Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei CPE B593- Jaka antena zewnętrzna ?

hedlong 13 Lip 2015 00:04 105588 590
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet
    Pomysł z MR-3420 do obsługi E3372 słaby. Wymagany aktywny HUB oraz zmiana OFW na Gargoyle. Do tego modem w wersji HiLink. Ten router na OFW ma problemy z obsługą nowych modemów LTE. Na dodatek modem ma słabe złącza anten zewnętrznych. Odległość około 8 km od BTS-a , antena http://www.cybertech.com.pl/p130,antena-dualna-lte-4g-15dbi-do-huawei-e3272-e3372-mimo.html , kabel jak najkrótszy max. 10m.
  • Computer Controls
    drtm9999
    Poziom 2  
    W takim razie jestem otwarty na propozycje. Co polecasz jako modem i router?

Dodam tylko że B315s-22 to jednak duży wydatek a nie wiem czy będzie łapał sygnał skoro na telefon łapie go na kilka sekund po czym zrywa.
    marozzz
    Poziom 11  
    Po dzisiejszych testach na wymuszonym LTE i antenie zewnętrznej "MOCNA" LTE, oraz wewnętrznej połączyłem się Z LTE TMobile prawdopodobnie z Cieksynem tak wskazuje kierunek. Antena jak już mówiłeś nie daje szału poziom sygnału RSRP to -98dBmm, a RSRQ to -6 dB (ale 3 kreski na wskaźniku). Kierunkowość anteny mizerna, a szybkość pobierania ok 18 Mbs - czyli mizeria i to na kablu ok. 1,5m bo na 12m było -108dBm/-6dB prędkość ta sama. Nie wiem czy kupować polecaną antenę czy tak zostawić czy efekt będzie faktycznie lepszy a szybkość wzrośnie.
    michu1401
    Poziom 1  
    cześć

mam Huawei b315s-22 lte w plusie

adres Kielce , Trzuskawicka 2
    Rssi:-75dBm
    rsrq -12dBm
    rsrp -103dBm

na karcie lte play w tym samym routerze mam
    RSCP (dBm): -81
    ECIO (dB): -10
    RSSI: -83

jaka antene zewnętrzną kupić?
    rmn1
    Poziom 7  
    Cześć, to mój pierwszy post więc dobry wieczór wszystkim. Wziąłem dziś na próbę Lte z Play, z B315, jednocześnie wylicytowałem B593 na allegro ale jeszcze nie zapłaciłem;) Jestem pomiędzy nadajnikami w Domaniowie i Oławie na kominie ciepłowni. Do obu mam 4-4,5km przez pola i 3 wioski. I teraz tak. Na parapecie mam z tym modemem z Playa 6-8mb, jak otworzyłem okno do raz pokazało się 12mb, teraz wyszedłem na podwórko i było 8-9-11mb. Ping 65-120 zależy. Routera z Play ma tylko kreski, wąchało mi się między 2, a 3 na 5 teraz na podwórku, wcześniej nie patrzyłem w ustawienia i było 1-3/3 (na obudowie są 3 kreski, w panelu 5). Niestety lepszych danych nie mam, bo jakoś biednie jest w panelu tego cuda. I teraz tak, do wyboru mam netie 3-7mb. Za 109zl lol. Miałem ją i chciałbym coś szybszego, może bez umowy by mieć zawsze wybór... Brać antenę kierunkowa dualna? Coś da się wywróżyć na podstawie kresek?
    bartkoowski
    Poziom 2  
    Witam bardzo serdecznie, prosił bym o pomoc w doborze anteny. Posiadam internet w sieci Play, mój modem to ZTE MF823. Jaką antenę wybrać? Myślę że istotny jest fakt, iż mieszkam w "zagłębieniu terenu i nawet jeśli zamontował bym antenę najwyżej jak to możliwe, są budynki znajdujące się w linii prostej w kierunku nadajników. Modem będzie docelowo pracował z routerem D-Linka DWR-116. Z tego co widziałem większość ludzi używa nowszych modemów, mam nadzieję że mój da radę....

Moja miejscowość: Kromolice (okolice Krotoszyna)
    Łapie mi sygnał WCDMA T-Mobile o mocy sygnału ok -78dBm

zależało by mi na stabilnym połączeniu, z tego co udało mi się znaleźć są nadajniki LTE w okolicy, tylko czy uda mi się je "złapać"...

matek451 ratuj!! :cry:
    matek451
    Jaką ofertę masz w Play? Na taryfach internetowych możesz korzystać tylko z sieci własnej 3G i LTE . Roaming krajowy tylko na taryfach głosowych. To WCDMA od T-Mobile wpuszcza cię do sieci?
  • Computer Controls
    rmn1
    Poziom 7  
    Wyżej pytałem o zestaw lte. Kupiłem modem B593 i antene 15dbi Cybertecha, powiesiłem ją dosyć wysoko, bo z 6m nad ziemią (kabel 10m), do nadajnika mam mniej niż 4,5km (play) i parametry łącza mam w okolicy -96 i (-6)-(-7)... Na takich cyferkach (a, no i 3/5 kresek) mam transfery DL25-35 i 10-12UL. Trochę kiepski ten pierwszy parametr (-96), ale i tak po kablu u mnie max to 6,5mb...
    bartkoowski
    Poziom 2  
    Cytat:
    Jaką ofertę masz w Play? Na taryfach internetowych możesz korzystać tylko z sieci własnej 3G i LTE . Roaming krajowy tylko na taryfach głosowych. To WCDMA od T-Mobile wpuszcza cię do sieci?

Mam FORMUŁE RODZINA SMARTFON UNLIMITED. Z tego go rzuciło mi się w oczy (teraz nie potrafie tego znaleźć), można spokojnie korzystać z wszystkich typów połączeń "4 sieci" tylko nie LTE. Mam starą kartę internetową z Plusa, gdzie łapie mi zasięg LTE, ale raczej się z nim z Playa nie połączę musiał bym spróbować jeszcze raz;) [/quote]
    matek451
    Na LTE w Play raczej nie masz szans, LTE Plusa raczej cię nie wpuści. Najbliższy BTS LTE1800Play w Krotoszynie i Koźminie. Za daleko, pozostaje 3G w roamingu krajowym, masz taryfę głosową. Najbliższe BTS-y UMTS900 NetWorks Kuklinów. Kobylin i Zalesie Małe1. Około 5-6 km od ciebie, skorzystasz z nich na roamingu T-Mobile. Antena http://www.cybertech.com.pl/p90,antena-atk-20-16-5dbi-kabel-fme-z.html , kabel do 10m i konektor http://www.cybertech.com.pl/p93,konektor-antenowy-do-modemu-zte-mf821-mf823-wtyk-fme-m.html
    bartkoowski
    Poziom 2  
    Dzięki Wielkie!! jak zdobędę sprzecik postaram się opisać efekty ;)
    Adalbert_81
    Poziom 7  
    Prośba o poradę. Mam strasznie słabą prędkość. Chciałbym wiedzieć czy antena może pomóc i jeśli tak to jaka.

Sytuacja wygląda tak:
    - t-mobile: Internet dla biura bez limitu (na firme)
    - modem B593 - łapie 3G
    - mieszkam w miejscowości Osielec, dokłanie: 49.674639, 19.775715.
    - To jest teren nieco górzysty (wg. mapy t-mobile jestem w dziurze bez LTE)
    - Między mną a nadajnikiem jest kilka drzew i być może kawałek domu zachacza ale nie widzę dokładnie

Diagnostyka:
    -> Cell ID: 44288 a czasem 45085
    -> poziom sygnału: 4-5
    -> RSSI: -67 do -55

Speedtest.pl:
    -> DL: 2-2,5Mb, UL: 0,5-1,5Mbs, Ping: 50-500

Wyniki powyżej pochodzą z testów powtarzanych przy różnych konfiguracjach na przestrzeni kilku godzin. Testowałem router w różnych miejscach domu i za oknem. Zmiana miejsca ma znaczenie ale nie jakieś gigantyczne. DL niewiele się zmienia. UL zwykle się poprawia ale ping czasem się poprawia a czasem drastycznie pogarsza.
    matek451
    Zacznijmy od tego, że router skacze pomiędzy BTS-ami a konkretnie między UMTS900 z HSPA+ a UMTS2100 z HSPA+DC. ID 45085 oznacza BTS NetWorks UMTS900 z HSPA+ w Osielcu, maszt Plusa. Tam też NeTworks UMTS2100 z HSPA+DC. Zasięg na 900MHz większy ale prędkości do 21Mb/s. Na 2100MHz mniejszy zasięg ale na dwóch nośnych HSPA+DC do 43,2 Mb/s. Dobór anteny uzależniony od wyboru technologii i częstotliwości. Na DC z UMTS2100 jak poprawisz sygnał powinno być lepiej. UMTS900 NetWorks( dla T-Mobile i Orange) bywa mocno obciążone. Musisz wybrać sam. Koszt anteny 90-150 zł w zależności od wyboru pasma. Na B593 nie da rady wymusić UMTS900 lub UMTS2100. Tylko antena zewnętrzna na wybrane pasmo pomoże.
    Adalbert_81
    Poziom 7  
    Dzieki!
    To jeszcze się tylko upewnię: ten bts UMTS2100 jest dostępny dla t-mobile, tak?
    matek451
    Tak , sieć Networks to wspólne przedsięwzięcie TM i Orange. W Osielcu wisza zarówno anteny UMTS2100 i UMTS900. Tak jak pisałem na UMTS 2100 większe prędkości. Potrzebna antena to http://www.cybertech.com.pl/p84,antena-17dbi-do-huawei-b593-b683-b260a-hspa-3g-umts2100.html , kabel max. 10m. Do UMTS900 antena http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-element..._800-980_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7017.htm lub http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-element...-850-960_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7027.htm
    Adalbert_81
    Poziom 7  
    To jeszcze przy okazji może ktoś mi powiedzieć jak najlepiej zrobić test prędkości łącza?

Zwykle robiłem na stronie speedtest.net ale ostatnio mi to nie działa. Nie wiem czy ja coś robię nie tak ale nigdzie nie widzę przycisku "rozpocznij test" tudzież "Begin test". Nie widzę też żadnych serwerów na mapie.

W związku z powyższym zacząłem korzystać ze speedtest.pl ale mam wrażenie że wyniki wychodzą słabsze. Poza tym nie mogę wybrać serwera. Oto test z dzisiaj rano:

Korzystam też z aplikacji Speedtest (ookla) na androida. Telefon podłączony do tego samego wifi co komputer. Sprawdzam prędkość do serwera w krakowie i wychodzi mi dużo lepsza prędkość:

No więc sprawdziłem na kilku serwerach, bliżej i dalej położonych, na niektórych po kilka razy i wyniki są nieco randomowe, i nie koniecznie powiązane z odległością od serwera. Tutaj kilka wyników ale testów zrobiłem więcej:

Z serwerów które dziś przetestowałem, najlepsze wyniki, i bardzo podobne do siebie, miałem dla serwerów w Krakowie i w Łodzi. A mieszkam na południe od krakowa. Budapeszt wychodzi gorzej ale serwer 16km ode mnie ma najgorszy DL ze wszystkich...

Czy w waszej opinii te testy są w ogóle miarodajne?

Ja tak kombinuje że jak będę robił testy zawsze w tej samej aplikacji (np. Ookla w telefonie) i na tym samym serwerze to będę mógł jako tako porównać wyniki dla różnych konfiguracji anteny/routera oraz dla różnych dostawców internetu.

Zgadzacie się z takim podejściem?
    Czy macie sugestie jaki serwer najlepiej wybrać czy to nie ma znaczenia?
    matek451
    Póki co te testy nie mają znaczenia. Wyższe prędkośći w HSPA+DC z UMTS2100 a te niskie to HSPA+ na UMTS900 i przeciążonym BTS-ie NetWorks UMTS900 w Osielcu. Póki router nie będzie łączył się z jednym to tak będzie. Widać wyraźnie, że UMTS2100 z DC daje lepsze rezultaty.Stąd zakup anteny na 2100MHz wydaje się rozsądniejszy. UMTS900 MetWorks w wielu lokalizacjach działa tak jaku ciebie.
    Adalbert_81
    Poziom 7  
    Dzięki. A jak już ustabilizuję połączenie to jak polecasz zrobić miarodajne testy prędkości? Aplikacja ookla na androida się nadaje?
    matek451
    Sam jej używam, podobnie jak speedtest. net. U mnie działa.
    Adalbert_81
    Poziom 7  
    Zamówiłem antenę na UMTS2100 z Cybertecha. Czekając na przesyłkę zastanawiam się nad montażem.

Najlepsza i praktycznie jedyna opcja jest na ścianie (zewnętrznej) domu od strony masztu. Pytanie tylko o konkretne miejsce na ścianie. Wątpliwość polega na tym że na tej samej ścianie wisi klimatyzator (jednostka zewnętrzna) i się zastanawiam czy to ma jakieś znaczenie.

Czy od klimatyzatora mogą być jakieś zakłócenia? Czy warto umieścić antenę jak najdalej od niego czy to raczej nie ma znaczenia?
    Jeśli ma znaczenie to jak daleko powinnna być antena żeby nie było zakłóceń?
    abyss
    Poziom 14  
    Adalbert_81 napisał:
    Ja tak kombinuje że jak będę robił testy zawsze w tej samej aplikacji (np. Ookla w telefonie) i na tym samym serwerze to będę mógł jako tako porównać wyniki dla różnych konfiguracji anteny/routera oraz dla różnych dostawców internetu. [...] Czy macie sugestie jaki serwer najlepiej wybrać czy to nie ma znaczenia?

Moim zdaniem testuj :
    1 - do serwera u swojego dostawcy internetu (testujesz "swoją" sieć)
    2 - do wybranego, popularnego serwera którego używasz
    3 - zobacz którędy chodzą ci pakiety do ulubionego serwera i czy masz straty w pakietach. Istotne też są pory kiedy robisz badanie.

Przykładowo u mnie przy maksymalnym sygnale na B593 w nocy jest miodzio a w dzień pupa - na 4G mam 2Mbps! Operator Three, Ireland mówi, że to "dobra prędkość" (o Boże!) i figę z tym zrobi. Problemy pojawiły się, gdy podpięli nową część sieci - wcześniej było akceptowalne z prędkościami rzędu 18Mbps i bez straconych pakietów - i przy niższym sygnale na BTS'ie.

A jak to u mnie wygląda to rzuć okiem na obrazek
    damians85
    Poziom 9  
    Witam serdecznie wszystkich. Mam prośbę do Pana matek451.
    Otóż prosiłbym o dobranie odpowiedniej anteny:
    Router - huawei b593
    Lokalizacja - Ostrołęka (mazowieckie) ul. Ordona
    Dostawca - T-mobile
    odczyt z routera -

Status funkcji bezprzewodowej

1 PLMN: 26002
    2 Status usługi: Niepoprawne usługi
    3 Szerokość pasma (kHz): N/A
    4 Cell ID: 38215
    5 Poziom sygnału 1
    6 RSSI(dBm): -89
    7 Roam: NIE

Bezproblemowo mam 3G na jednej kresce, router zawsze natychmiastowo łączy się na 3G i na speedtest mam 25 mb/s czy kb/s, sory ale nie znam się na tym.

???????????????????????? Pozdrawiam
    damians85
    Poziom 9  
    a jak ustawić lte????

Dodano po 4 [minuty]:

jak ustawiam w ustawieniach internetu na tylko 4G tracę połączenie
    jak wracam na tryb automatyczny znowu mam połączenie

Dodano po 5 [minuty]:

tzn. najpierw mam kupić antenę a potem ustawić na 4G???
    Sory ale działam w innej branży i z komputerem jestem troszkę zielony :)
    abyss
    Poziom 14  
    damians85 napisał:
    a jak ustawić lte???? [...]
    jak ustawiam w ustawieniach internetu na tylko 4G tracę połączenie
    jak wracam na tryb automatyczny znowu mam połączenie

LTE to inna nazwa 4G. Czyli jeżeli tracisz sygnał przy 4G a na "auto" działa - to znaczy że masz kiepski z 4G.
    Zmień ustawienie tak jak ci matek poradził na 4G i przy tym ustawieniu spróbuj postawić router w różnych miejscach w domu. Generalnie - im wyżej tym lepiej i im mniej przeszkód do nadajnika - tym oczywiście większa szansa na ustawienie silnego sygnału.
    O ile moje obserwacje są poprawne, to antena wewnętrzna dla 4G w B593 jest tak ustawiona, że najlepszy odbiór mam jeżeli router jest ustawiony albo "frontem" albo "plecami" do nadajnika. I tak spróbuj ustawić router w stosunku do kierunku gdzie jest nadajnik. Czasem przesunięcie o metr w lewo czy prawo daje lepszy sygnał, warto popróbować. Nawiązanie połączenia w 4G (LTE) jest sygnalizowane niebieskim(!) znacznikiem kółeczka koło wskaźnika poziomu sygnału.
    pdw
    Specjalista - kserokopiarki
    Proszę o pomoc zakupiłem router B593-22 z antenami "patykami"i mam problem z połączeniem. Jeśli urządzenie znajduje się w domu - "połączenie tylko lokalne". Wystawiłem dziś router za okno i w końcu mam połączeniu. Podejrzewam, że bez anteny zewnętrznej się nie obędzie. Ci wybrać do domu jednorodzinnego? Miejscowość - Dubów, gm. Łomazy, sieć - Play.
    matek451
    Wg. mapy Play jesteś na krawędzi zasięgu LTE z BTS-a LTE1800 Play , Łomazy. Około 6 km od ciebie. Można próbować na antenie dual LTE1800MHz. Jeśli nie wypali pozostanie 3G z HSPA+ na UMTS900 z BTS-a Łomazy. Wtedy antena na 900MHz. Oczywiście antena zewnętrzna konieczna i to dobra na wybrane pasmo. Na zewnątrz łapiesz 3G czy LTE?
    pdw
    Specjalista - kserokopiarki
    W konfiguracji mam ustawiony tryb sieci na automatyczny. Połączenie mam z 3g