Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

trafo i bezpiecznik.

26 Kwi 2005 21:20 1296 10
  • Poziom 14  
    gdzieś słyszałem że przy transformatorze toroidalnym nie można stosować bezpiecznikó. czy to prawda?? jeśli tak to dlaczego??
  • Poziom 24  
    Nieprawda.

Toroidy w chwili włączania do sieci przez moment pobierają bardzo dużo prądu. Jeśli bezpiecznik będzie źle dobrany (zbyt czuły), to poleci.
    Trzeba po prostu stosować odpowiednie bezpieczniki o opóźnionym czasie reakcji.

Swoją drogą przy transformatorach większej mocy (500W) powinno się stosować układy powolnego startu, inaczej mogą polecieć bezpieczniki w instalacji. Jak za mostkiem są duże kondensatory elektrolityczne, to to zjawisko będzie jeszcze większe.
  • Poziom 10  
    Witajcie ,
    mam tr. toroidalny 200W 2x24, jaka dac wartosc bezpiecznika po stronie pierwotenej (jaki typ bezp.: topikowy czy zwloczny), i jeszcze jakie dac bezp. (wartosc i typ) za kondensatorami filtrujacymi (10000uF/40V na stronei)
    Dzieki z pomoc! Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    Witam.
    Kolega geguś napisał:
    Cytat:
    Bezpiecznik jest zawsze topikowy, czasem szybki, czasem zwłoczny, a czasami z krótką charakterystyką.

Wyłącznik instalacyjny typu "S" nie jest bezpiecznikiem, tylko wyłącznikiem.

Kolego geguś czym zatem jest według Ciebie wyłącznik nadprądowy 1-biegunowyS-301 10A-B skoro Twierdzisz że nie jest bezpiecznikiem?.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Witam
    No ale bezpiecznik topikowy da się wykręcić a więc WYŁĄCZYĆ prąd...
    po wkręceniu WŁĄCZAMY prąd...
    i zanim były eSy to były już takie bezpieczniki przypominające kształtem topikowe ale działały jak teraz eSy... (nie wiem jak sie nazywają...)
    pozdro
  • Poziom 35  
    Witam.
    A jednak wyłącznik nadprądowy 1-biegunowy lub 3- biegunowy S-301 10A-B jest bezpiecznikiem.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Problem z tr. toro. i wywalaniem bezpieczników pojawia się przy mocach tak od 400W i to chyba w połączeniu z sporymi bateriamy kondów filtrujących tak 2x4x10000uF
    Ja dla swego tr 150W po stronie pierwotnej dałem topikowy 1A,po wtórnej mam 5A napięcie za kondami 36,6V jałowo.
    Jest to zasilacz suba