Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T - opis instalacji, zanika sygnał

22 Sie 2014 15:17 3237 30
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam na działce dwa TV podłączone do anteny siatkowej z płytką WZM-LNA177, rozdzielacz to: TR85520-A, zasilacz jest podłączony przed rozdzielaczem do wejścia "IN". Najbliższy nadajnik jest 9km :
    http://sat-charts.eu/nadajnik,37LegionowoKominPEC.html
    W zależności od nie wiem czego, czasami jest dobrze (późne godziny wieczorne) lub co chwilę są krzaczki i brak sygnału.
    Co jest źle?
    Proszę o pomoc
    Paweł

Tak zamieszczamy załączniki:
    Moderowany przez _PREDATOR_:

Proszę o tym pamiętać!

• e-miernikie-mierniki
  • Poziom 39  
    A gdzie ta działka? Jak wysoko zawieszona antena? Czy kierunek na Raszyn - Łazy nie jest zasłonięty?
    Na Łajskach masz tylko nadajnik kodowanego MUX4. Właściwy obiekt nadawczy to Raszyn - Łazy, ew. Warszawa PKiN (ale tam są słabe nadajniki "doświetlające").
  • Poziom 9  
    Działka jest w Sikorach, koło Chotomowa (na mapce w linku) antena ustawiona jest na Warszawę na wysokości 1 piętra ok. 7 metrów. W okolicy są lasy ale teren jest w miarę równy
    ( link- profil terenu ). Czy instalacja jest dobrze zrobiona?
    Czyli do Raszyna jest 45km
    http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MXZqMW4mNTA0dTY=
  • Poziom 34  
    Ja bym proponował wyjąć wzmacniacz i założyć symetryzator.
  • Poziom 9  
    wiertacz napisał:
    Ja bym proponował wyjąć wzmacniacz i założyć symetryzator.

Czyli co? wywalić płytkę ze wzmacniaczem i założyć symetryzator, ale jaki?
  • Użytkownik usunął konto  
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 39  
    Sikory nad Narwią?
    Tak naprawdę, to wygląda, że antenę i osprzęt kupiłeś w jakimś markecie.
    Na początek: wywal wzmacniacz i zamontuj symetryzator antenowy SA IV-V. Zasilacz zdemontuj i załóż zwykły wtyk antenowy.
    Zamiast "rozdzielacza" zamontuj profesjonalny rozgałęźnik małostratny Signal R-2. Na wejście rozgałęźnika nakręć Filtr GSM TZU 198-62.
    Nie zaszkodzi wymiana kabla od anteny do budynku na TRISET-113 PE żelowany (nie będziesz musiał wymieniać po kilku latach).

Jeśli "siatka" bez wzmacniacza się nie sprawdzi, to wymień na Dipol 19/21-60 (A1910R) lub DIPOL 19/21-60 DVB-T (A1911) (ta pierwsza jest solidniej wykonana).
    Wszystko do kupienia w Warszawie.
  • Poziom 9  
    zetdeel
    Ooooo jesteśmy sąsiadami :), dopiero teraz zobaczyłem :) Tak to Sikory nad Narwią.
    Większość instalacji "odziedziczyłem" wraz z kupnem działki. Zrobię i powymieniam tak jak piszesz, jedynie wolałbym nie wymieniać kabla, bo mam porozprowadzany w ścianach itd. Kabel rzeczywiście z OBI z Jabłonny, taki cienki czarny, kupiłem żeby wygodniej było rozprowadzić, może to mieć wpływ na całość?
  • Poziom 39  
    Napisz, jaką średnicę zewnętrzną ma ten kabel, średnicę żyły środkowej, oraz czy izolacja żyły środkowej jest z polietylenu pełnego, czy spienionego.
  • Poziom 9  
    Sprawdzę grubość i napiszę w niedzielę, chwilowo mnie nie ma :)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Zastanawia mnie fakt, że sugerujesz się odbiorem MUX-4 - podając komin w Legionowie. :?:

Zrób jak polecają koledzy a w szczególności zetdeel i powinno być OK.

Pozdrawiam.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Paulo3535 napisał:
    Mam na działce dwa TV podłączone do anteny siatkowej

Paulo3535 napisał:
    rozdzielacz to: TR85520-A

Możesz mi to wyjaśnić?.
    Dwa tv, rozgałęźnik na 4 - po co?.
    I jeszcze na pozostałych portach brak obciążenia rezystorem.
    Paulo3535 napisał:
    zasilacz jest podłączony przed rozdzielaczem do wejścia "IN"

No jakoś na fotce go nie widać, to gdzie on jest?.
  • Poziom 9  
    Koledzy.
    Zamówiłem części zalecane przez zetdeel. Dziś wysłali paczkę, może jutro będzie, podłączę wszystko i zobaczymy czy będzie działać.

Dodano po 1 [minuty]:

SP5ANJ
    przestawię na Raszyn

Dodano po 3 [minuty]:

KOCUREK1970
    1. taki rozdzielacz miałem
    2. w kablu jest wtyk z gniazdem antenowym i tam jest podłączony zasilacz
  • Poziom 39  
    A kabel w ścianie pomierzyłeś? Ze względu, że
    Cytat:
    ...taki cienki czarny, kupiłem żeby wygodniej było rozprowadzić...
    można spodziewać się nawet 50-cio omowego RG58.
    Witam.

Paulo3535 napisał:
    Dziś wysłali paczkę, może jutro będzie ...

Ale czy to jakieś lenistwo przemawia czy nie możesz wyjść z domu. :D

Przecież w Warszawie masz firmę Dipol a Ty w profilu masz Legionowo. :?:

Myślę, że nie jest to kabel 50Ω o nazwie RG-58 - bo takie coś nie nadaje się dla wysokich częstotliwości kanałów TV. :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    _PREDATOR_
    Nie bardzo wiem co źle zrobiłem?

Dodano po 4 [minuty]:

SP5ANJ napisał:
    Witam.

Paulo3535 napisał:
    Dziś wysłali paczkę, może jutro będzie ...

Ale czy to jakieś lenistwo przemawia czy nie możesz wyjść z domu. :D

Przecież w Warszawie masz firmę Dipol a Ty w profilu masz Legionowo. :?:

Myślę, że nie jest to kabel 50Ω o nazwie RG-58 - bo takie coś nie nadaje się dla wysokich częstotliwości kanałów TV. :!:

Pozdrawiam.

Wiem.
    Prymasa Tysiąclecia, chyba. Jak nie muszę to nie jeżdżę do Wawy. Korki, ciasno itd. Urodziłem się w Warszawie, pracowałem przez wiele lat i mam dość. Teraz wieś i cisza. Nooo czasami wyskoczę na Głębocką do kina się odchamić i ludzi zobaczyć :D

Dodano po 11 [minuty]:

zetdeel napisał:
    Napisz, jaką średnicę zewnętrzną ma ten kabel, średnicę żyły środkowej, oraz czy izolacja żyły środkowej jest z polietylenu pełnego, czy spienionego.

średnica zewnętrzna : 6mm
    średnica żyły : 0,8mm
    izolacja : polietylen pełny

Przyszła paczka, zamontuję wszystko i zobaczymy czy będzie dobrze.

Dodano po 19 [minuty]:

[quote="hantelfix"]
    Paulo3535 napisał:
    , zasilacz jest podłączony przed rozdzielaczem do wejścia "IN".

antena ma byc podłączona na wejścia "IN"

Aleś zabłysł, na sam początek !!!

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Paulo3535 napisał:
    _PREDATOR_
    Nie bardzo wiem co źle zrobiłem?

O ile pamiętam, to dałeś sam link, a nie obrazek!
  • Poziom 9  
    Wstawiłem normalnie przez "Dodaj obrazek"....chyba, nie mam tego zdjęcia na jakimś innym serwerze.

Dodano po 2 [godziny] 51 [minuty]:

Pozakładałem wszystko od nowa i jakoś działa. Przestawiłem antenę w kierunku Raszyna. TV bliżej anteny jest podłączony starym białym kablem antenowym i odbiera dobrze, oprócz POLO TV, TRWAM (nie tęsknię za nimi :) ATV I ESKI TV. Drugi TV jest podłączony tym nowym cienkim czarnym kablem i....nie było nic! Zero sygnału i jakości. Wniosek prosty, do wymiany kabel. Pokombinowałem z ustawieniem anteny i jak jest w kierunku Warszawy jakość wskoczyła na 70-100%, siła sygn, 11%.
    ---
    zetdeel
    Myślisz, że jednak lepiej będzie wymienić siatkę na nową antenę?

Nie pisz posta pod postem!
    [_P_]
  • Poziom 39  
    Zastanów się nad wymianą anteny na ATX-91.
    Co do kabla w ścianie: sprawdź oprawienie wtyków; zwróć uwagę, czy nie ma zwarć żyły środkowej z ekranem.
  • Poziom 9  
    Nooo ładnie, ona ma ponad 2 metry! Założyć symetryzator ten który kupiłem?
    Witam.

Paulo3535 napisał:
    a ta może być?

Czytam i czytam i wręcz nie dowierzam, że po prawie miesiącu - nie "pokonałeś' jeszcze "tematu". :?:

Podpowiem, że analizując odbiór z okolic Chotomowa (pod Warszawą około Jabłonnej/Jabłonny czy Legionowa) to poziom sygnału użytecznego jest na takim poziomie, że z pełnym powodzeniem zaindukują się sygnały w.cz. z nadajników nawet Raszyn/Łazy.

Piszę tutaj o antenach nie koniecznie z najwyższej półki a raczej o tych "typowych" anten "siatkowych" (obojętnie, od którego producenta).

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    No nie pokonałem tematu :( Mało tego to TV na górze odłączyłem, na dole łapie kilka programów "przy dobrych wiatrach". Gdzieś w ustawieniach było info "antena przeciążona". Trzeba chyba wywalić tą siatkówkę i coś zamontować. Ta ATX-91 ma ponad 2 metry długości, co sprawia problemy z montażem.
    Jest tu teren zalesiony, na działce też jest kilka wysokich drzew, czy one mogą, aż tak tłumić sygnał...
    Generalnie jest tu jakaś pie...... dziura, nic tu nie chce działać, TV nie, GSM też nie, net CDMA też ledwo, ledwo. Normalnie czarna dziura, jakaś!
    Paulo3535 napisał:
    No nie pokonałem tematu

No i widać, że sobie Sam bez pomocy fachowca nie poradzisz.
    Opisałeś to tak, że bez indywidualnego podejścia się tam nie obejdzie.
    Masz dwie drogi:
    Sam wszystko kupujesz, i nikt Ci nie doradzi co dokładnie (bo kto to na odległość może wiedzieć), i sam wszystko testujesz,
    albo fachowiec, ALE też się przygotuj na spory wydatek z tym związany (dużo pracy, "dłubaniny" fachowca) + części, materiał.
    Skoro mieszkasz w tak nieciekawym miejscu, to się teraz zastanów, czy jest sens wydawać na to wszystko tyle kasy.
    Paulo3535 napisał:
    Ostatnie pytanie, którą kupić:

ŻADNĄ.
    Najpierw wezwać fachmana z miernikiem DVB-T, niech zmierzy jaki, i czy w ogóle tam sygnał jest, a potem można coś myśleć.
  • Poziom 9  
    No tak. Pisałem na pw do zetdeel bo mieszkamy w tych samych okolicach ale na razie cisza...
    ---
    Podłączyłem TV na piętrze przez starszy model dekodera w którym jest w opcjach wskaźnik siły i jakości sygnału. I siła i jakość są na poziomie ok.30%. Momentami siła jest na 100%, czyli jakiś sygnał jest. Działa POLSAT, TVN i kilka innych, a na 1 i 2 jest tylko głos.
    Mam zamiar jutro pobiegać z anteną po domu i na podstawie tych wskazań znaleźć jak najlepszy sygnał, ale antena i tak do wymiany, tylko na którą?

Moderowany przez _PREDATOR_:

3 posty po kolei/ jeszcze jeden i dam zakaz pisania na forum!

---
    Wymieniłem kabel łączący antenę założyłem wzmacniacz z zasilaczem. Siła i jakość skoczyły do 100%, ale spada do 60-70% a chwilami do 0% i znowu do 100%. Cały czas skacze, na którą antenę wymienić tą siatkową?
  • Poziom 9  
    mihal2002
    Jakbyś przeczytał całość od początku, to zauważył byś, że zrobiłem wszystko to co napisał zetdeel i nie wiele to pomogło, dlatego wróciłem do wzmacniacza, bo na nim mam 25 programów, a nie 8 czy 16. Przeczytaj, albo lepiej NIC nie pisz
    Podpowie coś, ktoś?