Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Edycja audio - Wo Mic, nagranie z mikrofonu, wypełnienie postrzępionych słów

MES Mariusz 23 Aug 2014 11:53 3252 12
Bosch
 • #1
  MES Mariusz
  Level 36  
  Witam.

  Najlepszy efekt nagrywania mowy (mikrofon) uzyskałem za pomocą drivera i aplikacji http://www.wirelessorange.com/womic/ oraz mikrofonu wbudowanego w telefon z androidem.

  Inne próby: mikrofon wpięty w mic in w laptopie, mikrofon wpięty w kartę audio na USB, zestaw karaoke wpięty w audio-in w laptopie. Rezultaty żenujące...

  Rezultat z aplicacji WoMic prawie idealny. Zero szumów, niestety, niezależnie od tego, czy transmisja po BT, WiFi, czy bezpośrednio po USB, co któreś słowo zostaje poszatkowane (sprawdzane na kilku komputerach, efekt identyczny). Sprawdzone na różnych komputerach.

  Tak wygląda nagrane słowo "dwa".

  Edycja audio - Wo Mic, nagranie z mikrofonu, wypełnienie postrzępionych słów

  W załączniku plik wynikowy audio.

  Szukam rozwiązania na usunięcie szatkowania wyrazów (uzupełnienie brakującego prążka):

  Edycja audio - Wo Mic, nagranie z mikrofonu, wypełnienie postrzępionych słów

  Oczywiście interesuje mnie rozwiązanie zautomatyzowane.

  PS. Jeśli ktoś osiągnął lepsze rezultaty nagrywania dźwięku niż przez aplikację i driver Wo Mic - proszę się podzielić jak to osiągnięto.
 • Bosch
 • #2
  helmud7543
  Level 43  
  Nie da się tego zrobić (zresetuj telefon może nie będzie szatkować). Dobry mikrofon i dobra karta da efekt lepszy niż to co nagrałeś. Utraconych tutaj informacji nie odzyskasz, lepsze efekty da się zrobić z mikrofonem za 10 zł i późniejszą obróbką. Przeważnie tanie mikrofony są tandetne (chociaż kiedyś na upartego zrobiłem na takim audycję radiową z nagranymi gitarą, skrzypcami i wokalem - po długiej obróbce jakość była powiedzmy akceptowalna :-). W załączeniu dwa pliki - jeden (próba.wav) na mikrofonie dołączonym do słuchawek Creative Fatality, nagrany na Asus Xonar U3, drugi - fragment nagrany na nieco lepszym mikrofonie Samson na USB więc dźwiękówka nie ma znaczenia (frag1.wav), trzeci (frag2) - na półprofesjonalnym zestawie interface USB + mikrofon.

  To, jakiej jakości potrzebujesz zależy do czego to chcesz i ile możesz wydać.
 • Bosch
 • #3
  MES Mariusz
  Level 36  
  Bez podkładu muzycznego byłoby prościej porównać.

  W proba.wav słychać typowy (paskudny) szum. W aplikacji Wo Mic tego szumu nie ma w ogóle. Niestety co kilka - kilkanaście słów, pojawiają się szatkowania jak w słowie "dwa".

  Tu kilka próbek (porównanie) - załącznik.

  Rozważam zakup mikrofonu USB:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2886029.html#13900596
 • #4
  helmud7543
  Level 43  
  Szum można usunąć (szum pochodzi od pracującego komputera (ten mikrofon niestety zbiera wszystko z otoczenia - bardzo dobrzy do konferencji - dałem jako przykład). Za to w tym nagraniu z telefonu szum został sztucznie usunięty (słychać tego efekty, podobne do zniekształceń kwantyzacji) tego też nie odwróci (żeby oczyścić ręcznie bardziej dokładnie). Utraconych w nagraniach informacji nie da się zrekonstruować.
 • #5
  MES Mariusz
  Level 36  
  Podmieniłem telefon na tablet acer iconia a1 3g.
  Dorzucam próbkę.

  Wnioski?

  W Acer Iconia a1 3g są generowane większe szumy w porównaniu z telefonem Huawei G526-L11 (wygląda na to, że Huawei G526-L11 mimo bardzo kiepskiego aparatu ma całkiem niezłe audio).

  Nie zauważyłem tu zjawiska szatkowania wyrazów, (być może zbyt krótkie testy), pojawiły się natomiast nieprzyjemne trzaski.
 • #6
  helmud7543
  Level 43  
  Jest dobrze. Spróbuj do usunięcia trzasków użyć Usuwanie stukotu (opcja w Audacity - sądząc po wykresach z pierwszego postu używasz tego programu).
 • #7
  MES Mariusz
  Level 36  
  helmud7543 wrote:
  Za to w tym nagraniu z telefonu szum został sztucznie usunięty (słychać tego efekty, podobne do zniekształceń kwantyzacji) tego też nie odwróci (żeby oczyścić ręcznie bardziej dokładnie).


  W nagraniu "3_wo_mic_apk_BT.wav" (chyba najlepszy efekt) być może szum został usunięty. Jeśli tak - efekt jest rewelacyjny. Próbowałem samodzielnie usuwać szumy w audacity ale efekt był opłakany. Mechanizm zaszyty albo w telefonie, albo w Androidzie działa rewelacyjnie. We wspomnianym tablecie Acer-a w pliku wynikowym słychać dużo większe szumy.

  Niestety rozwiązanie z aplikacją Wo Mic bardzo mocno zależy od użytego urządzenia (telefonu / tabletu). Może pojawić się gubienie prążków, lub powstawanie trzasków. Z poziomem szumów też może być różnie. Trudno takie rozwiązanie polecić osobie trzeciej.

  Coś mi mówi, że bez zakupu mikrofonu za nie mniej niż 200 zł się nie obejdzie...

  Dodano po 4 [minuty]:

  helmud7543 wrote:
  Jest dobrze. Spróbuj do usunięcia trzasków użyć Usuwanie stukotu (opcja w Audacity - sądząc po wykresach z pierwszego postu używasz tego programu).


  Coś nie bardzo widzę owe usuwanie stukotu:

  Edycja audio - Wo Mic, nagranie z mikrofonu, wypełnienie postrzępionych słów

  Chyba, że chodzi o click removal.
 • #8
  helmud7543
  Level 43  
  Rozwiązanie z telefonami na pewno nie jest pewne (może w każdej chwiwli się coś zawiesić albo zacząć znacznie zniekształcać dźwięk. Odszumowanie w Audacity nie jest trudne. W załączeniu poprzedni plik, odszumiony + normalizacja.
 • #10
  MES Mariusz
  Level 36  
  helmud7543 wrote:
  Rozwiązanie z telefonami na pewno nie jest pewne (może w każdej chwiwli się coś zawiesić albo zacząć znacznie zniekształcać dźwięk.


  Na pewno wynosi mikrofon poza obudowę laptopa, pełnego mechanicznych elementów od dysku po chłodzenie, co daje mega rezultat (nawet jeśli telefon leży na tym samym blacie, szumów prawie nie ma). Niestety jak widać pojawiają się inne efekty uboczne.
 • #11
  MES Mariusz
  Level 36  
  Wrzucam kolejną próbkę. Wym razem z wykorzystaniem telefonu i aplikacji "Mikrofon". Rozwiązanie trywialne telefon po kablu audio (2 x male mini jack 3.5 stereo) śle sygnał audio do line_in w laptopie.

  Sygnał jest nieco cichy, ale po normalizacji (audacity) staje się typowy. Dodatkowo usunięcie szumu i efekt jak poniżej. Przypuszczalnie nawet na mikrofonie USB za 200 zł pewnie nie uzyskałbym lepszego efektu.
 • Helpful post
  #12
  helmud7543
  Level 43  
  To nagranie jest dobre, tylko jeżeli było odszumiane w programie, to zobacz, czy nie lepiej będzie słychać z nieco słabszym ustawieniem odszumiacza. Jeżeli odszumiacz był w telefonie - rozważ czy nie lepiej go wyłączyć i odszumiać pliki ręcznie w programie.

  Normalizacja to podbicie lub obniżenie dynamiki - w Audacity, jak dobrze pamiętam, do -3 dB, gdzie (chyba) 0 dB to maksymalna dynamika przy której nie wystąpią przekłamania. Brana jest pod uwagę całość nagrania, więc jak jedna część będzie ciszej, druga głośniej, to ta funkcja tego nie wyeliminuje.
 • #13
  MES Mariusz
  Level 36  
  Rozwiązanie z telefonem okazało bardzo przyzwoite i wystarczające. Temat zamykam. Dzięki i pozdrawiam.