Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC + PV - połączenie obu układów dla szybszego zwrotu inwestycji OZE

putas 12 Paź 2014 20:33 72681 506
    hostii
    Poziom 24  
    Do ocieplenia jest styropapa jakiś twardy styropian :O. Faktycznie jula jest plug in ale podejrzewam że będą za krótkie rurki bo ja między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną będzie ze 10m.Wymiennika wolał bym uniknąć raczej wolałbym wszystko złączyć buforem z 2 wężownicami -koszt większy ale i sprawność układu lepsza

Jeszcze jedno nurtuje mnie pytanie czy jak kupimy większą PC to będziemy mieli lepsze wyniki w zimniejsze dni ? bo tak niema sensu przewymiarować PC
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    rwxw
    Poziom 22  
    hostii napisał:
    czy jak kupimy większą PC to będziemy mieli lepsze wyniki w zimniejsze dni ?

Zależy co przez to rozumiesz - większą moc, czy większą sprawność. Większa pc typu on/off będzie pracowała cały czas z mniejszą sprawnością, bo będzie szybko grzała do wyższych temperatur, będzie się też częściej wyłączała co może skrócić żywotność sprężarki (przy samych grzejnikach). Ale za to podczas mrozów nie braknie jej mocy żeby zagrzać grzejniki do wymaganej temperatury - wtedy będzie pracowała np. 24h/dobę, ale trudno precyzyjnie dobrać taki punkt.
    Większa, ale inwerterowa będzie pracowała z grzejnikami tak jak trzeba, bo gdy będzie ciepło, zmniejszy moc, a gdy będzie zimno, to będzie grzała mocniej i będzie ok.
    Przy podłogówce lub duuużym buforze (np. 2m3) on/off nie będzie się często wyłączał i nie będzie osiągał wysokich temperatur, bo bezwładność układu mu na to nie pozwoli.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Przykład grzania pomieszczenia zimą klimą.
    Klimatyzator split inwerterowy Fujitsu. Ma możliwość grzania (COP 4) do -15 stopni C. W odróżnieniu od zwykłych pracujących on/off inwerterowy bezstopniowo reguluje swoją wydajność. Jednak poniżej -5 jednostka zewnętrzna często się musi rozmrażać (pracować odwrotnie) i tak rzęzi, że z litości jej nie używam. Przy -15 nagrzeje ale podejrzewam że COP znacznie spada, a zużycie sprzętu przyspiesza. Dlatego nie używam poniżej -5. Zimy w lubuskiem są lekkie i podczas ostatniej temperatura poniżej -5 występowała ok 10-15 dni. Powyżej -5 grzałem tylko podczas taniej taryfy czyli 2 h w dzień i 8 w nocy.
    Polecam przewymiarować PC i używać jej tylko w taniej taryfie. U mnie koszt kWh wychodzi taniej, niż opalanie drewnem.
    rwxw
    Poziom 22  
    Jan_Werbinski napisał:
    Polecam przewymiarować PC i używać jej tylko w taniej taryfie.

Tak też robię i to jest najlepsze rozwiązanie - w ubiegłym sezonie grzałem tylko w taniej taryfie (ubiegły sezon zamknął się poniżej 1000zł za grzanie całego domu), warunkiem jest jednak możliwość akumulowania energii - podłogówka świetnie się sprawdza, ale przy samych grzejnikach nie ma takiej możliwości. Oprócz klimy masz pc i podłogówkę ?
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Tylko klima i piece akumulacyjne. No i grube mury z czasów PRL, które też trzymają ciepło.
    Wahania temperatury wynoszą ok 3 stopnie jeśli używam samej klimy i jest poniżej zera.
    Poniżej -5 piece akumulacyjne, ale jeśli temperatura w dzień jest wyższa to klima też chodzi.
    Dom nieocieplony w 3/4. Podłogówka tylko w łazience, ale elektryczna.
    Jedyną pompą ciepła jest na razie klimatyzator. Przewymiarowany i jak się pootwiera drzwi to ciepło idzie na inne pomieszczenia. W przyszłości być może dołożę PC do grzania wody, ale nie wykluczone że zamiast tego za te same pieniądze dołożę 2kW paneli słonecznych.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Powiem Wam, że podłogówka + PC + bufory + niezależne sterowanie grzaniem w każdym pomieszczeniu = na prawdę wygoda...
    Wiem, na dworze dość ciepło, ale wieczory już ciut chłodne...
    Woda w podłogówce ustawiona na 24C, PC grzeje bufory jak na dworze temperatura przekroczy 15C i wyłącza się jak spadnie poniżej 9C. Tak sobie wymyśliłem, żeby działała przy lepszym COP.
    I do tego w każdy pomieszczeniu termostaty niezależnie włączające ogrzewanie tam gdzie trzeba...
    Wygoda i czysto w kotłowni, a koszty pewnie podobne jakby codziennie przepalać w piecu.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    putas napisał:
    Powiem Wam, że podłogówka + PC + bufory + niezależne sterowanie grzaniem w każdym pomieszczeniu = na prawdę wygoda...
    Wiem, na dworze dość ciepło, ale wieczory już ciut chłodne...
    Woda w podłogówce ustawiona na 24C, PC grzeje bufory jak na dworze temperatura przekroczy 15C i wyłącza się jak spadnie poniżej 9C. Tak sobie wymyśliłem, żeby działała przy lepszym COP.
    I do tego w każdy pomieszczeniu termostaty niezależnie włączające ogrzewanie tam gdzie trzeba...
    Wygoda i czysto w kotłowni, a koszty pewnie podobne jakby codziennie przepalać w piecu.

Po sobie widzę że nadprodukcja z PV idzie w bufor na maxa, średnio oddaje teraz tylko max 1kWh do sieci. 10-20zł dziennego zwrotu z inwestycji. Muszę opomiarować PC i grzałki, aby wartość dodaną uwzględnić, czyli to że nie grzeje (ekogroszkiem+CWU elektryczna) - energia zużyta. Dam znać jak to wychodzi.
    hostii
    Poziom 24  
    rwxw napisał:
    ubiegły sezon zamknął się poniżej 1000zł za grzanie całego domu

ILE ?? to jest raczej liczba nie do uwierzenia !!! gadam prawie z każdym ile kto płaci i nawet ludzie mieszkający w mieszkaniu 50m2 płacą więcej, a TY masz dom ile metrów kw ? po prostu wierzyć się nie chce. Znajomy ma dom (nowy)150m2 ogrzewa gazem junkersem kondesatem i za cały rok 3600zł z ciepłą wodą. Drugi ma PC gruntową ( wierconą w dół, niewiem jaką ale zapłacił 45tyś) i rachunki za prąd w okresie grzewczym 800zł miesięcznie (PC+użycie w domu). Następnie znajomy w 60m2(nowe mieszkanie) ma 400zł za gaz miesięcznie.
    rwxw powiedz jak masz rozwiązanie CWU ? też PC ?
    usmarinecoventry ile te grzałki nagrzeją Ci bufor do się to puścić na dom ? Ty masz chyba 500l bufor ?

Wolę PC inwerterową bo wiadomo modulacja mocy jest lepsza i na dobry początek można by podłączyć przez wymiennik (co zmniejszy koszt instalacji wstępnie) i potem ewentualnie bufor. Chociaż ja bufor mam w bateriach i w okresie przejściowym musiał bym zaoszczędzić energię w bateriach na PC, a w nocy może tania taryfa, ale narazie mam zwykłą.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    hostii napisał:

usmarinecoventry ile te grzałki nagrzeją Ci bufor do się to puścić na dom ? Ty masz chyba 500l bufor ?

Watrouter zrzuca tylko nadwyżki na grzałki. Wszystkie grzałki tylko z nadwyżki !
    - w pierwszej kolejności idzie na bojler 120l, dzienne zapotrzebowanie to ok 4-5kWh jedna grzałka 2 kW
    - 4 x 2kW w bufor - tylko nadwyżki

Dom zużywa energię w pierwszej kolejności, co zostanie to na grzałki. PC podpięta jest jako "dom" i jest to jako zwykłe urządzenie domowe. Czyli np TV + PC 2,3kWh, produkcja 6kW, to 2,3 w dom, a watrouter resztę w grzałki, z czego 2 kW na bojler, a resztę w bufor.
    Jak założę opomiarowanie grzałek w buforze, to będę mógł powiedzieć ile energii poszło w bufor.
    Również PC będzie opomiarowana i wychodzę z założenia że 14 zł płaciłem za ekogroszek/24h, czyli 21kWh mogę zużyć na PC. Każda kWh z mojej instalacji i każda kWh mniej niż zakładane 21kWh pobrane z sieci, to mój zwrot z inwestycji.
    Wczoraj tak mniej więcej PC pobrała 3kWh przez cały dzień, ale nie wiem ile z tego pochodziło z mojego PV. Znając ile poszło w bojler, ile na grzałki w buforze, ile na PC i ogólne zużycie domowe, to w excelu wyjdzie mi ile PC pobrała z sieci, a ile z PV. czyli 21kWh - 3kWh z czego np 1,5 pobrane z sieci to: 12,27zł zwrotu że nie paliłem groszkiem. Do tego dochodzi zwrot z każdego kWh w bufor, np 5kWh czyli + 3,15, razem 15,42zł. Do tego dochodzi jeszcze zwrot PV, to co dom zużyje + CWU z nadwyżek.
    Należy pamiętać że dotychczas spalałem ok 2,5tony groszku, czyli za jakiś 2200zł. Może tu super krótkiego okresu zwrotu nie będe miał, ale 2-4 miesiące nie będę musiał obsługiwać groszku, komfortu nie da się wycenić :) natomiast nie spodziewam się abym przekroczył dotychczasowe koszty ogrzewania.
    Wiadomo, kolorowo nie jest cały czas, ale....
    Na "dom" starcza, PC chodzi tylko w wyznaczonych godzinach, CWU jest wystarczająco dla 4 osób. Nie babram się z groszkiem, czyszczeniem pieca, popiołem itp. Tego nie da się wycenić.

Dodano po 28 [sekundy]:

BTW, Bufor mam 300l.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    hostii napisał:

ILE ?? to jest raczej liczba nie do uwierzenia !!! gadam prawie z każdym ile kto płaci i nawet ludzie mieszkający w mieszkaniu 50m2 płacą więcej, a TY masz dom ile metrów kw ? po prostu wierzyć się nie chce. Znajomy ma dom (nowy)150m2 ogrzewa gazem junkersem kondesatem i za cały rok 3600zł z ciepłą wodą. Drugi ma

Gaz kosztuje niewiele mniej od prądu, a znacznie więcej od ciepła uzyskanego PC.
    Mnie ogrzewanie prądem II taryfa (akumulacyjne, podłogówka el. w łazience, klima inwerter) ocieplonego tylko w 1/4 domu kosztowało ok. 15 zł/m2 za ostatnią zimę.

Dodano po 1 [minuty]:

usmarinecoventry napisał:
    Watrouter zrzuca tylko nadwyżki na grzałki. Wszystkie grzałki tylko z nadwyżki !
    - w pierwszej kolejności idzie na bojler 120l, dzienne zapotrzebowanie to ok 4-5kWh

Wydzieliłeś osobne obwody na wattrouter? Bezpośrednio, czy stycznik? Możesz się podzielić schematem?
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Jan_Werbinski napisał:

usmarinecoventry napisał:
    - w pierwszej kolejności idzie na bojler 120l, dzienne zapotrzebowanie to ok 4-5kWh

Wydzieliłeś osobne obwody na wattrouter? Bezpośrednio, czy stycznik? Możesz się podzielić schematem?

Przez Wattrouter poprowadzone są przewody zasilające dom z ZE, na tej podstawie Watrouter rozpoznaje w którą stronę płynie energia. Z Watroutera jest 6 wyjść po 10A. Dwa traki, z nich wychodzą bezpośrednio obwody do grzałek, dwa SSR, tu wychodzi tylko sterowanie S+i S-, natomiast same SSR podłączyłem obok bufora wprost z gniazdka (faza), dwa (definiowalne) styczniki, z nich wychodzą obwody wprost do grzałek. Obecnie 4 grzałki i PC zrobiłem przez dodatkowe styczniki, raz żeby działały w zadanych godzinach, dwa dodatkowo poprowadzone przez czujnik temperatury (max temp w buforze80*-rozłączenie). Jeden triak podłączony do bojlera, ale jest wyposażony w termostat, także tu nic z zabezpieczeń nie musiałem dawać. Na PW wysyłam instrukcje od Watrotera. Różne schematy podłączeń, w miarę czytelne. Udało mi się podłączyć tylko na podstawie pomocy Szanownych kolegów Szymona i Putasa. Nadal żyje :)
    kesz1979
    Poziom 11  
    rwxw napisał:
    hostii napisał:
    czy jak kupimy większą PC to będziemy mieli lepsze wyniki w zimniejsze dni ?

Zależy co przez to rozumiesz - większą moc, czy większą sprawność. Większa pc typu on/off będzie pracowała cały czas z mniejszą sprawnością, bo będzie szybko grzała do wyższych temperatur, będzie się też częściej wyłączała co może skrócić żywotność sprężarki (przy samych grzejnikach). Ale za to podczas mrozów nie braknie jej mocy żeby zagrzać grzejniki do wymaganej temperatury - wtedy będzie pracowała np. 24h/dobę, ale trudno precyzyjnie dobrać taki punkt.
    Większa, ale inwerterowa będzie pracowała z grzejnikami tak jak trzeba, bo gdy będzie ciepło, zmniejszy moc, a gdy będzie zimno, to będzie grzała mocniej i będzie ok.
    Przy podłogówce lub duuużym buforze (np. 2m3) on/off nie będzie się często wyłączał i nie będzie osiągał wysokich temperatur, bo bezwładność układu mu na to nie pozwoli.

Ja zakupilem swoja pc powietrzna na probe o mocy 18kw sama sprezarka 9.2kw na znanym portalu aukcyjnym marki Argo z elektronicznym zaworem rozpreznym nowka przez 9 lat stala nieuzywana w srodku markowe podzespoly bede grzal dwa bufory 2000l z czego jeden z wezownica 4.5 m2 do pc
    PC + PV - połączenie obu układów dla szybszego zwrotu inwestycji OZE
    hostii
    Poziom 24  
    Ściągnięte z googla: 1000m3 = 11,1MWh, czyli 1m3 = 11, 1 kWh. gdzie 1m3 gazu=1,61 zł czyli 1kWh z gazu 0,145
    z prądu taryfa nocna 1kWh=0,39zł dzienna 1kWh=0,52zł
    Ceny brutto

Czyli grzejąc PC gdzie COP jest poniżej 3 lepiej przejść na gaz
    Czyli tą PC co ma Putas ona ma COP=3 dla 5stopni i do takiej temperaturki można ją używać w taryfie taniej i to się będzie opłacać.
    Czyli biorąc średnią temperaturę panującą w Poznaniu:
    październik:8,9
    listopad:3,7
    grudzień:0,2
    styczeń:0
    luty:1,2
    marzec:4
    kwiecień:8,9

PC już powinienem kupić bez zbędnych kalkulacji a kiedy się podłączy do PV to nawet w dzień można zasuwać.
    Czyli decyzja zapadła, na wiosnę kupuję PC najlepiej inverter
    Dodam że ja trochę inaczej na to patrzę bo mam gaz w domu w innym przypadku jak Waszym już bym grzał PC
    kesz1979
    Poziom 11  
    hostii napisał:
    Ściągnięte z googla: 1000m3 = 11,1MWh, czyli 1m3 = 11, 1 kWh. gdzie 1m3 gazu=1,61 zł czyli 1kWh z gazu 0,145
    Ceny brutto

Czyli grzejąc PC gdzie COP jest poniżej 3 lepiej przejść na gaz
    Czyli tą PC co ma Putas ona ma COP=3 dla 5stopni i do takiej temperaturki można ją używać w taryfie taniej i to się będzie opłacać.
    Czyli biorąc średnią temperaturę panującą w Poznaniu:
    październik:8,9
    listopad:3,7
    grudzień:0,2
    styczeń:0
    luty:1,2
    marzec:4
    kwiecień:8,9

PC już powinienem kupić bez zbędnych kalkulacji a kiedy się podłączy do PV to nawet w dzień można zasuwać.
    Czyli decyzja zapadła, na wiosnę kupuję PC najlepiej inverter
    Dodam że ja trochę inaczej na to patrzę bo mam gaz w domu w innym przypadku jak Waszym już bym grzał PC

Ja planuje tylko w dzien choc obawiam sie ze 2 bufory po 1000l to za malo w srode montaz zdam relacje :D
    rwxw
    Poziom 22  
    hostii napisał:
    ILE ?? to jest raczej liczba nie do uwierzenia !!! gadam prawie z każdym ile kto płaci i nawet ludzie mieszkający w mieszkaniu 50m2 płacą więcej, a TY masz dom ile metrów kw ? po prostu wierzyć się nie chce. .... powiedz jak masz rozwiązanie CWU ?

Też mnie to pozytywnie zaskoczyło, ale ostatniej zimy zużycie było o 30% mniejsze niż podczas wcześniejszych zim, gdzie koszt grzania zamykał się w okolicach 1200zł. Gdybym grzał gazem, to by wyszło około 2,5-3kzł, więc w miarę normalnie. Zgadza się to z wyliczeniami: 1m3 gazu to około 10kWh, pc ma cop koło 3.5, więc żeby uzyskać 10kWh ciepła trzeba zużyć 2,9kWh prądu po 28gr/kWh, a więc za 10kWh ciepła płacę 80gr, gaz jest powyżej 2zł/m3 też za 10kWh, jest różnica, no nie ? ;-). Sprawozdanie ze zużycia znajduje się w arkuszu, który w sezonie uzupełniam spisując dane z liczników, do których podpięta jest pc: arkusz
    Na bieżąco monitoring instalacji można pooglądać na mojej stronie, stany liczników też. Dom mam niezbyt mały - 200m2 po podłogach, ale dosyć dobrze ocieplony (ściany 20cm, dach 30cm), mam reku, staram się grzać tylko w taniej taryfie i przy pc 11kW nie mam z tym problemów, stąd i niskie rachunki. Cwu grzeję zimą gazem, a od wiosny do jesieni tradycyjnymi solarami. Gaz mam, bo na początku po budowie nieopatrznie podłączyłem i mam, ale dziś bym gazu nie podłączał. Cwu nie grzeję pc, bo do 11kW musiałbym kupić inny zasobnik niż mam i już mi się nie chce z tym kombinować.

Dodano po 35 [minuty]:

hostii napisał:
    gdzie 1m3 gazu=1,61 zł czyli 1kWh z gazu 0,145

Czy przy cenie gazu uwzględniłeś opłatę zmienną, czy tylko za paliwo ? Taryfa nocna po 39gr jest dosyć droga, ale w różnych ZE jest różnie.
    hostii
    Poziom 24  
    rwxw napisał:
    Czy przy cenie gazu uwzględniłeś opłatę zmienną, czy tylko za paliwo

zgadza się nie uwzględniłem gaz wychodzi 2,23 za 1m3/11,1kWh da mam 1kWh=0,201zł/brutto co daje nam że już przy COP 2,5 się opłaca

Panowie zastanówmy się nad taryfami bo mam całodobową i na którą najlepiej by było przejść, rozważamy tylko układ 3 fazy (niewiedziałem że dla innej taryfy są różne ceny przesyłu)

G11 abonament 4,51 cała doba=0,2547 przesył 0,1660
    G12 abonament 6,73 dzień=0,3188 przesył=0,1849 noc=0,1479 przesył=0,0615
    G12W abonament 12,44 lub 65,41 szczyt=0,3651 przesył=0,1728 noc=0,1541 przesył =0,0534

nie wiem o co chodzi z abonamentem G12W (układ bezpośredni=12,44zł a układ półpośredni lub pośredni 65,41zł

Suma

G11=0,4207 1kWh
    G12 dzień=0,5037 1kWh noc=0,2094 1kWh
    G12W szczyt=0,5379 1kWh poza=0,2075 1kWh
    Ceny netto

G12 jest 14 godzin w ciągu doby gdzie 2 godziny taniej mamy między 13-17. Ciekawe rozwiązanie
    G12W może być drogi abonament(może mnie ktoś oświeci ?), ale cały weekend jedziemy na full

Jakieś sugestie, która taryfa będzie dobra pod PC pamiętając że mamy PV !! ale ja jestem Off-grid gdzie całą energie zgromadzoną w bateriach mógł bym przeznaczyć na PC, a kiedy są naładowane to będzie gdzieś 30kWh lub tylko w dzień a w nocy tania taryfa ?

Czy PC typu split można by było podłączyć do obecnego ogrzewania bez wymiennika i bufora po prostu się wciąć/wpiąć w układ CO ?
    rwxw
    Poziom 22  
    hostii napisał:
    Jakieś sugestie, która taryfa będzie dobra pod PC pamiętając że mamy PV !!

Ja mam G12w, ale w Tauronie poza tanimi weekendami mam tani prąd w godzinach 22-6 i 13-15.
    hostii napisał:
    Czy PC typu split można by było podłączyć do obecnego ogrzewania bez wymiennika i bufora po prostu się wciąć/wpiąć w układ CO ?

Czy pisząc pc typu split masz na myśli pc typu powietrze woda z hydroboxem ? Jeśli będzie to inwerter, to można tak wpiąć również w grzejniki. Warunkiem jest zapewnienie odpowiedniego przepływu wody przez instalację - jeśli jest rozdzielaczowa, to nie powinno być problemu. Dla 8kW pc jest to około 1m3/h, dla 11kW 1,4m3/h, dla 14kW 1,6m3/h, ale o konkretnych wartościach trzeba by poczytać w instrukcji do konkretnego modelu pc. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić przepływów, to niestety trzeba wstawić bufor-sprzęgło hydrauliczne.
    hostii
    Poziom 24  
    rwxw napisał:
    poza tanimi weekendami mam tani prąd w godzinach 22-6 i 13-15.

No to masz lepszą taryfę bo w Enea albo tanie weekendy i 21-6 bądź G12 tylko że oni sobie ustalają godziny niewiadmo jak.
    Co do przepływu tego niema tego jak stwierdzić jaki mam, a instalacje mam bez rozdzielacza. Tą "jule" o której mówiliśmy wcześniej ma 0,65m3/h a ona ma 6kW. Według wszystkich danych z papieru ona powinna by mi wystarczyć a fajnie bo tylko pobiera 1,5kW no i inverter, co prawda jak nie będzie przepływu to powinna ściągnąć moc grzania aż do wyłączenia mocy grzania po osiągnięciu temp.Pompa CO pracuje i kiedy temperatura na powrocie spadnie znowu załącza grzanie i powinno się to odbyć stopniowo. Dokładnie tak samo robi piec gazowy. Gdyby to była PC on/off to wtedy gorzej bo włączała by się odrazu na pełną moc

Co mnie martwi to max. temperatura wody 50st.Co przemawia za tą PC to cena i że jest inwerterowa bo inne zaczynają się powyżej 10tk. Fajna jest mettinga split 12kW z dwoma wentylatorami ale to niestety nie inwerter i bez bufora ani rusz. tą PC w markecie jula dzisiaj już widziałem na żywo, taka fajna zabawka :) bo wymiennik jest wielkości jak zwykła klima a w jednosce wewnętrznej jest wbudowana pompa CO tak że podłączenie banalne. Ciekawa wygląda krzywa grania tego ansulta bo przy +2 stopnia ma 5kW mocy-NO CIEKAWE z 1,5kW hmmmm
    rwxw
    Poziom 22  
    hostii napisał:
    Co do przepływu tego niema tego jak stwierdzić jaki mam, a instalacje mam bez rozdzielacza.

To może być różnie, zwłaszcza jeśli masz na cienkich rurkach. Jeśli nie masz jakiegoś wodomierza/ciepłomierza żeby wpiąć w instalację i sprawdzić jaki przepływ możesz wycisnąć, to ewentualnie możesz spróbować z 2 wiaderkami (jedno zasilanie, drugie powrót) + stoper i tak oszacować przepływy. Byłoby to ważne zwłaszcza, gdybyś chciał jakąś większą niż 6kW.
    W tym linku co podawałem do forum Muratora qubic zamontował, opomiarował i chyba jest zadowolony. Trochę kiepskie jest sterowanie tą pc, ale myślę, że się da to jakoś podrasować.
    Temperatura max 50* nie jest jakaś super mała, ale i tak z taką nie za bardzo opłaca się grzać. Jaka by się ustabilizowała u Ciebie przy dajmy na to 5kW z pc, trudno powiedzieć, ale wydaje mi się, że by była niższa. Trudno powiedzieć, czy przy +2* będzie rzeczywiście miała 5kW, bo w karcie produktu nie za bardzo mogę znaleźć przy jakiej temperaturze wody grzewczej ma mieć taką moc, ale prawdopodobnie przy 35*, a przy wyższej moc będzie mniejsza.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Można powiedzieć że PC chodzi już dwa tygodnie. Wrażenia pozytywne. Ograniczyłem prace PC do godzin 10:00-16:00 z nadzieją na współzasilanie z PV. Dopiero 2 dni temu założyłem licznik na PC, aby widzieć ile pochłania energii dziennie. Wyniki to tak średnio mniej niż 5kWh dziennie. Niestety nie jestem w stanie ocenić na tą chwile ile z tego pobrało z sieci, a ile z PV. Pozostaje spory zapas, bo założeniem jest że PC ma nie zeżreć więcej jak 21kWh/dobę aby mieć ten sam koszt co ekogroszek. Temperatura zadana to 38-39*, pompka CO załączona aż temp spadnie poniżej 28* na buforze. W domu ciepło, min 23*, także spełnia swoją role. Będę informował na bieżąco jak się sprawuje Meeting MD30D.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Nie lepiej wziąć taryfę G12 i uruchamiać PC dwie godziny w dzień, oraz osiem w nocy?
    Wg mnie nie ma sensu uruchamianie PC w drogiej taryfie w dzień, jeśli PV nie zapewnia co najmniej 50-70% mocy.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Jan_Werbinski napisał:
    Nie lepiej wziąć taryfę G12 i uruchamiać PC dwie godziny w dzień, oraz osiem w nocy?
    Wg mnie nie ma sensu uruchamianie PC w drogiej taryfie w dzień, jeśli PV nie zapewnia co najmniej 50-70% mocy.

Jeden sezon pojadę na G11. Jeśli przeliczę i wyjdzie taniej w G12w, to wtedy zmienię. Pytałem, u mnie zmiana taryfy/umowa na min 12 miesięcy. Rok na PV minie w kwietniu. Będę widział ile pobrałem/oddałem energii. Póki co w sezonie kwiecień-wrzesień pobrałem z ZE ok 330kWh (teoretycznie jakieś 280kWh w godzinach taryfy nocnej). Kolejne miesiące wskażą, czy zmiana taryfy okaże się opłacalna.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Dla odbiorników pobierających energię całodobowo (lodówki, zasilacze, ładowarki) G12 wychodzi taniej. Dla grzejników, CWU, zmywarek i pralek też. Jedynie będziesz płacił nieco drożej za pozostałe. U mnie się opłaca. Latem mam 50% w taniej taryfie, a zimą nawet 80% i więcej.
    umcus
    Poziom 16  
    Ja mam G12w. Przez 365 dni moja PC PW 10 kW zużyła na CO + CWU 4538 kWh, tj. 1530 pln. W tych wartościach jest nieco chłodzenia pasywnego, ale nie mam bladego pojęcia ile kWh na to poszło. Zakładając ok 3,6 kWh na dobę na CWU (taka mi średnia z kilku miesięcy wyszła), wychodzi 3220 kWh na CO, czyli czyli poniżej 1100 pln. Praktycznie całość zużycia w taniej taryfie (w tygodniu 22-6, 13-15, plus całe weekendy w taniej). Tutaj w stosunku do taryfy G11 jestem z 1 kpln do przodu.

Przy tym na zużycie bytowe wyszło 2900 kWh, z czego 37,19% w drogiej, 62,81% w taniej taryfie. W stosunku do G11 ponad 350 pln mniej w skali roku.

Natomiast przy instalacji PV sprawa się komplikuje i nie jestem do końca pewny, czy G12w by się sprawdziła.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Tym bardziej się sprawdzi. W nocy masz drugą taryfę, a w dzień słońce. Pozostaje kilka godzin wieczorem pomiędzy dniem, a drugą taryfą.
    umcus
    Poziom 16  
    Jan_Werbinski napisał:
    Tym bardziej się sprawdzi. W nocy masz drugą taryfę, a w dzień słońce. Pozostaje kilka godzin wieczorem pomiędzy dniem, a drugą taryfą.

Właśnie ze względu na PC nie jestem pewien, czy się opłaci. W zimę, w dzień, jeśli nie będzie słońca, to PC albo się włączy i wtedy będzie zużywać prąd w drogiej taryfie, albo pozostanie wyłączona do wieczora, a wtedy w domu może zbytnio spaść temperatura. Wtedy przy podłogówce w nocy nagrzeje dom, a w dzień z kolei nie załączy się, bo będzie ciepło i znowu dopiero w nocy się załączy, zużywając prąd z ZE a nie z PV. Trzeba by do tego dołożyć jakieś sterowanie, inaczej może się okazać, że PC będzie zużywać tylko prąd z ZE. Dlatego wg mnie PV mocno komplikuje sprawę taryf.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Mam drugą taryfę G12 (nie G12w) i prostą PC w postaci inwerterowego klimatyzatora. U mnie się opłaca, a przy dedykowanej do grzania PC będzie się opłacać jeszcze bardziej. Błędnie zakładasz, że PC będzie musiała pracować w drogiej taryfie, bo zapomniałeś o bezwładności cieplnej budynku. No chyba że chodzi o ogrzewanie namiotu, to OK. ;)
    Żeby temperatura do wieczora nie spadła zbytnio, to grzeję mocniej w taniej taryfie przez dwie godziny po południu, a potem znowu w nocy. Czasami oprócz klimy jednocześnie są lekko ładowane dynamiczne piece akumulacyjne, ale ich termostaty ustawiam na niską temperaturę, żeby się nadmuch nie uruchamiał. W ten sposób zmniejszam różnicę temperatur i zmniejszam ryzyko skraplania się pary.
    Może zmień G12w na G12, bo te dwie godziny w dzień pozwalają na uniknięcie zbyt dużej różnicy temperatur wieczorem?
    umcus
    Poziom 16  
    Jan_Werbinski napisał:

Może zmień G12w na G12, bo te dwie godziny w dzień pozwalają na uniknięcie zbyt dużej różnicy temperatur wieczorem?

Bez PV taryfa G12w jest rewelacyjna. Też mam tanie 2 h między 13-15. U mnie bezwładność jest spora, ale nie w tym problem. Działanie na prądzie ZE nie jest sztuką. Sztuką jest sterowanie załączaniem PC tak, by działała na prądzie produkowanym przez PV. I wydaje mi się, że zimą mogą zacząć się z tym problemy. Bo chyba wszyscy dążą do tego, żeby PC działała w jak największym stopniu na prądzie PV. Wydaje mi się, że w porównaniu do taryfy G11 wprowadzenie taniej i drogiej taryfy zaczyna nieco bruździć w optymalizacji wykorzystania PV.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    G12w też ma dwie godziny taniego prądu w dzień?
    Ja bym to zrobił jak najprościej (bo nie umiem inaczej) i użył jednego włącznika zegarowego w taniej taryfie w nocy i w dzień oraz drugiego włącznika zmierzchowego (nieco przerobionego) równolegle, który będzie włączał obwód w razie przekroczenia np poziomu natężenia promieniowania słonecznego. Koszt pewnie ze 100 zł. Do tego termostat na PC. W ten sposób podczas słonecznego dnia w czasie dwóch godzin dziennej taryfy będą załączone dwa włączniki - bramka OR. Przypuszczam że tym prostym układem ponad 90% użycia energii przez PC będzie z PV lub II taryfy. Jeśli dodatkowo będzie możliwość ustawienia programatora PC na różne progi temperatur w dzień i w nocy to jeszcze lepiej.
    Warto pamiętać że niektóre urządzenia nie lubią jak się je wyłącza inaczej niż pilotem czy programatorem.
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Lepszym i dokładniejszym rozwiązaniem zamiast przerobionego włącznika zmierzchowego jest zastosowanie przekaźnika priorytetowego i ustaweinie go tak, żeby załączał PC po przekroczeniu zadanej wartości produkcji z PV.
    Ale jeszcze lepsze jest zastosowanie układu, który będzie mierzył różnicę produkcji PV i zużycia domu. I wtedy nastawić tak, że jak nadprodukcja przekroczy określoną wartość i utrzyma się powiedzmy 10 minut to wtedy zostanie załączona PC i nie zostanie wyłączona przy chwilowych spadkach nadprodukcji - żeby uniknąć co chwila włączeń i wyłączeń jak nagle wyjdzie słonko lub na moment przyjdzie chmurka.