Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja lampy - włączniki schodowe - napięcie

zziutas 22 Sie 2014 16:41 996 4
  • #1 22 Sie 2014 16:41
    zziutas
    Poziom 5  

Witam,

Mam mały problem. Odinstalowałem starą lampę i włączniki schodowe. Są dwa włączniki.Sprawdzałem napięcie w obu puszkach. W 2 kabelkach jest 12V (czy to normalne), a jak przełączę w jednej puszce to łącznie 3 kabelki mają 12V, ale nie więcej. Po instalacji włączników wg schematu (może coś źle robię) sprawdzam kabelki z sufitu, do których powinienem przytwierdzić lampę. W jednym z kabelków jest 220V, niezależnie od pozycji włącznika. Czy to normalne? Jak to możliwe, że w kabelkach do włączników jest 12V, a w lampie 220V? Proszę o poradę.

Pozdrawiam,
    Patryk Bednarz

PS lampy nie podłączałem bo boję się, że coś się z nią stanie. Czy w kabelkach dochodzących do lampy powinno być 220V? Na lampie mam oznaczenie 12V, więc chyba nie.

• #2 22 Sie 2014 17:45
    kokapetyl
    Poziom 42  

Na podstawie Twojego opisu, mam jedną tylko poradę.
    Poproś ELEKTRYKA o sprawdzenie i podłączenie tej instalacji, dla niego to będzie kilka minut roboty.

• #3 22 Sie 2014 17:55
    grzemach
    Poziom 20  

@zziutas, masz transformator i układ w którym napięcie to właśnie 12V. jest to normalne.
    jeśli tego nie wiesz, poproś elektryka o pomoc.

• #4 22 Sie 2014 18:03
    kokapetyl
    Poziom 42  

grzemach napisał:
    , masz transformator i układ w którym napięcie to właśnie 12V. jest to normalne.

W łącznikach schodowych 12V ?
    A w suficie 230 V?
    Jak to widzisz ?

• #5 22 Sie 2014 18:06
    grzemach
    Poziom 20  

Nie zauważyłem tamtego napięcia 220V. Jeśli na włącznikach jest 12V, to jest coś ewidentnie nie tak.
    @zziutas,
    Jak mierzysz napięcia? Jaki zakres? Napięcie zmienne czy stałe? (już różne rzeczy widziałem).
    Bo włączniki w takiej sytuacji nie powinny Ciebie interesować, a jakie napięcie jest w puszce głównej i czy masz ciągłość poszczególnych przewodów.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME