym co piszą w internecie, a czytałem że Sirio ML-145 też jest anteną zwartą. Czy to prawda?

Która z anten to antena zwarta:
    1. President Dakota
    2. Sirtel Santiago 600
    3. Sirio ML 145
    4. Sirio Performer 800 - wiem że ta jest zwarta

Jeśli możecie to podajcie jeszcze jakieś modele anten zwartych.
    Bo z opisów wynika że antena zwarta to taka, która ma dwie cewki jak np. Sirio performer 800 cewka powyżej i poniżej łamania a chyba tylko Sirio w większości tak mają.

• #2 22 Sie 2014 17:03
    Olek II
    Moderator

Antena zwarta, to antena która na omomierzu między ekranem a żyłą środkową wykazuje zwarcie. Anteny rozwarte, to anteny które na omomierzu pokazuje nieskończoność ∞. Jeśli masz kilka anten, łatwo stwierdzić to omomierzem.

• #3 23 Sie 2014 09:55
    lordzibo
    Poziom 11  

OK, kupiłem nową anteną Sirio AS 100, mam zwykłą kontrolkę taką żółtą z diodą i piszczkiem do sprawdzania przejścia i prądu.

Po złapaniu tej anteny AS 100 za bat, a kontrolką obojętnie czy za masę od spodu anteny lub za bolec świeci i piszczy, a więc jest przejście z bata do masy. Prawidłowo.?

• #4 23 Sie 2014 13:42
    Olek II
    Moderator

Nie, wykonaj pomiar omomierzem, nie wiem co za "cudo" posiadasz. Pomiar omomierzem będzie wiarygodny. I tak jak pisałem, między ekran a żyłę środkową podłączasz omomierz.

• #5 23 Sie 2014 14:18
    Novile
    Poziom 31  

lordzibo napisał:
    Po złapaniu tej anteny AS 100 za bat, a kontrolką obojętnie czy za masę od spodu anteny lub za bolec świeci i piszczy, a więc jest przejście z bata do masy. Prawidłowo
    Oczywiście, że tak proszę spojrzeć na fotkę widać wyraźnie, jest odczep 2.5 zwoja na masę z gorącej żyły. Oczep może być przez indukcyjność, jak w tym przypadku ,albo przez pojemność jak np. w przypadku Hustlera IC-100, wtedy omomierz nie pokaże zwarcia. Pamiętajmy, że antena samochodowa CB jest układem RLC (czasem C to tylko pojemność fidera), a sama impedancja sumaryczna takiego układu ma wynieść 50Ohm! Musi tak być aby "oszukać fizykę", bo nie sposób wozić na aucie 11metrowego dipola.

Tak jest w wielu antenach, dla przykładu tu jest fotka SIRIO ML-145

Proszę przez edycję prawidłowo zamieścić zdjęcie, jak również poprawić pisownię. 3.1.13. /Olek II/

• #6 24 Sie 2014 09:20
    lordzibo
    Poziom 11  

Novile, nie widzę zdjęcia :)

Czyli wśród moich anten, większość to anteny zwarte?

Której nie sprawdzę w sposób przeze mnie opisany, każda pokazuje przejście między batem a masą.

Anteny które sprawdziłem to: Santiago 600, President Dakota, ML-145, AS 100.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME