Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2x TP-Link TL-WA5210G bridge czy AP+APC

Miwhoo 23 Sie 2014 23:04 2604 10
  • #1 23 Sie 2014 23:04
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Witam.

Przebudowałem ostatnio sieć i przerzuciłem most wifi na sąsiedni budynek.
    Sytuacja wygląda tak:

2x TP-Link TL-WA5210G bridge czy AP+APC

Główne założenia:
    - DHCP tylko na modemie DSL
    - jedna podsieć dla wszystkich urządzeń
    - jeśli to możliwe, objęcie zasięgiem podwórka przed budynkiem B, bo jest w sektorze anteny na budynku A [antena ma 60° w poziomie]

Próbowałem dziś zestawić połączenie w bridge i AP+APC, ale się nie udało.
    W trybie AP+APC wyświetla komunikat, że jest błąd, bo LAN i WAN są w tej samej podsieci, a w sumie, to na tym trybie by mi najbardziej zależało...

W BRIDGE "point to point" wpisałem adresy MAC [w A wpisałem B, a w B - A], ale połączenie nie ruszyło. Anteny są w siebie wycelowane, odległość jakieś 70m.
    Na wskaźniku "Antenna align" miałem 0%, czy to znaczy, że anteny się nie widzą?

Czy możecie wyjaśnić, co przy opcji "BRIDGE point to point" oznacza okienko "with AP mode"?

0 10
  • Pomocny post
    #2 23 Sie 2014 23:51
    Alana
    Poziom 37  

Radiowka na tym poziomie bawilam sie spory czas temu ale z tego co pamietam i widze w INSTRUKCJI:

- oba urzadzenia - operation mode AP - wtedy powinny sie zachowywac jak zwykly AP tzn przejscie sygnalu z portu LAN na radio i na odwrot
    komunikat bledu o ip wan i lan na tej samej podsieci wskazuje ze na ktoryms urzadzeniu miales tryb router = blad
    - w opcjach wifi proponuje bridge point to point - strona 82 instrukcji
    konfiguracja tak jak zrobiles z tym ze TPlink lubi MAC adresy wpisywane z myslnikami oraz upewnic sie ze oba urzadzenia sa na tym samym kanale i maja te same ustawienia zabezpieczen [do testow - bez zabezpieczen]
    - tryb "with AP mode" - pozwala na kozystanie z urzadzenia w trybie most jak z zwyklego AP - jak ci pojdzie most sprobuj tego na AP 192.168.1.253 + konfiguracja zabezpieczen na obu urzadzeniach mostu

- dodatkowa sprawa = polaryzacja anten, tzn czy oba urzadzenia sa zamontowane w ten sam sposob np dluzszym bokiem prostopadle do ziemi

0
  • #3 23 Sie 2014 23:57
    Miwhoo

Dzięki za odpowiedź... Obie anteny mam w polaryzacji pionowej, do tego na balkonie 3m pod anteną na bud. B mam zasięg i siłę sygnału na poziomie 45-46dBm z anteny na bud. A.

To nie moja pierwsza konfiguracja, ale pierwszy raz nie udało mi się zestawić mostu za pierwszy razem... może przez rutynę...

0
  • #5 24 Sie 2014 01:17
    Miwhoo

Dziś nie starczyło czasu, żeby drabinę z dachu busa targać, w poniedziałek mam obowiązkową dogrywkę z WLANem :) A znowu, żeby na stole zestawić, też nie starczyło czasu :P bo ostatnio wszystko na wczoraj :(
    Zawsze działało, czemu by teraz miało nie zaskoczyć, no i zonk.

0
  • Pomocny post
    #6 24 Sie 2014 11:10
    nomosz
    Poziom 12  

"W trybie AP+APC wyświetla komunikat, że jest błąd, bo LAN i WAN są w tej samej podsieci, a w sumie, to na tym trybie by mi najbardziej zależało..."
    To wygląda jabyś w Basic Settings>Operation mode nie miał zaznaczone AP jak powinno byc tylko jest albo WISP lubAP router. Najpierw zaznacz w tej sekcji AP zrób save a potem ustawiaj w Wireless_>Wireless mode ustawiasz odpowiednio AP i w drugim AP client
    No i dalej wiadomo ten sam typ zabezpieczeń, hasło i kanał

0
  • #7 25 Sie 2014 11:30
    Miwhoo

Wszystko bangla.
    DELL ma to do siebie, że przy słabszym zasilaczu działa wolniej i wyświetla komunikat, że system będzie wolniejszy...

Wychodzi na to, że część komend wysłanych do routerów nie przeszła... Dziś na spokojnie wszystko ruszyło, tylko tym razem mam mocniejszy zasilacz i laptop chodzi jak powinien :)

Ustawione wszystko książkowo:
    ADSL <--> WA5210G tryb AP <--> WA5210G tryb APC <--> AP budynek B

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

0
  • #8 25 Sie 2014 12:41
    motaboy
    Poziom 10  

Miwhoo napisał:
    Przebudowałem ostatnio sieć i przerzuciłem most wifi na sąsiedni budynek.
    Sytuacja wygląda tak:

Tak zupełnie przy okazji. Rozumiem że w budynku B masz sieć WiFi z innym SSID'em ?

Specjalnie tak wymyśliłeś? Bo przy takiej konfiguracji, jeśli router w budynku B jest skonfigurowany w trybie AP Client Bridge mógłbyś mieć jeden SSID i jedno hasło na obu site'ach w trybie WDS. Tak, jak to się robi np. w większych hotelach, tzn. jeden SSID i jedno hasło na kilku pietrach i pełno urządzeń AP.

0
  • #9 25 Sie 2014 13:01
    hermes-80
    Poziom 43  

Zajrzyj na rysunek AP musi jeszcze obsłużyć ogród więc to jest jedyna słuszna konfiguracja.

0
  • #10 25 Sie 2014 13:14
    motaboy
    Poziom 10  

hermes-80 napisał:
    Zajrzyj na rysunek AP musi jeszcze obsłużyć ogród więc to jest jedyna słuszna konfiguracja.

Nie rozumiem. Przecież to się zupełnie nie kłóci? Nie jest wgodniej mieć jeden SSID i korzystać z roamingu WiFi (a przy okazji nie zaśmiecać okolicy kolejnymi AP)?

Ja widzę, że są potrzebne trzy urządzenia. Ale na obu site'ach SSID mógłby być jeden. To oczywiście żaden błąd, tylko wybór. Pytałem po prostu z ciekawości.

0
  • #11 25 Sie 2014 21:44
    Miwhoo

Budynków jest więcej, a ludzie przebywający w budynku A nie wchodzą do budynku B.
    Nic z budynku A i B nie wydostaje się na zewnątrz, bo okroiłem moc nadajników, więc nic nie zaśmiecam. Jedyna siejąca na zewnątrz antena to pierwszy WA5210G tryb AP na budynku A.

Zdarzały mi się kłopoty z przelogowaniem "w locie" z jednego AP do drugiego, odkąd mam różne SSID problem zniknął. Komp znalazł się w nowej sieci, cały czas pokazując zasięg na max, a później rozłączał i od nowa pobierał IP i się zapychało, trzeba było restartować kartę wifi w kompie. Odkąd mam różne SSID problemu nie ma, bo urządzenie musi się przelogować wcześniej odłączając się od poprzedniej sieci.

Najważniejszym warunkiem było jednak to, że budynki mają inne nazwy, a łącze jest jedno, bo całość należy do jednego właściciela :)

0