Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

linia audio-array - Równoległe połączenie kilku wejść audio na gniazdach XLR

22 Sie 2014 19:03 1080 4
  • Poziom 12  
    Witam,
    muszę podać 1 wspólny sygnał audio (wychodzący z przedwzmacniacza) na zestaw 10-ciu jednakowych wzmacniaczy mocy. Każdy wzmacniacz ma na wejściu 2 gniazda XLR, wejściowe i wyjściowe, podłączone wprost równolegle.

Cała linia ma być podłączona w ten sposób, że sygnał wchodzi do wzmacniacza nr 1 i wychodzi łącznikiem (przewodem 3-żyłowym) do wzmacniacza nr 2, z 2 do 3, itd... aż do 10. Rysunek ideowy jest załączony do tego postu.

Intuicyjnie wydaje mi się, że równoległe połączenie 10 wejść, z których każde ma na wejściu rezystor do masy spowoduje znaczne obciążenie wyjścia przedwzmacniacza i stratę sygnału.

Jak w takim razie zaprojektować jakiś adapter, który nie spowoduje spadku sumarycznej impedancji na wejściu takiej linii?

Wszelkie sugestie i rady będą dla mnie cenną pomocą w rozwiązaniu tego problemu.

Z góry dziękuję za zainteresowanie oraz ewentualną pomoc i pozdrawiam
  • Poziom 29  
    bjonix napisał:
    Intuicyjnie wydaje mi się, że równoległe połączenie 10 wejść, z których każde ma na wejściu rezystor do masy spowoduje znaczne obciążenie wyjścia przedwzmacniacza i stratę sygnału.

Intuicja słusznie podpowiada (co do zasady działania), ale matematyka nie jest już taka oczywista.
    Ze schematu wynika że impedancja wejściowa wzmacniacza to ok 30k om a wyjściowa miksera to 1200 om (symetrycznie). Przy dziesięciu wzmacniaczach powstanie dzielnik napięcia 1,2/3k co oznacza stratę ok 3dB sygnału. W wielu wypadkach jest to do pominięcia.
    Pominąć nie wolno natomiast kwestii związanych z pasmem sygnału -z niemal 100% pewnością na wyjściu miksera są kondensatory separujące -jeśli są małej pojemności to obciążenie niską impedancją może spowodować ograniczenie pasma od dołu.
    Można to zweryfikować eksperymentalnie, pomiarowo lub oszacować na podstawie schematu wyjścia miksera (o ile posiadasz).
    A przy okazji -2x600 omów jako impedancja wyjściowa miksera to bardzo duża wartość -nie pomyliłeś tego parametru z minimalną impedancją obciążenia?
    Większość mikserów ma impedancję wyjściową rzędu kilkudziesięciu -stu kilkudziesięciu omów, wówczas 1o wzmacniaczy o impedancji 30k każdy nie stanowi żadneg problemu.
  • Poziom 12  
    Otóż wspomniany Mixer (Crossover) to BEHRINGER CX2310.
    Rzeczywiście jego zbalansowana impedancja wyjściowa to tylko 60 Ohm (mój błąd w opisie problemu) a niezbalansowana to 30 Ohm. Wyjścia są wprost z wyjść Opamp, bez kondensatorów szeregowych. Mają jedynie boczniki pojemnościowe po 470pF do masy.
    Wydaje się więc po przeczytaniu Twojej odpowiedzi, że równoległe połączenie 10 wejść i obciążenie taką gałęzią Mixera niewiele zmieni w paśmie. Ja dałbym jednak po jednym rezystorze 100 Ohm, szeregowo na każde wejście.

Czy mam rację?

pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Dodatkowe rezystory nie są niezbędne ale mogą być pomocne w przypadku awarii wejścia we wzmacniaczu lub zwarcia przewodu łączącego.
  • Poziom 12  
    Tak też rozumiem ich zastosowanie.

Dziękuję za konwersację.

Temat uważam za zamknięty.