Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President Teddy - brak nadawania

auto-diag 22 Aug 2014 13:32 4257 10
Termopasty
    auto-diag
    Level 11  
    Witam wszystkich , mam problem z radiem CB President Teddy ASC , mianowicie po pracy z uszkodzoną anteną radio przestało nadawać , wymieniłem już końcówkę IRF520 (nie C2078) oraz driver i dalej nic . Sprawdziłem sondą że sygnał w-cz dochodzi na kolektor Q222 i a npięcie tam jest 7,8v dalej nie ma nic na driverze ani końcówce . Na bazie i emiterze Q222 jest koło 2-2,5v , na driverze nie ma zailania a na końcówkę jakieś 3v na bazie . Nie wiem już gdzie szukać przyczyny a nawet nie znalazłem schematu tego radia z końcówka IRF520 tylko same z 2sc2078
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Termopasty
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

auto-diag wrote:
    ... wymieniłem już końcówkę IRF520 (nie C2078) oraz driver i dalej nic .

Podstawowe pytanie - czy Ty chcesz tylko podmieniać elementy na nowe czy chcesz naprawić radio. :?: :D

Quote:
    Sprawdziłem sondą że sygnał dochodzi na środkową nóżke Q222 i a npięcie tam 7,8v dalej nie ma nic na driverze ani końcówce .

Po drodze mamy jeszcze Q221 - i co tam masz. :?:

Quote:
    Na zewnętrzych nóżkach Q222 jest koło 2-2,5v

Napięcia OK.

Quote:
    ... na driverze nie ma sailania a na końcówkę jakieś 3v .

Takie napięcia zasilające na parę driver i PA są jakby NIEmożliwe.
    Zasilanie takie jest "zwarte" elektrycznie z jednego punktu.

President Teddy - brak nadawania

Pozdrawiam.
    auto-diag
    Level 11  
    Witam, i dziękuje za pomoc . Dla sprostowania pisząc Q222 chodziło mi Q221 żle odczytałem . Więc na Q221 mam sygnał w.cz na bazie i napięcie 7,7v . Natomiast na Q220 czyli driverze nie mam już sygnału w.cze a na kolektorze jest napiecie 8v a przy wciśnięciu ptt znika

Dodano po 2 [godziny] 51 [minuty]:

Dioda D241 była uszkodzna ale radio dalej nie nadaje
  • Termopasty
    tomek030490
    Level 12  
    witam czy udało się naprawić radio???mam taki zam problem radio nie nadaje i nic nie słychać w głośniku żadnych szumów
    darens
    Level 22  
    Witam,
    Żadne inne radio jak Teddy ma powtarzające się usterki.

-wtyk mikronu
    -upalone dławiki przy gnieździe mikrofonu
    -upalony głośnik
    -potencjometr sqelch/asc
    -UWAGA cisza w RX ale wsio ok- brak zasilania na L3 luty na r12 i c21
    -luty...pośliń paluch i i dotknij płyty koło tda2003 czasami tam też zimne luty
    SMD

Czemu?

Bez ołowiów...
    Tyle na teraz z usterek. Oczywiście radio szumi jak podłącze coś do ładowarki a w innych tak nie ma...
    Novile
    Level 34  
    darens wrote:
    pośliń paluch i i dotknij płyty koło tda2003
    Nie radzę tego robić!!
    "Zimny lut" pod suchym paluchem na chwilę "zaskoczy".
    Pod mokrym można jedynie zrobić zwarcie i coś uszkodzić.
    darens
    Level 22  
    Novile wrote:
    darens wrote:
    pośliń paluch i i dotknij płyty koło tda2003
    Nie radzę tego robić!!
    "Zimny lut" pod suchym paluchem na chwilę "zaskoczy".
    Pod mokrym można jedynie zrobić zwarcie i coś uszkodzić.

Z całym szacunkiem ,dotykając nie wiem jak Ty uważasz ale poślinionym czyli wilgotnym paluchem(nikt nie karze pluć) w okolicach TDA2003 można dużo zdziałać. Zwarcia paluchem przy 14,4v nie dokonasz przy TDA2003 . Mam nadzieje że ogarniasz najpopularniejsze radio jakim jest Teddy i znasz jego budowę. I jeszcze raz powtórzę niestety cyna jest bez ołowiowa i myślę że nie jeden z Mistrzów którzy mają niesamowicie wielką wiedzę przyzna mi rację.... przerwy w lutach ze spoiwem bezołowiowym są największą przyczyną wadliwego działania urządzenia. Tyle odemnie. Pozdrawiam.

Do Moderatorów.
    Nie mądrze się ale Teddy ma powtarzające się usterki. Handlujemy nim troche czasu i o jego usterkach mam prawo coś powiedzieć. Jeżeli nie dam rady poproszę
    o pomoc, ale czasami proste sposoby czynią cuda.To co mnie przkonało to właśnie połączenie c i r przy l3,zimny lut na rezystorze smd przy wejściu na TDA.
    I teraz weź miernik i ogarniaj rezystory...?. Paluszek u rąsi czyni cuda. Proszę o
    zrozumienie. Życzę udanego Mikołaja:)
    birband
    Level 23  
    Wymień diodę zasilającą końcówkę mocy w.cz- to jest ta która idzie po trafo modulacyjnym.
    Novile
    Level 34  
    darens wrote:
    Z całym szacunkiem ,dotykając nie wiem jak Ty uważasz ale poślinionym czyli wilgotnym paluchem(nikt nie karze pluć) w okolicach TDA2003 można dużo zdziałać. Zwarcia paluchem przy 14,4v nie dokonasz przy TDA2003 . Mam nadzieje że ogarniasz najpopularniejsze radio jakim jest Teddy i znasz jego budowę.
    Nie wkuwam budowy danego radia na pamięć.
    Jednak Ty nie rozumiesz chyba. Jeden zrobi to wilgotnym lekko paluchem a drugi sugerując się twoją radą tak poślini paluch, że mu kapnie na PCB. Czy wiesz jaki efekt będzie przy rzeczonych 14.4V i zwarciu tego do GND właśnie przy TDA2003??Poza tym takie zwarcie może sporo uszkodzić , zwłaszcza przy SMD.
    Co do cyny to mam podobne zdanie do Ciebie.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Na mokry paluch lepiej nie grzebać jak nie zna się możliwych konsekwencji. Ktoś o choć średnim pojęciu do tego jest bez szans obrony i wymagane jest 100% wiedzy. Chodzi głównie o kontroler nie podlegający naprawie. W radiokomunikacji jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że napięcia/sygnały wyjściowe są proporcjonalne do napięć/sygnałów wej. Jednakże czasem zachodzi konieczność aby stabilizator miał prąd spoczynkowy szczątkowy rzędu pojedynczych mA. Wtedy nazywa się to "Low-Dropout" i działa w sposób odwrotny > Link < Upływności do GND rzędu mikro i tranzystor pnp takiego LDO daje pełne napięcie.

Ostrzegam przez poniesione konsekwencje - uszkodzony tak bardzo drogi sterownik.

Póki co poczekajmy na pomiary.
    darens
    Level 22  
    Ok. Pragnę tylko i wyłącznie stwierdzić że metoda działa, natomiast jeżeli ktoś kto zabiera się za naprawę urządzenia RTV bez podstawowej wiedzy jest sam sobie winny. Napiszecie że znalazł receptę na Elektrodzie....jasne, ale czy ktoś go zmuszał? Nie, dlatego że są też posty które przeczą moim metodom. Pozdrawiam.
    Ps. Teddy poza "kontrolerem" jest mega prostym radiem, jeżeli jest brak jakiegokolwiek wskazania na jego uszkodzenie(kontrolera) to w czym problem?. Ciekawostka Harry II radio włącza się, resetuje, czasami działa?.....zwarty tranzystor na wejściu reset procesora.....serwis napisał procesor czyli wymiana płyty głównej a tu drobnostka...
    Czemu to piszę bo nie miałem jeszcze radia z upalonym kontrolerem. Tyle ode mnie.