Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FAAC 414P - Siłownik FAAC 414P i słupek 10x10cm

sunlux 23 Sie 2014 01:02 3834 9
  • #1 23 Sie 2014 01:02
    sunlux

Poziom 20  

Witam,

Proszę uprzejmie o poradę odnośnie wymiarów montażowych.

Słupki po każdej stronie stalowe, kwadratowe 100x100mm
    Wymagany kąt otwarcia 90°
    Odległość osi zawiasów bramy do początku słupka (od strony zawiasów) : 50mm
    Brama dwuskrzydłowa : po około 2m każde skrzydło
    Oba siłowniki to FAAC 414P (414 SX z opisu) (użyteczny skok śruby katalogowo 390mm, zmierzony 410mm)

Oś sworznia siłownika na słupku chciałbym umieścić nie dalej na zewnątrz niż na środku słupka - dalej jest prostopadle kolejny płot sąsiada z siatki drucianej i istnieje ryzyko, że po otwarciu bramy korpus siłownika będzie się wbijał w ten prostopadły płot.

Z dokumentacji od siłownika 414P wynika:
    FAAC 414P - Siłownik FAAC 414P i słupek 10x10cm FAAC 414P - Siłownik FAAC 414P i słupek 10x10cm

Jak dobrze odczytuje mnie dotyczy przypadek z 3 linii tabeli (400/90°/195/195/390/150/45/1090)
    Rozumiem, że wymiar C 390mm jest wartością stałą i jest to maksymalny, katalogowy wysuw śruby w siłowniku.

Więc licząc maksymalny wymiar B jaki mogę uzyskać to 100mm (50mm połowy słupka i 50mm od początku słupka do środka zawiasu bramy).

Wychodzi na to, aby spełnić zależność A+B=C (x+100=390) wymiar A będzie musiał mieć 290mm (390-100) czyli Z (dospawany uchwyt) po odjęciu połowy słupka 50mm będzie miał 240mm.

Taka też duża różnica wymiarów A=290mm B=100mm jest dużo większa niż 4cm co powyżej opisano, że powoduje znaczne zmiany prędkości podczas otwierania i zamykania.

Proszę mnie poprawić jeśli coś źle liczę.

A można jakoś tak to policzyć aby dospawany uchwyt do słupka nie miał aż 24cm

Może są jakieś inne typowe wymiary dla FAAC 414P i słupków 10x10cm przy odległości 50mm od środka zawiasu do początku słupka.

Pozdrawiam i proszę o poradę.

0 9
  • #3 29 Wrz 2014 23:35
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Niepotrzebnie stosujesz siłowniki o skoku 400mm, bo to niepotrzebnie zwieksza Ci wymiar B , wystarczą 300.
    Uchwyty na słupkach musisz odsadzić na skrajne krawędzie jak najdalej od zawiasów, zalecane dospawanie pod skosem do płaszczyzny słupa. Jeśli jest furtka to będzie lipa.
    Na wąskie słupy stosuje inne siłowniki, które nie maja dużych obudów silnika, jak 414.

0
  • #5 01 Paź 2014 21:44
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Podpowiedzi? Miara, kątówka , spawarka w rękę i ustawiasz mocowanie z otworem na 195x195. Reszta to dopasowanie mocowania na skrzydle, z reguły skracam tem uchwyt . Zawsze ustawiaj siłownik z lekkim zapasem ( 1 obrót lub 1 -2 cm) by w pozycjii zamknietej siłownik nie dochodził do końca gwintu, tylko opierał sie na odboju.

0
  • #6 01 Paź 2014 22:01
    sunlux

Poziom 20  

Witam,
    dziś otrzymałem uchwyty pospawane na obliczone 24cm (o czym pisałem w pierwszym poście) oraz jeszcze dodatkowo zrobiłem na 20cm i 15cm. Wszystko raczej wskazuje, że nasze 414P na słupku 10x10cm wymagają odległości w okolicach 24cm - to bardzo dużo - uchwyt wygląda na wyjątkowo długi.
    Mam jednak nadzieje, że wystarczy ten na 20cm. Aby pasował ten na 15cm wątpię.

Widzę, że instalatorzy stosują różne wynalazki w przypadku słupków metalowych np. 10x10cm aby uzyskać kąt otwarcia w okolicach 90 stopni - np. podkładki pod zawiasy bramy, podkładki pod sam uchwyt do słupka ponieważ ten w komplecie okazuje się zbyt krótki - wygląda to tragicznie.

Kiedyś też pierwszą instalację wykonałem na zasadzie ręcznego przymierzania siłownika i miejsc montażu obu uchwytów ale to był słupek murowany więc i większe odległości i wnęk nie musiałem robić. Teraz jednak, robiąc sam dla siebie, chciałem aby to koniecznie było możliwie najlepiej zrobione i dlatego swoje uchwyty wykonałem z kwasówki wyciętej laserowo i pospawanej tigiem - wszystko wygląda super i jest zrobione idealnie pod szerokość słupka i poziomej poprzeczki samej bramy a same uchwyt mają dużą ilość otworów pod śruby (nie chciałem spawać...)

Napiszę jakie wymiary wystarczyły u mnie i na jaki kąt otwiera się brama oraz postaram się załączyć jakieś zdjęcia.

1
  • #8 12 Lut 2017 16:06
    areksmy
    Poziom 10  

Jeśli różnica między A i B jest większa niż 4cm to i tak będzie nie równa praca np.szarpanie przy zamykaniu.Odległoś A którą chcesz zastosować (240) jest bardzo duża i będzie to źle wyglądać.Poz tym A i B mogą być mniejsze od C

0
  • #9 12 Lut 2017 17:19
    sunlux

Poziom 20  

Witam.

Troszkę czasu minęło... a zakończyłem prace już 2 lata temu.

Uzyskałem otwarcie praktycznie 90 stopni czy następujących wymiarach:
    A = 26cm
    B = 10cm

Oczywiście lekkie szarpnięcie jest w pierwszej sekundzie przy otwieraniu. Przy zamykaniu żadnego szarpania.

Wszystkie uchwyty poza sworzniami wykonane na nowo z kwasówki, nic spawane, tylko solidnie wielopunktowo skręcane.
    Do przymiarek przydaje się druga osoba.
    Przy zamkniętej skręciłem 1,5 obrotu.

Zdjęcia z realizacji poniżej:
    FAAC 414P - Siłownik FAAC 414P i słupek 10x10cm FAAC 414P - Siłownik FAAC 414P i słupek 10x10cm

0
  • #10 12 Lut 2017 19:33
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Mogłeś skrócić uchwyty na skrzydle i wtedy miałbyś większy kąt otwarcia i krótsze uchwyty na słupku.

0