Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary typ zaworu grzejnika żeliwnego

23 Sie 2014 13:26 14793 11
 • Poziom 21  
  Witam podczas okazji jak mam spuszczona wodę z grzejników chce wymienić głowice w zaworach ale są to 2 rodzaje i pytanie czy takie dokupię? bo nie chce rozkręcać i wymieniać całego zaworu.

  I pytnie kolejne jak mam grzejnik bez zaworu jak go odpowietrzyć?
  CO grawitacyjne Stary typ zaworu grzejnika żeliwnego Stary typ zaworu grzejnika żeliwnego Stary typ zaworu grzejnika żeliwnego
 • Poziom 33  
  Luzujesz śrubunek łączący grzejnik z zaworem.
 • Poziom 35  
  Obawiam się, że może być duży problem z kupnem głowic do tych zaworów (chyba, że na targowiskach typu TOMEX - jeśli w Krakowie). na zdjęciu widzę 2 różne głowice. Jedna z nich może mieć nawet 50 lat (bardzo stary model) - druga - napewno ze 30 lat. Ja byłbym za wymianą całego zaworu. Wymiana jest prosta - musi tylko być dobrany wymiar zaworu (na zdjęciu widać, ze to są duże średnice - ten na lewym obrazku to chyba 1'', na prawym wygląda na 3/4'' - trzeba to sprawdzić - na zaworze jest zawsze wybity wymiar). Ogrzewanie grawitacyjne wymaga dużych przekrojów rur i zaworów.
 • Poziom 21  
  ale boje sie ze jak rusze ten zwór to beda inne gwinty czy cus i dupcia blada :(
  a co odpowietrzenia tego bez zaworu zakrecania?
 • Poziom 15  
  Odpowietrzenie następuje samoczynnie dzięki właściwym spadkom rurek (między pionem a grzejnikiem).
 • Poziom 39  
  maciekchn napisał:
  ale boje sie ze jak rusze ten zwór to beda inne gwinty czy cus i dupcia blada

  Bierzesz nowy zawór w rękę i przymierzasz do miejsca , gdzie był stary. Będą potrzebne do tego dodatkowe elementy jak nyple ( być może redukcyjne) mufy, czy redukcje. Może wystarczy tylko "przedłużka" o tym samym gwincie- dostępne sa różne długości co 1 cm. Powinny być tzw. czarne, a jeśli sa wymagane mniejsze wymiary ( długości) tych elementów trzeba zastosować mosiężne.
  Skręcasz to na "sucho" by pasowały wymiarami i wielkościami gwintów i jak wszystko jest OK montujesz na pakuły i pastę . Zawór z półśrubunkiem ułatwia sprawę montażu.
  Tu polecałbym zawory np. herz 3/4" lub 1" o zwiększonym przepływie. Do tego dowolna głowica M30 ( M28)x1,5.
  Wyzwaniem dla niedoświadczonego w tej materii może być samo rozkręcenie tych połączeń gwintowych. Może taniej i lepiej wyjdzie zatrudnienie fachowca?
 • Poziom 38  
  Jaki jest powód wymiany głowiczek?
  Jeśli przeciekają to wystarczy je oczyścić z farby i wymienić uszczelnienia.
  Po prostu zwyczajna konserwacja zaworu, po co pchać się w koszty i "zamieniać porsze na gorsze". :-)
 • Poziom 35  
  saskia napisał:
  Jaki jest powód wymiany głowiczek?
  Jeśli przeciekają to wystarczy je oczyścić z farby i wymienić uszczelnienia.
  Po prostu zwyczajna konserwacja zaworu, po co pchać się w koszty i "zamieniać porsze na gorsze". :-)
  Te zawory starego typu lubią przeciekać przy kręceniu nimi, ponieważ bardzo łatwo wyciera się uszczelnienie dławika (czyli praktycznie nie powinny być używane do regulacji temperatury). Naprawa jest banalnie prosta - wykręcić dławik, wyjąć zużytą uszczelkę, założyć nową (jak nie ma, to sznurek zrobiony z pakuł, nasycony pastą do gwintów lub towotem) wcisnąć, dokręcić dławik. Nowego typu zawory (te do głowic termostatycznych) praktycznie prawie nigdy nie przeciekają.
 • Poziom 21  
  Przeciekaja , i nie wiem czy to naprawiać czy wymieniać , w sumie ich nie urzywam ,tylko jak odpowietrzam 1-2razy na rok
 • Poziom 38  
  Jeśli to CO grawitacyjne to po jakiego grzyba odpowietrzasz grzejniki.
  Jeśli faktycznie się zapowietrzają to znaczy żże coś jest źle zrobione w instalacji, wiec usuń przyczynę zapowietrzania.
 • Poziom 15  
  Farba na śrubunkach jest nienaruszona, zatem w jaki sposób odpowietrzałeś?
 • Poziom 21  
  w tych co mam zawory odpowietrzniki mam z tyłu,zakręcałem głowice i odpowietrzałem i kilka razy ruszysz głowice i przecieka, już zdemontowana, a żeby ja zdemontować trza zdjąć grzejnik , na razie mam problem z zakupem, nigdzie nie maja takiej długość .