Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei CPE B593- Jaka antena zewnętrzna ?

hedlong 21 Mar 2015 09:11 109332 602
    andysem
    Poziom 9  
    @matek451

po podłączeniu anteny -

RSRP(dBm) -75
    RSrQ -9

dzięki za pomoc
    barney777
    Poziom 10  
    Dziękuję za pomoc,
    twoja odpowiedź sporo mi wyjaśniła :|
    miszkowiec
    Poziom 9  
    matek451, dzięki, potrzebuję duży limit transferu więc skłaniam się w stronę typowej oferty LTE Play/CP. Jaką antenę radzisz?
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet
    Jak chcesz mieć normalny internet z czytelnym regulaminem to tylko Play. Plus /CP to internet limitowany z blizej nieokreślonym limitem, wg. widzi mi się tego operatora. Dlatego nikt rozsądny nie zawrze umowy z Plusem?cp na Power LTE. W ofertach głosowych Play można mieć no limit na LTE za 20 zł, w ofertach na firmę za 15 zł netto. Np w głosowej tylko do Play za 9,99 zł podpisujesz umowę na 15 m-cy. Sześć pierwszych masz LTE bez limitu za darmo. Pozostałe 9 płacisz po 29,99zł. Średnio wychodzi 22 zł na m-c. Na routerze wymuszasz tylko LTE aby nie łączył się w 3G. Dobór anteny dopiero po testach. Ogólnie do BTS-ów LTE Play i innych operatorów masz około 1-2km więc z zasięgiem nie powinno być problemów. Ewentualnie zakup anteny Dual LTE na 1800MHz o mniejszym zysku http://www.cybertech.com.pl/p111,antena-dualna-lte-4g-10dbi-mimo-do-huawei-b593.html
    Piotrek85230
    Poziom 2  
    Witam,
    Posiadam B593s-22. Prędkość internetu jest tragiczna. W ciągu dnia jest to ok.1-2Mb/s, w nocy podobnie(oczywiście jest to prędkość ze speedtesta, realna prędkość pobierania np.aktualizacji to max. 200Kb/s). Próbowałem podpiąć antenę i wycelować ją w BTS na Skarbka z gór, ale nic to nie dało. Proszę o pomoc.
    1 PLMN: 26006
    2 Stan usługi: Prawidłowa usługa
    3 RSSI: -69
    4 RSRP (dBm): -98
    5 RSRQ (dB): -11
    6 Roaming: Nie
    Moja lokalizacja: Billewicza 10 Warszawa
    Internet Play LTE bez limitu(ta najwyższa opcja)
    W załączniku wysyłam zdj mojej anteny, gdyż nie wiem co to za model.
    Pozdrawiam.
    matek451
    To złom z Plusa/CP a nie antena. Nazywa się AKC2uni i jest nic nie warte. Kupiłeś toto? Wyrzuć na złom, zostaw sobie tylko kable. Tego wynalazku nie ustawisz w żadnym kierunku gdyż to jest dookólne. Na dodatek Play nie ma BTS-a na Skarbka z gór. Najbliższe BTS-y LTE1800 Play to Berensona 11,Marywilska 42c, Ostródzka 50A , Marki-Fabryczna 1 i Rembelszczyzna. Nie wiadomo czy wszystkie działają. Poziom sygnału nie jest taki zły, wygląda na to, że łączysz się z mocno obciążonym BTS-em. Reklamuj w Play działanie internetu LTE. Ewentualnie mozna za pomoca anteny kierunkowej Dual LTE 1800MHz wymusić połączenie z BTS-ami leżacymi na różnych kierunkach. Pozwoli to zrobić testy prędkości dla tych BTS-ów i wybrać najmniej obciążony zapewniający najlepsze transfery. Te poziomy sygnału to z tą nibyanteną czy bez wewnatrz domu?
    Piotrek85230
    Poziom 2  
    Te poziomy są wewnątrz domu z routerem przy oknie i z tymi małymi antenkami.
    A tą antenę to chyba ojciec kiedyś załatwił dlatego nie wiedziałem co to za model.
    matek451
    Zakup anteny Dual LTE na 1800MHz pozwoli poprawić poziom sygnału i ewentualnie połączyć się z dalszymi BTS-ami bo wygląda, ze ten najbliższy przy Berensona może być mocno obciążony. Gwarancji na większe prędkości nie ma. Antenę można zawsze zwrócić.
    mslech
    Poziom 9  
    Witam,

podepnę się pod temat.

Przeprowadzam się do nowego miejsca, jedyna opcja na internet to mobilny. Chcę wziąć ofertę Plusa, tylko warunek jest taki że musi mi ściągać LTE.
    Według mapki na stronie Plusa zasięg LTE powinien być, pożyczyłem na chwilę modem Huawei B593s-22 LTE od znajomego i rzeczywiście LTE ściągał (3 kreski).
    Chcę kupić antenę zewnętrzną dla wzmocnienia sygnału, z tego co wiem to LTE "chodzi" na 1800 MHz, jednak w okolicy nie mogę znaleźć stacji bazowej z takimi parametrami.
    Namiary to:
    długość geograficzna 16.83843771819
    szerokość geograficzna 52.243378020645
    Możecie i powiedzieć z której stacji ściągam sygnał? Czy zakup anteny zewnętrznej zamontowanej na maszcie np. http://www.cybertech.com.pl/p112,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo-do-huawei-b593.html poprawi sygnał?
    Aktualnie w sklepie nie ma modemu B593s-22 LTE, lepiej czekać czy wziąć inny - Huawei Router Huawei B315.

Za wszelką pomoc z góry dzięukuję.
    matek451
    B593s-22 nie ma i już nie będzie w Plusie. Bierz nowy w ofercie B315s-22, to następca poprzedniego. Najbliższy BTS LTE1800Mobylandu w Mosinie, Śremska. To z niego korzystasz w Plusie na LTE. Jak masz daleko do niego? I drugie pytanie czemu Plus? Mam nadzieję , ze zapoznałeś się z regulaminem i opiniami o tym internecie niby bez limitu. Bo w rzeczywistośvci limit jest i to niewielki na dodatek wg widzi mi się operatora. Osobiście nie polecam.
    mslech
    Poziom 9  
    Mam około 1 km w linii prostej. Myślisz, że ta antena pomoże?

Dlaczego plus? Po pierwsze mam pewność, że tam ściągam LTE bo sprawdziłem to empirycznie :) Co do innych, to niestety nie miałem jak sprawdzić bo nikt ze znajomych nie ma, chociaż nie ukrywam, że z racji tego że z całością jestem w Orange tam by mi było wygodniej i pewnie korzystniej. Czy ten BTS też nadaje LTE z tej stacji np dla Orange bo nie wiem jak to sprawdzić? Po drugie tylko u nich znalazłem ofertę bez limitu - biorąc przedostatnią ofertę ze strony Plusa dla firm mam 30 GB bez limitu + po wykorzystaniu jest nakładany limit 20 Mb/S z tym, że muszę ściągać LTE. Przynajmniej tak jest w teorii. Szczerze to nie sprawdzałem opinii, ale zaraz w taki razie to zrobię. A Wy co radzicie?
    matek451
    W swoich rozważaniach wybrałeś najgorszego operatora mobilnego czyli Plus/CP z ich LTE bez limitu, w którym limit jest a prędkości zwalniają do 0,5Mb/s po 100GB i to tylko w ofercie dla firm. Dla indywidualnych już po 50-60GB. Pominałeś ofertę Play , która jest najtańsza i najlepsza na rynku a BTS LTE1800, UMTS2100 i UMT900 jest w Mosinie. Przy odległości około 1 km wystarczy antena Dual LTE1800MHz o zysku 10dBi.Orange korzysta z sieci LTE1800 T-Mobile, wg. ich mapy masz zasięg LTE. Ale zasięg raczej nie z BTS-a w Mosinie. Warto zrobić testy LTE wszystkich operatorów.
    mslech
    Poziom 9  
    Dzięki za pomoc. Faktycznie, sprawdziłem i oferta Playa jest lepsza. Jeden słaby punkt to urządzenie - widzę że mają tylko D-Link DWR 116 + Huawei E3372. Myślisz, że taka opcja jest ok? Wydaje mi się, że najlepiej byłoby wziąć sam internet, a sprzęt skompletować samemu. Możesz coś w tej kwestii polecić bo B593s-22 LTE chodzi po ~ 500 PLN więc trochę drogo.
    Możesz jeszcze napisać gdzie stoi ten BTS Playa bo nie mogę znaleźć?
    matek451
    Dobrze rozumujesz , w Play nie bierze się sprzętu jest 3 krotnie droższy niż na wolnym rynku. Za to oferta LTE bez limitu jest w abonamencie i na kartę. Koszt od 0 zł począwszy , oferta RBMII starter na kartę za 9 zł, poprzez około 20 zł w ofertach głosowych i kończąc za 45 zł na taryfach internetowych na abonament i kartę( w nich no-limit też na 3G). BTS w Mosinie, Kościuszki 1 lub Rzemieślnicza 3. B593s-22, s-12 do kupienia za 400-450 zł. innych DWR-921. To sprawdzone routery. Warte swojej ceny.
    mslech
    Poziom 9  
    OK, czyli oferta Playa bez sprzętu, na początek wezmę starter na kartę, sprawdzę czy wszystko śmiga i wtedy najwyżej wezmę w abonamencie.
    Co do sprzętu to warto szukać czegoś tańszego niż ten B593s-22 (np co?) czy lepiej wyłożyć te pieniądze i mieć spokój? Do tego oczywiście antena zewnętrzna i powinno śmigać całkiem nieźle.
    cavalier1983
    Poziom 10  
    @matek - dzięki za odpowiedź.
    Kwestia wygląda tak, ze do okolo pazdziernika zeszlego roku wszystko bylo pieknie i ladnie. Mialem modem ZTE MF28d, ktory stal na poddaszu i mialem pelny sygnal i osiagi. Potem walnął piorun i modem spaliło, więc wymienilem na B593. Po postawieniu go w dokładnie tym smamy miejscu, osiągi były tragiczne (o czym można poczytać w tym wątku. Potem, po kilku tygodniach użerania się, kupiłem te antenki i po ich wystawieniu na dach, faktycznie nastąpiła poprawa, ale nie taka na jaką mozna bylo liczyc.... Do wymienionego przez Ciebie BTSa, w linii prostej, mam około 500m. Myslę, ze nastepnym krokiem bedzie faktycznie kupno tej anteny Cybertecha. Nie wiem tez czy ten modem nie jest jakis felerny (ten egzemplarz).
    abyss
    Poziom 14  
    Czy mogę prosić kolegów którzy kupili i zamontowali anteny o podsumowania?

Tzn: poziom sygnału bez zewnętrznej anteny, z anteną, odległość od nadajnika, warunki terenowe oraz oczywiście model użytej anteny.
    miszkowiec
    Poziom 9  
    @matek, podaję wyniki testu (bez anten), modem na poddaszu:

PLMN: 26006
    Status usługi: Niepoprawne usługi
    Szerokość pasma (kHz): 10000
    Cell ID: 1375310
    Poziom sygnału 4
    RSRP(dBm): -94
    RSRQ(dB): -13
    Roam: NIE

Wyniki speedtesta są dość dramatyczne:
    DL: 0,5-1 Mbps
    UL: 3-6 Mbps

Dzięki z góry za pomoc!
    M.
    cavalier1983
    Poziom 10  
    @miszkowiec: masz niepoprawne usługi, więc zdecydowanie cos jest nie tak...

Przy okazji: czy to Cell ID jest jakims parametrem, ktory faktycznie pokazuje identyfikator BTSa, z ktorym modem jest połączony? czy pokrywa się on w jakikolwiek sposób z tym co mozna zobaczyc na mapie BTSów?
    miszkowiec
    Poziom 9  
    Modem jest z Tmobile, karta Play. Co może być nie tak?
    matek451
    Nic,soft T-Mobile na B593s-12 ma jakiegoś buga, u wszystkich wyświetla ten komunikat "Nieoprawne usługi". Poziom sygnału niezły, gorzej z RSRQ, im bliżej 0 tym lepiej. Jednocześnie ten BTS , z którym się łączysz może być przeciążony. CID-u nie zweryfikujesz, BTS-y LTE Play na BTSearch nie widnieją. Router łączy się z BTS-em , który ma najsilniejszy sygnał. Dzięki antenie kierunkowej Dual LTE można próbować połączyć się z innymi, dalszymi o ile leżą na innych kierunkach. Często te dalsze są mniej obciążone, zapewniają lepsze parametry internetu.
    miszkowiec
    Poziom 9  
    Super, dzięki, jutro będę miał antenę kierunkową to przetestuję. :)
    cavalier1983
    Poziom 10  
    Kupilem i zamontowałem antenę 10dBi Dual LTE z Cybertecha. Parametry sygnału:
    Status funkcji bezprzewodowej
    2 Status usługi: Poprawne usługi
    3 Szerokość pasma (kHz): 10000
    4 ID komórki: 139
    5 Siła sygnału: 5
    6 RSRP (dBm): -69
    7 RSRQ (dB): -8
    8 Roaming: NIE

Co ciekawe, po odkręceniu jednego ze złącz anteny na modemie (obojętnie którego), RSRP zmienia się na -71, a RSRQ na -3....

Wydawałoby się, że przy takich parametrach powinienem osiągać naprawdę dobre prędkości, a niestety wyniki ze speedtesta nadal nie powalają bo DL nie osiąga 20 a UL 7 mb/s.
    Nie wiem co jeszcze można zrobić, żeby polepszyć sytuację :(
    tadziak
    Poziom 10  
    Ja nie rozumiem w ogóle jak ten sygnał mierzyć realnie. W domu na B593 mam: RSSI: 83, RSRP: 105 (1 kreska)

Na antenie Cybertech, zamontowanej na balkonie i skierowanej na nadajnik: RSSI 83, RSRP: 102 (1 kreska na modemie). Mimo wszystko transfer na Cybertechu nieco lepszy, bo do 40 Mbit download i około 10 mbit upload. Zastanawiam się czy nie przetestować Sorensena?
    matek451
    Taki poziom sygnału z reguły świadczy o złym zamontowaniu anteny, strefa przed nią powinna być czysta, brak przeszkód.
    cavalier1983
    Poziom 10  
    @matek: czy Twoja odpowiedź dotyczy mojej sytuacji czy tadziaka?
    abyss
    Poziom 14  
    Cavalier - jeżeli będziesz miał okazję zrób test prędkości w tygodniu późno w nocy (~3-5) - zauważalnie mniej użytkowników. Jeżeli będzie znacząco lepiej to by znaczyło, że twoje połączenie jako takie jest ok, a wąskim gardłem jest sama sieć dostawcy usługi.
    cavalier1983
    Poziom 10  
    sprawdzalem rowniez w nocy miedzy 1wszą a 2gą i osiągi takie same...
    Danes
    Poziom 2  
    Witam, proszę o radę..

Internet PLAY, router Huawei B593s-22.

2 Service status: Valid service
    3 RSSI (dBm): -87
    4 RSRP (dBm): -119
    5 RSRQ (dB): -15
    6 Roaming: No
    7 Band: LTE1800

Moja lokalizacja: ul. Turystyczna, Duczki
    Niby do najbliższego bts'u mam w linii prostej około 3km, a w chwili pisania tego postu mój download to 1,04Mb/s a upload 0.51Mb/s :(

Chciałbym zakupić antenę, tylko jaką? Od razu zaznaczę iż potrzebuję anteny z przewodem nie krótszym niż 15m.

Z góry dziękuję za odpowiedź!