Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router w skrzynce elektrycznej z bezpiecznikami itp.

opsops 23 Aug 2014 20:22 4605 11
    opsops
    Level 8  
    Czy do skrzynki elektrycznej z bezpiecznikami, transformatorami itd. mogę wsadzić router lub switch? Chodzi mi o to czy te różne komponenty, które są w skrzynce mogą jakoś wpływać na prace routera/switcha?

Czy kabel internetowy mogę przyczepić do kabla zasilającego gniazdka 230V?
  • Helpful post
    DriverMSG
    Admin of Computers group
    Nie. Nie mieszaj instalacji elektrycznej z urządzeniami sieciowymi.
    Bywają systemy, układy w których umieszcza się urządzenia sieciowe wraz z wysokim napięciem, ale stosuje się ku temu specjalne urządzenia wedle obowiązujących norm bezpieczeństwa.

Tu pomocny artykuł.
    http://www.fachowyelektryk.pl/technologie/ins...5-ukladanie-instalacji-niskonapieciowych.html
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    Wielokrotnie instalowałem i nie było żadnych problemów. W instalacjach domowych nie ma dużych zakłóceń. Oczywiście przypadki ekstremalne też się zdarzają.
    opsops
    Level 8  
    Czyli kabel internetowy może być zaczepiony do kabla 230V?
    jimasek
    Tak może być, nic mu się nie stanie ani urządzeniom podłączonym do niego po obu stronach.
  • Helpful post
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    jimasek wrote:
    Wielokrotnie instalowałem i nie było żadnych problemów. W instalacjach domowych nie ma dużych zakłóceń. Oczywiście przypadki ekstremalne też się zdarzają.
    Porada w stylu: "Wielokrotnie jeździłem po pijaku i nigdy nic mi sie nie stało, nawet mandatu nie zapłaciłem.

Proponuję zapoznanie się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2009 nr 56 poz. 461

Zresztą, znajomość WT dla budynków i ich usytuowania też by nie zaszkodziła.
  • Helpful post
    jimasek
    Nie wierzę że robisz wszystkie instalacje z linijką w ręku no chyba że projekty tylko robisz na papierku to się zgodzę.
  • Helpful post
    retrofood
    jimasek wrote:
    Nie wierzę że robisz wszystkie instalacje z linijką w ręku no chyba że projekty tylko robisz na papierku to się zgodzę.

Nie wiem, co to ma do rzeczy.

opsops wrote:
    Czy do skrzynki elektrycznej z bezpiecznikami, transformatorami itd. mogę wsadzić router lub switch? Chodzi mi o to czy te różne komponenty, które są w skrzynce mogą jakoś wpływać na prace routera/switcha?

Odpowiedź brzmi - nie! Zasadą wykonawstwa wszelakich instalacji jest ich bezkolizyjność, dlatego np. licznika gazu nie umieszcza się z licznikiem energii elektrycznej, chociaż jedno licznik i drugie licznik.
  • Helpful post
    jimasek
    Chyba żyjemy w dwóch równoległych światach. Przykład pierwszy z brzegu instalacje internetowe/telewizyjne w blokowiskach prowadzone są w tym samym pionie co przewody elektryczne, nawet w nowych budynkach można spotkać instalacje elektryczne z teletechnicznymi. Tu w instalacji domowej tym bardziej jest ciężko uzyskać bezkolizyjność takich instalacji (dochodzi instalacja TV, alarmówka, może jakiś terowania). Nic się nie stanie jak pod tynk wrzuci kabel elektryczny przy skrętce.
  • Helpful post
    retrofood
    jimasek wrote:
    Nic się nie stanie jak pod tynk wrzuci kabel elektryczny przy skrętce.

Jest chyba jednak jakąś różnicą umieszczanie kabli (przewodów) elektrycznych obok skrętki, a umieszczaniem aparatów z różnych dziedzin w "skrzynce" do wnętrza której jest niezbyt skomplikowany dostęp, oraz, z założenia, istnieje możliwość manipulacji wyposażeniem. Nie mieszaj wszystkiego w jednym kotle.
  • Helpful post
    jimasek
    Cały czas pisze o okablowaniu nie o umieszczenie samych urządzeń w rozdzielni elektrycznej. Tu się z tobą zgadzam w 100% osobna skrzynka (pod tyk lub na tynk) dla urządzeń teletechnicznych (router, multiswitch, zasilacze),

Faktycznie nie spojrzałem na temat (moja wina): "Router w skrzynce elektrycznej" - nie polecam takiego rozwiązania czyli urządzenia teletechniczne w rozdzielni elektrycznej z bezpiecznikami.
    opsops
    Level 8  
    Ok to na router znajdę gdzieś inne miejsce a kable zostawię tak jak są.