Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie przekaznikiem poprzez wifi

kryst206 22 Sie 2014 20:40 7431 28
  • #1 22 Sie 2014 20:40
    kryst206
    Poziom 9  

Witam dodaję post z komórki więc pewnie umieściłem go źle mam nadzieję że jeśli tak się stanie zostanie przeniesiony a nie usunięty.

Mój problem jest następujący potrzebuje zbudować urządzenie któremu będę mógł przez komputer wysłać sygnał załączający przekaznik. Ogólnie widzę to tak komputer>wifi komputera>odbiornik wifi urządzenia>mikrokontroler>moduł przekaznikowy. Nie wiem jak się wa to zabrać bo nie bardzo wiem co pojawia się po drugiej stronie wifi. Czy jeśli wyśle mu sygnał 00001 to czy tam ten sygnał dotrze bez przeszkód ale pewnie nie jest tak kolorowo z tym modułem.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam

1 28
  • #3 25 Sie 2014 11:50
    kryst206
    Poziom 9  

Tak opcję raspberry już rozpatrywałem ale to będzie marnowanie funkcji tego komputera. Potrzebuje coś tańszym kosztem :)

0
  • Pomocny post
    #4 25 Sie 2014 12:03
    dedito
    Poziom 39  

No to Arduino z modułem WIFI, ale to cię wyniesie chyba więcej niż Raspbery PI.
    Lub np. przekaźnik ethernet podłączony do Acces Pointa.
    http://sklep.avt.pl/karta-przekaznikow-z-inte...-plytka-drukowana-i-zaprogramowany-uklad.html
    http://www.inveo.com.pl/www/elektronika/przekaznik-lan

PS. Może napisz co już rozpatrywałeś to oszczędzisz czas innym.

0
  • #5 28 Sie 2014 18:38
    kryst206
    Poziom 9  

o dobry pomysł z tym Arduino! Arduino nano jest za 35zł do tego moduł wifi i moduł przekaźnikowy i będzie git ;)

0
  • Pomocny post
    #7 28 Sie 2014 20:07
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Albo poczytaj o modułach WiFi232-B (przejściówki WIFI-UART). Mogą one pracować w trybie GPIO więc możesz sterować stanem kilku pinów za pomocą komend wysyłanych po WiFi jako pakiety TCP lub UDP - poszukaj o tym informacji - wtedy masz po stronie urządzenia moduł WiFi i do tego przekaźniki z odpowiednim sterowaniem.

0
  • #8 28 Sie 2014 20:10
    kryst206
    Poziom 9  

Właśnie też znalazłem ten moduł Wi-Fi na tamtej stronce ;) A moduł przekaźnikowy kosztuje zaledwie 6,40zł więc nie opłaca się robić ;p

Ale o tym sterowaniu pinami też chętnie poczytam ale na razie pobawie się trochę z arduino ;)

Dziękuję za pomoc! ;)

0
  • #9 09 Wrz 2014 17:11
    kryst206
    Poziom 9  

Teraz kolejny problem.. Jak przez wifi mam podać sygnał na moduł nrf24?

1
  • #11 09 Wrz 2014 20:16
    kryst206
    Poziom 9  

dedito napisał:
    kryst206 napisał:
    Teraz kolejny problem.. Jak przez wifi mam podać sygnał na moduł nrf24?
    W poście 6 masz link pod którym znajdziesz przykładowy kod.

Z tego co widzę te jest tam podane jedynie rozwiązanie z dwoma Arduino z dwoma modułami NRF, gdzie jeden działa jako nadajnik i jeden jako odbiornik. A mi chodzi o to by sieć WiFi działała jako nadajnik a Arduino z modułem jako odbiornik.

0
  • #12 09 Wrz 2014 20:43
    dedito
    Poziom 39  

kryst206 napisał:
    A mi chodzi o to by sieć wifi działala jako nadajnik a arduino z modułem jako odbiornik.
    Nie doczytałem, ten moduł realizuje łączność radiową na częstotliwości 2,4GHz i tyle ma wspólnego z typową siecią WIFI.
    Niestety z tego co widzę nie da się tego zrealizować na zasadzie bezpośredniej łączności router <-> moduł.
    Jest rozwiązanie pośrednie w postaci malinki jako bramki http://embeddedcoolness.com/home/..
    Jeden z tańszych modułów WIFI jakie znalazłem to CC3000.

0
  • #13 09 Wrz 2014 20:48
    oloam
    Poziom 20  

Tu i tu masz opisany dosyc ciekawy modul. W module tym znajduje sie uc ze zintegrowanym wifi (standardy b/g/n i wiele innych). Na module znajduje sie pamiec flash, z ktorej jest ladowany program do uc. Program zawiera obsluge wifi poprzez uart i komendy AT. Na podanych stronach znajdziesz rowniez program do arduino obslugujacy ten modul. Modul mozna kupic z Chin na ebay. Co ciekawe na polskim ebay najtanszy modul wyszukuje z 19,80zl, wiec podaje link do konkretnej aukcji gdzie modol powinien nie wyjsc wiecej niz 16,50zl ->aukcja.
    Ja jestem w trakcie oczekiwania na przesylke. Jezeli bedzie zainteresowanie, to moge zrobic podstawowe testy i napisac jak modul sprawuje sie w praktyce.

0
  • #14 09 Wrz 2014 20:49
    pooson
    Poziom 9  

kryst206 - zostałeś wprowadzony nieco w błąd. Te moduły korzystają z częstotliwości 2.4GHz i na tym cechy wspólne z komputerową siecią WiFi się kończą. Te moduły mogą "gadać" tylko między sobą.
    Sugeruję rozejrzeć się za rozwiązaniem opartym na routerze wifi, który ma na płycie złącze bądź piny UART oraz może mieć wgrany firmware dd-wrt lub open-wrt. Chyba rzuciło mi się w oczy rozwiązanie gdzie za pomocą routera i jego portu UART dało radę komunikować się z Arduino.
    Inne rozwiązanie to dowolny router wifi pracujący w trybie bridge z podłączonym arduino przez Ethernet shield.

0
  • #16 09 Wrz 2014 20:59
    oloam
    Poziom 20  

dedito napisał:
    oloam napisał:
    Tu i tu masz opisany dosyc ciekawy modul
    Linki nie działają.

Hmm mnie dzialaja ale dam jeszcze raz w formie calego adresu:

http://hackaday.com/2014/09/06/the-current-state-of-esp8266-development/ <-pierwsze Tu

http://www.esp8266.com/search.php?search_id=active_topics <-drugie tu

0
  • #18 09 Wrz 2014 21:54
    kryst206
    Poziom 9  

To że zostałem wprowadzony w błąd to wiem po tym jak zakupiłem wszystko co potrzeba i zorientowałem się że w programie trzeba uwzględniać nrf komendami radio. No cóż mój błąd nie sprawdziłem. Teraz pytanie ten moduł esp8266 jest zaskakująco tani jak na moduł wifi. Shielde stały po 200 zł. Czy ten moduł można sterować podstawowymi komendami z arduino dla modułów wifi?

0
  • #19 09 Wrz 2014 22:18
    oloam
    Poziom 20  

kryst206 napisał:
    To że zostałem wprowadzony w błąd to wiem po tym jak zakupiłem wszystko co potrzeba i zorientowałem się że w programie trzeba uwzględniać nrf komendami radio. No cóż mój błąd nie sprawdziłem. Teraz pytanie ten moduł esp8266 jest zaskakująco tani jak na moduł wifi. Shielde stały po 200 zł. Czy ten moduł można sterować podstawowymi komendami z arduino dla modułów wifi?

Wlasnie ze wzgledu na cene wzialem ten modul. Co do obslugi, w linkach powyzej masz wszystko - lacznie z tym -> http://www.seeedstudio.com/wiki/WiFi_Serial_Transceiver_Module

Duzym minusem jest predkosc transmisji miedzy modulem a uc (usart) ale licze, ze w zwiazku z pojawiajacym sie duzym gronem ludzi zainteresowanych tym modulem, w koncu ktos napisze program na uc modulu gdzie bedzie wyprowadzony inny rodzaj transmisji np.SPI

0
  • #20 09 Wrz 2014 23:53
    kryst206
    Poziom 9  

Czyli żeby obsłużyć ten moduł potrzebuje jeszcze modułu uart? Dobrze rozumiem?

0
  • #21 10 Wrz 2014 08:13
    oloam
    Poziom 20  

kryst206 napisał:
    Czyli żeby obsłużyć ten moduł potrzebuje jeszcze modułu uart? Dobrze rozumiem?

Nie, uart jest w kazdym (ogolnie) uc. Zreszta masz w linku wyzej (wiki) jak podlaczyc do arduino. Jest podlaczone bezposrednio (uwaga na zasilanie, modul pracuje na max 3,6v)

0
  • #22 10 Wrz 2014 16:30
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Ehh, strzelacie z armaty do muchy.
    Moduł o którym wspominałem:
    http://www.wvshare.com/product/WIFI232-B.htm
    Poczytajcie sobie pełną dokumentację, w tym dotyczącą komend AT i trybu pracy GPIO - macie 1 układ i przez wifi sterujecie stanem kilku linii wyjściowych - nie ma potrzeby wstawiania jakiegokolwiek procesora stosując ten układ.

0
  • #23 10 Wrz 2014 19:14
    oloam
    Poziom 20  

piotrva napisał:
    Ehh, strzelacie z armaty do muchy.
    Moduł o którym wspominałem:
    http://www.wvshare.com/product/WIFI232-B.htm

Przegladnalem na szybko dokumentacje tego modulu i nie wiedze zadnych roznic na jego korzyc, ktorych autor tematu moglby uzyc w swoim projekcie - oba moduly sterowane sa za pomoca komend AT, oba obsluguja uart. Na niekorzysc tego modulu co wskazales wplywa cena.

piotrva napisał:
    ... nie ma potrzeby wstawiania jakiegokolwiek procesora stosując ten układ.

Ciekawe skad 'twoj' modul ma wiedziec z jaka siecia ma sie polaczyc i jakie dane ma wysylac po sieci czy gpio (?)
    Chyba, ze jezeli dobrze zrozumialem czesc dokumentacji, najpierw laczysz sie z modulem , ustawiasz jego tryb pracy (siec, gpio), i pozniej modul laczy sie z siecia. i strerujesz przez siec gpio. Jezeli tak jest to upraszcza sprawe (aczkolwiek dalej musisz zrobic plytke z zasilaniem i przekaznikami). W przypadku kiedy autor tematu ma arduino i chce sie czegos nauczyc lepiej jest chyba samemu napisac sterowanie modulem (podlaczenie do sieci, i komunikacja siec<->uc<->przekazniki). Jeszcze jeden minus tego modulu - nie masz mozliwosci reakcji na czynniki zewnetrzne (jedynie na 'zywo' mozesz poprzez siec zmieniac parametry). uc moze reagowac na czynniki zewnetrzne niezaleznie od modulu wifi.

0
  • #24 10 Wrz 2014 22:02
    piotrva
    Moderator na urlopie...

1. Moduł ten konfiguruje się raz łącząc się poprzez WiFi lub przez UART (komendy AT + jest oprogramowanie, które umożliwia wyklikanie tego okienkowo) - wtedy wybieramy tryb pracy (UART, UART + GPIO, GPIO), parametry sieci z jaką ma się łączyć itp.

2. Tak, po konfiguracji wystarczy wysyłać odpowiednie pakiety przez sieć i sterujemy sobie pinami GPIO

3. Reszta argumentów zgadzam się - masz tu rację, wszystko zależy od intencji Autora

1
  • #25 12 Wrz 2014 19:58
    kryst206
    Poziom 9  

Dobra zorientowałem się we wszystkim mniej więcej zdecydowałem się wykorzystać to co mam tak więc dokupuje jeszcze jedno arduino z modułem nrf, zrobię komunikację radiową tylko teraz pojawia się pytanie jak z usb komputera mogę podać np. 4bitowe sygnały na porty cyfrowe do arduino?

0
  • #26 12 Wrz 2014 22:01
    pooson
    Poziom 9  

Albo przez konwerter USB - UART (FTDI) albo implementujesz obsługę USB programowo. Dla AVR jest http://www.obdev.at/products/vusb/index.html , jest też projekt portu tego dla arduino: https://code.google.com/p/vusb-for-arduino/ choć osobiście obu rozwiązań nie testowałem.
    Przy konwerterze sprawa jest banalna.

Edit:
    Arduino Nano (które było wspomniane wcześniej) ma konwerter, pomyliłem je z Pro Mini, które nie ma konwertera.[/i]

0
  • #28 22 Wrz 2014 18:45
    kryst206
    Poziom 9  

Specjalnie spytałem o sterowanie usb>wejście cyfrowe. Gdyż arduino ma służyć jako prototyp potem chcę przerzucić program na atmege.

0
  • #29 27 Wrz 2014 01:50
    oloam
    Poziom 20  

Wiem, ze autor wybral rozwianie za pomoca modulow nrf. Poniewaz przyszed zamowiony przeze mnie modul jako ciekawostke wrzucam filmik pokazujacy listing sieci wifi. Modul podlaczylem poprzez przejsciowke usb <-> rs232 na ftdi. Program napisalem w delphi. Siec 'atkaolo' widoczna na filmie to moja siec domowa - znaczy sie modul dziala :D.

Link

0