Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Video Toshiba VT-752EW

karter 26 Apr 2005 21:19 1545 10
 • #1
  karter
  Level 18  
  Witam i o drogę pytam.Video nagrywa i odtwarza dobrze ,jednak kasety nagrane na innych magnetowidach (również te "fabrycznie"nagrane) są odtwarzane z paskiem widocznym na dole kineskopu (orientacyjnie pasek ma ok.3 cm na 21" kineskopie i nie jest czarny lecz wygląda trochę jak obraz z pustej kasety ).Obejrzałem tor biegu taśmy i nic nie stwierdziłem ,oczyściłem głowicę i nic ,próbowałem wyregulować tor biegu taśmy (za pomocą dwóch "kołków" prowadzących taśmę i nic ), dźwięk jest zapisywany i odtwarzany normalnie .Byłbym wdzięczny za jakąś wskazówkę .Dodam tylko ,że jestem amatorem i jeżeli dokonuję jakichś regulacji zawsze wracam do orginalnych ustawień .Wyczerpałem juz swoje możliwości diagnostyczne ,uprzejmie proszę o zapalenie światełka w tunelu .
 • #2
  tronix50
  Level 15  
  Wpierw należy wyczyścić głowicę, i czy nic się nie zmienia podczas regulacji tych(kołków)?,to są tzw końcówki wizyjne.
 • #3
  karter
  Level 18  
  Głowica czysta ,regulacja( bardzo dokładna ,precyzyjna ,powtarzana w różnych wariantach , jednak bez oscyla ) kołków nic nie daje ,a mówiąc ściśle daje ,ale jest tylko gorzej ,dlatego wróciłem do oryginalnych ustawień .Dodam ,że sprzęt był czyściutki jak go nabyłem i wyglądało , że nikt w nim nie grzebał ,a głowicę czyściłem dla formalności , specjalnym alkoholem (isopropylocośtam ,zwracając uwagę na otwory robocze)
 • #4
  jarkuz
  Level 24  
  Objaw taki to brak synchronizacji przełączania głowic wizyjnych. Inaczej mówiąc sygnał z taśmy jest czytany z wyprzedzeniem dla zapewnienia odpowiedniego odtwarzania całkowitego sygnału wizyjnego, który musi znajdować się przed impulsami synchronizacji pionowej – w obszarze niewidocznym na ekranie telewizora a do regulacji elektronicznej służą odpowiednie regulatory, czyli potencjometry montażowe PG1 i PG2.
 • #5
  karter
  Level 18  
  A już się ucieszyłem ! Porada z pot. wydaje się być słuszna ,problem polega na tym , ze ich nie znalazłem .Nie zaglądałem tylko do głowicy TV (tam ich raczej nie ma) i na małą płytkę pod silnikiem napędzającym taśmę (zwątpiłem , że tam są ).Oglądając video doszedłem do wniosku ,że jeśli coś się tam reguluje , to raczej w trybie serwisowym (wprowadzając polecenia pilotem ????) ,może piszę bzdury ,ale nie znam się .Tak czy owak dzięki za rady ,nadal jestem otwarty na sugestie .Jak mi się uda załączę zdjęcia.
 • Helpful post
  #6
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Załaduj kasetę, włącz PLAY, naciśnij na Front Panel`u przycisk TEST a następnie na pilocie SPEED. Po zakończonej regulacji punktu przełączania głowic przejdź do Power Off.
 • #7
  karter
  Level 18  
  Sprawa zakończyła się tak:skorzystałem z ostatniej porady ,po zdjęciu płyty przedniej uzyskałem dostęp do przycisku Test (dotąd sądziłem . że to jakiś "Reset" ) ,po naciśnięciu ukazał się napis (na wyświetlaczu )" t est" ,złapałem za pilota i tu zonk (brak przełącznika z napisem Speed), więc dalej naciskać wszystkie po kolei (niektóre reagowały wyświetlając menu serwisowe ,np. AV,HIFI ,inne powodowały wyświetlanie symboli na wyświetlaczu ) .W sumie zrobiłem co trzeba metodą prób i błędów i zmieniając (tych drugich było więcej ) niepotrzebnie również sprawne funkcje (skasowały mi się stacje TV i zegar dostał hopla ) , stacje TV po prostu zaprogramowałem na nowo , a z zegarem (wyświetlał "wskazówki"minutowe jako sekundowe i ustawianie zegara nic nie dawało,doba mijała błyskawicznie ) poradziłem sobie wyłączając urządzenie z sieci i ponownie je włączając .W sumie nadal nie wiem jak używać trybu testowego (w sposób świadomy ), gdyby ktoś znał jakieś "źródełko" (może coś w jakiejś gazetce ) proszę o info .A , może to nie wynika z powyższego tekstu,ale sprzęt jest ok.Dzięki za pomoc.
 • Helpful post
  #8
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Więcej informacji masz w załączniku na PW.
 • #9
  Przemcio
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam
  Zdaje się , że moja Toshiba zwariowała :-( .
  Naduszenie jakiegokolwiek przycisku powoduje wyświetlenie na wyświetlaczu
  napisu , hmm , zblizonego do słowa "test".
  Po włożeniu kasety zaczyna odtwarzać ale nie działają funkcje przewijania oraz EJECT .
  Czy mogę prosić o wskazówki co z tym teraz zrobić ?

  Pozdrawiam
  Przemo
 • #10
  Marek777
  TVs specialist
  Przemcio wrote:
  Witam
  Zdaje się , że moja Toshiba zwariowała :-( .
  Naduszenie jakiegokolwiek przycisku powoduje wyświetlenie na wyświetlaczu
  napisu , hmm , zblizonego do słowa "test".
  Po włożeniu kasety zaczyna odtwarzać ale nie działają funkcje przewijania oraz EJECT .
  Czy mogę prosić o wskazówki co z tym teraz zrobić ?

  Pozdrawiam
  Przemo

  Witam. Aktualnie z tym problemem walczymy tam:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic171731.html
  zapraszam
 • #11
  karter
  Level 18  
  Chciałbym zakończyć temat ,nie mam nic więcej do dodania.